Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwalifikacja E.13 Egzamin zawodowy maj czerwiec lipiec 2016 Technik Informatyk

psejta3 12 Cze 2016 07:26 99768 440
  • #211 12 Cze 2016 07:26
    taras_b
    Poziom 11  

Andaar napisał:
    Wie ktoś jak poprawnie skonfigurować routing, aby pingował stację roboczą z serverem, bo coś to trasowanie nie hula na podstawowych ustawieniach?

A zaporę serwera masz wyłączoną? lub dodałeś regułkę na pingi? (w przygotowanym do egzaminu ma być wyłączona)

bo routing działa "od strzału"

• Servizza
  • #212 12 Cze 2016 09:52
    krakus1234
    Poziom 11  

Dzisiaj podobno coś bardzo ciężkiego.

Jak ktoś był niech napisze dokładnie bo ja mam o 16.

• #213 12 Cze 2016 10:27
    werty321
    Poziom 5  

Z tego co inni piszą to bardzo podobny do zestawu 2.
    - Wtyczka rj45 i gniazdko w kat A
    - Później router>serwer<switch<stacja,
    - Konfiguracja WAN i LAN na routerze i ustawić DHCP na routerze oraz zastrzeżony adres serwera tez na routerze
    - DNS i strefa wyszukiwania do przodu
    - Konfiguracja drugiej karty i stacji, zrobić screeny na serwerze z ipconfig i na stacji z Ping
    - Udostępnić folder i zmapować

• Servizza
  • #215 12 Cze 2016 11:34
    frezen
    Poziom 12  

Egzamin podobny do tego wczorajszego tylko inne dane i zamiast routingu mamy DNS.

• #216 12 Cze 2016 11:51
    GandziaCK
    Poziom 2  

a na jutro kolejny zestaw czy ten sam będzie?

• #217 12 Cze 2016 12:45
    kondziu147
    Poziom 9  

Wie ktoś ile będzie wszystkich zestawów?

• #218 12 Cze 2016 13:05
    Andaar
    Poziom 11  

taras_b napisał:
    Andaar napisał:
    Wie ktoś jak poprawnie skonfigurować routing, aby pingował stację roboczą z serverem, bo coś to trasowanie nie hula na podstawowych ustawieniach?

A zaporę serwera masz wyłączoną? lub dodałeś regułkę na pingi? (w przygotowanym do egzaminu ma być wyłączona)

Dobra, moja wina to była, bo zapominałem za każdym razem przypisać pod DHCP bramy domyślnej serwera (x.x.1.2).

Tu macie trochę więcej filmików:
    Active Directory:

Link

Arkusz 2:

Link

Arkusz 3 (niemal identyczny, co 4, różni się jedynie adresacją ip i nazwą użytkownika):

Link

Obecnie w przygotowaniu jest arkusz dzisiejszy, serwer www,, profil mobilny i pulpit zdalny + postaram się arkusz nr 1 zrobić pod windows server 2012 (bo ktoś chciał).

• #219 12 Cze 2016 13:07
    ServusGrunt
    Poziom 5  

Zestawów ma być 8, jutro i pojutrze będą kolejno zestawy 5 i 6.
    Mam pytanie co do roli DNS. Nauczyciele zawsze powtarzali nam, że AD trzeba instalować razem z DNS, ale czy sam DNS może spokojnie obejść się bez AD? Odnoszę się tutaj do zadań z zestawu 2 i 4. Należy utworzyć w nich strefę wyszukiwania do przodu, która ma się nazywać egzamin.local. Pomyślałam, że jeśli instalowalibyśmy DNS z AD to musielibyśmy tam tworzyć nowy las itd. a o tym informacji w zadaniach nie ma.

• #220 12 Cze 2016 13:17
    y0y0123
    Poziom 6  

Zestawów 8, ale różnią się one szczegółami, więc bez obaw.

