Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV 82 - Czyżby uszkodzona antena AL800?

tomaszek323 07 Sty 2016 22:15 1839 27
  • #1 07 Sty 2016 22:15
    tomaszek323
    Poziom 5  

Witam, kupiłem do stacji Baofeng UV82 antenę AL800, taką teleskopową.
    Ale mój bratanek(tak wiem, chować sprzęt przed dziećmi) zaczął ją kręcił w lewo i w prawo(po wysunięciu, pierwszy segment za złączeniem), czy to jego kręcenie mogło rozregulować antenę?

0 27
  • #2 07 Sty 2016 22:23
    kriss51
    Moderator

tomaszek323 napisał:
    czy to jego kręcenie mogło rozregulować antenę?

Może podczas kręcenia zrobiła się przerwa lub cewka zmieniła średnicę i teraz nie działa (nie stroi).

0
  • #3 07 Sty 2016 22:33
    tomaszek323
    Poziom 5  

Ona zbiera ale trochę słabiej.

A jak to naprawić?

0
  • #4 07 Sty 2016 22:37
    kriss51
    Moderator

Kręcił przy dolnym zgrubieniu to znaczy tam gdzie jest gniazdo antenowe albo przy tym drugim już na środku promiennika?

0
  • #5 07 Sty 2016 22:45
    tomaszek323
    Poziom 5  

Przy tym na górze. Pierwsza sekcja(pierwszy bat) od tego przemiennika co jest na środku od góry

0
  • #6 07 Sty 2016 22:47
    kriss51
    Moderator

Z krótkim promiennikiem też słabiej jest albo tak jak było?

0
  • #7 07 Sty 2016 22:53
    tomaszek323
    Poziom 5  

To znaczy z krótszym?

Nie rozumiem delikatnie :)

Przy maksymalnym wysuwie anteny, kręcił bez opamiętania w lewo i w prawo pierwszym batem nad przemiennikiem tym na środku.
    Nie mam innego prownania

Po tym jego kręceniu, wydawało mi się że jest gorzej.
    Ja trochę pokręciłem na ślepo i mi się wydaje że jest lepiej niż po jego zabawie. Sam już nie wiem, czy coś mógł zepsuć

0
  • #8 07 Sty 2016 23:02
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Akurat fabryczna antena w tym modelu "bajojajo" jest bardzo przyzwoita. Przynajmniej w porównaniu z wszelkiej maści antenami do skanerów, które są katastrofą.
    UV82 stał obok skanera, ustawiona ta sama częstotliwość (172 z hakiem MHz), anteny z zestawów i co? Skaner coś ledwo słyszał, a "bajojajo" odbierało praktycznie oporowo. Czułość obydwu urządzeń jest w zasadzie identyczna.

Wracając do tematu. Antena jest cała i nie została skręcona na siłę ? Tam średnio jest co popsuć, o ile nie zostanie złamana albo przytrzaśnięta stalowymi drzwiami. Gdyby sam teleskop został sponiewierany, widziałbyś przy siłowo wyciąganym segmencie (na jego dole) miedziane blaszki, które są zabezpieczeniem przed właśnie... wyrwaniem, ale oczywiście w granicach rozsądku.
    Może któryś segment się zblokował i nie został do końca wysunięty.
    Całkowita długość tej anteny (w/g internetów) to 856mm - zmierz.

0
  • #9 07 Sty 2016 23:05
    tomaszek323
    Poziom 5  

Bajojo :D z tą anteną działa jeszcze lepiej.

Poprostu wizualnie jest wszystko ok. Chodzi mi o to czy kręceniem lewo prawo, on jej jakoś nie rozregulował przy tym przemienniku, czy poprostu kręcenie w lewo i w prawo nie ma nic do rzeczy, pytam bo się nie znam :)

0
  • #10 07 Sty 2016 23:07
    kriss51
    Moderator

Widziałem zestawy z dwoma rodzajami promienników do zmiany. Jeden taki jak masz oraz drugi o wiele krótszy "koci ogon". Myślałem że masz oba.

tomaszek323 napisał:
    Ja trochę pokręciłem na ślepo i mi się wydaje że jest lepiej niż po jego zabawie.

