Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

arduino nano - przetwornik a/c i zapis danych na karcie SD

08 Sty 2016 22:01 1299 5
  • Poziom 10  
    Witajcie,

Chciałbym użyć mojego arduino nano jako przetwornika A/C do pomiaru naprężenia w belce tensometrycznej w pracy inżynierskiej, potrzebuję minimalnie 5kHz próbkowania, a z tego co wiem ADC arduino pracuje w zakresach od 50-200kHz, jak się mylę to poprawcie, więc powinno to wypalić.
    Druga rzecz której nie wiem to czy da się jednocześnie próbkować dane i zapisywać je na karcie SD do jakiegoś odczytywalnego formatu?
    I na koniec największa moja bolączka, Jak to zaprogramować? Mam nadzieję być za niedługo inżynierem mechanikiem więc z programowaniem u mnie słabo...
    Pomożecie? jakieś wskazówki?
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Jeśli Arduino to masz bibliotekę do kart SD, schematy podłączenia znajdziesz w internecie bez problemu, musisz tylko uważać na to, ze karta SD zasilana jest napięciem 3,3V i w takim standardzie przyjmuje też sygnały - czyli bezpośrednie podpięcie jej do Arduino pracującego na 5V uszkodzi ją.

Warto też pamiętać, że karta pobiera 100mA lub więcej "w szpilkach" - musisz o tym pamiętać projektując zasilanie i np. zasilenie karty SD ze stabilizatora 3,3V w układzie FT232RL moze powodować jego zawieszenie się.

Dalej, próbkowanie 5kHz spokojnie dasz radę zrobić na AVR, nie jestem tylko pewien czy Arduino wydoli z tym, bo ono ma spore narzuty czasowe na odczyt z pinów ADC.

Na pewno do równomiernego odczytu danych przyda się:
    Timer (są biblioteki)
    Bufor kołowy (do zapisu kolejnych próbek)

Dane na kartę SD warto zapisywać nie co 1 próbkę, ale hurtem większą ilość.
    Na karcie SD najlepiej stworzyć plik CSV - dan szybko wczytasz do Excela czy tym podobnych programów (OriginPro, etc.)

Ponadto - poszukaj w internecie i przykładach - może ktoś coś takiego zrobił.

A i czy jesteś świadomy, że napiecie różnicowe na wyjściu belki tensometrycznej jest szalenie niewielkie? I najprawdopodobniej będzie trzeba zbudować dodatkowo wzmacniacz tego sygnału?
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Cytat:
    A i czy jesteś świadomy, że napiecie różnicowe na wyjściu belki tensometrycznej jest szalenie niewielkie? I najprawdopodobniej będzie trzeba zbudować dodatkowo wzmacniacz tego sygnału?

Jeśli się nie mylę to belka tensometryczna nie generuje w ogóle napięcia ponieważ tensometria polega na zmianie oporu tensometru więc między belką a tensometrem wstawiam mostek whitestone'a i postaram się to zrobić tak aby napięcie wyjściowe z niego nie przekraczało 1V i będe chciał skorzystać z wewnętrznego napięcia referencyjnego w arduino czyli 1.1V

Cytat:
    Ponadto - poszukaj w internecie i przykładach - może ktoś coś takiego zrobił.

Z tym będzie ciężko :P póki co siedzę jak na szpilkach i kończę pisać pracę..
    Jeśli masz pod ręką cokolwiek co może się przydać to będę wdzięczny, jak nie to poszukam sam i i tak będę wdzięczny bo pomogłeś więcej niż goście na arduino.cc ...

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, czy można by zamiast stosowania bufora kołowego posłużyć się większą zewnętrzną pamięcią, np. eeprom albo flash, i po zakończeniu pomiaru np. naciskając przycisk arduino zrzuca dane z pamięci na karte? jeśli tak to jaki rodzaj pamięci będzie lepszy?
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    TSNG napisał:
    Jeśli się nie mylę to belka tensometryczna nie generuje w ogóle napięcia ponieważ tensometria polega na zmianie oporu tensometru więc między belką a tensometrem wstawiam mostek whitestone'a i postaram się to zrobić tak aby napięcie wyjściowe z niego nie przekraczało 1V i będe chciał skorzystać z wewnętrznego napięcia referencyjnego w arduino czyli 1.1V

No belki tensometryczne zwykle mają 4 elementy tensometryczne połączonoe w mostek, dzięki czemu eliminowany jest wpływ temperatury na rezystancję pojedynczego elementu.

http://www.topwagi.pl/index.php?d=210 -> Rys. 2

TSNG napisał:
    Jeszcze jedno pytanie, czy można by zamiast stosowania bufora kołowego posłużyć się większą zewnętrzną pamięcią, np. eeprom albo flash, i po zakończeniu pomiaru np. naciskając przycisk arduino zrzuca dane z pamięci na karte? jeśli tak to jaki rodzaj pamięci będzie lepszy?

Moim zdaniem nie ma sensu - z takim 5kHz karta powinna nadążyć z zapisem danych. Jeśli nie to najlepszym rodzajem pamięci będzie pamięć RAM (krótki czas dostępu).
  • Poziom 10  
    W załączniku jest zdjęcie belki jaką chcę kupić, ta konkretnie ma tylko 2 tensometry, jeden pomiarowy a drugi kompensacyjny. w tej konfiguracji pozostałe 2 rezystory mostka albo się dobiera albo wstawia się potencjometry. Można wtedy regulować poziom warunków równowagi mostka.
    Problem z nią mam taki że nie ma podanej charakterystyki która mam cichą nadzieję że będzie liniowa ale to chińczyk więc nie wiadomo.. a drugi problem to nie podano rezystancji spoczynkowej więc nie mogę póki co nic próbować zaprojektować.