Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny kierunkowskaz- Pomocy oddam 100 punktow

sivy32 15 Cze 2005 22:06 3823 18
 • #1 15 Cze 2005 22:06
  sivy32
  Poziom 12  

  Muszę zbudować urządzenie, które będzie działać podobnie jak przerywacz do elektronicznego kierunkowskazu. A mianowicie....
  Częstotliwość mrugania musi być regulowana potencjometrem. Po podłączeniu żarówki, gdy potencjometr będzie na minimum, żarowka ma świecić. Przy zwiększaniu rezystancji potencjometru żarówka ma mrugać coraz szybciej (proporcjonalnie do obrotu potencjometru) aż do zgaśnięcia przy maksymalnej rezystancji. Z tego układu musi wychodzić stale zasilanie +12V, a impulsy sterujące odbiornikiem to masa (tak jak na rysunku). Wiem, że do tego celu dobry będzie układ NE 555 i jakiś mocny tranzystor. Od razu tłumaczę, że odbiornikiem nie jest żarówka a elektrozawór od ogrzewania w Fordzie. Proszę o jakiś schemat wraz z wartościami elementów.
  Dziękuję.

  0 18
 • #2 16 Cze 2005 02:33
  koza18
  Poziom 13  

  Aha, sterowanie PWM do ogrzewania :)

  Proponuję złożyć generator piły na 555 i za nim dać komparator. Na jedno wejście napięcie z dzielnika na potencjometrze, na drugie piłę. Za komparatorem tranzystor i powinno działać.

  Tu masz przykład jak z 555 uzyskać piłę: http://casemods.pointofnoreturn.org/pwm/741.html

  0
 • #3 16 Cze 2005 03:19
  sivy32
  Poziom 12  

  co to jest komparator?? Prosze o narysowanie schematu jak ma to dokladnie wygladac

  0
 • #4 16 Cze 2005 10:36
  ice466
  Poziom 12  

  Komparator to nic innego jak wzmacniacz operacyjny np 741 tylko połaczony w dpowiedni sposób.

  0
 • #5 16 Cze 2005 20:52
  sivy32
  Poziom 12  

  A dlaczego sygnał pily a nie prostokat?? acha znalazlem na tej stonie cos takiego http://casemods.pointofnoreturn.org/pwm/circuit3.html
  czy to jest ten uklad ktory musze zbudowac aby zasilic moj elektrozawor?? przypominam ze musze miec zmienna czestotliwosc regulowana potencjometrem. Pobor rpradu elektrozaworu wynosi 0,9A.

  0
 • #6 16 Cze 2005 20:58
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  sivy32 napisał:
  A dlaczego sygnał pily a nie prostokat??


  Porównujesz w komparatorze sygnał w kształcie piły z pewnym, regulowanym napięciem stałym. Jak napięcie piłowe jest większe - na wyjściu masz 1, jak mniejsze to 0. I teraz, gdy napięcie stałe jest mniejsze od najniższej chwilowej wartości piły na wyjściu masz zawsze jeden. Gdy więsze - na wyjściu masz zawsze zero. Gdy gdzieś po środku na wyjściu masz prostokąt, o takim współczynniku wypełnie, jak duży fragment piły jest większy od owego stałego napięcia - dostajesz piękną regulację PWM.
  Całość możesz zrobić na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym - na jednym robisz generator piły, na drugim komparator.

  0
 • #7 16 Cze 2005 21:05
  sivy32
  Poziom 12  

  Moze ma ktos jakies goowe schematy?? Czy to jest to o czym mowicie?http://casemods.pointofnoreturn.org/pwm/circuit3.html ?? jesli nie to gdzie moge tego szukac??

  0
 • #8 16 Cze 2005 21:31
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  sivy32 napisał:
  Moze ma ktos jakies goowe schematy?? Czy to jest to o czym mowicie?http://casemods.pointofnoreturn.org/pwm/circuit3.html ?? jesli nie to gdzie moge tego szukac??


