Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

dejmos 07 Sty 2016 11:43 5217 11
  • Witam
    Chciałbym zaprezentować Wam kolejny projekt, który wykonałem kilka lat temu i generalnie wtedy miałem go przedstawić na elektrodzie ale jakoś czas uciekał a ja nie mogłem się do tego zabrać.
    No ale koniec wstępu, przechodzę do rzeczy.
    Prezentuję wam naświetlarkę UV służącą do wykonywania płytek PCB metodą fotochemiczną. Naświetlarka powstała z prostej przyczyny, mianowicie metoda termo-transferu nie dawała takich możliwości jak metoda fotochemiczna. Budowę urządzenia oparłem na …………. Solarium do twarzy które to nabyłem za grosze (35 zł) na znanym portalu aukcyjnym. Kolejnym urządzeniem, które wykorzystałem był stary, niedziałający skaner Mustek 1200, leżący i zbierający kurz gdzieś na dnie szafy. Następnie zaprojektowałem sterownik na bazie ATtiny2313 i złomu elektronicznego, który zalegał sobie w szufladkach i różnych pojemnikach. Całość spina obudowa wykonana ze sklejki 8mm.
    Budowę rozpocząłem od wykonania obudowy ze sklejki tak aby idealnie pasowała do górnego panelu skanera. Obudowa ma około 30 cm głębokości po to aby uzyskać w miarę prostopadłe do naświetlanej płytki światło. Następnie na tylnej ścianie wykonanej obudowy umieściłem wszystkie wnętrzności z solarium oraz płytkę z transformatorem zasilającym sterownik, przekaźnikiem załączającym świetlówki, włącznik i bezpiecznik i oddzieliłem to od komory ze świetlówkami płytą ze sklejki. W przedniej ścianie obudowy wykonałem otwory pod wcześniej zaprojektowany sterownik. Następnie pomalowałem obudowę na czarno i po wyschnięciu zająłem się wnętrzem. Przykręciłem sterownik oraz gniazda pod świetlówki, poprowadziłem wszystkie niezbędne połączenia i dokonałem pierwszego próbnego uruchomienia. Gdy okazało się, że wszystko działa jak należy, pospinałem przewody w estetyczne wiązki, wykleiłem wnętrze skrzyni styropianem pokrytym folią aluminiową (używa się tego jako izolacji termicznej za kaloryfery). Na dno pod świetlówki przykręciłem odbłyśnik z solarium. Następnie zamknąłem wszystko górną częścią skanera i gotowe.
    Program który siedzi w uC był napisany dość szybko i gdy tylko zadziałał nic w nim nie poprawiałem dlatego proszę o wyrozumiałość. Podstawowa nastawa czasu to 2 min i po włączeniu urządzenia taka jest wyświetlana na wyświetlaczu. Ale… po kilku próbach okazało się, że 2 min to trochę za dużo i 1min i 30 s w zupełności wystarczy, chociaż czas naświetlania jest wprost proporcjonalny do grubości warstwy lakieru.
    Poniżej kilka zdjęć, filmik, oraz kod. Przepraszam za jakość zdjęć, robione były komórką przy kiepskim świetle.

Kod:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Schematy:

Płytki:

Zdjęcia:

Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

Zdjęcia płytek wykonanych przy pomocy naświetlarki (płytki dwustronne)

Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

Film:

Zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    dejmos
    Poziom 23  
    dejmos napisał 450 postów o ocenie 146, pomógł 69 razy. Mieszka w mieście Nowa Dęba. Jest z nami od 2004 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    abart64
    Poziom 30  
    R-MIK napisał:
    A wie kolega, że zakres UV do opalania jest inny niż do naświetlania emulsji do płytek?

