Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RICOH 3235C blady druk czarny

FCrimson 08 Sty 2016 15:09 786 6
  • #1 08 Sty 2016 15:09
    FCrimson
    Poziom 4  

Witam

Staram się ponowić temat. Prosiłem o pomoc o pomoc przy drukarce RICOH AFICIO 3235C, która to nagle zaczęła drukować coraz to bladziej (plus białe plamy). Opiszę dokładnie wszystko jeszcze raz.

Około dwa miesiące temu drukarka zaczęła słabiej drukować. Na początku sądziłem, że to kwestia tonera, więc zakupiłem nowy, co jak się okazało nie przyniosło rezultatów. Druk był coraz bledszy. Jako osoba nieznająca się na temacie postanowiłem zasięgnąć rady serwisów drukarek. Połowa osób do których się dodzwoniłem stwierdziła, że drukarki te są już bardzo stare i nie chcą się nimi zajmować. Druga połowa krzyknęła ceny z kosmosu (jedne krzyknął 2000 PLN).

Informatyk to zawód, w którym trzeba sobie radzić, a że kiedyś pracowałem dużo przy drukarkach stwierdziłem, że podejmę samodzielne działania zmierzające do usunięcia usterki.

Na początek skorzystałem właśnie z tego forum, gdzie poszukałem i stwierdziłem, że najrozsądniejszym strzałem będzie wymiana wywoływaczki (jeżeli dobrze zrozumiałem tzw. "developera"). Co ciekawe pomogło od razu. Wymiana była prosta, nie musiałem nawet nic robić w menu serwisowym. Kolor czarny wrócił do normy (w sumie nigdy tak dobrze nie drukował). Niestety dobre złego początki i po dwóch dniach kolor czarny ponownie się obraził. Zaczął znowu blednąć. Zresztą ja też.

Zadzwoniłem do sklepu z częściami zamiennymi, gdzie bardzo kompetentny sprzedawca zasugerował mi, że za jedyne 700 PLN + VAT mogę pozbyć się problemu wymieniając bęben.

Dla jasności moje nazernictwo może być jak najbardziej mylne. Bęben to dla mnie ten wysuwany podłużny element z wałkiem (zdaje się) światłoczułym. Z kolei ten podzespół gdzie wysuwając pobrudzę sobie spodnie na czarno nazywam wywoływaczką. Oczywiście zespoły są w 4-ech kompletach (CMYK).

Wracając do tematu. Kwota ta przeraziła mnie na tyle, że postanowiłem poszukać alternatywy. Natrafiłem na możliwość zakupu samego wałka światłoczułego (chyba), który to kupiłem i wymieniłem rozbierając/rozkręcając cały zestaw (instrukcje na youtube). Zresztą w czasie oczekiwania na ten wałek zdemontowałem obudowę tylną, wyczyściłem filtr, sprawdziłem stan złączy i nasmarowałem dostępne zębatki.

Druk przestał pozostawiać białe plamy, ale wciąż jest blady. I tu rozkładam ręce i oddaję się pod Waszą opiekę. Potrzebuję dalszej pomocy.

Mam oczywiście instrukcję serwisową, gdzie napisane jest krok po kroku jak z paczki IKEA złożyć tudzież rozłożyć) taką drukarkę, ale nie wiem czego szukać.

Czytałem o jakimś pasie transmisyjnym, że można go wyczyścić, ale nie wiem gdzie go znajdę. Jestem również otwarty na wszelkie sugestie. Nadmienię, że drukarka kosztowała 3 lata temu 1500 PLN, więc oczywiście wytrzymała już bardzo długo. Niemniej szkoda mi urządzenia, które działa, ale nie z taką jakością jak powinno.

Prośba o pomoc Panowie (i Panie) Specjaliści.

0 6
  • #2 08 Sty 2016 21:40
    cezar80
    Poziom 27  

Pisałeś że wymieniałeś wywoływaczkę. Ale sprecyzuj cały unit czy tylko proszek. W tych modelach padały koła w wywoływaczce i może tu problem. Spróbuj troszkę dosypać toneru do wywoływaczki i zobacz co się dzieje. Problem raczej z dozowaniem

0
  • #3 10 Sty 2016 18:36
    zubrowaty
    Poziom 7  

Najprawdopodobniej winna jest pompka dozująca czarny toner - typowa usterka w tych urządzeniach, zwłaszcza przy dużych przebiegach.

0
  • #4 11 Sty 2016 07:28
    FCrimson
    Poziom 4  

Witam

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wymieniłem cały zestaw wywoływaczki. Nawet nie przyszło mi do głowy żeby wymienić sam proszek. Dobra rada swoją drogą. Skorzystam w przyszłości.

O pompce nie słyszałem. Jak ją mogę naleźć? Rozumiem, że każdy zestaw ma swoją pompkę (są 4), czy tak? Dostanę się tam od tyłu czy raczej z przodu? Wybaczcie koledzy, że tak Was eksploatują, ale przeraża mnie ta 900-stronna instrukcja serwisowa.

Pozdrawiam

0
  • #5 11 Sty 2016 17:22
    kolorofon2800
    Poziom 2  

A masz komunikat, że brakuje czarnego tonera?
    Sprawdzić pompkę można na dwa sposoby - próbując pod serwisem zadozować toner (bodajże pod 2 Tonner Supply po czym sprawdzasz czy wydruk jest ciemniejszy albo taki sam) lub ręcznie dosypać tonera do wywoływaczki (z umiarem).

Pompka jest widoczna od przodu, ale żeby ją wymienić trzeba rozebrać większość elementów z tyłu. Wymieniałem ją kilka razy, ale już chwilę temu, musiałbym to widzieć żeby dokładnie opisać, ale mniej więcej Ci to nakreślę.

Z przodu wyciągnij wszystkie elementy: pas transferowy, wywoływaczki, bębny, dupleks - żebyś miał dużo miejsca - od przodu ta pompka trzyma się na dwóch śrubkach.
    Potem odkręcasz tylne plecy - za plecami płyty elektroniczne, zestawy napędów, zębatki (tutaj najlepiej porobić sobie zdjęcia, żeby potem to poskładać) - wszystko odkręca się w zasadzie po to, żeby dostać się do wtyczki pompki, którą trzeba odpiąć. Ja odkręcałem sobie również jedną z szyn, na którą wsuwa się albo bęben albo wywoływaczkę (jedna śruba z przodu, jedna z tyłu) - bez niej łatwiej odkręcisz pompkę. Jak już pompkę masz wypiętą i odkręconą możesz ją zdemontować - wężyk którym dostaje się toner zsuwasz i wyjmujesz pompkę ze sprężyną, która odprowadza toner. Przy montażu nowej umiejętnie musisz wsunąć tą sprężynę w odprowadzanie i dobrze nasunąć taką jakby rurkę przy pompce, bo ta sprężyna będzie potem stukać właśnie o nią (+ zasypie Ci maszynę). Jak już ją przykręcisz i wepniesz wtyczkę, składasz wszystko w odwrotnej kolejności, uruchamiasz maszynę.
    Jeśli nie masz komunikatu o braku tonera, to oddozuj maszynę (drukuj czarne strony) po czym powinna się prawidłowo zadozować.

0
  • #6 12 Sty 2016 06:50
    FCrimson
    Poziom 4  

Dziękuję!

Bardziej opisać się tego chyba nie da:D wczoraj chciałem wyciągnąć wywoływaczkę i sprawdzić jeszcze jedną rzecz (zębatkę), o której czytałem. Żeby było zabawnie to zębatka spadła z wywoływaczki i spadła na maskownicę znajdującą się pod pasem. Z tego względu byłem zmuszony zdemontować wszystko co mogłem z przodu. Wyciągnąłem zębatkę i założyłem ją z powrotem (musiałem rozebrać wywoływaczkę żeby wysunąć trzpień).

Zdaje mi się że widziałem wtedy tą pompkę. Postaram się to załatwić do końca tygodnia i dam znać. Przy okazji zapytam. Rozbierając wywoływaczkę zauważyłem, że trzpień na którym znajduje się zębatka jest w dwóch częściach. Chodzi o trzpień ze spiralą. wewnątrz znajduje się podłużny trzpień, który mniej więcej 3 cm od krawędzi kończy się i zaczyna się drugi trzpień w tej samej spirali, na który nałożona jest zębatka.

0
  • #7 12 Sty 2016 21:32
    cezar80
    Poziom 27  

Musi to bys połaczone aby jak maszyna dostaje napęd z silnika dewelopingu kręciła mieszaczami. Jak nie kręci maszyna nie transportuje toneru i stąd masz tą bladziznę. Po wymianie deweloperu było oki bo deweloper ma ustalony fabrycznie poziom toneru a teraz coraz bladziej aż pokaże brak.

0