Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo ideapad Y700 - Czarne okno, z dźwiękiem, podczas uruchamiania gier

07 Sty 2016 10:20 2871 24
  • Poziom 5  
    Witam, zakupiłem wczoraj nowego laptopa Lenovo ideapad Y700. Jednak niestety nie mogę wykorzystać jego możliwości, ponieważ gry nie działają. Próbowałem uruchomić gry ze Steama Just Cause 2 oraz Far Cry 4, niestety w obu przypadkach po kliknięciu w ikonę gry, pojawia się czarne okno (widoczny jest pasek zadań), jednak słychać dźwięk z gry. Wymagania gier są spełnione. Sterowniki karty graficznej aktualne.
    Mniej wymagająca gra (12 Labours of Hercules) działa bez zarzutu.

Specyfikacja komputera:
    Intel Core i7-6700HQ 2,60 - 3,50 GHz
    16 GB RAM DDR4, 2133 MHz
    NVIDIA GeForce GTX 960M 4096 MB GDDR5
    Windows 10 Home 64 bit
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Tryb zgodności nie pomógł.
    Wg dxdiaga DirectX 12.
  • Poziom 5  
    Nie pomogło.
    A jak odpalić w trybie DX9?
  • Poziom 5  
    Niestety nie mam takiego .exe.
    Zmiana rozdzielczości w .xml nie pomaga, zmiana rozdzielczości ekranu też nie.
    Alt+Enter też nie.
    Usunięcie pliku konfiguracji również.
    W panelu nvidii nie mam takiej opcji.

Wrzucam plik dxdiag.
  • Poziom 9  
    To najnowsza generacja procesora i sterowniki mogą być niedopracowane - moim zdaniem warto zacząć od aktualizacji sterowników INTEL do wersji 15.40.14.4352 z dnia 23.12.2015 dla procesorów 6 generacji, bo rozwiązują one wiele problemów. Dla ułatwienia dodam link do sterowników https://downloadcenter.intel.com/download/256...cs-Driver-for-Windows-7-8-1-10-15-40-6th-Gen-

Ponadto NVIDIA też ma już nowsze sterowniki, od tych które standardowo instalują się z systemem Windows 10, jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś to zainstaluj sobie wersję 361.43 WHQL z dnia 2015.12.21 dla Windows 10 64-bit. Dla ułatwienia dodam link do sterowników http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/97068/pl

Daj znać czy pomogło o ile miałeś starsze wersje sterowników? Pisałeś "Sterowniki karty graficznej aktualne", ale trzeba pamiętać że masz 2 karty graficzne i muszą one ze sobą dobrze współpracować, przełączać się między sobą... Na pewno masz zainstalowane najnowsze sterowniki INTEL?

Ps. Wcześniej dobrze mieć już zaktualizowany Windows 10 Home do wrsji Threshold 2 build 1511 numer kompilacji 10586 - szczegóły na http://pclab.pl/news66919.html
  • Poziom 5  
    Po pobraniu sterowników ze strony intela, podczas instalacji wyskakuje błąd (screen w załączniku). Pobieram ze strony lenovo, aktualizuje się do wersji (wg menedżera urządzeń) 20.19.15.4331 z 20.11.2015. Dla karty NVIDIA menedżer pokazuje 10.18.13.6143 z 16.12.2015, wg NVIDIA GeForce Experience jest 361.43.

Co do wersji Windows 10 nie jestem pewien, ale niedawno miałem jakąś dużą aktualizację systemu, także myślę, że o to chodziło. W Windows Update widnieje informacja, że wszystko jest aktualne.
  • Poziom 9  
    Możesz jeszcze sprawdzić laptop za pomocą programu Lenovo Solution Center i tam jest "Skanowanie sprzętu" - można go uruchomić przez Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Lenovo - System Health and Diagnostics (32-bitowy)

Co do wersji Windows to uruchamiasz Ustawienia > dalej wybierasz System > a w nim Informacje - tam jest numer kompilacji zainstalowany na twoim laptopie

Możliwe, że odinstalowanie sterowników od LENOVO w wersji 10.18.15.4271 i zainstalowanie od INTELA w wersji 15.40.14.4352 pomoże, ale nie gwarantuje, że to pomoże, równie dobrze może popsuć coś innego... Jeżeli chcesz tego spróbować to koniecznie stwórz sobie punk przywracania systemu przez Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System\Ochrona systemu\Utwórz (Ochrona C musi być włączona).

Opis z wersji 15.40.14.4352 sterowników INTEL to KEY ISSUES FIXED: "Display may flicker on 6th Generation Intel Core and related processors" i "Reduce probability of getting a blue screen in certain scenarios"
  • Poziom 5  
    Podczas skanowania programem Lenovo Solution Center wyskakuje błąd, załączam zdjęcie.
    Wersja systemu 1511, numer kompilacji 10586.36

Po odinstalowaniu sterowników lenovo, chciałem zainstalować te od Intela, jednak znowu wyskoczył błąd.
  • Poziom 9  
    Windows masz w najnowszej wersji i właśnie dla niej są przeznaczone te najnowsze sterowniki INTEL, które niestety nie chcę działać (Nov_Upd_RTM_10586)...

Jeżeli masz błąd (niestety załącznika nie widzę) to masz podstawy do reklamacji laptopa, ale spróbuj jeszcze raz dodać załącznik, bo na razie go nie widać.
  • Poziom 9  
    To "zwykły" blue screen - czyli system nie dał rady przejść testu, ale ponieważ to nowy sprzęt w najnowszej technologii możliwe, że to bardziej problem Windowsa niż awaria podzespołów laptopa. Można zresztą wejść w Lenovo Solution Center i tam przejść z Ekranu głównego na Skanowanie sprzętu, a tam jest u góry wybrać "Zobacz ostatnie wyniki" - może tam coś uda się ustalić, ale skanować jeszcze raz sprzętu chyba nie ma sensu do czasu wydania nowszych sterowników do laptopa.

Sterowniki będą się pojawiać na stronie producenta tzn.
    http://support.lenovo.com/pl/pl/products/Lapt...-netbooks/IdeaPad-Y-Series-laptops/y700-15isk
    ale na razie wszystkie są z października zeszłego roku, więc trzeba czekać...
    Można też robić to automatycznie programem Lenovo Companion :)

Skoro słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu to może po prostu spróbuj kombinacji klawiszy ALT + TAB, a jeżeli to nie pomoże to widocznie nie ma zgodności tego oprogramowania z Windows 10 :(
  • Poziom 5  
    W ostatnich wynikach niby wszystko ok...

ALT + TAB nie pomaga, okienko gry jest na wierzchu, ale jest całe czarne.

Kolega ma takiego samego laptopa, też z Windowsem 10, kupił kilka dni przede mną, w innym sklepie, i wszystko mu pięknie działa. Także nie wiem co jest przyczyną. W poniedziałek zamierzam oddać go na gwarancję.
  • Poziom 9  
    Możesz jeszcze przetestować sprzęt następującymi programami i spróbować znaleźć jakąś anomalię:
    1) GPU-Z v0.8.6
    2) CPU-Z v1.74
    3) HWiNFO64 v 5.12
    4) 3DMark v1.5.915
    5) CrystalDiskInfo v6.6.1
  • Poziom 5  
    Szczerze mówiąc już nie mam do tego siły :) Specjalnie kupiłem taki komputer, żeby mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy. Nie mam już ochoty ani czasu z tym walczyć. Dlatego oddam go na gwarancję. Mimo wszystko, dziękuję za dobre chęci :)
  • Poziom 9  
    Niestety z nowym sprzętem 6 generacji CORE z DDR4 tak jest, Y700 wyszedł w grudniu i się "dociera" szczególnie pod względem sterowników do Windows 10 w wersji Threshold 2 numer kompilacji 10586, bo standardowo laptop miał wersję starszą systemu operacyjnego. Daj znać co udało się ustalić w serwisie i czy uznali gwarancję, co naprawili...
  • Poziom 5  
    No tak, rozumiem że się dociera, ale w takim razie jakim cudem koledze wszystko działa, a mi nie, na identycznym komputerze....
  • Poziom 9  
    Nie udało nam się ustalić co jest przyczyną problemów, dlatego jestem ciekawy, co to może być, może faktycznie coś jest z kartą graficzną NVIDIA. Ja bym jeszcze spróbował odpalić 3Dmark i sprawdził wyniki oraz porównał z tym co u innych. Napisz coś jak dostaniesz laptop z powrotem.
  • Poziom 5  
    Dzisiaj miałem zanieść komputer do sklepu, więc postanowiłem, że zrobię recovery systemu, żeby nie było moich danych itp. Po recovery stwierdziłem, że nie zaszkodzi spróbować odpalić Far Cry'a. No i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu zadziałał :) Ale teraz mam inny problem, mianowicie na początkowej cutscence w pewnym momencie wyłącza się dźwięk i potem podczas gry też go nie ma. Natomiast grafika idealnie, wszystko na ultra, full hd, 60 fps. Dzisiaj nie miałem czasu, jutro postaram się coś z tym podziałać, widziałem w internecie, że wystarczy coś pozmieniać w ustawieniach dźwięku w systemie. I jutro też zamierzam sprawdzić GTA V.

Udało mi się też przeprowadzić test poprzez Lenovo Solution Center. Załączam wyniki, jedyne niepowodzenie to test operacji matematycznych na zintegrowanej karcie graficznej Intela.
  • Poziom 9  
    Po zrobieniu recovery systemu możesz mieć podstawową wersję systemu Windows 10 do której są dostosowane sterowniki z października zeszłego roku. Pewnie i tak niedługo system zaktualizuje ci się znowu do Threshold 2 numer kompilacji 10586 i wtedy problem może powrócić. Test operacji matematycznych nie powiódł się na zintegrowanej karcie graficznej Intela bo pewnie domyślne sterowniki są fatalne, a te najnowsze nie da się na razie zainstalować. Sprawdź numer kompilacji Windows 10 tak jak ja to opisywałem wcześniej (uruchamiasz Ustawienia > dalej wybierasz System > a w nim Informacje - tam jest numer kompilacji zainstalowany na twoim laptopie).
  • Poziom 5  
    W końcu coś pozytywnego. Po aktualizacji Windowsa do 10586, działa dźwięk w Far Cry, GTA V na ultra w full HD i 60 fps. Cud :) Nie wiem o co chodziło, może podczas konfiguracji w sklepie coś zepsuli, a po recovery działa.
  • Poziom 9  
    Okazało się, że sterowniki do zintegrowanej w procesorze karty graficznej można zaktualizować po prostu przez Menedżer urządzeń w Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System - wybrać kartę "INTEL ® HD Graphics 530" a tam "Aktualizuj sterownik..." i automatyczne wyszukiwanie nowej wersji.
  • Poziom 5  
    tak też robiłem