Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie

TrempeS 07 Sty 2016 21:02 1047 7
  • #1 07 Sty 2016 21:02
    TrempeS
    Poziom 11  

Witam serdecznie.

Mieszkam w mieście ale jednocześnie na odludziu, gdzie żadnemu operatorowi nie kalkuluje się dostarczyć mi internetu za pomocą kabla/światłowodu.

Na własną rękę postawiłem most od znajomego oparty na Nanobeam M5.
    Wydawało się, że przy odległości około 300-350m mam zagwarantowany dobry sygnał i zarazem szybkie łącze. Urządzenia widzą się.

Problem w tym, że albo przesył jest wolny albo nie ma go wcale.
    Konfigurowałem urządzenia na wszelkie poznane mi sposoby, ale bez rezultatów.

Bardzo proszę o porady jak skonfigurować sprzęt, gdzie jest błąd.
    A może to wina dużego zaszumienia? Co w takiej sytuacji?

Sieć zbudowana jest tak:
    Router z dostępem do internetu -->skrętka-->Nanobeam M5 _ 300metrów _ Nanobeam M5 -->skrętka-->switch-->skrętka-->komputer,tv...

Dziękuję za poświęcony czas.
    Tomek

Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie

0 7
  • #2 07 Sty 2016 21:17
    miniw0w
    Poziom 14  

Próbowałeś ustawić inny kanał? Teraz masz 5660, może zejdź znacznie niżej i zobacz jak na innych działa wtedy sprawdź Traffic pomiędzy punktami. Prędkość sprawdź sobie za pomocą narzędzia speed test, znajdziesz go w tools i pokaz wykresy. Dodatkowo sprawdź, bo sam miałem problem... Czy masz nowy firmware a nie ten po wyciągnięciu z pudła.

0
  • #3 07 Sty 2016 23:51
    TrempeS
    Poziom 11  

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.
    Po weryfikacji okazuje się, że mam stare firmware czyli 5.5.9
    Doktoryzując się na ten temat okazało się, że to bardzo niestabilna wersja.
    Co gorsza, jest też problem z upgradem. Podczas wgrywania nowej wersji (w moim przypadku 7.1.4) wywala błąd - za mało pamięci w urządzeniu.
    Ma pomóc reboot urządzenia, ale to fikcja - nadal nie mogę wgrać nowego oprogramowania z poziomu przeglądarki.
    Pozdrawiam

0
  • #4 08 Sty 2016 00:23
    smario11
    Poziom 31  

Nie działa bo nie wiesz co robisz.
    Ciesz sie że nie uszkodziłeś żadnego urządzenia.
    Wgrywałeś z wersji ac zamiast zwykłej. Najnowsza wersja to 5.6.3 albo beta 6.
    Szumow nie masz. Link ma bardzo ładne parametry radiowe ale zmień kraj na uzbeskistan. Kanały praktycznie te same a DFS nie ma.
    Akurat Twoim wrogiem jest DFS.
    100mbit spokojnie bedzie. W zasadzie wczesne wersje tych beamow mialy nawet port 1gbit ale zasilacz w zestawie był 100mbit.
    Kiedy kupowałeś?

0
  • #5 08 Sty 2016 07:36
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

miniw0w napisał:
    Próbowałeś ustawić inny kanał? Teraz masz 5660, może zejdź znacznie niżej i zobacz jak na innych działa wtedy sprawdź Traffic pomiędzy punktami. Prędkość sprawdź sobie za pomocą narzędzia speed test, znajdziesz go w tools i pokaz wykresy. Dodatkowo sprawdź, bo sam miałem problem... Czy masz nowy firmware a nie ten po wyciągnięciu z pudła.

zmniejsz tez odrobine moc radia. Sygnal na poziomie -60 powinien byc wystarczajacy. Swojo droga straszna armata. Na taka odleglosc nanostation loco spokojnie dziala.

0
  • #6 09 Sty 2016 09:57
    TrempeS
    Poziom 11  

Witam ponownie.
    @Smario11 ma w kilku kwestiach racje. Wgrywałem zły soft i całe szczęście, że urządzenie do nie przyjęło. Zrobiłem aktualizację oprogramowania do wersji 5.6.3. Ustawiłem kraj na Uzbekistan i wyłączyłem wroga DFS.
    Wyniki są przyjemne w okolicy 100mbit (jest to szybkość między urządzeniami).
    Uzyskałem je zmieniając częstotliwość i eksperymentując z mocą.
    Jak się okazuje internet wciąż jest wolny w granicach download:4Mbps upload:8Mbps ping:26 przy łączu 40/10.
    Dziś zabieram się za przegląd przewodów sieciowych i wtyków.

Urządzenia kupowałem we wrześniu 2015, ale ewidentnie jedno było ze starszej dostawy (pudełko brudne, zżółknięte). Dodatkowo urządzenia mają inne logo na obudowie co wskazuje, że są z innej dostawy (patrz foto). Teraz pytanie - jak poznać urządzenie z portem 1gbit? Docelowo chciałbym zrobić taki most to przesyłu dużych plików. Przy takiej odległości to nie powinien być kłopot.

Miłego weekendu.
    Tomek Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie Ubiquiti airMAX NanoBeam M5-19 19dBi 5GHz PoE - duże zaszumienie

0
  • #7 09 Sty 2016 14:44
    smario11
    Poziom 31  

Jedyna opcja sprawdzenia czy jest gigabit to kupno adaptera gigabitowego.
    Niestety nigdy nie kupowalem 19 bo byly w cenie 25 a uzywam tylko duzych bo lacze na nich do bazy do 6km i to jeszcze w 6Ghz
    Testowales predkosc po lan jaka jest miedzy urzadzeniami?
    Jeszcze mozesz wylaczyc airmaxa. Wtedy wydajnosc na jedna sesje mocno pojdzie w gore ale przy szumach moze zaczac rozlaczac wiec trzeba uwazac.
    Airmax dodatkowo wprowadza jakis prosty qos ale skuteczny

0
  • #8 12 Sty 2016 21:00
    miniw0w
    Poziom 14  

Podłącz bezpośrednio do komputera kabel z ubqt i zobacz czy się spina na 100mb czy na 1gigabit w ustawieniach połączenia sieciowego(gigabit to standard w komputerach na chwile obecna), nie wiem co masz za radiami, ale może postaw sobie u kolegi serwer ftp i zobacz wtedy jak leci.... Może to wina czegoś innego np routera;) Koniecznie weź to uruchom bez tego switcha który opisałeś w 1 poście, no chyba że jesteś go pewien że ma porty 1gb/s dodatkowo jeśli to jakiś plastik za parę złoty to też może Cię przycinać:)

0