Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother MFC J6520DW - źle drukuje czarny

fafko 07 Sty 2016 23:35 1503 5
  • #1 07 Sty 2016 23:35
    fafko
    Poziom 2  

Witam,
    Proszę Was o pomoc!
    Na pierwszy rzut oka problem był omawiany, ale szukałem na forum i nic podobnego nie znalazłem - oprócz zaschniętych lub zatkanych głowic.
    Drukarka ma rok, od początku używam zamienników.
    Moja drukarka zachowuje się co najmniej dziwnie - bardzo słabo drukuje czarny kolor. W programowym czyszczeniu głowicy, druk testowy za każdym razem wygląda inaczej, tzn. najpierw prostokąciki u góry to puste pola, wykonuje czyszczenie i znowu druk testowy, tym razem poprzednie które były puste teraz są OK, ale inne poniżej są puste itd.
    Jak udało mi się zrobić wszystkie prostokąciki czarne (po kilkunastu czyszczeniach) myślałem że bedzie wszystko OK, a tu przy pierwszym wydruku znowu nie da się odczytać tekstu z uwagi na słaby druk. Nie wiem w czym problem, czy może to być problem programowy firmware'owy, czy jednak głowica?

Drugie pytanie, to czy jest możliwość ustawienia godziny samoczynnego czyszczenia głowicy. W tej chwili drukarka mi się sama czyści w nocy i czasem budzi całą rodzinkę.

1 5
  • ambtechnic
  • #2 08 Sty 2016 09:30
    Stan-S11
    Poziom 31  

Na pierwsze pytanie poniekąd sam sobie odpowiedziałeś - problem dotyczy samej głowicy a wszystkiemu winne są zamienniki. Bardzo często oferenci zamienników idą na maksymalizację zysków i leją najtańszy tusz do pojemników. Głowice Brothera są mało tolerancyjne na złej jakości tusz.
    Nie trzymaj drukarki w sypialni, a tak na poważnie to cykl czyszczenia jest zaprogramowany fabrycznie i wgrany na płytę główną drukarki i tak ma być. Może rozwiązaniem będzie wyłączanie drukarki na noc.

0
  • ambtechnic
  • #3 17 Sty 2016 22:01
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Albo tusze są lipnej jakości i się zapowietrza głowica. Albo w głowicy porobiły się "gluty" które latają w niej i przez to co chwile brakuje innych dysz. Proponuję najpierw zmianę tuszy.

0
  • #4 18 Sty 2016 15:40
    dr.master
    Poziom 37  

Zmień tusz, chociaż ten jeden na oryginał i puść czyszczenie z menu maintenance
    (menu, *, 2,8,6,4) następnie wybierz black i mono start.
    Nie ma możliwości ustawienia konkretnych godzin czyszczenia, drukarka robi to samoczynnie.
    Czasem warto wypłukać/wymienić pochłaniacz na zużyty atrament.
    Jednym słowem warto oddać do serwisu do porządnej konserwacji.

0
  • #5 19 Sty 2016 12:29
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Jeśli mówiąc pochłaniacz masz na myśli pampersa to wypłukać się go za bardzo nie da. Nie będzie on miał takich właściwości jak wcześniej. Poza tym pampers w 6520 jest dość duży i wydaje mi się że trudno go zapełnić, a miałem takie drukarki co 60 tys stron to była norma a pampers zużyty był fizycznie w 60-70%.

0
  • #6 20 Sty 2016 13:12
    fafko
    Poziom 2  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Poszedłem do serwisu autoryzowanego Brother i powiedzieli mi 550zł netto za naprawę, tzn. wymianę głowicy bo ich zdaniem nie ma innego wyjścia.

Stwierdziłem, że nie dam prawie 7 stów, bo tyle kosztuje drukarka.
    No i sam zabrałem się za naprawę.
    Pomogło czyszczenie płynem do udrażniania głowic piezoelektrycznych firmy InkTec. Całość kosztowała mnie 34zł :)
    Po wyjęciu tuszy, wyciągnąłem strzykawką pozostały w przewodach tusz i zmieszałem z płynem. Następnie wstrzyknąłem to do przewodów, później 4 razy co godzinę dobijałem po 0,5ml, a następnie zostawiłem na około 8 godz. Po wszystkim wyciągnąłem strzykawkę, włożyłem tusze, zrobiłem 3 czyszczenia czarnego i 2 czyszczenia koloru (bo czarny tusz wszedł mi na żółty kolor). Finał jest taki że wszystko wróciło do normy.
    Mam nadzieję że moje wskazówki też się komuś przydadzą.

3