Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz najlepiej pociągnie STX PA-400-4-F?

wellingtons 08 Sty 2016 13:20 3399 51
  • #1 08 Sty 2016 13:20
    wellingtons
    Poziom 3  

Witam jaki wzmacniacz uciągnie kolumny PA-400 4 Ohm? Na dzień dzisiejszy jestem w posiadaniu Yamahy AX-570 i zastanawiam się, czy na początek starczy? Oczywiście chodzi o nagłośnienie imprez. W poźniejszym czasie myślę nad STX PA.400, badź też Reloop Dominance 702. Z tego co wiem yamaha ma 140-170 wat przy 4 Ohm. Na każdym serwisie widniała inna informacja, więc nie wiem dokładnie, ile AX ma wat :p Wiem, że były podobne tematy, ale interseuje mnie bardzo jak yamaha poradzi sobie z tymi kolumnami. Z góry dziekuję za pomoc :)

0 29
  • Filament
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2016 15:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wellingtons napisał:
    Na dzień dzisiejszy jestem w posiadaniu Yamahy AX-570
    wellingtons napisał:
    Oczywiście chodzi o nagłośnienie imprez.

Nie używa się sprzętu domowego do nagłaśniania imprez.
    wellingtons napisał:
    . Z tego co wiem yamaha ma 140-170 wat przy 4 Ohm.

Przy poborze mocy z sieci 210W? Perpetuum mobile?
    wellingtons napisał:
    nie wiem dokładnie, ile AX ma wat
    Może z 2x60 /4 omach - nie sądzę by było więcej można wycisnąć z tego sprzętu bez zniekształceń na akceptowalnym poziomie (no i bez obawy, ze się ugotuje).
    wellingtons napisał:
    Wiem, że były podobne tematy
    Były, były... nie raz i nie dwa. Idea w każdym z tych tematów jest jednak wciąż taka sama:
    Wzmacniacz nie "ciągnie" kolumn, bo to nie traktor. Wzmacniacz może wysterować (bardziej lub mniej) kolumny.
    wellingtons napisał:
    jak yamaha poradzi sobie z tymi kolumnami.

Pomijając na chwilę pierwsze zdanie mojej odpowiedzi - poradzi sobie o tyle o ile będzie w stanie. Jednak jeśli chcesz wykorzystać potencjał tych kolumn w pełni musisz napędzić je wzmacniaczem o mocy co najmniej równej mocy kolumn - miło by było, gdyby był niewielki zapas na wzmacniaczu.
    https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4

0
  • #3 08 Sty 2016 20:20
    wellingtons
    Poziom 3  

Czyli yamahą nie pogra za bardzo :p Hymm na STX PA.400, chyba stworzony jest pod te kolumny? :P Chyba będzie to opłacalny zakup?

0
  • #4 08 Sty 2016 20:48
    alien90fr
    Poziom 25  

Kup wzmacniacz domowy 200 wat na kanał przy 4 Ohm i spal go na pierwszej imprezie.

-1
  • Pomocny post
    #5 08 Sty 2016 20:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wellingtons napisał:
    STX PA.400, chyba stworzony jest pod te kolumny?
    Można tak powiedzieć. W każdym razie będzie na pewno kilka razy lepszy (chociażby ze względu na wytrzymałość na pracę w trudnych warunkach) od tej Yamy....

0
  • #6 08 Sty 2016 21:39
    wellingtons
    Poziom 3  

I jeszcze mam pytanko, bo to moje początki z estradą. Podłącze tego pa.400 bez crossover'a pod mikser?

0
  • Pomocny post
    #7 08 Sty 2016 22:37
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Podłączysz bez crossovera.

0
  • Pomocny post
    #8 09 Sty 2016 00:44
    DjMapet
    Poziom 43  

Tyle że te kolumny praktycznie nie grają basem, co najwyżej pukającym kick-iem.

Pozdrawiam

0
  • Filament
  • #9 09 Sty 2016 01:44
    wellingtons
    Poziom 3  

Co do basu posiadam suba aktywnego, znaczy jak tylko Skyteca można nazwać subwooferem. Niby producent zamieszcza wszędzie napis "600 wat", ale gdy zgłebimy się w opis dowiemy się, że to moc max, a sam głośnik jest do 300 wat rms. O mocy wzmacniacza, producent nic nie wspomina :p Strzelam, że max 150 wat czystego grania może mieć :p Sub kupiony na szybko przed sylwkiem, bo trzeba było nam trochę bassu po taniości. O dziwo dawał rade na dużej sali. Znaczy d*py nie urywał (jak to się mówi), ale bass był słyszalny i lekko odczuwalny. Na początek starczy :p

Wracając do kolumn, wiem dobrze, że bassu z nich nie będzie i kupując je nie liczyłem wgl. na bass :)

0
  • Pomocny post
    #10 09 Sty 2016 10:49
    DjMapet
    Poziom 43  

Sprzedaj tego sky... puki jeszcze jest sprawny, bo paść może w każdym momencie. Kup bas który zagra i pogra. :-)
    Szkoda kasy na tego typu zabawki.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #11 09 Sty 2016 10:57
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Popieram kolege powyżej. Uzbieraj trochę kasy i poszukaj użuwanego basu i końcówki. Skoro ten w jakiś tam sposób daje rade, to STX pobije go bez problemu, nie wspominając o czym z wyższej półki. Szukaj starych Handboxów itp. Jest tego troszkę w sieci, jak masz zdolności manualne to sporo jest projektów skrzyń, które napewno zagrają lepiej od tej co masz. Pokuś się o DIY.

0
  • #12 09 Sty 2016 12:27
    wellingtons
    Poziom 3  

Czy takim kablem prawidlowo polacze koncowke mocy z mikserem?

Ps. Zdjecie robione na szybko po zakupie :P

0
  • #13 09 Sty 2016 12:33
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wellingtons napisał:
    Czy takim kablem prawidlowo polacze koncowke mocy z mikserem?
    Tak.
    Oczywiście o ile masz wyjście z miksera na RCA...

0
  • Pomocny post
    #15 09 Sty 2016 13:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tak. Master out.

0
  • #16 09 Sty 2016 15:05
    wellingtons
    Poziom 3  

Lekki offtop: Co do suba. Na razie budżet nie pozwala mi zainwestować w coś lepszego, co nie oznacza, że z czasem nie zakupie dobrego suba. Rozglądałem się nad STX PA-1000-8-LR w połączeniu z STX PA.800 na mostku oczywiście. Bądź też 2x STX PA-400-4-LR w połączeniu z STX PA.800 :) Kieruję się nagłośnieniem STX, gdyż z tego co wiem, nie mają najgorszych kolumn i cenny w miarę rozsądne :) Wracając do DIY, twierdzę, że mam jeszcze za mało wiedzy i doświadczenia, żeby się w to bawić. Jednak w przyszłości chętnie, gdy czas i pieniądze pozwolą :p

Co do Skytec'a, pisałem w jednym temacie, że chętnie podzielę się doznaniami z tą marką (dokładnie, to w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic729664.html ). Zwlekam już trochę czasu z tym, jednak chciałem przetestować, trochę bardziej te zabawki. Myślę, że na dzień dzisiejszy, mogę już trochę wypowiedzieć się na temat tych kolumn :P

Dodano po 22 [minuty]:

PS. Co do kabli, 4 mm mam nadzieję będą dobre pod takie moce. Raczej nie za grube :p

0
  • #17 09 Sty 2016 16:07
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jak masz 4mm to OK, ale zdecydowanie wystarczyłyby nawet i 2,5mmm2.

0
  • #18 09 Sty 2016 16:28
    wellingtons
    Poziom 3  

Mam jeszcze ostatnie pytanko, gdyż nie została dołączona żadna instrukcja do głośników.

Kable podłączam do lewego gniazda, czy jedno to +, a drugie minus?

0
  • Pomocny post
    #19 09 Sty 2016 16:37
    DjMapet
    Poziom 43  

Do którego sobie życzysz, bo gniazda są połączone z sobą równolegle.
    Oczywiście do połączenia wzmacniacza z kolumnami, potrzebne będą dwa kable z wtykami speakon.
    Te kable 4mm o których piszesz wyżej, to są kable kolumnowe i mają całkowitą grubość 4mm wraz z izolacją, czy przekrój samej żyły, to 4mm²?

Pozdrawiam.

0
  • #20 09 Sty 2016 16:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Gniazd i wtyki speakon są opisane wewnątrz. Podłączasz +1 i -1 - + do plusa wzmacniacza, minus do minusa.
    Co do tych mm2 - oczywiście miałem na myśli przekrój pojedynczej żyły... ;)

0
  • #21 09 Sty 2016 22:40
    wellingtons
    Poziom 3  

Kable mają przekrój samej żyły 4mm.

