Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

dejmos 07 Sty 2016 11:43 5370 11
 • Witam
  Chciałbym zaprezentować Wam kolejny projekt, który wykonałem kilka lat temu i generalnie wtedy miałem go przedstawić na elektrodzie ale jakoś czas uciekał a ja nie mogłem się do tego zabrać.
  No ale koniec wstępu, przechodzę do rzeczy.
  Prezentuję wam naświetlarkę UV służącą do wykonywania płytek PCB metodą fotochemiczną. Naświetlarka powstała z prostej przyczyny, mianowicie metoda termo-transferu nie dawała takich możliwości jak metoda fotochemiczna. Budowę urządzenia oparłem na …………. Solarium do twarzy które to nabyłem za grosze (35 zł) na znanym portalu aukcyjnym. Kolejnym urządzeniem, które wykorzystałem był stary, niedziałający skaner Mustek 1200, leżący i zbierający kurz gdzieś na dnie szafy. Następnie zaprojektowałem sterownik na bazie ATtiny2313 i złomu elektronicznego, który zalegał sobie w szufladkach i różnych pojemnikach. Całość spina obudowa wykonana ze sklejki 8mm.
  Budowę rozpocząłem od wykonania obudowy ze sklejki tak aby idealnie pasowała do górnego panelu skanera. Obudowa ma około 30 cm głębokości po to aby uzyskać w miarę prostopadłe do naświetlanej płytki światło. Następnie na tylnej ścianie wykonanej obudowy umieściłem wszystkie wnętrzności z solarium oraz płytkę z transformatorem zasilającym sterownik, przekaźnikiem załączającym świetlówki, włącznik i bezpiecznik i oddzieliłem to od komory ze świetlówkami płytą ze sklejki. W przedniej ścianie obudowy wykonałem otwory pod wcześniej zaprojektowany sterownik. Następnie pomalowałem obudowę na czarno i po wyschnięciu zająłem się wnętrzem. Przykręciłem sterownik oraz gniazda pod świetlówki, poprowadziłem wszystkie niezbędne połączenia i dokonałem pierwszego próbnego uruchomienia. Gdy okazało się, że wszystko działa jak należy, pospinałem przewody w estetyczne wiązki, wykleiłem wnętrze skrzyni styropianem pokrytym folią aluminiową (używa się tego jako izolacji termicznej za kaloryfery). Na dno pod świetlówki przykręciłem odbłyśnik z solarium. Następnie zamknąłem wszystko górną częścią skanera i gotowe.
  Program który siedzi w uC był napisany dość szybko i gdy tylko zadziałał nic w nim nie poprawiałem dlatego proszę o wyrozumiałość. Podstawowa nastawa czasu to 2 min i po włączeniu urządzenia taka jest wyświetlana na wyświetlaczu. Ale… po kilku próbach okazało się, że 2 min to trochę za dużo i 1min i 30 s w zupełności wystarczy, chociaż czas naświetlania jest wprost proporcjonalny do grubości warstwy lakieru.
  Poniżej kilka zdjęć, filmik, oraz kod. Przepraszam za jakość zdjęć, robione były komórką przy kiepskim świetle.

  Kod:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Schematy:

  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.
  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

  Płytki:

  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.
  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

  Zdjęcia:

  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

  Zdjęcia płytek wykonanych przy pomocy naświetlarki (płytki dwustronne)

  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.

  Film:  Zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  dejmos
  Poziom 23  
  Offline 
  dejmos napisał 445 postów o ocenie 150, pomógł 69 razy. Mieszka w mieście Nowa Dęba. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #3
  abart64
  Poziom 31  
  R-MIK napisał:
  A wie kolega, że zakres UV do opalania jest inny niż do naświetlania emulsji do płytek?

