Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do miernika prądu stałego i zmiennego na 3000V?

oster7 08 Sty 2016 11:59 1311 17
  • #1 08 Sty 2016 11:59
    oster7
    Poziom 15  

Jaki kabel zastosować do miernika prądu stałego i zmiennego na 3kV?
    Czy musi być jakiś specjalny kabel?
    Czy może być np. kabel do świec samochodowych.

Do Admina jak nie ten dział to proszę przenieść

0 17
  • #3 08 Sty 2016 12:49
    rafi84
    Poziom 24  

A nie lepiej poszukać u producenta ??
    Podaj model i producenta miernika.

0
  • #4 08 Sty 2016 12:57
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Przewód pomiarowy do mierników na 5kV w TME mają.

Gotowe tez możesz poszukać w ofercie sonela do mierników izolacji.

Tu na szybko z metra cięty w TME Link

0
  • #5 08 Sty 2016 13:07
    oster7
    Poziom 15  

marcinolesno napisał:
    Niedawno miałem podobny problem, i znalazłem takie coś:
    https://www.tim.pl/przewod-zaplonowy-olflex-heat-180-fzlsi-1x1-2510001-bebnowy?context=54c9de2723
    Pozostaje kwestia odpowiednich końcówek. Ewentualnie Sonel ma gotowe przewody pomiarowe na 10kV.

Ten kabel wydaje się być ok.

Ale dlaczego nikt nie pisze czy kabel do świec samochodowych może być czy nie ?

Przecież do świec idzie dużo większy prąd/napięcie i to praca 'pod obciążeniem' a tu obciążenie prawie żadne bo to tylko pomiar ?

Dodano po 1 [minuty]:

rafi84 napisał:
    A nie lepiej poszukać u producenta ??
    Podaj model i producenta miernika.

To jest stary miernik 'CCCP' ma ok 60 lat ;-)

Dodano po 1 [minuty]:

zdzisiek1979 napisał:
    Przewód pomiarowy do mierników na 5kV w TME mają.

Gotowe tez możesz poszukać w ofercie sonela do mierników izolacji.

Tu na szybko z metra cięty w TME Link

Ten z TME to troszeczkę 'chora' cena ;-)

0
  • #7 08 Sty 2016 13:33
    oster7
    Poziom 15  

HeSz napisał:
    Poczytaj na temat rdzenie przewodów zapłonowych!
    http://autokult.pl/23946,przewody-zaplonowe-budowa-rodzaje-i-klasy
    Pozdrawiam!

Po przeczytaniu tego wydaje mi się że można taki kabel zastosować raczej bez ryzyka bo jak wytrzymuje 25-30 kV to powinien być bezpieczny dla 1/10 czyli 3 kV.

A tu znalazłem coś takiego

http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=362&id_product=2579

0
  • #8 08 Sty 2016 13:44
    freebsd
    Poziom 34  

Przewód WN od świec:
    - Nie może być z rdzeniem węglowym, bo wprowadzi dodatkową rezystancję zakłócającą pomiar.
    - Przewody od miernika najczęściej mają izolację w dwóch kolorach (np.: biała izolacja rdzenia otoczona czerwoną koszulką), by łatwo było lokalizować pierwsze oznaki uszkodzenia mechanicznego. Przy takich napięciach może warto poszukać takiego przewodu?
    - Przewodu od świec raczej nie trzyma się w ręku. Pytanie jaką ma upływnośc.

Jeżeli masz mierzyć 3 kV AC, to potrzebujesz co najmniej izolację przewodów wytrzymującą 4,2 kV - wobec tego ja też zastosował bym przewody wytrzymujące 5 kV.

0
  • #9 08 Sty 2016 14:18
    oster7
    Poziom 15  

freebsd napisał:
    Przewód WN od świec:
    - Nie może być z rdzeniem węglowym, bo wprowadzi dodatkową rezystancję zakłócającą pomiar.
    - Przewody od miernika najczęściej mają izolację w dwóch kolorach (np.: biała izolacja rdzenia otoczona czerwoną koszulką), by łatwo było lokalizować pierwsze oznaki uszkodzenia mechanicznego. Przy takich napięciach może warto poszukać takiego przewodu?
    - Przewodu od świec raczej nie trzyma się w ręku. Pytanie jaką ma upływnośc.

Jeżeli masz mierzyć 3 kV AC, to potrzebujesz co najmniej izolację przewodów wytrzymującą 4,2 kV - wobec tego ja też zastosował bym przewody wytrzymujące 5 kV.

No OK Kolego - więc jeżeli przewód do świec przesyła 30kV i izolacja wytrzymuje takie napięcie pracując w b. trudnych warunkach [opary wilgoci ,woda,mróz]
    to tym bardziej wytrzyma krótki czas pomiaru napięcia 2500-3000V.
    Mój znajomy ma miernik z radiostacji wojskowej pracujący do 3000V i napięcie anodowe 2700 V mierzy kabelkami ze zwykłego miernika cyfrowego .
    Dodam że taki pomiar robi się w ten sposób że 'minus' podłącza się na stałe do danego urządzenia a w ręce trzyma się tylko koniec 'plus' i nim dotyka/mierzy napięcie [[druga ręka w kieszeni :-) ]

No nic dziękuję wszystkim za dyskusje i porady.