Załączam video z pierwszego testu kolumn:
    https://www.youtube.com/watch?v=Q7knaMO7AcM

Ogólnie panuje tam brzydko mówiąc burdel (chodzi o kable), ale to tylko dlatego, że zimno jest i ciężko było tam ustać. Chcieliśmy jak najszybciej przetestować sprzęt :P Głośność na lapku była na jakieś 60-70%. Na końcówce mocy - full, a na mikserze widać :P Jedyny problem, że micro w telefonie nie wyrabiało i jakość jest, jaka jest. Od razu mówię, ze subwoofer Skytec'a nie grał, bo bass z STX'a zagłuszył go bez żadnego problemu :)

0
  • #22 10 Sty 2016 00:41
    DjMapet
    Poziom 43  

Kable kolumnowe, trzeba było kupić w gumie - ładnie się układają. Te plastikowe są sztywne i bardzo się plączą.
    Jak najszybciej kup jakiś bas, bo szybko wytrzepią się mechanicznie midbasy w tych PA-400.
    No, basu (nie bassu :-)) to z tych PA-400 nie uświadczysz, co najwyżej kick, czyli pukanie. Bas usłyszysz, jak kupisz subwofer. :-)
    I nie ma się czemu dziwić, że dwie kolumny o skuteczności ok 98 dB, zagłuszą jedną o skuteczności ok. 92 dB.
    By dołem dogonić te nadstawki, musiał byś mieć przynajmniej jeden subbas o mocy ok. 400W i skuteczności ok. 101 dB.

Pozdrawiam.

0
  • #23 10 Sty 2016 01:34
    wellingtons
    Poziom 3  

Chciałem właśnie kupić gotowe kable gumowe, niestety nie było, a wszystkie sklepy w godzinach popołdniowych zamknięte (sobota). Trzeba było improwizować, więc kable się zrobiło :)

Co do suba, na razie cały budżet został wykorzystany, więc za bardzo nie mam możliwości być w posiadaniu suba z prawdziwego zdarzenia (chociaż myślę, że szybko może się to zwrócić. Dziś znajomy już mnie prosił o wypożyczenie wzmacniacza, bo robili impreze i spalili swój :/).

A jak mam zadbać o midbasy? Po prostu nie przesadzać z basem, mam rozumieć? Da rade polecieć na tym Skytec'u parę imprez? Tylko, że ciężko mi tu grać bez crossover'a :/ Bo jak na mikserze zmniejsze bas, to sub praktycznie nie będzie grał. Ogólnie to końcówke mocy mam podłączoną pod wyjście master, a suba pod booth, lub tape. Nie wiem czy takie połączenie jest do przyjęcia. Jeśli chciałbym, aby sub był niezależny od miksera, musiałbym zastosować rozgałęźnik na jacka 3.5. Jeden sygnał do miksera, drugi prosto do suba. Główkowałem nad tym i innego rozwiązania nie znalazłem.

0
  • #24 10 Sty 2016 10:33
    DjMapet
    Poziom 43  

wellingtons napisał:
    Dziś znajomy już mnie prosił o wypożyczenie wzmacniacza

Nie pożyczaj! :not: :not: :not: Choćby dlatego, że:
    wellingtons napisał:
    robili impreze i spalili swój

!!! :idea:
    Chyba że z obsługą w postaci Twojej osoby i za odpowiednią opłatę. :wink:

Zamieść fotkę panelu tego subka Sky..., ew. podaj jego model - może jest tam jakiś filtr z wyjściami na satelity?
    Oszczędzaj ten basik, bo uszkodzonego już nie sprzedasz.

Pozdrawiam.

0
  • #26 10 Sty 2016 15:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wellingtons napisał:
    Dokładnie to ten sub
    Parametrami to on nie powala... Co zresztą było do przewidzenia. 300W na 15" głośniku i SPL max zaledwie 115dB? Na domówkę może starczy... byle goście nie rozmawiali za głośno ;)

0
  • #27 10 Sty 2016 19:57
    mariuszporęba
    Poziom 19  

398216 Usunięty napisał:
    wellingtons napisał:
    Dokładnie to ten sub
    Parametrami to on nie powala... Co zresztą było do przewidzenia. 300W na 18" głośniku i SPL max zaledwie 115dB? Na domówkę może starczy... byle goście nie rozmawiali za głośno ;)

15'' głośniku. Pozdrawiam

0
  • #28 10 Sty 2016 20:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mariuszporęba napisał:
    15'' głośniku

Mój błąd - "omskło" mi się widocznie...

Poprawiłem.

0
  • #29 11 Sty 2016 01:26
    DjMapet
    Poziom 43  

Niestety, nie ma filtra górnoprzepustowego w tym basiku, jedynie dolnoprzepustowy, więc z podziałem pasma będzie problem bez użycia crossovera.
    Filtr dolnoprzepustowy (potencjometr FREQUENCY) w basiku, ustaw w okolicy 100-120Hz.

Można by tymczasowo, prowizorycznie "podzielić" pasmo, jakimś zewnętrznym korektorem.

Pozdrawiam.

0