Może Ci się nie wydaje ponieważ mógł zmienić parametry cewki. Jak ktoś zbyt mocno przekręcił to mogła cewka się zdeformować. Tego chyba nie da się ładnie rozebrać by jeszcze bardziej czegoś nie zepsuć. Z takimi rzeczami trzeba obchodzić się delikatnie.

0
  • #11 07 Sty 2016 23:08
    tomaszek323
    Poziom 5  

To ja mam dwa, ale poprostu tej długiej anteny z tą małą już się nie da połączyć, czy ja o czymś nie wiem? Druga(ta mała) co była w zestawie leży sobie w kącie.

0
  • #12 07 Sty 2016 23:15
    kriss51
    Moderator

tomaszek323 napisał:
    Druga(ta mała) co była w zestawie leży sobie w kącie.

Dlatego pytałem czy z tą krótką jest jak było albo też lipa.

tomaszek323 napisał:
    To ja mam dwa, ale poprostu tej długiej anteny z tą małą już się nie da połączyć, czy ja o czymś nie wiem?

No nie da się. Wkręcasz małą lub teleskopową.

0
  • #13 07 Sty 2016 23:23
    tomaszek323
    Poziom 5  

A jaką najbardziej polecasz do tego chińczyka?

0
  • #14 07 Sty 2016 23:29
    yes2mike

Bawiłem się taką anteną i wygląda dość solidnie. Mariusz Pudzianowski kręcąc byłby w stanie zmasakrować i cewkę, ale dziecko (tak, wiem, mam dziecko i jest w stanie popsuć piłeczkę do golfa albo kulę do kręgli) ?
    Kręcił jednym z segmentów teleskopu, więc tu nic nie namieszał, jeżeli go nie urwał, gdyż przy odbiorze centymetr (czy nawet trzy) w te czy tamte nie jest krytyczny.

Poszukaj anteny o nazwie NAGOYA na-771. Możesz ją owinąć wokół palca i nic jej nie będzie, a i oko ciężej wyłupać przypadkiem (lub nie). Może wielkiego zysku nie ma, ale żeby zysk miał sens, musiałbyś chodzić z anteną gabarytów kija od szczotki.

0
  • #15 07 Sty 2016 23:37
    tomaszek323
    Poziom 5  

Ta antena jest w porządku bo w warunkach domowych jest rozkręcona na maksa, a podczas akcji w OSP jest zsunięta do najmniejszych rozmiarów i też daje rade.

Panowie, to nie chodzi o to że wygięta była czy coś. Chodzi o to że jak te segmenty są ruchome lewo prawo, to ten jeden był z 15 razy przekręcony wzdłuż swojej osi w lewo.

0
  • Pomocny post
    #16 07 Sty 2016 23:44
    kriss51
    Moderator

tomaszek323 napisał:
    Panowie, to nie chodzi o to że wygięta była czy coś.

Wiem i dlatego o to nie pytałem.

tomaszek323 napisał:
    Chodzi o to że jak te segmenty są ruchome lewo prawo, to ten jeden był z 15 razy przekręcony wzdłuż swojej osi w lewo.

Kręcenie samym segmentem nie uszkodzi anteny. Myślałem że było kręcone tym segmentem który wchodzi do tego zgrubienia. W takim razie raczej nic się nie stało.

0
  • #17 07 Sty 2016 23:46
    tomaszek323
    Poziom 5  

Tak, było kręcone tym segmentem które wchodzi do zgrubienia tego na środku(czyli przemiennika jak mniemam) a nie do tego dolnego.

0
  • #18 07 Sty 2016 23:52
    kriss51
    Moderator

Jak jedziesz na akcję gasić to lepiej wkręcaj ten krótki promiennik. Będzie lepiej jak długi ale skrócony.

0
  • #20 08 Sty 2016 00:04
    kriss51
    Moderator

Na akcji lepiej wkręcaj tą krótką, w domu lepiej rozłożyć AL800, ale najlepiej w domu założyć coś na dach.

Antena z linku to złom, zabawka, a nie antena.

Na dach poszukaj przynajmniej X50 lub jeszcze lepsze X510, X200. Jeśli Cię interesuje tylko pasmo 2m to możesz zrobić dipol i zainstalować na dach.

0
  • #21 08 Sty 2016 00:09
    tomaszek323
    Poziom 5  

Kurcze no jednak mnie to martwi jak mówisz że kręcenie wokół osi pierwszym segmentem od środkowego przemiennika(w górną stronę) mogło coś popsuć.

Wiem że z g... bata nie ukręci. Ale jak najlepiej poprawić odbiór, na tej AL800 z odległości 20km w linii prostej w mieście słyszałem CZASEM samochody, stację stanowiska kierowania zawsze(nawet i na standardowej).

Znalazłem jeszcze taką:

http://www.aliexpress.com/item/A10-New-SMA-F-...62,searchweb201560_2,searchweb1451318400_6150

0
  • #22 08 Sty 2016 00:16
    kriss51
    Moderator

Poczytaj poprzedni mój post, bo edytowałem.

tomaszek323 napisał:
    Kurcze no jednak mnie to martwi jak mówisz że kręcenie wokół osi pierwszym segmentem od środkowego przemiennika(w górną stronę) mogło coś popsuć.

Musiał byś mieć miernik SWR, stworzyć antenie odpowiednie warunki i zmierzyć czy stroi. Rozbierać na "oko" może ją dopiera zepsuć albo jeszcze bardziej uszkodzić.

0
  • #23 08 Sty 2016 00:20
    tomaszek323
    Poziom 5  

A czym najbardziej się kierować przy zakupie anteny? Długością? Zyskiem dBi?

Bo kompletnie jestem zielony w tym temacie, dlatego stworzenie dipolu dla mnie to czarna magia.

0
  • #24 08 Sty 2016 00:26
    yes2mike

Ojoj. Tej ostatniej z aliexpress nie wróżę długiego żywota. Po rozsunięciu ponad 130 centymetrów, więc nie trzeba być nie do końca świadomym czynów dzieckiem, żeby ją szybko połamać.
    Pierwszy link natomiast przedstawia antenę rodem z alarmów powiadamiających radiowo. Oczywiście chińskiej tandety.

Do radia dobra będzie wspomniana nagoya. Sprawa anteny na dach to już inna para kaloszy.

BTW. Ten przemiennik to promiennik ;)

0
  • #25 08 Sty 2016 00:28
    kriss51
    Moderator

tomaszek323 napisał:
    A czym najbardziej się kierować przy zakupie anteny? Długością? Zyskiem dBi?

Generalnie zysk jest najważniejszym parametrem. Tylko że z tym jest tak że trzeba wiedzieć które firmy są dobre ponieważ niektóre firmy podając parametry piszą herezje. Parametry są znacznie gorsze niż podaje producent.

tomaszek323 napisał:
    Bo kompletnie jestem zielony w tym temacie, dlatego stworzenie dipolu dla mnie to czarna magia.

Wpisz w gogle dipol na 2m i zobaczysz jak to wygląda. Nawet laik zrobi w kilkanaście minut taką antenę.

0
  • #26 08 Sty 2016 02:48
    Hektar Zahler
    Poziom 28  

Zmęczone złącze SMA zachowa się identycznie. Nie możliwością jest żeby było wieczne.

0
  • #27 08 Sty 2016 09:21
    yes2mike

W pierwszym poście padło hasło "kupiłem", więc antena jest raczej nowa, a nie wkręcana/odkręcana 600 tysięcy razy.
    Samo radio jest jednym z ostatnich modeli tej chińskiej fabryki ryżu, ale kto wie. Sama antena jest raczej solidnie wkręcana i opiera się także o radio, ale dość duża.

0
  • #28 08 Sty 2016 17:14
    tomaszek323
    Poziom 5  

Panowie, ta antena nie była odkręcana! :)

Poprostu w tej segmentowej antenie każdy segment da się kręcić w okół własnej osi 360 stopni i właśnie pierwszy segment w górę od promiennika(tego co sie znajduje w połowie anteny) był kręcony w lewo i w prawo a nie antena na złączu.

0