Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] - Sprawdzenie schematu HD44780

chebel 08 Sty 2016 13:50 693 8
  • #1 08 Sty 2016 13:50
    chebel
    Poziom 5  

Witam,
    Czy schemat z załącznika jest podłączony prawidłowo? Wartości rezystorów jeszcze nie dobrałem.
    [Atmega8] - Sprawdzenie schematu HD44780
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 08 Sty 2016 13:55
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie rysuj masy u góry. LED1 nigdy nie zaświeci (i całe szczęście, bo pomysł bez sensu). Brak blokowania zasilania uC (kondensatorów) - bardzo podstawowy błąd.

0
  • #3 08 Sty 2016 14:05
    chebel
    Poziom 5  

BlueDraco napisał:
    Nie rysuj masy u góry. LED1 nigdy nie zaświeci (i całe szczęście, bo pomysł bez sensu). Brak blokowania zasilania uC (kondensatorów) - bardzo podstawowy błąd.
    Czy teraz lepiej to wygląda, czy ciągle coś jest źle?

0
  • #5 08 Sty 2016 14:28
    chebel
    Poziom 5  

szczywronek napisał:
    chebel napisał:
    czy ciągle coś jest źle?
    Np. R1.
    Przeczytaj dokładnie artykuł: link.

Czy teraz może jest już trochę lepiej? Mam wątpliwości do podłączenia pinu odpowiadającego za reset i vcc

Mam jeszcze jedno pytanie - jakiego potencjometru mam użyć przy podłączeniu wyświetlacza LCD?

0
  • #6 08 Sty 2016 14:38
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  • #7 08 Sty 2016 14:42
    chebel
    Poziom 5  

tmf napisał:
    Masz Reset połączony z Vcc, w efekcie nie będzie się dało zaprogramować procka.
    Teraz chyba powinno się wszystko zgadzać? Chcę użyć potencjometru 4,7k, czy będzie odpowiedni?

0
  • #8 08 Sty 2016 14:42
    szczywronek
    Poziom 27  

Jest źle. Naprawdę byłoby prościej, gdybyś wykazał się odrobinką samodzielnej pracy i przeczytał ten artykuł.
    HD44780 pojawia się praktycznie w każdym kursie/poradniku/książce o AVRach. Znalezienie schematu podłączenie LCD z podaną wartością potencjometru - np. na stronie do której link podrzuciłem, zajmuje jakieś 30s ;)

0
  • #9 08 Sty 2016 14:47
    ololukiXP
    Poziom 19  

Na ostatnim schemacie masz źle podłączony reset do gniazda programowania - mają być połączone bezpośrednio, a rezystor ma podciągać do zasilania.

Staraj się prowadzić linie na schemacie pod kątem prostym wzdłuż siatki. Unikaj prowadzenia skośnych ścieżek na schemacie (chyba, że już musisz), ale nigdy nie rób łączeń na takich liniach, bo mogą nie trafić w siatkę i będzie wyglądać, że połączenie jest, a w rzeczywistości połączenia nie będzie.

Co do magistrali danych wyświetlacza LCD to podłączyłbym ją tak, żeby cała była na jednym porcie a piny połączone po kolei, pozwoli to zoptymalizować program i ułatwić jego sterowanie. W twoim przypadku linie DB4..DB7 można by podłączyć LCD do portu D na liniach D0..D3 (pod warunkiem, że nie wykorzystujesz przerwań od przycisków). Ewentualnie magistralę LCD podłączyć na linie PD4..PD7 a linie sterujące RS i E do portu B.
    Warto także podłączyć linię R/W do mikrokontrolera, tym bardziej, że masz wolne piny. Pozwoli to kontrolować, czy wyświetlacz działa prawidłowo i zresetować go jeśli w wyniku zakłóceń wyświetla jakieś śmieci.

0