Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cb radio a zdalne sterowanie modelami

shonasz 15 Cze 2005 23:38 1827 8
  • #1 15 Cze 2005 23:38
    shonasz
    Poziom 15  

Witam.
    Mam pytanie czy istnieje możliwość wykorzystania cb radia np: Alan 38 (ręczniak) jako wzmacniacz sygnału z dwukanałowego nadajnika do sterowania modeli.
    Albo sterowaniem bezpośrednim modelu przez "wysłanie" na 27,124 MHz czyli ok kanału 14 jakieś nośnej z konkretną sinusoidą....
    Ale zamieszałem.
    Czekam na odpowiedzi ewentualnie, linki, schematy...

• #2 16 Cze 2005 00:18
    UBL21
    Poziom 19  

Musiał byś Alana modulować sygnałami niskiej częstotliwości z nadajnika zdalnego sterowania. Jeśli radiotelefon posiada gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu i słuchawki, sygnał modulujacy możesz podać przez to gniazdo. Jeśli takiego gniazda nie ma można go dorobić ale trzeba ingerować w urządzenie. Możesz też wykonać mały wzmacniacz akustyczny z głośniczkiem aby częstotliwości modulujące zamienić na ton. Gdy przyłożysz głosniczek do Alana możesz tym modulować i sterować modelem. Metoda ta jest o tyle dobra że radiotelefon nie jest przerobiony i nie traci swojej funkcjonalności.

• #3 16 Cze 2005 07:10
    shonasz
    Poziom 15  

oki dzieki.No właśnie chciałem podpiąć sie pod mikrofon alana ,tylko nie wiem jak podłaczyc nadajnik zdalnego sterowania.Hmmm a moze w ogóle nie używać nadajnika i alana podpiąć bezpośrednio pod generator"sygnałów niskiej częstotliwości" (gdzie można znależc prosty schemacik??)

• #4 16 Cze 2005 14:15
    UBL21
    Poziom 19  

Z nadajnika zdalnego sterowania weź tylko sygnał modulujący (sygnały niskiej częstotliwości) a końcówkę w.cz odłącz. Nie jest to trudna sprawa ale wymaga podstawowej wiedzy. Gotowego schematu raczej nie zdobędziesz, pomocny byłby właśnie schemat tego nadajnika żeby zlokalizować punkty z których pobierzesz sygnał do wysterowania Alana.

• #5 16 Cze 2005 17:02
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

A nie prosciej jest zrobic wzmacniacz do tego nadajnika RC ?
    Bo tak naprawde, to z alana zostanie kawalek MCZ i wzmacniacz WCZ...

• #6 16 Cze 2005 21:32
    shonasz
    Poziom 15  

Oczywiście że tak "yes2mike".Ja teoretycznie pytalem. :) A propos nadajnikow,gdzie moglbym znaleźć shematy .Bo to znalazłem to maja małe moce .Z góry dziekuje . :D

• #7 16 Cze 2005 22:04
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na elektrodzie gdzies jakis jest, ale o mocy 140W, wiec chyba nie przyda sie ? ;)

W razie czego poszukam...

• #8 22 Cze 2005 13:12
    e_techman
    Poziom 17  

"shonasz" właściwie to co chcesz osiągnąć? zdalne sterowanie (dwa kanały) z dużą mocą? Jeśli chodzi o zdalne sterowanie to są pewne ograniczenia formalne mocy w.cz., ale nie takie by ograniczać sterownie modelami w zasięgu wzroku.
    Schematy typowych modułów w.cz. stosowanych w zdalnym sterowaniu mogę znaleźć.
    Pozdr.

PS. A jeszcze jedno co ma oznaczać to wysyłanie nośnej i sterowanie bezpośrednio modelu? nie bardzo rozumiem o co chodzi.

• #9 22 Cze 2005 14:39
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Sprzę sterowany na częstotliwościach CB to już przeżytek, no chyba że jakaś zabawka od "chińczyków". Tam zastosowanie większej mocy mija się z celem gdyż odbiorniki są kiepskie i może być że urządzenie przestanoe działać poprawnie na małe odległośći (zostanie zatkany odbiornik).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME