Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz laboratoryjny z zasilacza laptopa lub pc atx z regulacją V.

Mr_Z 08 Jan 2016 09:43 2643 4
 • #1
  Mr_Z
  Level 12  
  Witam
  Posiadam sprawny zasilacz laptopowy 19V i zasilacz pc atx, i zastanawiam się czy dałoby radę zrobić z tego zasilacza od laptopa ala zasilacz laboratoryjny. Tzn chciałbym dołożyć moduł z potencjometrem aby regulować napięcie na wyjściu i moduł z woltonierzem z wyświetlaczem aby płynnie regulować zakres.
  Czy takie rozwiązanie ma sens i się sprawdzi?
  Zastanawiam się czy zasilacz laptopowy ma wbudowane jakieś zabezpieczenie przed przeładowaniem żeby np automatycznie odłączył ładowane przeze mnie sprzęty po osiągnięciu pełnego naładowania i aby uniknąć ich przeładowania.

  Analogicznie do powyższego chciałbym to zrobić również z zasilaczem atx.

  Aczkolwiek nie będę ukrywał że pierwsza opcja byłaby najlepsza.

  Pytanie tylko czy jest taka możliwość?
  Będę wdzięczny za sugestie i pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  RAFPOL5
  Level 17  
  Zasilacz od laptopa nie ma takich funkcji o które ci chodzi.Ma stabilizowane napięcie i prąd na jaki został zaprojektowany.Musiał byś dorobić dodatkowe urządzenia z płynną regulacją napięcia i prądu.
 • #3
  kpodstawa
  Level 33  
  Filozoficznie rzecz ujmując, w technice można bardzo wiele zrobić, jeżeli zachowuje się prawa przyrody. Czyli zasilacze zaprojektowane jako stałonapięciowe można przebudować na regulowane, ale trzeba brać pod uwagę stronę ekonomiczną przeróbki i efekt eksploatacyjny.

  W zasilaczach impulsowych można uzyskać regulację napięcia wyjściowego za pomocą modulacji szerokości impulsów (PWM) z ujemnym sprzężeniem zwrotnym i tak się w nich stabilizuje napięcie w pewnym zakresie, np. +/- 20 %. Nie jest jednak powiedziane, że to będzie dobrze działało przy współczynniku wypełnienia 5 % napięcia maksymalnego, ponieważ zarówno klucze tranzystorowe, jak i obwody indukcyjne nie były pierwotnie zaprojektowane do pracy w takich warunkach.

  Oczywiście może ja tu bredzę i specjaliści-praktycy wdepczą mnie w ziemię. Na Twoim miejscu poszedłbym w budowę zasilacza warsztatowego od początku tak zaprojektowanego z zastosowaniem niektórych części z zasilacza ATX. Zresztą być może precyzyjny zasilacz warsztatowo-laboratoryjny trzeba zbudować jako ciągły, a nie impulsowy lub hybrydowy, tzn. kilka zakresów napięcia zmienianych za pomocą PWM, a w danym zakresie regulacja ciągła.

  Proponuję zacząć od zdefiniowania potrzeb, czyli wartości napięcia wyjściowego, oczekiwanego zakresu regulacji i oczywiście prądu obciążenia. Ewentualnie można pokusić się o oszacowanie dokładności stabilizacji, możliwej do uzyskania w warunkach domowych, np. 5 %.

  Krzysztof Podstawa
 • #5
  L_M
  Level 32  
  Niektóre zasilacze do laptopów czasem trudno przerobić na napięcie 12V a co dopiero na regulację od 0-19V.