Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami

mi_ma 07 Sty 2016 21:42 8172 13
  • BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami

Gwiezdne Wojny to seria, która rozpalała wyobraźnię naszych rodziców, nas samych, a teraz, dzięki nowej, ósiódmej już odsłonie, ma aspirować do miana ulubionego filmu sci-fi naszych dzieciaków. Seria z lat 70-tych wprowadzała nowe standardy w zarówno w zakresie efektów specjalnych jak i wizji przyszłości. Kolejna trylogia dzięki rozwojowi grafiki komputerowej rozwijała pokazaną wcześniej wizję i wzbogaciła ją o setki futurystycznych droidów, robotów i statków. Chociaż wszystkie obie serię dzieliło pokolenie odbiorców, to obie miał podstawowe cechy wspólne: laser, miecze świetlne i roboty. Czym rewolucyjnym charakteryzuje się najnowsza część? W sumie to ciężko powiedzieć. Mało w niej nowości, których nie widzieliśmy już w innych filmach sci-fi. Mimo mieszanych recenzji, w nowych Star Warsach pojawił się nowy bohater: robot BB-8.

Może i sprytna konstrukcja robota nie szokuje jak R2D2 czy C3PO w latach osiemdziesiątych, ale ma w sobie jednak coś intrygującego. Przede wszystkim jest możliwa do zbudowania. Rynek zabawek został zalany niesamowicie drogimi mini BB-8tami od Sphero i Hasbro na długo przed premierą filmu rozpalając wyobraźnię dzieciaków. W dobie drukarek 3d i rozwiniętej uproszczonej elektroniki modułowej, wiele osób zapragnęło zbudować własne wersje robota.

Wiele osób próbuje odwzorować w różnej skali produkt Sphero. Dla nie wtajemniczonych w temat warto tylko wspomnieć, że Sphero ukryło dosyć skomplikowanego robota, ładowanego indukcyjnie w kuli, która jest napędzana kołami od wewnątrz. Głowa robota jest natomiast przymocowana do kuli za pomocą magnesów neodymowych, które odpowiedni poruszane, poruszają także głową względem kuli niezależnie od kierunku poruszania się robota.

Poniższa wersja robota zbudowanego jako pełnowymiarowy opiera się na zupełnie innej zasadzie. Autor ograniczył się do zamknięcia wszystkich mechanizmów w głowie BB-8, który położony na pustej kuli porusza nią czterema omnikołami. Pomysł dużo łatwiejszy w wykonaniu w stosunku do innych pełnowymiarowych robotów tego typu. Niestety jest on także obarczony sporym kompromisem. Autorowi nie udało się jednak zbliżyć do płynności i dynamiki ruchów robota pokazanego na filmie. Autor elementy droida wydrukował na drukarce 3d. Całość oparło o moduł Arduino Mini Pro oraz moduł LSM9DS0 9-osiowego czujnika przyspieszenia/żyroskopu/magnetometru od Sparkfun. Póki co poza chwaleniem się projektem nie podzielił się on plikami źródłowymi, więc pozostaje tylko podziwiać pomysłowość i zastanowić się, czy można wykonać robota lepiej niż autor.

BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami
    BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami

Link

Link

Źródło http://makezine.com/2015/09/10/yet-another-cool-bb-8-droid-project/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 738, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    morozaw
    Poziom 15  
    Moim zdaniem pomysł z sterowaniem całości poprzez "głowę" robota jest kompletnie nie na miejscu :(
    war40k
    Poziom 15  
    morozaw napisał:
    Moim zdaniem pomysł z sterowaniem całości poprzez "głowę" robota jest kompletnie nie na miejscu :(

Dokładnie. Ja bym to zrobił na wahadle które było by sterowane przez dwa silniki. Grawitacja robiła by swoje i żadnych żyroskopów i akcelerometrów :D Do szkieletu całego sterowania kuleczka żeby wahadło wisiało w powietrzu. Dodając silniczki do tych kuleczek można by zmieniać gdzie jest przód a gdzie tył robota. Jakiś magnesik na środku szkieletu a drugi już przy głowie(rozwiązanie jak w oryginalnych BB-8). Pół głowy mamy wtedy do dyspozycji i można nawet jakaś kamerę upchać i sterowanie góra dół dla niej :)
    Owen27
    Poziom 10  
    W opracowaniu jest druga wersja BB-8 działająca w podobny sposób co Sphero

Link

Rozwiązanie z wahadłem również potrzebuje żyroskopu aby uniemożliwić pełny obrót wahadła w kuli.
  • PCBway
    Freddy
    Poziom 43  
    war40k napisał:
    morozaw napisał:

Dokładnie. Ja bym to zrobił na wahadle które było by sterowane przez dwa silniki. Grawitacja robiła by swoje i żadnych żyroskopów i akcelerometrów :D Do szkieletu całego sterowania kuleczka żeby wahadło wisiało w powietrzu. Dodając silniczki do tych kuleczek można by zmieniać gdzie jest przód a gdzie tył robota. Jakiś magnesik na środku szkieletu a drugi już przy głowie(rozwiązanie jak w oryginalnych BB-8). Pół głowy mamy wtedy do dyspozycji i można nawet jakaś kamerę upchać i sterowanie góra dół dla niej :)
    Ta dwa wahadła, cztery kulki, magnesiki, bajery buzery i to wszystko ma wisieć w powietrzu na niewidocznym wieszaku.To proszę pokazać schemat takiego napędu, a nie wymądrzać się.
    Brawa dla autora, rewelacyjny pomysł. Oglądając ostatnio The Force Awakens, zastanawiałem się, jak coś takiego zbudować, teraz już wiem!.
    war40k
    Poziom 15  
    BB-8 zbudowany w oparciu o niewielkiego robota z omnikołami

Masz :P Sterowanie podobne jak w czolgu. Na pomysl wpadlem jak koles kulek nasypal do tego steropianu.
    Co do tej drugiej wersji. Ciekawe rozwiazanie. Wysokie predkosci mozna uzyskac wsadzajac tam zyroskop :) Nie wiem tylko jak pozniej ze zmiana kierunku bo pewnie ten mechanizm ktory tam jest juz nie zda egzaminu
    Freddy
    Poziom 43  
    Gdzie to wahadło?
    Jak będzie się to obracać/jeżdzić, tak aby głowa była zawsze na górze?
    war40k
    Poziom 15  
    To ten duzy klocek. Taka konstrukcja ma duza bezwladnosc(bedzie sie kiwac po zatrzymaniu). To wahadlo/ciezarek z racji swojej wagi bedzie caly czas na dole. Silniczki to te dwa co sa po bokach i kuleczka musza sie opierac o wewnetrzna konstrukcje kuleczki i to one wprawiaja w ruch. To wahadlo musi byc ciezke i na sztywno wmocowane w rame z silniczkami oraz w ucwyt z magnesem. Jak ciezar zawsze jest na dole to magnes zawsze jest u gory. Glowa bedzie zawsze na przodzie jesli zastosujemy dwa magnesy jesli zastosujemy magnes pierscieniowy bedzie mogla sie obracac niezalenie ale wtedy trzeba by bylo jakies sliniczki do ruszania glowy
    . W sumie z to wahadlo mozna rozpedzic jako zyroskop i o kiwaniu nie bedzie mowy :)
    KJ
    Poziom 31  
    Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt że droid BB-8 którego możemy zobaczyć w Star Wars The Force Awakens nie jest wyłącznie dziełem CGI tylko zbudowanym działającym rekwizytem: http://www.ibtimes.co.uk/star-wars-force-awak...bot-droid-real-machine-not-puppet-cgi-1496968 Nie można oczywiście wykluczyć że część scen została podkręcona/zrealizowana za pomocą CGI ale i tak szacunek dla ekipy filmowej ;)
    KJ
    Poziom 31  
    Specem od robotyki ani szczególnie zagorzałym fanem Star Wars nie jestem ale sposób poruszania się BB-8 bardzo mi się podoba - genialny w swej prostocie ;). Żadnych kół, gąsienic, rolek itp. Co do stabilizacji i "gibania się" może warto pomyśleć o takim sposobie stabilizacji jaki pokazano na poniższym filmie. Swoją drogą projekt sam w sobie bardzo ciekawy. Powinno dać się go także wykorzystać do przemieszczania robota. Miejsca w kuli jest sporo.

Link
    war40k
    Poziom 15  
    KJ napisał:
    Specem od robotyki ani szczególnie zagorzałym fanem Star Wars nie jestem ale sposób poruszania się BB-8 bardzo mi się podoba - genialny w swej prostocie ;). Żadnych kół, gąsienic, rolek itp. Co do stabilizacji i "gibania się" może warto pomyśleć o takim sposobie stabilizacji jaki pokazano na poniższym filmie. Swoją drogą projekt sam w sobie bardzo ciekawy. Powinno dać się go także wykorzystać do przemieszczania robota. Miejsca w kuli jest sporo.

Link

To stabilizacja zyroskopowa. W zasadzie sa tu 3 ktore stabilizuja kostke ze wszystkich kierunkach.
    darco2
    Poziom 12  
    Z elektrody ktoś już takiego BB-8 ta zbudował ??