Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja oprogramowania i przenoszenie systemu Windows XP z HDD na SDD.

bialy_pielgrzym 07 Sty 2016 02:00 1443 26
  • #1 07 Sty 2016 02:00
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Witam ponownie,

Kurier dzisiaj ma mi przywieźć podzespoły, które będę sam składał. O ile jakoś sam dam radę to poskładać to już instalacja sterowników i przeniesienie systemu Windows XP ze starego dysku HDD na nowy SDD będą dla mnie koszmarem...

Ostatnio pomogliście mi dobrać odpowiednie podzespoły za co jestem bardzo wdzięczny:

1. Kabel Sata - Delock KABEL SATA DATA III (6GB/S) 30CM Z ZATRZASKAMI METALOWYMI
    2. Pamięć RAM - Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 Unbuffered
    NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)
    3. Płyta główna - MSI H81M-P33, H81, DualDDR3-1600, SATA3, DVI, mATX
    (H81M-P33)
    4. Zasilacz - SilentiumPC Vero L1 500W VL1-500 (Zasilacze)
    5. Procesor ze zintegrowaną grafiką - Intel Core i3-4160, LGA1150, 64bit, 3.6GHz, 54W, cache 3MB, BOX (BX80646I34160)
    6. Dysk SSD - GoodRam CX100 120GB SATA3 (SSDPR-CX100-120)

Powyższe podzespoły mają mi przywieźć a do tego posiadam ze starego PC obudowę , napęd CD/DVD oraz stary dysk WD 250gb na którym jest Windows XP oraz pełno innych plików (więc przenoszenie całej zawartości nie wchodzi w grę- tylko system, natomiast wszystko oprócz systemu i ważnych programów będę chciał przechowywać na tym starym dysku HDD).

Gdy już poskładam tego PC, podepnę oba dyski to jak się za to zabrać ? Co w pierwszej kolejności ? Wiem, że trzeba będzie grzebać w BIOSie i instalować oprogramowanie z płyty głównej. Wiem również, że przyda się jakiś program do przenoszenia systemu. I na tym moja wiedza się kończy...

Z czym się to je ? :-)

0 26
  • Pomocny post
    #2 07 Sty 2016 04:11
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj. Windows XP na tej maszynie to nie jest dobry pomysł. Ostatnia seria chipsetów Intela oficjalnie wspierająca ten już leciwy system to była seria 7 (czyli jedna generacja wstecz). Intel nie wypuścił sterowników dla płyt serii 8 dla Windowsa XP. Również Windows XP nie jest za specjalnie przyjazny dyskom SSD (nie odróżnia ich od zwykłych dysków, nie obsługuje komendy TRIM i parę innych drobiazgów). Czas na przesiadkę na nowszy system moim zdaniem.

Problem również możesz mieć z uruchomieniem systemu na nowym sprzęcie jeśli instalowany był na starszym komputerze. Najprawdopodobniej zobaczysz niebieski ekran z błędem STOP 0x0000007B zaraz przy pierwszej próbie uruchomienia...

0
  • Pomocny post
    #3 07 Sty 2016 05:32
    Matuzalem

Poziom 43  

Podstawowym i trudnym - to chyba jednak eufemizm - do rozwiązania problemem jest przeniesienie samego systemu. Jakoś mi wyobraźni nie starcza jak to zrobić - nie fizycznie, bo to raptem parę katalogów i kilka plików poza nimi, ale jak to zrobić by takie "wybiórcze" kopiowanie potem zadziałało.
    Może jednak normalny klon, a dopiero po migracji deinstalacja zbędnego oprogramowania?
    Zresztą w wypadku przenosin samego systemu - nawet jeżeli przyjąć, że to jednak da się skutecznie zrobić pozostaje kwestia aplikacji na "starym" dysku - ścieżek rejestru do nich prowadzących itp. czyli bez ponownej ich instalacji się nie obejdzie.

Ponieważ w poscie otwierającym nie pada, 64-bit, to są jeszcze dwie kwestie.
    Pierwsza stanowi uzupełnienie listy "grymasów" spisanej przez dt1 i dotyczy pamięci - ani uruchomienie zmigrowanego systemu, ani instalacja naprawcza nie gwarantują ruszenia z ta ilością. To, że potem to może działać to inna sprawa. Ponieważ zaś leżąca odłogiem pamięć chyba być nie powinna, to rodzi się pytanie o to czy jednak to nadal ma być rozmowa o XP?
    Gdyby jednak nie, wtedy sprawa migracji czy to samego systemu, czy wszystkich danych na dysku upada z racji tego, że nie da się "przerobić" x86 na x64 i to nie tylko za sprawą sterowników.
    Rozważ więc, proszę, raz jeszcze czy na pewno chcesz zrobić dokładnie i tylko to o czym pisałeś w poscie otwierającym, czy może jednak zmienisz koncepcję rezygnując z XP na rzecz któregoś z nowszych i umożliwiających pełne wykorzystanie zasobów sprzętowych systemu.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Sty 2016 06:00
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

bialy_pielgrzym napisał:
    3. Płyta główna - MSI H81M-P33, H81, DualDDR3-1600, SATA3, DVI, mATX
    (H81M-P33)

System trzeba zainstalować na nowo z nośnika, najlepiej nowszy niż Win XP.

bialy_pielgrzym napisał:
    Pamięć RAM - Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 Unbuffered

System 64-bitowy.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Sty 2016 09:56
    Gelip
    Poziom 28  

bialy_pielgrzym napisał:
    Ostatnio pomogliście mi dobrać odpowiednie podzespoły za co jestem bardzo wdzięczny:

Trzeba było od razu mówić, że będziesz chciał używać systemu WinXP. Na tym to możesz ewentualnie spróbować postawić od nowa WinXP ale 64-bit i spróbować sterowników od Win7 64-bit. Sam jadę na takim systemie i pasuje wiele sterowników od Vista 64-bit więc powinny i pasować te od Win7.

0
  • #6 07 Sty 2016 17:19
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Pisałem, że chcę przenieść Win XP no ale trudno - dla mnie to nie problem nauczyć się obsługi nowego systemu bo się tym interesuję i codziennie siedzę na kompie. Na studiach miałem do czynienia z różnymi systemami i programami więc do mnie to by nie była jakaś nowość się przesiąść na inny system jednakże to ma być dla mamy, która nie ogarnia i by musiała się dosłownie uczyć. A kto ją będzie musiał nauczyć ? Ja :-) I tu pojawia się problem ponieważ mam problemy z cierpliwością :-) Trudno. Posiadam na płytce CD kilka systemów, które idzie uruchomić bezpośrednio z płyty DVD (to się nazywa boot ?) : Android x86, Doudou Linux, elementary OS, Fedora Design Suite, Linux Mint, Parted Magic, Puppy Linux, Tails, Ubuntu oraz XBMC buntu. Płytka DVD jest z czasopisma "Komputer Świat" sprzed kilku miesięcy. Który z nich byłby najprostszy w opanowaniu i który by wykorzystywał w pełni sprzęt ? Android x86 / Ubuntu ?

Dodam jeszcze, że posiadam własnego peceta z którego mogę pobierać oprogramowanie i wypalić na płytce czy nagrać na pendrive. Mogę też podłączyć stary dysk do mojego komputera. I pojawia się tutaj pytanie laika. Czy gdy podłączę nowy dysk z systemem Win XP do mojego komputera to czy nie będzie się dziać coś dziwnego i czy będą mógł usunąć stary system i przerzucić kilka ważnych plików bez problemu ?

0
  • #8 07 Sty 2016 17:39
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

A są jakieś systemy które przypominają z wyglądu Windows gdy zainstaluje się jakąś łatkę ?

0
  • Pomocny post
    #9 07 Sty 2016 17:57
    K_o_s
    Poziom 20  

Było nawet coś takiego jak Linux XP ale projekt chyba padł. Najlepiej będzie jak zobaczysz na http://distrowatch.com/ i poszukasz czegoś co przypadnie do gustu. Generalnie większość dystrybucji skierowanych do przeciętnego użytkownika stara się przypominać Windows XP, bo starają się wypełnić lukę na starszych PC. To jakie wybierze się środowisko graficzne zależy od mocy komputera. Wg DW to Linux Mint wiedzie niepodzielnie prym od wielu miesięcy i jest to fajny Linux na start.

EDIT: do Linux Mint jest theme CinnXP, co upodabnia go do XP.

Pozdr.

0
  • #10 08 Sty 2016 00:06
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Już wszystko podłączyłem oprócz napędu CD/DVD. Okazało się, że napęd korzysta za starego łącza typu ATA. Nie idzie tego przypadkiem jakoś obejść ? Trzeba kupić nowy dysk optyczny SATA ?

0
  • Pomocny post
    #11 08 Sty 2016 00:32
    dt1

Są przelotki SATA/ATA, ale działają różnie. Przy cenie nowego napędu równej 50zł stanowczo lepiej kupić nowy napęd.

0
  • Pomocny post
    #12 08 Sty 2016 14:10
    bolekis
    Poziom 34  

bialy_pielgrzym napisał:
    A są jakieś systemy które przypominają z wyglądu Windows gdy zainstaluje się jakąś łatkę ?

Z którego Windowsa chcesz miec wygląd? Przypuszczam że z XP więc systemem, który emuluje jego wygląd jest ZorinOS w wersji 9 (być może i w nowszej wersji 10 ale nie sprawdzałem). Podstawowa wersja jest za darmo ale wersja ze skórkami Windows kosztuje kilka EUR.

0
  • Pomocny post
    #13 08 Sty 2016 16:19
    Gelip
    Poziom 28  

bolekis napisał:
    wersja ze skórkami Windows kosztuje kilka EUR.

Linuks, kosztuje - śmieszne rzeczy :-). Zgadnij co to jest? - dodam iż zupełnie za darmo:

0
  • #14 08 Sty 2016 18:01
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Gelip widzę, że to Linux Mint. Ale jak się nazywa ta nakładka ? :-)

0
  • Pomocny post
    #15 08 Sty 2016 18:14
    Gelip
    Poziom 28  

bialy_pielgrzym napisał:
    Gelip widzę, że to Linux Mint. Ale jak się nazywa ta nakładka ? :-)

Nie zgadłeś :-). Jest to Debian z nakładką linux_xp_luna_theme

0
  • #16 08 Sty 2016 18:21
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

I
    Napęd CD/DVD zakupiony (LG GH24NSD1) na przyłącze sata za 59zł

Niestety nie wiem jaką wersję Linuxa Mint posiadam na płytce. Może lepiej ściągnąć najnowsza wersję tj. "Linux Mint 17.3 Rosa" tylko pytanie w jakiej edycji ? http://www.linuxmint.com/release.php?id=26

Będę musiał wypalić go na płytce - tylko którą wersję do tego ściągnąć ? I czy trzeba przy wypalaniu jakieś specjalne opcje zaznaczyć czy standardowo to robić ?

System ma być wspierany przynajmniej do kwietnia 2019. Głownie chodzi o to żeby system był jak najbardziej rozbudowany i jak najbardziej przypominał codzienne posługiwanie się Windows XP (google chrome, odtwarzanie filmów z napędu CD/DVD, odtwarzanie filmów z dysku i przeglądanie zdjęć) oraz wyglądał jak sam Windows XP :-)

II
    Oprócz systemu mam drugi problem - na płycie głównej (MSI H81M-P33) widać 4 złącza sata - dwa są 3gb/s a kolejne dwa 6gb/s. Niestety nie jest na płycie oznaczone które jakie ma prędkości i każde wygląda tak samo. W opakowaniu płyty głównej ani w internecie nie umiałem znaleźć oznaczenia. Chciałbym nowy dysk SSD podpiąć do szybszego portu a nie wiem do którego. Porty są jedynie ponumerowane: 1,2,3,4 a obok nich pisze 6 gb/s - ale do których dwóch jest to przypisane to najstarsi górale nie wiedzą.

0
  • Pomocny post
    #17 08 Sty 2016 21:11
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

bialy_pielgrzym napisał:
    lepiej ściągnąć najnowsza wersję tj. "Linux Mint 17.3 Rosa" tylko pytanie w jakiej edycji ? http://www.linuxmint.com/release.php?id=26

W wersji 64-bitowej, desktop w/g uznania.

bialy_pielgrzym napisał:
    Porty są jedynie ponumerowane: 1,2,3,4 a obok nich pisze 6 gb/s - ale do których dwóch jest to przypisane to najstarsi górale nie wiedzą.

Instrukcji waść nie raczyłeś przejrzeć?
    http://www.msi.com/product/motherboard/support/H81M-P33.html#down-manual - strona 14 w dostępnym tam dokumencie.

0
  • #18 08 Sty 2016 21:24
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

jdubowski byłem na ter stronce i nie zauważyłem tego niestety. Jesteś wielki - teraz już wszystko wiem. Komputer złożony. Co dalej ? Płytka ze sterownikami do płyty głównej ?

0
  • Pomocny post
    #19 08 Sty 2016 21:45
    dt1

Dla linuxa ta płyta raczej Ci się nie przyda. Zainstaluj sam system, większość sprzętu powinna być z automatu obsługiwana przez nowe dystrybucje linuxa.

0
  • Pomocny post
    #20 08 Sty 2016 22:19
    K_o_s
    Poziom 20  

Wybór środowiska graficznego zależy zawsze od sprzętu, komputer jest nowy więc poradzi sobie chyba z każdym z obecnych. Moim zdaniem sprawa prosta, wybrać najlepiej odpowiadający desktop environment. W przypadku Linux Mint to chyba jednak będzie Cinnamon i w wersji Live przetestować, czy wszystko działa. W przypadku Linux, płyta ze sterownikami nie ma znaczenia, systemy "otwarte" choć coraz częściej mogą liczyć na wsparcie producentów, to jednak polegają na bazie otwartego oprogramowania sterowników. Zasadniczo lepiej sobie radzą ze "sprawdzonym sprzętem", niż najnowszym. Jednak mimo wszystko, coraz częściej producentom sprzętu zależy, by ich produkt był kompatybilny z systemami innymi niż Windows. I tu jest clue problemu, popularność dystrybucji reguluje ich kompatybilność.

Co do instalacji. Nagranie obrazu na płytę lub na pendrive. W wersji Live do testowania, z opcją instalacji:

Program do nagrywania, Rufus: https://rufus.akeo.ie/

Wersja Live Linux Mint: http://www.linuxmint.com/edition.php?id=204

Pozdr.

0
  • #21 11 Sty 2016 21:26
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Witam ponownie,

Kos zainstalowałem tą wersję do której podesłałeś linka ale wypaliłem to na płytce programem Alcohol 120%. W Biosie ustawiłem odczyt z CD room jako pierwszy i wszystko się zainstalowało pomyślnie. Później podłączyłem stary dysk HDD na którym jest system Winows XP i pliki które chciałem przerzucić. W tym momencie pojawił się problem. Gdy chciałem przeglądać pliki na dysku SSD gdzie jest Linux to dostałem odmowę dostępu i w oknie gdzie pokazują się dyski twarde i napędy (odpowiednik Windows to "Mój komputer/ komputer") pojawił się nowy plik który już idzie otworzyć i przeglądać (jest na nim Linux) ale nic nie idzie do niego przenieść (chciałem na ten SSD przenieść ze starego dysku zdjęcia i filmy). Dlatego też skopiowałem zdjęcia i filmy na pulpit - i udało się - myślę, że zapisało się to na nowym dysku. Jednakże nie chciałbym mieć problemów z otworzeniem nowego jak i starego dysku. Co mam zrobić ? Czy jest to może związane z ustawieniami BIOSu ? Czy trzeba stary Windows XP usunąć ?

0
  • #22 11 Sty 2016 23:58
    winmap
    Poziom 30  

Jeżeli dysk HDD jest widoczny to BIOS nie ma z tym nic wspólnego. Druga sprawa. Najlepiej będzie jakbyś sformatował dysk z xp. Trzecia sprawa. Na pewno skopiowałeś czy to tylko skróty na pulpicie?

0
  • #23 12 Sty 2016 00:06
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Skopiowałem te pliki ale nie sprawdziłem ścieżki alokacji na dysku. Obecnie nie mam dostępu do tego komputera ponieważ dałem go już mamie. W ciągu kilku dni napisze jak sobie poradziłem z tym problemem - bądź nie poradziłem.

0
  • #24 13 Sty 2016 22:21
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Sprawdziłem - pliki znajdują się na nowym dysku SSD. Stary dysk do formatu. W najbliższym czasie będę chciał kupić jakiś mały dysk HDD na USB 3.0 żeby skopiować wszystkie zdjęcia ode mnie i od mojej mamy - tak na wszelki wypadek żeby później nie było kombinowania :-)

0
  • #25 15 Sty 2016 00:03
    winmap
    Poziom 30  

bialy_pielgrzym napisał:
    Sprawdziłem - pliki znajdują się na nowym dysku SSD. Stary dysk do formatu. W najbliższym czasie będę chciał kupić jakiś mały dysk HDD na USB 3.0 żeby skopiować wszystkie zdjęcia ode mnie i od mojej mamy - tak na wszelki wypadek żeby później nie było kombinowania :-)

Co do dysku to wez coś z WD. Ceny w miarę dobre jak i jakość. ;)

0
  • #26 15 Sty 2016 00:32
    dt1

Unikałbym niektórych modeli WD (nie twierdzę, że wszystkich) - specyficznie tych, które szyfrują dane zapisując je na dysku. W przypadku awarii kieszeni, nawet jeśli dysk pozostanie sprawny, będzie problem z odzyskaniem danych.

0
  • #27 15 Sty 2016 11:35
    winmap
    Poziom 30  

dt1 napisał:
    Unikałbym niektórych modeli WD (nie twierdzę, że wszystkich) - specyficznie tych, które szyfrują dane zapisując je na dysku. W przypadku awarii kieszeni, nawet jeśli dysk pozostanie sprawny, będzie problem z odzyskaniem danych.

Masz rację. Dlatego przed zakupem należy powęszyć i popytać.
    Ze wszystkimi dyskami znajdzie się zawsze jakiś haczyk. ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów