Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pieca dodatkowe przyciski i wyswietlacze.

07 Jan 2016 00:31 867 10
 • Level 7  
  Potrzebuje ze sterownika do pieca wyprowadzic drugie przyciski oraz drugi lud dwa inne wyswietlacze do pomieszczenia obok. Tzn. chcialbym sobie zmieniac temp. w tym drugim pomieszczeniu oraz widziec ta temp. na dodatkowych wyswietlaczach.
  Czy musze zrobic zdjecie plytki i wstawic, czy po prostu jest szablon, ze wlutuj sie tu i tu i wyprowadz sobie kabelki i bedziesz mial to co chcesz. Jakie czesci potrzebne?

  Z gory dzieki za odpowiedz i dodam, ze lutowac jako tako potrafie. Odroznie rezystor od kondensatora. Kiedys lutowalem sobie produkty gotowe AVT i to tyle.
 • Level 33  
  Ogólnie nie jest tak różowo.
  Twój pomysł z przedłużeniem przycisków i "dołożeniem" wyświetlacza na kilkumetrowych przewodach z dużym prawdopodobieństwem skazany jest na porażkę (jeżeli taka była Twoja koncepcja i dobrze ją odczytałem).
  Jeżeli z przyciskami temat był by jeszcze do okiełznania w ten sposób tj. przedłużeniu ich na kilkumetrowych przewodach (choć to jedno z najgorszych rozwiązań podatnych na zakłócenia i nieekonomicznych) to równoległe dołączenie wyświetlacza (też nie podałeś jakiego) wydaje się nie do realizacji.
  Są na rynku konstrukcje sterowników posiadających zdalne sterowanie(nawet po sieci WiFi czy za pomocą sieci GSM) oraz takie wyposażone w opcje dołączenia do nich tzw. pokojówki czyli termostatu pokojowego(choć akurat nie do końca o to może Ci chodzić).
  Rozglądnij się za takimi.
 • Level 7  
  Ok. Dzieki za odpowiedz.
  Tak naprawde, to tylko okol 1,5m. Przyciski faktycznie moznaby bylo zalozyc, ale jezeli chodzi o wyswietlacz to rowniez myslalem, ze nie tak rozowo.

  To w takim razie inaczej. Mam dwa termometry z wyswietlaczem na baterie zakonczone cienka kapilara. Jak mam podlaczyc te termometry zeby miec taka sama temperature na tych termometrach. Troche sie rozni temperatura, ta ze sterownika.
  Probowalem podlaczyc rownolegle do zaciskow istniejaca kapilare mierzaca temp. ze sterownika i ten termometr, to wtedy przestalo mierzyc temperature i na sterowniku 0 stopni. Odlaczylem i jest w porzadku.
 • Level 33  
  Nie do końca rozumiem jak to chcesz wszystko połączyć.
  Połączenie dwóch urządzeń wykorzystujących jeden czujnik temperatury w przeważającej części przypadków nie jest możliwe wprost.
  Czujniki najczęściej stosowane w sterownikach do pieców to zazwyczaj jakieś czujniki zamieniające zmianę temperatury na zmianę swojej rezystancji ( ogólnie jakieś termistory). Tak więc jak się wie jak się realizuje pomiar rezystancji to wie się, że ciężko "podebrać ten sygnał" do drugiego urządzenia/termometru.
  Jedynym prostym rozwiązaniem to wstawić drugi czujnik blisko tego mierzącego temperaturę na potrzeby sterownika. Różnice we wskazaniach oczywiście będą występowały ale nie powinny one być b. duże.
  Ogólnie w tym temacie nie masz wielkiego pola manewru by wprowadzić opisane "udogodnienia".
 • Level 7  
  Tzn. w sterowniku sa zaciski wyjsciowe badz wejsciowe. Wejsciowe to pewnie te od kapilar. Wg. instrukcji sterownika podlaczylem te kapilary - czujniki pod te zaciski i mam temperature na piecu oraz wody uzytkowej.
  Moje pytanie:

  Czy jezeli obetne koncowke z termometru z wyswietlaczem i podlacze sie pod zaciski w sterowniku kabelkiem dwuzylowym z termometru wczesniej wspomnianego to czy na wyswietlaczu termometru dostane pomiar.
  W taki sposob podlaczylem i niestety 0 stopni. Odlaczylem i wrocilo do normy. Moze jakos szeregowo.
  Skoro do termometru jest doprowadzony kabelek dwuzylowy to chyba mozna podlaczyc go pod te zaciski.
  Jeden termometr pod zaciski od wody w piecu, a drugi termometr pod zaciski o wody uzytkowej i mam takie same pomiary.
  Chyba, ze znowu nie bedzie tak rozowo.
 • Level 33  
  A jaki typ czujnika ma piec a jaki termometr?
  Pewnie inne więc się nie da.
 • Level 7  
  A jak mozna to sprawdzic?
  W tym termometrze to moge sprawdzic, bo rozkrece. Ze sterownikiem to troche gorzej. Jezeli chodzi Ci o typ to masz na mysli ten termistor?

  Zalozmy, ze maja takie same typy, wiec jak mam podlaczyc kabelek z termometrem do zaciskow?
 • Level 33  
  Może narysuj jakiś prosty schemat o co Ci dokładnie chodzi.
  Ogólnie nie ma możliwości by dwa urządzenia działały w oparciu o ten sam sensor.
  Mówiąc prosto- ich obwody wejściowe będą się gryzły.
 • Level 33  
  Czyli tak jak myślałem...niestety nic z tego nie będzie.
  Tak jak wspominałem...po pierwsze obsługiwany typ czujnika temperatury przez termometr może być inny niż przez sterownik. A po drugie- to nie zadziała choćby nawet obsługiwany typ czujnika był identyczny.
  Normalnie w typowej automatyce przemysłowej robi się to tak, że albo regulator posiada tzw. retransmisję (np. z użyciem sygnału analogowego 0-10V czy 4-20mA lub cyfrową np. po RS485 z MODBUS RTU ) i ten wykorzystuje się do zewnętrznego wyświetlania/rejestracji. Czasem też robi się też tak, że sygnał z czujnika w specjalnym konwerterze zamienia się na jakiś standaryzowany sygnał analogowy z którego później korzystają dwa urządzenia. Nigdy nie używa się jednego czujnika do dwóch różnych urządzeń.
  Nie ma co drążyć tematu...w ten sposób tego nie ugryziesz.