A co to zmienia skoro chyba emulsja o tym nie wie i się naświetla :)
    Sam używam starej polskiej lampy kwarcowej do opalania i naświetla bez problemu, nawet w podobnym czasie 1,5-2 min.
  • Relpol przekaźniki
    dejmos
    Poziom 23  
    UV-A – długość fali: 315–400 nm - taki zakres mają świetlówki w solarium do twarzy.
    A to ze stronki kontakt-chemie:
    Cytat:
    A sufficient high amount of effective UV light ranging from 370 to 440 nm is in any case required.
    Link
    Zakresy się ze sobą zazębiają więc nie widzę powodu żeby to nie działało. Poza tym zostało sprawdzone empirycznie i jak napisałem w pierwszym poście
    Cytat:
    po kilku próbach okazało się, że 2 min to trochę za dużo i 1min i 30 s w zupełności wystarczy,
    gromleon
    Poziom 33  
    Ja używałem naświetlarki do tipsów itp, Tanie urządzenie także się sprawdziło czas naświetlania to w okolicach 6 minut, ale do małych płytek sprawdzało się super i płytki wyglądały jak kolegi. Robiłem głownie pod smd pod procesory.
    Bardzo fajny patent.
    anders11
    Poziom 29  
    Świetlówki z lampy do paznokci i u mnie się sprawdziły .
    Mam osiem świetlówek 8W każda na powierzchnię wielkości kartki A4
    Dziwi mnie tylko czas naświetlania u kolegi .
    6minut to chyba na długo używanych lampach
    Ja mieszczę się w 2min, laminat kupuję gotowy,już z powłoką światłoczułą
    gromleon
    Poziom 33  
    anders11 napisał:
    Świetlówki z lampy do paznokci i u mnie się sprawdziły .
    Mam osiem świetlówek 8W każda na powierzchnię wielkości kartki A4
    Dziwi mnie tylko czas naświetlania u kolegi .
    6minut to chyba na długo używanych lampach
    Ja mieszczę się w 2min
    Robiłem to po prostu z pewnej wysokości po usunięciu dna lampy oryginalnej, stąd takie czasy, niektóre płytki nie mieściły się do środka.
    leonow32

Poziom 30  
    dejmos napisał:
    Naświetlarka powstała z prostej przyczyny, mianowicie metoda termo-transferu nie dawała takich możliwości jak metoda fotochemiczna.

Zdjęcia płytek wykonanych przy pomocy naświetlarki (płytki dwustronne)

Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

Na czym polegają te "możliwości"? Pokazane płytki bez problemu da się zrobić termotransferem. Śmiem twierdzić, że dałoby się zrobić nawet lepiej. Na każdym zdjęciu widać przetrawienia i obszary niewytrawione. Obawiam się, że trudno byłoby wytrawić płytkę z np. QFN z rasterem 0,5mm.
    dejmos
    Poziom 23  
    A kto powiedział, że tych płytek nie da się zrobić termotransferem? Na pewno Ci, którzy używają obydwu metod do tworzenia PCB potwierdzą, że metoda fotochemiczna jest dokładniejsza chociaż każdy ma swoje preferencje. Przy prostych projektach wciąż używam terfmotransferu bo jest mniej pracochłonny. Naświetlarki używam sporadycznie (raz na pół roku a może rzadziej) i myślę, że najważniejsze jest doświadczenie, którego jeszcze przy tej metodzie nie zdobyłem w wystarczającym stopniu. Jednak dziękuję za ten krytyczny komentarz i gratuluję ogromnego doświadczenia w tworzeniu płytek przy pomocy termotransferu, chociaż wolałbym żebyśmy skupili się na zaprezentowanym przeze mnie urządzeniu, a nie na tym kto lepsze płytki wykonuje i jaką metodą.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Ważne, że działa i spełnia swoje funkcje :)

Drobne uwagi:

- rezystory R3-R6 są zbędne

- tyle lat jesteś na forum, tyle projektów zaprezentowałeś, a F_CPU ciągle definiujesz nieprawidłowo w kodzie programu pomimo, że w 2012 roku wyjaśnialiśmy Ci to na forum. Zapamiętaj i stosuj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/fcpu-gcc-gdzie-definiowac.html
    :)
    dejmos
    Poziom 23  
    Dzięki dondu za miłe słowo i konstruktywne uwagi :D Wiem że rezystory R3-R6 są zbędne ponieważ uC ma je w swojej strukturze. Zostały mi takie naleciałości podciągania wejść do Vcc jeszcze z układów cyfrowych. Co do F_CPU to naświetlarka powstała gdzieś właśnie w tamtym okresie (2012r.). Obecnie częściej (jeżeli 1-2 projekciki rocznie można nazwać "częściej") używam Eclipse niż AVR Studio i częstotliwość definiuję we właściwościach projektu :D