Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ załączaący dmuchawę pieca garażowego

06 Sty 2016 23:49 468 3
  • Poziom 27  
    Witajcie. Mam w garażu piecyk w kształcie morcinka który spala drewno, węgiel a najczęściej miał. W popielniku ma dorobiony nadmuch.
    Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jak wykonać prosty moduł włączający i wyłączający tą dmuchawę?

Mam czujnik temperatury z reduktora lpg, przykleiłbym go powiedzmy gdzieś w okolicy pieca.
    Najprostszy moduł który powiedzmy wyłącza dmuchawę przy 90 a jak jest niej to cały czas działa.

Myślałem o czujniku chłodnicy np z jakiegoś poloneza, tylko nie wiem czy to zadło by egzamin
  • Poziom 29  
    Jeżeli to piec z płaszczem wodnym to czujnik załączający wentylator chłodnicy samochodu
    da radę jeżeli będzie sterował przekażnikiem ,może być samochodowy
    Pod styki NC przekażnika podpinasz zasilanie wentylatora
  • Poziom 29  
    Czujnik z chłodnicy mocowany bezpośrednio na ścianie pieca to zły pomysł ,za wysokie temperatury. Trzeba byłoby zastosować termoparę i układ termostatu na wzmaku operacyjnym
    A może zastosować mikrokontroler z dedykowanym czujnikiem mierzącym temperaturę otoczenia.
    Zaletą niewątpliwie będzie możliwość zastosowania kilku nawet czujników i rozmieszczenia ich w różnych punktach warsztatu.

W końcu co Cię obchodzi temperatura pieca , ważne że Tobie ma być ciepło , a przy piecu siedział cały czas nie będziesz