Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Eurostar ZWE 24-4MFK - nie trzyma temperatury c.w.u

pabil 07 Jan 2016 19:10 1311 6
 • #1
  pabil
  Level 10  
  Problem jak w tytule.
  Objawy:
  - po odkręceniu kranu i stałym strumieniu c.w.u temperatura odczytywana na wyświetlaczu "pływa" w granicach 4-8 stopni; zmiany następują w ciągu pojedynczych minut;
  - przy zmianie strumienia te wahania są jeszcze większe i mogą sięgać 10-12 stopni;
  - w praktyce (np. od strony osoby biorącej kąpiel) wygląda to tak, że gdy woda jest za chłodna i dopuszcza się trochę ciepłej, to za chwilę robi się za gorąca, gdy się zmniejsza ciepłą, to znów robi się za chłodna - jak gdyby piec "przedobrzał" w każdą stronę; w efekcie nie dość, że niemożliwe jest uzyskanie strumienia o stałej, właściwej temperaturze, to jeszcze korygowanie go na bieżąco jest utrudnione.

  Podejrzewałem czujnik temperatury (termistor NTC), ale po zmierzeniu wydaje się dobry.

  Następnie podejrzewałem czujnik przepływu wody, ale serwisant podczas przeglądu kotła stwierdził, że ten czujnik działa zerojedynkowo: tylko sygnalizuje czy jest przepływ, czy nie.
  Serwisant zasugerował, że przyczyną może być zakamieniony wymiennik ciepła. To wydaje mi się trochę mało prawdopodobne, bo piec był bardzo mało używany (ma już trochę lat, kupiłem go jako używany, ale podobno był używany sporadycznie w domku letniskowym - jego stan jako "prawie jak nowy" potwierdził fachowiec, który mi go instalował i serwisował).

  Dodam, że piec został wstawiony w miejsce poprzedniego - wcześniejszy typ, chyba ZWE 24-3 - który się uszkodził. Ten poprzedni trzymał dobrze temperaturę c.w.u. i przy stałym wypływie występował w nim taki efekt "podgazowywania" (czyli co jakiś czas dodawał trochę mocy, co było słychać), a w tym nowym piecu tego efektu nie obserwuję.

  Będę wdzięczny za sugestie jak sobie z tym problemem poradzić.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Jacek79
  Level 37  
  Kiedy byl robiony serwis?
 • Helpful post
  #3
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Nagrzewnica do odkamieniania a jeśli będzie mocno przeszkadzać (nie pomoże) do wymiany.
 • #4
  pabil
  Level 10  
  Serwis był robiony po poprzednim sezonie grzewczym.

  Czyli jednak nagrzewnica?
  Jaki może być orientacyjny koszt takiej usługi? I czy ona jest robiona na miejscu od ręki, czy wymaga zostawienia nagrzewnicy w serwisie na jakiś czas?
 • #5
  pabil
  Level 10  
  Wracam do tematu, bo jak się okazało to jednak NIE była sprawa zakamienionej nagrzewnicy.
  Gdy ją wymontowałem, nie było widać śladów kamienia, ale pomyślałem, że może inaczej sprawa wygląda w środku i kąpałem ją dość długo w gorącym occie z wodą, co jakiś czas tym roztworem przepłukując. Nie było widać jakiegoś szczególnego "musowania", jakie obserwuję na przykład przy odkamienianiu czajnika. Po zamontowaniu nagrzewnicy z powrotem okazało się, że problem nie zniknął.
  Przy najbliższej okazji (sezonowy przegląd kotła) podpytałem o to serwisanta. Powiedział, że to na pewno nie nagrzewnica, bo gdy jest ona zakamieniona, to przy nagrzewaniu słychać charakterystyczne stuki (!), więc nawet na ucho widać, że to nie ona. Zasugerował, że problem leży w elektronice, przymierzam się więc do jej wymiany. Postaram się napisać jaki był tego efekt.
 • #6
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Nowa płyta to wydatek ponad 1000zł. Może się okazać że po wymianie będzie to samo. Odkamienianie octem to mało skuteczna metoda a wiele lepiej działa spożywczy kwasek cytrynowy. Oczywiście są profesjonalne odkamieniacze rozprowadzane przez hurtownie sanitarne. Wadliwa może być sama nagrzewnica (takie przypadki się zdarzały zwłaszcza w Eurostarach-4). Jest jeszcze czujnik cw na wyjściu który trzeba sprawdzić. Oczywiście kocioł musi być dobrze odpowietrzony i pod ciśnieniem min. 1bar.
 • #7
  pabil
  Level 10  
  Chodzi o czujnik temperatury czy przepływu?
  Serwisant powiedział mi, że czujnik przepływu nie mierzy strumienia, tylko podaje informację czy woda płynie, czy nie.

  Co do płyty, to mogę mieć za darmo od znajomej, która wycofała już swój kocioł z eksploatacji. Tyle że jej jest ZSE 24-4MFK. Będzie pasować?