Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory

trojan1000 07 Jan 2016 16:47 1554 11
 • #1
  trojan1000
  Level 11  
  Mam podłączony dekoder DVB-T przez kabel Scart-RGB(din5). Po włączeniu dekodera na kanałach 1, 2 ,3 przełącza się w tryb RGB (zgodnie z instrukcją). Tryb RGB działa bo niezależnie czy w dekoderze ustawie PAL czy NTSC to kolory są (pozycja 1,2,3 programatora). Problem jest z tym że są one ciemne i blade w stosunku do włączenia programatora w pozycji 4 (złącze MTV-10 i CVBS ze złącza RGB din5).

  W trybie RGB nie działają suwaki od regulacji obrazu z przodu telewizora. Więc pewnie w trybie RGB jest omijany ten moduł. Czy w module MD2022 są jakieś regulacje którymi mogę ustawić właściwy obraz w trybie RGB?

  W trybie CVBS jak na programatorze jest 4 to normalnie działają suwaki od regulacji obrazu.
 • Helpful post
  #2
  L_M
  Level 32  
  Ponieważ dekoder jest zbudowany na układach TDA3561A i TDA3590 to nie ma żadnych możliwości regulacji regulacji jaskrawości ,kontrastu na wejściu RGB.
 • #3
  trojan1000
  Level 11  
  Czyli jak rozumiem sprawa beznadziejna. trzeba korzystać z trybu CVBS.
 • #4
  L_M
  Level 32  
  Niekoniecznie, niektóre dekodery DVB-T mają te wszystkie regulację wewnątrz i można je ustawić pilotem od dekodera.
 • #5
  kokodin
  Level 21  
  Witam, ostatnio przerabiałem podobny problem w moim Heliosie.
  Wychodzi na to, że problem polega na różnicy napięć na liniach kolorów. Helios preferuje sygnały na poziomie 5V Vpp zgodnie z instrukcją, natomiast urządzenia z gniazdem scart pracujące z w trybie rgb podają sygnały rgb na poziomie 0,7V Vpp
  Rozwiązaniem może być barbarzyńskie podbicie tych poziomów zewnętrznym wzmacniaczem np na wzmacniaczach operacyjnych lub nawet na kilku tranzystorach. Dodatkowo można dołożyć regulacje wzmocnienia. Sygnał synchronizacji z wtyku euro jest wystarczający.

  Niestety nie ręczę za jakość takiego sygnału, dlatego na razie zostałem przy sygnale kompozytowym w moim telewizorku, ale pewnie coś zmontuję w najbliższym czasie dla zabawy.

  Jedno mogę jednak zaznaczyć. Jabel j-38 nie zdaje egzaminu bez przeróbek. Za niskie wzmocnienie prądowe.
 • #6
  L_M
  Level 32  
  kokodin wrote:
  Helios preferuje sygnały na poziomie 5V Vpp zgodnie z instrukcją, natomiast urządzenia z gniazdem scart pracujące z w trybie rgb podają sygnały rgb na poziomie 0,7V Vpp

  Nie wiem gdzie to wyczytałeś,bo w nocie katalogowej układu TDA3561A wyraźnie pisze "Data input signals (peak-to-peak value)-V13, 15, 17-27(p-p)typ. 1 V" z czego wynika że wszystkie sygnały wyjściowe RGB z gniazda SCART są w stanie wysterować ten układ.
 • #7
  kokodin
  Level 21  
  "MONITOR HELIOS TC 506, 706
  Uzupełnienie wkładki do instrukcji serwisowej
  OTV Helios TC 503, TC 704"
  konkretnie
  punkt IV funkcje obraz parametry sygnały wej/wyj
  podpunkt b pierwsza czarna kropka jak by co

  poza tym sprawdzone doświadczalnie

  moduł mu2030 w trybie rgb omija dekoder pal całkowicie, dlatego w trybie rgb można zastosować sygnał ntsc lub stare tryby graficzne z komputerów z epoki
 • #8
  L_M
  Level 32  
  kokodin wrote:
  moduł mu2030 w trybie rgb omija dekoder pal całkowicie

  Nie tak całkiem bo przez moduł MU2030 przechodzi sygnał synchro RGB wej. P901 i wychodzi jako P902 na dekoder MD2022.
 • #9
  kokodin
  Level 21  
  Kurcze aż zerknąłem jeszcze raz na schemat, myślałem że to tylko dla czwartego pola programatora, gdzie kolory idą nadal z dekodera pal. Ale w takim razie po co jest dodatkowe wyjście synchronizacji bezpośrednio do modułu synchronizacji a pinu 11?

  Im bardziej jestem pewny że coś wiem, tym bardziej inni udowadniają mi że się mylę :]

  Niemniej helios ma wejście rgb projektowane z myślą o wyświetlaniu sygnałów typu CGA, które mają linie kolorów na poziomie ttl 5v.
  Z resztą wyjścia kolorów z tda3561 też są na poziomie 5V.

  Tak trochę myśląc na około człowiek spodziewał by się jednej z dwóch rzeczy:
  Albo dzielników rezystorowych wpiętych gdzieś na liniech rgb z gniazdka aby dopasować sygnał cga do poziomów wejściowych układu tda3561 czyli czegoś takiego http://www.electroschematics.com/377/cga-scart-adapter/
  Albo mamy w heliosach jakąś hybrydę układu tda3561 która ma wyższe poziomy wejściowe. Na schemacie z bazy schematów jest układ bez literki "A" a do niego notki nie znalazłem.

  Edit****************************************
  Ok wróciłem z pracy wziąłem w łapki śrubokręt i miernik i są efekty.
  Sygnały rgb rzeczywiście przechodzą przez dekoder pal, myślałem że tylko jako bufor ale jak widać się myliłem. Niemniej sygnał wejściowy z instrukcji ma być dla rgb 5V, więc coś musi siedzieć na kablach. Nie byłem daleki od prawdy.
  Wziąłem miernik w łapki, wsadziłem go elegancko do wtyku din między masę i kolor zielony. Opór ok 1Kohm.
  Na schemacie jedyne zwarcie do masy jest przez opornik 75 ohm i wygląda że po drodze niema żadnych więcej oporników.
  Tak wiec śrubokręt w łapki i wyciągnąłem moduł dekodera (oczywiście odbiornik wyciągnięty z gniazdka)
  WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory
  Wszystkie 3 linie kolorów są przecięte fabrycznie i połączone opornikami 880 ohm.
  Wniosek
  Po usunięciu oporników i połączeniu przerw powinno być dobrze, natomiast do wtyczek komputerowych z sygnałem ttl rgb należy sobie te oporniki zamontować.
 • #10
  L_M
  Level 32  
  kokodin wrote:
  Po usunięciu oporników i połączeniu przerw powinno być dobrze, natomiast do wtyczek komputerowych z sygnałem ttl rgb należy sobie te oporniki zamontować.

  I tu masz odpowiedź dlaczego sygnał RGB na wejściu TDA3561 był za mały.Jeśli zaś chodzi o sygnał synchronizacji to pobierany powinien być z pin 20 SCART i iść na pin3 gniazda DIN-RGB i dalej na pin6 MU2030 w Heliosie.
 • #11
  kokodin
  Level 21  
  Wiem wiem, sytuacja przetestowana, po wywaleniu oporników i zmostkowaniu dziur Miniony były żywe i jasne , jak w przypadku ustawienia kontrast max, jasność i kolor na 60% dla tego samego obrazu z wyjścia kompozytowego
  WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory WZT Helios TC506 Monitor - Tryb RGB, kolory
  (Zdjęcia robione w dzień ,ale telewizor świeci na tyle mocno żeby prześwietlić aparat :])

  Myślę że w przypadku Heliosa autora tematu przyczyna będzie podobna. Ja zazwyczaj i tak używam konwertera hdmi>kompozyt + audio przez tylne wejście lub pegazusa przez tylne wejścia lub rf, Ale kabel rgb zrobiony, niech leży w szafie :]
 • #12
  L_M
  Level 32  
  kokodin wrote:
  Myślę że w przypadku Heliosa autora tematu przyczyna będzie podobna.

  Ja też tak myślę,tylko nie wiem czy autor tematu sobie poradzi z przeróbką?Choć jeśli ma podstawowe umiejętności w pracach elektronicznych to uważnie czytając nasze porady powinien sobie dać radę.W razie czego to służę pomocą.