Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo ThinkPad L540 - Nie bootuje dysk w Second HDD Caddy

diuri 08 Sty 2016 01:27 1179 1
  • #1 08 Sty 2016 01:27
    diuri
    Poziom 10  

Witam. Poddałem się w poszukiwaniach i wszelkich kombinacjach dlatego pozostało mi poprosić o pomoc, więc proszę.

Mam służbowy komputer z Windows 8 i chcę do niego dołożyć drugi dysk z systemem Windows 7. Wybór, który system ma się uruchomić, ma być dokonywany z poziomu boot menu BIOS (u mnie F12). Nowy dysk SSD dla przyszłego Windows 7 umieściłem w kieszeni zamiast napędu CD/DVD (Second HDD Caddy "z funkcją bootowania").

Podczas instalacji systemu przez kieszeń (oryginalny dysk odłączony) wyświetla się komunikat: "Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Sprzęt komputera może nie obsługiwać rozruchu z tego dysku. Upewnij się, że kontroler dysku jest włączony w menu systemu BIOS komputera".
    Kiedy przełożyłem nowy dysk w oryginalny port (zamiast pierwotnego), instalacja przebiegła pomyślnie i system się uruchamiał, jednak po przełożeniu go z powrotem do kieszeni nie jest on wcale widoczny w menu bootowania BIOS. Co więcej kiedy do kieszeni włożę oryginalny dysk z Windows 8 też go nie widać.
    Oczywiście komputer prawidłowo bootuje z napędu CD/DVD jak i urządzeń USB.

W kreatorze instalacji dysk w kieszeni jest widoczny (można nim zarządzać) i prawidłowo też działa jako dodatkowy dysk spod systemu Windows.

Zmieniałem różne opcje w biosie np. https://www.youtube.com/watch?v=PYzU4z9HGCE, aktualizowałem bios do najnowszej wersji, ale nie mogę wystartować systemu z kieszeni.

Macie jeszcze jakieś pomysły żeby to uruchomić?

EDIT:
    Nie mogę wystartować systemu z dysku w kieszeni CD/DVD i nie wiem czy jest to wina laptopa czy samej kieszeni.

Chciałbym zrobić to w inny sposób - użyć do wyboru systemu partycji bootowania.
    Przypomnę, że mam 2 dyski:
    1. służbowy z Windows 8 - tego nie chciałbym modyfikować
    2. SSD z Windows 7

Rozumiem, że SSD wkładam do laptopa i modyfikuję partycję rozruchową. System odpala z tego dysku i wybieram albo Windowsa 7 z tego SSD, albo Windowsa 8 z dysku umieszczonego w kieszeni CD/DVD.
    I w dysku z Windows 8 nic nie muszę zmieniać, więc gdy zajdzie potrzeba to po przełożeniu go w oryginalne miejsce będzie się normalnie uruchamiał.

Czy tak wizja jest słuszna?

EDIT:
    I nawet poniższe nie działa, bo krzyczy, że nie znalazł pliku (a taki plik jest):

Domyślny: Windows 8.1
    Czas minął: 2 sekund
    Napęd rozruchowy EasyBCD: C:\

Wpis #1
    Nazwa: Windows 8.1
    BCD ID: {current}
    Napęd: C:\
    Ścieżka bootloadera: \WINDOWS\system32\winload.exe

Wpis #2
    Nazwa: Microsoft Windows 7
    BCD ID: {553d444e-d7d7-11e5-829b-5cc5d4d2b5a3}
    Napęd: E:\
    Ścieżka bootloadera: \Windows\system32\winload.exe

Posty scaliłem.
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji używał przycisku "zmień", nie pisząc tym samym postu pod postem.
    RADU23

0 1
  • #2 08 Kwi 2016 21:33
    gidus
    Poziom 9  

Dzień dobry,

walczyłem z tym problemem - zwalczyłem.
    Oficjalnie L540 nie posiada ultrabay-a - wiec nie można mieć pretensji do producenta.
    Drugi kanał SATA wspiera tylko tryb uEFI, aby zainstalować system operacyjny należy:
    - najlepiej wyjąć na chwilę dysk z wewnątrz laptopa
    - przestawić w Biosie boot mode (czy jakoś tak) z legacy first na uefi only
    - wykonać boot z nośnika instalacyjnego (np usb z Windows, trzeba zrobić)
    teraz powinien dać się zainstalować system operacyjny
    - po udanej instalacji , wracamy z drugim dyskiem i przestawimy opcję w bios-ie z powrotem na legacy first
    - prawidłowo działa konfiguracja dysk 1-y w trybie legacy, dysk drugi w trybie uefi, lub oba uefi
    - czasami dyski sata II i sata III gryzą się - restarty po uruchomieniu
    - można zmienić boot order w bios, tak aby np dysk w caddy boot-ował się jako pierwszy jeśli jest włożony
    - jeśli masz już zainstalowany system w trybie legacy a ma procować jako drugi (uefi), są w Internecie opisy jak zmodyfikować partycja aby był dyskiem GPT (uefi)

mam nadzieję że pomoże, pozdrawiam Gidus

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo