Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pociągnięcie prądu w pokoju.

07 Sty 2016 15:25 4113 30
  • Poziom 6  
    Mam remont w mieszkaniu. Jestem laikiem w tych sprawach. Nie mam ani jedengo gniazdka w pokoju.Prąd mam pociągnięty do pokoju mam dwa kable + i -. Czy moge podłączyć gniazdka dokładnie tak jak mam na zamieszczonym zdjęciu?
  • Poziom 18  
    lukasijo napisał:
    Mam remont w mieszkaniu. Jestem laikiem w tych sprawach. Nie mam ani jedengo gniazdka w pokoju.Prąd mam pociągnięty do pokoju mam dwa kable + i -. Czy moge podłączyć gniazdka dokładnie tak jak mam na zamieszczonym zdjęciu?

Witam,

Zacznijmy od tego że popraw sobie schemat bo + i - nie zasilasz gniazd na 230V~.
    Drugą rzeczą to jakie posiadasz zabezpieczenie tego przewodu, przekrój i najważniejsze dlaczego 2 przewody a nie 3.
    Skoro masz remont w domu to zrób to dobrze z pomocą elektryka.
  • Poziom 18  
    Lepiej nie podłączaj wezwij elektryka to ci wytłumaczy co to jest AC a DC :D
  • Poziom 9  
    Tak może być. Z tym, że radziłbym kupić głębsze puszki pod kontakty i przeciągać kable od kontaktu do kontaktu bez dodatkowych puszek gdzieś pod sufitem. Ważne aby kable były miedziane i miały 2,5 mm. Należy rozważyć czy przy okazji takiego remontu nie warto poprowadzić kabla 3 x 2,5mm. Trzeci przewód na zero ochronne.

Moderowany przez kozi966:

Proszę zapoznać się z zasadami ochrony przeciwporażeniowej.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 13  
    Generalnie podłączenie byłoby ok, ale trzeba pamiętać o pary rzeczach. Po pierwsze nie kable + -, tylko faza i masa. Po drugie kable należy poprowadzić poziomo przy suficie. Po trzecie nad każdym gniazdkiem potrzebna jest puszka z której będzie szedł poziomo przewód do gniazdka. Po czwarte i chyba najważniejsze trzeba sprawdzić czy nie przeciąży sie instalacji dodając 4 kolejne gniazdka.

Następny kolega, który musi zapoznać się z wymaganiami ochrony przeciwporażeniowej. Nie będzie to rozwiązanie "ok".
    W sieci prądu przemiennego nie ma masy.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 40  
    Franio2000 napisał:
    Po pierwsze nie kable + -, tylko faza i masa. .

Po pierwsze nie udzielaj rad jak się kompletnie nie znasz.
    Nie ma żadnych mas w elektryce.
    Masa to może być we wzmacniaczu.
  • Poziom 30  
    Widzę że laicy i partacze weszli w buty znawców i zabrali się za porady.
    Mam nadzieję że autor tematu nie wcieli tych porad w życie.
    Chodzi o post 4 i 5.
  • Poziom 9  
    Franio2000 napisał:
    Po drugie kable należy poprowadzić poziomo przy suficie. Po trzecie nad każdym gniazdkiem potrzebna jest puszka z której będzie szedł poziomo przewód do gniazdka. Po czwarte i chyba najważniejsze trzeba sprawdzić czy nie przeciąży sie instalacji dodając 4 kolejne gniazdka.

Szkoda czasu i pieniędzy na takie stare rozwiązania. Kable należy położyć na ścianie ok. 30 cm nad podłogą, od gniazdka do gniazdka, bez dodatkowych puszek.
  • Poziom 30  
    robert1808 napisał:
    Kable należy położyć na ścianie ok. 30 cm nad podłogą,

Jak położę 10cm lub 50cm nad podłogą to będzie źle?
  • Poziom 18  
    robert1808 napisał:
    Franio2000 napisał:
    Po drugie kable należy poprowadzić poziomo przy suficie. Po trzecie nad każdym gniazdkiem potrzebna jest puszka z której będzie szedł poziomo przewód do gniazdka. Po czwarte i chyba najważniejsze trzeba sprawdzić czy nie przeciąży sie instalacji dodając 4 kolejne gniazdka.

Szkoda czasu i pieniędzy na takie stare rozwiązania. Kable należy położyć na ścianie ok. 30 cm nad podłogą, od gniazdka do gniazdka, bez dodatkowych puszek.

Witam,

Co do wysokości montażu GN 230V~ nie musi być zamontowane na wysokości 30cm nad podłogą.
    Najważniejsze jest dobór zabezpieczeń obwodu oraz przekrój przewodu.
  • Poziom 9  
    masonry napisał:
    robert1808 napisał:
    Kable należy położyć na ścianie ok. 30 cm nad podłogą,

Jak położę 10cm lub 50cm nad podłogą to będzie źle?

Ma być praktycznie i wygodnie. Wielcy elektrycy nie potraficie udzielić prostych rad. Czepiacie się nazewnictwa, słownictwa i oznaczeń a o wygodzie użytkownika i ekonomi zapominacie. :cry:

Natomiast kolega nie potrafi udzielić poprawnej i bezpiecznej porady jak widać. Proszę poprzestać na tym poście przed kolejnym ostrzeżeniem.

• Poziom 30  
    robert1808 napisał:
    Czepiacie się nazewnictwa, słownictwa i oznaczeń

To jest forum techniczne a nie kółko gospodyń wiejskich i minimum wiedzy jest tu wymagane jak iw miarę poprawne nazewnictwo.
    Kolegi porady nie są zbyt fachowe.
    Po drugie z postu autora wynika że nie ma zielonego pojęcia o elektryce i raczej mało prawdopodobne jest aby zrobił to prawidłowo nawet z dobrymi poradami.
    Niekiedy zanim się cokolwiek poradzi, warto się zastanowić czy autor nie zrobi sobie lub swoim bliskim krzywdy.
    Jedyna rada jaka w tej sytuacji jest prawidłowa to:
    Proszę o wezwanie elektryka.
  • Poziom 6  
    widzę że połowa łapie mnie za słówka od początku: mam dwa kable faza i zero , ochronnego nie zamierzam dawać. przekrój kabla jest dość gruby (cała instalacja w domu jest pociagnięta takim wiec myslę że będzie git) także nie zamierzam go wymieniać, obciążenia aż takiego mieć nie będę tylko chodzi o to czy takie połączenie może być nic wiecej i czy to wszystko będzie hulać i te pytanie kieruję do bardziej ogarniętych bo to co tu pisaliście o tym żeby kable sufitem ciągnąć,,...
  • Poziom 30  
    lukasijo napisał:
    wiec myslę że będzie git

Nie będzie git.
    Tak jak kolega sobie wymyślił robić nie można. Nie będzie to bezpieczne.
  • Poziom 18  
    lukasijo napisał:
    ochronnego nie zamierzam dawać.

Nie wiesz kolego jakie niesie to ze sobą konsekwencje! A jak wiesz to napisz, sprawdzimy czy wiesz ze hulasz z kostuchą.

Ten przewód nie jest do picu!

Zasady elektryka:
    1. Chronić
    2. Zasilać
    W tej kolejności!
  • Poziom 39  
    Jak kolega idzie w zaparte to zadam mu pytanie, co w przypadku podłączenia do ww gniazd urządzenia wymagającego przewodu ochronnego tzw. I klasa ochronności?
  • Poziom 9  
    Będzie dobrze, jeśli zrobi Pan to zgodnie z załączonym obrazkiem. Pociągnięcie prądu w pokoju.
  • Poziom 18  
    lukasijo napisał:
    widzę że połowa łapie mnie za słówka od początku: mam dwa kable faza i zero , ochronnego nie zamierzam dawać. przekrój kabla jest dość gruby (cała instalacja w domu jest pociagnięta takim wiec myslę że będzie git) także nie zamierzam go wymieniać, obciążenia aż takiego mieć nie będę tylko chodzi o to czy takie połączenie może być nic wiecej i czy to wszystko będzie hulać i te pytanie kieruję do bardziej ogarniętych bo to co tu pisaliście o tym żeby kable sufitem ciągnąć,,...

Jak dla mnie nie do pomyślenia aby wszystkie przewody były tego samego przekroju w mieszkaniu, a tym bardziej domu. Odpowiedzi typu "obciążenia aż takiego mieć nie będę" skąd o tym wiesz. Czy to wszystko będzie hulać? Odpowiadam że NIE.
    Moja propozycja poczytaj, skonsultuj się z elektrykiem aby fachowym okiem to sprawdził, wówczas otrzymasz podobne odpowiedzi jakich tobie udzielamy.
  • Poziom 28  
    lukasijo napisał:
    Prąd mam pociągnięty do pokoju mam dwa kable + i -.

Jaki przewód zasila Twój pokój i jakie jest zabezpieczenie nowego obwodu ? I z jakiej sieci zasilane jest mieszkanie ?
  • Poziom 9  
    Proszę pamiętać, że w jednym obwo­dzie nie powinno być więcej niż dzie­sięć gniazd wtyczkowych lub 20 punk­tów świetlnych. Ponadto obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW. Każdy obwód musi być oddzielnie zabezpieczony na wypadek zwarcia lub przeciążenia.
  • Poziom 32  
    lukasijo napisał:
    mam dwa kable faza i zero , ochronnego nie zamierzam dawać.

Każdy nowy obwód należy wykonać z wydzielonym przewodem ochronnym i neutralnym a obwód gniazd w szczególności zabezpieczyć również wg. aktualnych wymogów więc swoimi zamiarami proszę nie robić zamętu innym laikom czytającym ten temat dlatego...
    wojciech80 napisał:
    zrób to dobrze z pomocą elektryka.
    gzyms68 napisał:
    wezwij elektryka
    masonry napisał:
    Proszę o wezwanie elektryka.
  • Poziom 42  
    Można zrobić to dobrze i bez wzywania elektryka. Należało by tylko posiadać kilka narzędzi. A mianowicie: wiedzę elektrotechniczną, komplet informacji o sieci, potwierdzone przez stosowny organ uprawnienia do wykonywania tego typu prac. Z tego co zauważyłem nie posiadasz żadnego z tych narzędzi. Za to wiesz że obciążenie nie będzie aż tak duże. Znaczy jak? Przykład ode mnie. Na jednym obwodzie dwa gniazda, w jednym siedzi żona z suszarką a w drugim teściowa z odkurzaczem. łącznie kolo 4kW. Piszesz dalej ze kable są w miarę grube. O ile wiem nie masz tam kabli tylko przewody, a te z kolei określa się odpowiednią jednostką przekroju.
    Tak więc w twoim przypadku ktoś powinien wykonać projekt takiej przeróbki i się pod nim podpisać. Ty w ramach cięcia kosztów możesz sobie sam wszystko poukładać i podłączyć. Potem ten ktoś powinien przyjść i twoją robotę sprawdzić. zostawi stosowny papierek potwierdzający pomiary i zgodność z projektem. Wtedy wszystko będzie hulać i będzie bezpiecznie.
  • Poziom 18  
    robert1808 napisał:
    Proszę pamiętać, że w jednym obwo­dzie nie powinno być więcej niż dzie­sięć gniazd wtyczkowych lub 20 punk­tów świetlnych. Ponadto obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW. Każdy obwód musi być oddzielnie zabezpieczony na wypadek zwarcia lub przeciążenia.

Kolego nie pisz takich informacji odnośnie gniazd lub punktów świetlnych a najbardziej o obciążeniu obwodu bo nie masz racji (w tej kwestii).
    Podam ci przykład 100 punktów świetlnych po 3W = 300W
  • Poziom 39  
    Franio2000 napisał:
    Po drugie kable należy poprowadzić poziomo przy suficie. Po trzecie nad każdym gniazdkiem potrzebna jest puszka z której będzie szedł poziomo przewód do gniazdka.

Od takiego typu układania instalacji powoli się odchodzi ;)

wojciech80 napisał:
    Jak dla mnie nie do pomyślenia aby wszystkie przewody były tego samego przekroju w mieszkaniu, a tym bardziej domu.

A jakie są przeciwskazania zrobienia całej instalacji jednym przekrojem 2,5mm2 :?:

robert1808 napisał:
    Ponadto obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW.

Gdzie więc powinienem podłączać żelazko o mocy 2,2 kW :?:

lukasijo napisał:
    Prąd mam pociągnięty do pokoju mam dwa kable + i -

To zdanie dyskwalifikuje Cię do majsterkowania przy instalacji, nie znasz podstawowych zagadnień nawet nie rozróżniasz rodzajów prądów.
    Wezwij fachowca.
  • Poziom 18  
    mawerix123 napisał:
    Franio2000 napisał:
    Po drugie kable należy poprowadzić poziomo przy suficie. Po trzecie nad każdym gniazdkiem potrzebna jest puszka z której będzie szedł poziomo przewód do gniazdka.

Od takiego typu układania instalacji powoli się odchodzi ;)

wojciech80 napisał:
    Jak dla mnie nie do pomyślenia aby wszystkie przewody były tego samego przekroju w mieszkaniu, a tym bardziej domu.

A jakie są przeciwskazania zrobienia całej instalacji jednym przekrojem 2,5mm2 :?:

robert1808 napisał:
    Ponadto obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW.

Gdzie więc powinienem podłączać żelazko o mocy 2,2 kW :?:

lukasijo napisał:
    Prąd mam pociągnięty do pokoju mam dwa kable + i -

To zdanie dyskwalifikuje Cię do majsterkowania przy instalacji, nie znasz podstawowych zagadnień nawet nie rozróżniasz rodzajów prądów.
    Wezwij fachowca.

Kolego przeczytaj wszystkie posty dokładnie a przyznasz mi rację że autor tematu nie wspomina nic odnośnie przekroju przewodu. Piszesz że przekrój 2,5mm2 w całym domu a do płyty indukcyjnej również :D
  • Poziom 39  
    wojciech80 napisał:
    Kolego przeczytaj wszystkie posty dokładnie a przyznasz mi rację że autor tematu nie wspomina nic odnośnie przekroju przewodu. Piszesz że przekrój 2,5mm2 w całym domu a do płyty indukcyjnej również

Ja nie podważam Twoich wypowiedzi, piszesz że nie dopuszczasz robienia instalacji jednym przekrojem więc zapytałem czemu... czy indukcja przewodem 2,5mm2 ..... nie widzę sprzeciwu jeśli zabezpieczenie przewidziane dla niej to 16A
  • Poziom 42  
    wojciech80 napisał:

A jesteś w stanie zapewnić dokładnie takie obciążenia? Moc sugeruje lampy led. Oki masz rację, obliczenia się zgadzają. Choć ja 100 punktów oświetleniowych jednak bym rozmienił na 2-3 obwody coby w razie zadziałania zabezpieczenia nie zgasło wszystko na raz...
    Ale idziemy dalej. Są jakieś oprawy. Może to GU10, Może E14 A może E27. Do całej setki dowolnego rodzaju pasują lampy LED. Zamontujesz to w dużym salonie/wystawie. Tydzień póżniej padnie jedna lampa. Przyjdzie pan józio z dołu i wsadzi halogen 20W 230V GU10. Raz, drugi, trzeci. Obudzisz się że józio wstawił 100x20W. To 2kW na zapewne 3x1,5mmkw. Fajnie? A co jak akurat w markecie będzie przecena na GU10 50W?

Jako projektant to ty musisz myśleć za idiotów
  • Poziom 18  
    kortyleski napisał:
    wojciech80 napisał:

A jesteś w stanie zapewnić dokładnie takie obciążenia? Moc sugeruje lampy led. Oki masz rację, obliczenia się zgadzają. Choć ja 100 punktów oświetleniowych jednak bym rozmienił na 2-3 obwody coby w razie zadziałania zabezpieczenia nie zgasło wszystko na raz...
    Ale idziemy dalej. Są jakieś oprawy. Może to GU10, Może E14 A może E27. Do całej setki dowolnego rodzaju pasują lampy LED. Zamontujesz to w dużym salonie/wystawie. Tydzień póżniej padnie jedna lampa. Przyjdzie pan józio z dołu i wsadzi halogen 20W 230V GU10. Raz, drugi, trzeci. Obudzisz się że józio wstawił 100x20W. To 2kW na zapewne 3x1,5mmkw. Fajnie? A co jak akurat w markecie będzie przecena na GU10 50W?

Jako projektant to ty musisz myśleć za idiotów

Zgadzam się z tobą w 100%. To był tylko przykład informujący że można wykonać więcej punktów oświetleniowych niż 20 na jednym obwodzie.
  • Poziom 14  
    Odpowiadając autorowi : nie, nie można w ten sposób zmodernizować instalacji, nie pozwalają na to obowiązujące przepisy oraz Twoja wiedza. Elektryk bardzo wskazany.
    Jakby twoja wiedza pozwalała na takie działanie to nie zadał byś tego pytania. Wiedział byś również, że położenie kabla dwużyłowego to skrajna ignorancja, brak poszanowania zdrowia swojego i swoich bliskich a wręcz nawet głupota.
    To, że stara instalacja jest dwużyłowa nie oznacza, że nie ma sensu wykonać instalacji wykorzystując nowoczesne standardy.
    Ile tego przewodu potrzeba ? 20? 40 metrów? oszczędność na poziomie 20-30 zł.
    To, że teraz nie przewidujesz dużego obciążenia gniazdek nie znaczy, że w przyszłości ktoś (lub ty sam) nie wpadniesz na pomysł podłączenia czegoś mocniejszego (np. przytaczana już suszarka czy żelazko) a co jak za parę lat podłączysz do twojej instalacji np. komputer i nagle okaże się, że obudowa "kopie" prądem? Będzie nowy post na elektrodzie "czy mogę połączyć bolec do zera?" ?
    Pamiętaj, instalację i remont robisz raz na kilkanaście lat i warto zainwestować trochę więcej aby mieć spokój na dłuższy czas. Teraz robisz remont pokoju, zrobisz instalacje nowocześnie to przy remoncie przedpokoju podepniesz ją prawidłowo i po kłopocie. Zrobisz ją po swojemu to dalej będziesz miał dziadostwo.

Smuci mnie jednak podejrzenie, że autor i tak położy te kable, pytanie prawdopodobnie zadał retorycznie.
  • Poziom 15  
    Koledzy czy nie widzicie że ta dyskusja nie ma sensu? Autor postu "nie puści 3 przewodów bo mu nie potrzebne" i to już świadczy że autor i tak spartoli tą instalację. A jak będzie potrzebował bolca ochronnego to pewnie zrobi mostek do zerowania............