  To jest to. Scalak z lewej strony (555) generuje piłę, scalak z prawej (741) to komparator, potencjometr służy do nastawiania tego stałego napięcia o którym pisałem wcześniej. Tranzystory po prawej stronie służą do załączania obciążenia (w wypadku tego układu - wiatraka). Ty muszisz zamiast wiatraka wstawić przekaźnik (wtedy dioda D1 musi być dołączona równolegle do cewki przekaźnika), i dobrać częstotliwość pracy na taką jaką potrzebujesz - służą do tego elementy C1 i opornik Rf. W sytuacji gdy w skrajnych położeniach potencjometru nie uzyskasz stanu stabilnego, tylko jeszcze krótki impulsiki to mniejsz porniki 9k (powinno być 9.1k, bo równo 9k nie robią) koło potencjometru na 8.2k. I już - będzie działać :)

  0
 • #9 16 Cze 2005 22:01
  sivy32
  Poziom 12  

  Mam nadzieje ze to nie ma roznicy ale elementem wykonawczym nie jest WIATRAK tylko ELEKTROZAWOR!!! Opisze sposob dzialania!!
  Zasilanie +12V idzie bezpocrednio do elektrozaworu ( jak na rysunku ). Elektrozawor sterowany jest masa. Kiedy jest masa (potencjometr w lewa strone) elektrozawor jest zamkniety i cieple powietrze nie mozeprzeleciec ( wtedy wieje zimne ). Jesli nie bedzie masy (potencjometr do konca w prawo), elektrozawor jest otwarty i bedzie leciec przez niego gorace powietrze. A po srodku ( regulacja potencjometrem ) impuls masy ma otwierac i zamykac elektrozwaór (powietrze miesza sie i leci cieple). Prad elektrozaworu to 0,9A. Nie moge dac przekaznika bo pracowalby prawie na okrąglo i szybko by sie zuzywl.
  Wiec moje pytanie brzmi......... Czy układ bedzie sie do tego nadawal???

  0
 • #10 16 Cze 2005 22:35
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  sivy32 napisał:


  [...]

  Nie moge dac przekaznika bo pracowalby prawie na okrąglo i szybko by się zuzywl.
  Wiec moje pytanie brzmi......... Czy układ bedzie się do tego nadawal???


  Będzie. Ten tranzystor spokojnie sę wyrobi, nawet radiatora nie powinien potrzebować. Nie wiem jak on szybko działa, ale częstotliwość generatora ja bym ustawił jakieś na 0.5 - 0.25 Hz.

  0
 • #11 17 Cze 2005 01:36
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Zobacz to. Zamiast transformatora podłącz to swoje coś.
  Schemat generatora do lampy plazmowej (pierwszy od góry)
  http://shogoonn.w.interia.pl/elektronika/elektronika.html

  R2 - regulacja częstotliwości, R1 - regulacja współczynnika wypełnienia. Dawno się tym nie bawiłem, ale z tego, co pamiętam, to współczynnik wypełnienia był regulowany od 0 do 100%, a jak nie, to baaaardzo bliskie wartości.
  Kondensator C1 musisz dać większy, ale nie wiem jakiej częstotliwości potrzebujesz. tak na oko w okolicach samochodowego migacza będzie 47, albo 100µF

  555 akurat nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o sterowanie PWM - bez dodatkowych układów sobie nie poradzi. Zresztą kłopotliwa jest też regulacja, bo wraz ze zmaną częstotliwości zmienia się współczynnik wypełnienia (i odwrotnie).

  0
 • #12 17 Cze 2005 12:16
  twazny
  Poziom 26  

  Witam,zwróćcie uwagę na to- jeśli szkoda przekażnika na przełączanie, to dlaczego nie szkoda elektrozaworu? Jeśli zacznie kłapać tak szybko jak chcesz symulując quazi cągłą regulację,to ile pożyje?Tutaj raczej trzeba założyć stały czas pracy w jednej pozycji (raczej sekundy) i regulować odstęp.Nędzna namiastka tego co chciałeś,żadnego mieszania.A może żle myślę..Pozdr.

  0
 • #13 17 Cze 2005 13:30
  Tomekob
  Poziom 14  

  Nie chcę się mądrzyć, ale uważam, że idziecie zła drogą. Dlaczego chcesz wykorzystać sterowanie PWM do czegoś takiego? Myślę, że sterowanie grupowe będzie dużo lepsze. Sterowanie przez dość szybkie przymykanie elektrozaworu - no nie wiem? Napisz dokładnie jak wygląda to ogrzewanie może czegoś nie rozumię. Uważam, że wszystko, co elektromechaniczne, czyli zawierające cewki zawory, przekaźniki nie powinno się wprowadzać w tak duże drgania. Cewka sobie poradzi, tranzystor sterujący też (MOSFET), ale czy sam układ wykonawczy nie ucierpi. Każda dzwignia ma jakąś bezwładność i nie można na niej wymusić takiej częstotliwości, jaką byśmy chcieli. Jest pewna granica, przy której całość się pogubi określona jest ona zależnością po między masą dzwigni a siłą elektromagnesu. Tak jak napisałem opisz dokładnie jak to działa (mechanika) jak wygląda i co chcesz osiągnąć. Nie wiem czy zmierzasz do tego samego, ale kiedyś przymierzałem się do automatyzacji ogrzewania w samochodzie i ręczny zawór miał być sterowany elektronicznie coś w stylu auto klimatyzacji(niestety tylko ciepło, bo tej prawdziwej klimy nie miałem). Jeśli o tym samym mówimy może coś będę mógł Ci pomóc.

  0
 • #14 17 Cze 2005 21:13
  sivy32
  Poziom 12  

  Czemu sterowanie grupowe i jakie to jest- moze jakis wykres??
  Ja zrobilem według schematu http://casemods.pointofnoreturn.org/pwm/circuit3.html
  i jest super :) na oscyloskopie piekny wykres a po podlaczeniu elektrozaworu ladna praca. W miejsce RF wstawilem potencjometr
  1 M.Ohm i zauwazeylem ze najlepiej dla mnie jest kiedy jego wartosc jest max . Mam tylko jedno male zastrzezenie a mianowicie!!! kiedy przejade porencjometrem 10 k. na min(w lewo) pojawia sie masa a elektrozawor sie zamyka i jest ok. Zakładajac ze wartosc min jest na godz 8:00 to musze nim przekrecic na godzine około 10:30 aby elektrozawor zacza pracowac a ja chciałbym aby zaczynal pracowac na godz 8:30.
  Jest to możliwe??

  0
 • #15 17 Cze 2005 21:39
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  sivy32 napisał:
  Zakładajac ze wartosc min jest na godz 8:00 to musze nim przekrecic na godzine około 10:30 aby elektrozawor zacza pracowac a ja chciałbym aby zaczynal pracowac na godz 8:30.
  Jest to możliwe??


  Jest. Dobierz oporniki nad i pod potencjometrem (one są od siebie zależne). W tym wypadku należy trochę (np. do 12kΩ) zwiększyć dolny opornik.

  0
 • #16 22 Cze 2005 10:15
  Roman Szemik
  Poziom 14  

  Jeżeli jest to elektrozawór do ogrzewania to dlaczego nie zastosować termoregulatora który by regulował temperaturę i jednocześnie sterował pracą elektrozaworu?

  0
 • #19 23 Cze 2005 10:15
  ozzman
  Poziom 26  

  sivy32 napisał:
  Czemu sterowanie grupowe i jakie to jest- moze jakis wykres??
  Ja zrobilem według schematu http://casemods.pointofnoreturn.org/pwm/circuit3.html
  i jest super :) na oscyloskopie piekny wykres a po podlaczeniu elektrozaworu ladna praca. W miejsce RF wstawilem potencjometr
  1 M.Ohm i zauwazeylem ze najlepiej dla mnie jest kiedy jego wartosc jest max . Mam tylko jedno male zastrzezenie a mianowicie!!! kiedy przejade porencjometrem 10 k. na min(w lewo) pojawia się masa a elektrozawor się zamyka i jest ok. Zakładajac ze wartosc min jest na godz 8:00 to musze nim przekrecic na godzine około 10:30 aby elektrozawor zacza pracowac a ja chciałbym aby zaczynal pracowac na godz 8:30.
  Jest to możliwe??

  A jaki masz ten potencjometr 10k?? A; B; czy C??

  0