3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.
    Moderator ; Krzysztof Reszka

0
  • #10 08 Sty 2016 14:43
    freebsd
    Poziom 34  

oster7 napisał:
    No OK Kolego - więc jeżeli przewód do świec przesyła 30kV i izolacja wytrzymuje takie napięcie pracując w b. trudnych warunkach [opary wilgoci ,woda,mróz]
    to tym bardziej wytrzyma krótki czas pomiaru napięcia 2500-3000V.

Przewód wytrzyma i jego izolacja też - tylko co to dokładnie znaczy wytrzyma? Ewentualny mały upływ na jego izolacji dla bloku silnika nie jest groźny, a dla człowieka? Zwróć uwagę, że ewentualne przebicie takiego samochodowego przewodu WN nie powinno być groźne, ponieważ nikt nie powinien go trzymać w ręku.

Jak napisałem powyżej, jeżeli już to lepiej żeby samochodowy przewód WN nie by węglowy, ponieważ pomiar moze być zaburzony.

oster7 napisał:
    Mój znajomy ma miernik z radiostacji wojskowej pracujący do 3000V i napięcie anodowe 2700 V mierzy kabelkami ze zwykłego miernika cyfrowego .

Wiele starych mierników analogowych wytrzymywało 3 kV i więcej, właśnie ze względu na lampy.
    Co do znajomego - to jest jego działanie i odpowiedzialność. Zaproponujesz coś takiego nieznanej osobie na publicznym forum? Co będzie, gdy ktoś rozpoczynający swoją zabawę z wysokimi napięciami może to przeczytać w dowolnym momencie?

Takimi przewodami (od dobrego miernika) robiłem też różne próby do 10 kV, ale wtedy tych przewodów nie trzymałem w ręku. Podłączałem, zabierałem ręce i dopiero zadawałem napiecie. Do tego napiecie anodowe 2,7 kV jest o około 1,5 kV mniejsze od 3 kV AC.
    Testowałem różnego rodzaju przewody i końcówki pomiarowe do 10 kV, ale to nie znaczy, że można je rekomendować. Nie ma pewności kiedy nastąpi przebicie. Jeden komplet wytrzyma "tyle woltów", a drugi komplet "inne tyle woltów". Parametr przestaje być powtarzalny.

0
  • #11 08 Sty 2016 15:02
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

A czego to ma być pomiar. Jakich urządzeń, materiałów etc.

0
  • #12 08 Sty 2016 15:11
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Przewód ma być miętki wygodny w operowaniu i optymalnie cienki a nie kawał ustrojstwa od świec. Innym rozwiązaniem może być użycie przewodów od trafo powielacza tylko długość i elastyczność.

Jeśli miernik mimo wieku jest w stanie dobrym i w pełni nadaje się do użytkowania to weź zainwestuj w porządne jak należy a nie dziadować a potem klnąc na wygodę.

TME to przykład może znajdziesz taniej.

0
  • #13 08 Sty 2016 15:18
    CYRUS2
    Poziom 36  

oster7 napisał:
    Jaki kabel zastosować do miernika prądu stałego i zmiennego na 3kV?
    Czy musi być jakiś specjalny kabel?
    3kV DC to nie jest 3kV AC. Taka drobna różnica.
    Umiesz się obchodzić z napięciem 3kV ? Podejrzewam, że nie jeżeli na elektrodzie zakładasz temat
    A gdzie reszta do tego przewodu - osprzęt ?
    oster7 napisał:
    Jaki kabel zastosować do miernika prądu stałego i zmiennego

Napewno prądu a nie napięcia ?

0
  • #14 08 Sty 2016 16:55
    HeSz
    Specjalista elektryk

oster7 napisał:
    HeSz napisał:
    Poczytaj na temat rdzenie przewodów zapłonowych!
    http://autokult.pl/23946,przewody-zaplonowe-budowa-rodzaje-i-klasy
    Pozdrawiam!

Po przeczytaniu tego wydaje mi się że można taki kabel zastosować raczej bez ryzyka bo jak wytrzymuje 25-30 kV to powinien być bezpieczny dla 1/10 czyli 3 kV.
    A tu znalazłem coś takiego
    http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=362&id_product=2579

Chyba nie przeczytałeś tego, co napisałem. Rdzeń!

0
  • #15 08 Sty 2016 19:49
    Pittt
    Poziom 31  

oster7 napisał:
    No OK Kolego - więc jeżeli przewód do świec przesyła 30kV i izolacja wytrzymuje takie napięcie pracując w b. trudnych warunkach [opary wilgoci ,woda,mróz]to tym bardziej wytrzyma krótki czas pomiaru napięcia 2500-3000V.

Z włączonym silnikiem podnieś maskę w ciemnym miejscu to zobaczysz jak te kabelki "wytrzymują", i to nawet nie po kilku tysiącach.

0
  • #16 08 Sty 2016 21:34
    rafi84
    Poziom 24  

Podniesienie maski nie wiele da, nie raz patrzyłem po ciemku i nic, ale wystarczy lekko popsikać wodą z spryskiwacza do kwiatów i pięknie zaczyna się robić ;)

0
  • #18 09 Sty 2016 13:06
    oster7
    Poziom 15  

Jacek79 napisał:

Dziwna firma bo nie ma w sklepie wyszukiwarki a na piechotę nie znalazłem samych kabli.

Co do' świecenia' kabli to jest mi ono znane ale zapewniam że przed pomiarem nie będę polewał wodą kabla :-)

Dzięki raz jeszcze wszystkim i zamykam temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów