Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca po szkole w zawodzie elektryka

LewitującyKapuśniak 07 Sty 2016 18:14 699 11
  • #1 07 Sty 2016 18:14
    LewitującyKapuśniak
    Poziom 3  

Witam
    Kończę właśnie 4 klasę technikum na profilu elektrycznym i przyszedł czas ,w którym powinienem już wiedzieć co będę robił po szkole. Z tego właśnie powodu chciałbym zasięgnąć rady ludzi ,którzy mogą powiedzieć mi co nieco na temat pracy elektryka.

W pierwszej kolejności chciałbym dowiedzieć się z jakich rzeczy należałoby się podszkolić przed pójściem do pracy (wiem że pewnie najlepiej byłoby się nauczyć w praktyce ,ale chciałbym mieć wcześniej jakiś dobre przygotowanie. Może powinienem wiedzieć to już po szkole , ale sami wiecie jak wyglądają praktyki w szkołach ; rozlatujący się sprzęt i praca w dziesięcioosobowych grupach ;P). Jeśli ktoś mógłby mi przedstawić jakie rzeczy są często wykonywane na budowach, remontach ,naprawach w domu i które powinienem opanować byłoby świetnie .

Kolejna rzecz która mnie męczy to dokumenty ,które mogą pomóc przy znalezieniu pracy. Co powinienem zrobić po/w trakcie szkoły ,aby mogło to mieć realny wpływ na moją pracę w przyszłości? (domyślam się że podstawą są uprawnienia sepowskie , ale nie jestem w ogóle w temacie ,więc takie mogłoby się wydawać banalne informacje pewnie będą bardzo pomocne). Myślę tutaj o wpływie na znalezieniu pracy w Polsce jaki i za granicą (głównie Anglia ,ale także i inne kraje).

Może to tylko kolejny temat , które są tutaj dodawane co chwile ,ale dla mnie to naprawdę ważna sprawa ,więc jeśli ktoś poświęci chwilę swojego czasu ,żeby odpisać na mój wywód , który pomimo starań pewnie i tak nie najlepiej wygląda , byłbym niezmiernie wdzięczny :)

0 11
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 07 Sty 2016 19:01
    Rysiek2
    Poziom 33  

LewitującyKapuśniak napisał:
    Kończę właśnie 4 klasę technikum na profilu elektrycznym i przyszedł czas ,w którym powinienem już wiedzieć co będę robił po szkole. Z tego właśnie powodu chciałbym zasięgnąć rady ludzi ,którzy mogą powiedzieć mi co nieco na temat pracy elektryka.

No to już najwyższa pora. Podobne pytania zadaje się przed rozpoczęciem technikum a nie gdy się go kończy.
    Pocieszające jest to, że w ogóle masz takie dylematy bo znam takich którzy kończą studia i nadal myślą, że dzieci przynoszą bociany (taka przenośnia).
    Zadaj sobie pytanie dlaczego rozpocząłeś naukę w tym zawodzie. Oprócz tego, że dostaniesz świadectwo każdy potencjalny pracodawca zada ci pytanie co konkretnego w tym zawodzie już zrobiłeś. Więc pytam - czy w ramach wolnego czasu w ciągu tych czterech lat technikum zrobiłeś coś związanego z elektryką - dla przyjemności poznawania?
    Po przyjętym przez Ciebie Nicku myślę, że jesteś bardziej humanistą.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 07 Sty 2016 19:12
    LewitującyKapuśniak
    Poziom 3  

Nie chodzi o to że nie myślałem o tym , ale chodziło mi po głowie wiele możliwości ,a teraz postanowiłem że trzeba zdecydować się konkretnie i ze względu na sytuacje finansową skłaniam się ku rozpoczęciu pracy,a studia zeszły na drugi plan.
    Podczas szkoły lutowałem różne rzeczy i bawiłem się tam jakąś elektroniką , ale chciałbym pójść do pracy jako elektryk. Prócz podłączaniu układów w szkole , niewiele robiłem przy elektryce (głównie miesięczne praktyki na zakładzie).

Tak poza tym chciałbym żeby temat był skupiony stricte na tych dwóch aspektach ,o których pisałem bo naprawdę zależy mi na odpowiedzi.

0
  • #4 07 Sty 2016 19:27
    Rysiek2
    Poziom 33  

Smutne to jest. Moja rada - zrób sobie rundkę po firmach elektrycznych w rejonie gdzie mieszkasz i powiedz uczciwie potencjalnemu pracodawcy, to samo co tu napisałeś. Zastanów się ile dla Ciebie jest warta uczciwa nauka zawodu i wtedy dopiero rozmawiaj o pieniądzach. W tej branży jeżeli nie masz przekonania, że to jest to co chcesz robić szanse masz niewielkie, ale jednak masz. Pamiętaj także, że pracy szuka się najpóźniej w czerwcu a nie we wrześniu.
    Życie na poważnie zaczyna się od pracy a nie od wakacji.

0
  • #5 07 Sty 2016 19:41
    LewitującyKapuśniak
    Poziom 3  

Cenie radę , jednak w temacie napisałem "wiem że pewnie najlepiej byłoby się nauczyć w praktyce ,ale chciałbym mieć wcześniej jakiś dobre przygotowanie." dlatego że teraz się uczę i niestety nie mam czasu na zdobycie praktyki. Po szkole skłaniam się do wyjazdu za granicę , ponieważ mam możliwość aby coś tam załapać. Także Ryśku dziękuje za odpowiedź , ale potrzebuję odpowiedzi tak jak pisałem , w tych dwóch aspektach i uwierz mi że jeśli miałbym czas to szkoliłbym się u kogoś w rejonie po szkole , ale założyłem ten temat właśnie dlatego ,że chce to zrobić inaczej.

0
  • #6 07 Sty 2016 20:06
    Rysiek2
    Poziom 33  

LewitującyKapuśniak napisał:
    Jeśli ktoś mógłby mi przedstawić jakie rzeczy są często wykonywane na budowach, remontach ,naprawach w domu i które powinienem opanować byłoby świetnie

Problem polega na tym, że nie jest ważne jakie rzeczy są często wykonywane na budowach ale jak są wykonywane i dlaczego tak a nie inaczej. Jeśli nie nauczyłeś się tego w szkole to nie ma innej drogi jak dobra praktyka. Oczywiście przy założeniu, że drzemią w Tobie jakieś podkłady teoretyczne - czyli, że się trochę przykładałeś do elektrotechniki, miernictwa itp.

0
  • #7 07 Sty 2016 20:27
    LewitującyKapuśniak
    Poziom 3  

Rysiek2 napisał:

Problem polega na tym, że nie jest ważne jakie rzeczy są często wykonywane na budowach ale jak są wykonywane i dlaczego tak a nie inaczej. Jeśli nie nauczyłeś się tego w szkole to nie ma innej drogi jak dobra praktyka. Oczywiście przy założeniu, że drzemią w Tobie jakieś podkłady teoretyczne - czyli, że się trochę przykładałeś do elektrotechniki, miernictwa itp.

Czyli mam rozumieć że kompletnie nie ma takiej możliwości żeby wyodrębnić rzeczy ,które przy elektryce robi się stosunkowo często i zapoznać się z tym na co zwrócić uwagę podczas wykonywania danej czynności tak?

0
  • #8 07 Sty 2016 20:44
    Rysiek2
    Poziom 33  

Oczywiście, że się da. Wystarczy śledzić dyskusje fachowców omawiających problemy na tym forum. Ale Ty oczekujesz wiedzy w pigułce -syntezy, która nic Ci nie da, bo w żaden sposób nie przełożysz tej informacji statystycznej na swoje umiejętności.

0
  • #9 07 Sty 2016 20:48
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Kolego nie warto brnąć w budowlankę , bo się okujesz jak głupi a dostaniesz pare zł i zawód mocno nierozwojowy niestety.
    Lepiej dużo lepiej iść do firmy , znajomy po technikum z miejsca poszedł i montuje oświetlenie led w lodówkach , 28 stówek ma co miesiąc do ręki i się nie orobi jak głupi jasiu na młocie i szpachlowaniu.

Tak że przemyśl czy chcesz być robolem w kufajce czy elektrykiem.

1
  • #10 07 Sty 2016 21:09
    LewitującyKapuśniak
    Poziom 3  

DJ ANNUS napisał:
    Kolego nie warto brnąć w budowlankę , bo się okujesz jak głupi a dostaniesz pare zł i zawód mocno nierozwojowy niestety.
    Lepiej dużo lepiej iść do firmy , znajomy po technikum z miejsca poszedł i montuje oświetlenie led w lodówkach , 28 stówek ma co miesiąc do ręki i się nie orobi jak głupi jasiu na młocie i szpachlowaniu.

Tak że przemyśl czy chcesz być robolem w kufajce czy elektrykiem.

Też racja ,ale ogólnie myślę nad pracą którą mógłbym od razu wykonywać gdzieś za granicą.
    Poza tym bardzo miła niespodzianka że odpowiedź akurat od osoby z mojego miasta :D

0
  • #11 07 Sty 2016 21:13
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

To wiesz gdzie robią lodówki na ul Patyzantów.

Dodano po 1 [minuty]:

I możesz sobie w podpisie ustawić kulturalnie miasto.

0
  • #12 07 Sty 2016 21:21
    Stanisław T
    Poziom 10  

Szkoda, że dziś nie ma szkół przyzakładowych. Ja jak takową kończyłem miałem pracę w zakładzie zapewnioną. I choć po paru latach zmieniłem nieco zawód ale firma nadal ta sama. Mimo wszystko młodzi lepiej znoszą zmiany. Każde doświadczenie zawodowe podnosi Twoją wartość na rynku. Do każdego stanowiska podchodź poważnie , postaraj się jak najwięcej nauczyć - może to zaowocować kiedyś sukcesem. Nie podchodź do sprawy ,że do końca życia musisz robić to samo. Pierwsze pieniążki nie zawsze są zadowalające ale w przyszłości Ty możesz być pracodawcą. Nie może być dobrych rad. Każdy jest kowalem swego losu . POWODZENIA !

0