  A co to zmienia skoro chyba emulsja o tym nie wie i się naświetla :)
  Sam używam starej polskiej lampy kwarcowej do opalania i naświetla bez problemu, nawet w podobnym czasie 1,5-2 min.
 • #4
  dejmos
  Poziom 23  
  UV-A – długość fali: 315–400 nm - taki zakres mają świetlówki w solarium do twarzy.
  A to ze stronki kontakt-chemie:
  Cytat:
  A sufficient high amount of effective UV light ranging from 370 to 440 nm is in any case required.
  Link
  Zakresy się ze sobą zazębiają więc nie widzę powodu żeby to nie działało. Poza tym zostało sprawdzone empirycznie i jak napisałem w pierwszym poście
  Cytat:
  po kilku próbach okazało się, że 2 min to trochę za dużo i 1min i 30 s w zupełności wystarczy,
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #6
  anders11
  Poziom 29  
  Świetlówki z lampy do paznokci i u mnie się sprawdziły .
  Mam osiem świetlówek 8W każda na powierzchnię wielkości kartki A4
  Dziwi mnie tylko czas naświetlania u kolegi .
  6minut to chyba na długo używanych lampach
  Ja mieszczę się w 2min, laminat kupuję gotowy,już z powłoką światłoczułą
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #8
  leonow32

  Poziom 30  
  dejmos napisał:
  Naświetlarka powstała z prostej przyczyny, mianowicie metoda termo-transferu nie dawała takich możliwości jak metoda fotochemiczna.

  Zdjęcia płytek wykonanych przy pomocy naświetlarki (płytki dwustronne)

  Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy. Naświetlarka UV na bazie solarium do twarzy.


  Na czym polegają te "możliwości"? Pokazane płytki bez problemu da się zrobić termotransferem. Śmiem twierdzić, że dałoby się zrobić nawet lepiej. Na każdym zdjęciu widać przetrawienia i obszary niewytrawione. Obawiam się, że trudno byłoby wytrawić płytkę z np. QFN z rasterem 0,5mm.
 • #9
  dejmos
  Poziom 23  
  A kto powiedział, że tych płytek nie da się zrobić termotransferem? Na pewno Ci, którzy używają obydwu metod do tworzenia PCB potwierdzą, że metoda fotochemiczna jest dokładniejsza chociaż każdy ma swoje preferencje. Przy prostych projektach wciąż używam terfmotransferu bo jest mniej pracochłonny. Naświetlarki używam sporadycznie (raz na pół roku a może rzadziej) i myślę, że najważniejsze jest doświadczenie, którego jeszcze przy tej metodzie nie zdobyłem w wystarczającym stopniu. Jednak dziękuję za ten krytyczny komentarz i gratuluję ogromnego doświadczenia w tworzeniu płytek przy pomocy termotransferu, chociaż wolałbym żebyśmy skupili się na zaprezentowanym przeze mnie urządzeniu, a nie na tym kto lepsze płytki wykonuje i jaką metodą.
 • #10
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Ważne, że działa i spełnia swoje funkcje :)

  Drobne uwagi:

  - rezystory R3-R6 są zbędne

  - tyle lat jesteś na forum, tyle projektów zaprezentowałeś, a F_CPU ciągle definiujesz nieprawidłowo w kodzie programu pomimo, że w 2012 roku wyjaśnialiśmy Ci to na forum. Zapamiętaj i stosuj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/fcpu-gcc-gdzie-definiowac.html
  :)
 • #11
  dejmos
  Poziom 23  
  Dzięki dondu za miłe słowo i konstruktywne uwagi :D Wiem że rezystory R3-R6 są zbędne ponieważ uC ma je w swojej strukturze. Zostały mi takie naleciałości podciągania wejść do Vcc jeszcze z układów cyfrowych. Co do F_CPU to naświetlarka powstała gdzieś właśnie w tamtym okresie (2012r.). Obecnie częściej (jeżeli 1-2 projekciki rocznie można nazwać "częściej") używam Eclipse niż AVR Studio i częstotliwość definiuję we właściwościach projektu :D