• #221 12 Cze 2016 13:23
    Egzamin13
    Poziom 2  

Hej :)
    Czy egzamin jest przeprowadzany na virtualboxie? Czy są dwa komputery dla jednej osoby ?

• #222 12 Cze 2016 13:30
    ServusGrunt
    Poziom 5  

Dwa komputery dla jednej osoby, a przynajmniej tak jest w mojej szkole. To zależy jakie warunki macie w pracowni komputerowej, jednak powinna być odpowiednio dostosowana.

• #223 12 Cze 2016 13:47
    Piter9702
    Poziom 5  

Czy arkusz np. 4 jest na cały dzień czy każda grupa ma inny?

• #225 12 Cze 2016 13:57
    Fejsu
    Poziom 6  

ServusGrunt napisał:
    Zestawów ma być 8, jutro i pojutrze będą kolejno zestawy 5 i 6.
    Mam pytanie co do roli DNS. Nauczyciele zawsze powtarzali nam, że AD trzeba instalować razem z DNS, ale czy sam DNS może spokojnie obejść się bez AD? Odnoszę się tutaj do zadań z zestawu 2 i 4. Należy utworzyć w nich strefę wyszukiwania do przodu, która ma się nazywać egzamin.local. Pomyślałam, że jeśli instalowalibyśmy DNS z AD to musielibyśmy tam tworzyć nowy las itd. a o tym informacji w zadaniach nie ma.

Nie potrzebujesz AD do DNS. Instalowanie AD na samym początku to jak strzał w kolano. Jest to jedyna rola której nie możesz odinstalować, a w arkuszach które były dotychczas nie musiałeś instalować DNS'a. Coś dziwnych tych nauczycieli masz skoro ci tak powiedzieli. Instalujesz serwer DNS, nie AD

Pytanie do okablowania, na stanowisku są kolory patchcordów ? Chodzi mi o to czy w instrukcji od zaciskarki/testera są typy A i B rozpisane

• #226 12 Cze 2016 14:02
    psejta3
    Poziom 11  

Film z dzisiejszego zestawu:

Link

Polecam też za subskrybować kanał.

• #227 12 Cze 2016 14:03
    majkel36
    Poziom 5  

Kwalifikacja E.13 Egzamin zawodowy maj czerwiec lipiec 2016 Technik Informatyk

Ktoś mi może pomóc i powiedzieć jak tu skonfigurować serwer dhcp (punkt 5c zestaw 4) na routerze gdzie wpisać zakres, brame, dns, no i jak zastrzec adres. Router to cisco rv215

• #228 12 Cze 2016 14:09
    2771999
    Użytkownik usunął konto  
  • #229 12 Cze 2016 14:23
    szumiwglowie
    Poziom 5  

Jest może filmik z arkusza 1, bo coś nie mogę zlokalizować :D Pytanie, chcąc np tworzyć użytkownika musi być zainstalowane AD? bo nie mogę znaleźć tej opcji (nie poprzez panel sterowania)

Która rola odpowiadała za serwer FTP?

• #230 12 Cze 2016 14:26
    Andaar
    Poziom 11  

franek1297 napisał:
    Andaar napisał:
    taras_b napisał:
    Andaar napisał:

Dobra, moja wina to była, bo zapominałem za każdym razem przypisać pod DHCP bramy domyślnej serwera (x.x.1.2).

Tu macie trochę więcej filmików:
    Active Directory:

Link

Arkusz 2:

Link

Arkusz 3 (niemal identyczny, co 4, różni się jedynie adresacją ip i nazwą użytkownika):

Link

Obecnie w przygotowaniu jest arkusz dzisiejszy, serwer www,, profil mobilny i pulpit zdalny + postaram się arkusz nr 1 zrobić pod windows server 2012 (bo ktoś chciał).

Pytanie dotyczące filmu z zadaniami Akrusza 2. Dlaczego podczas instalacji DHCP wybrałeś 2 karty? Nie powinno przypadkiem wybierać się tylko jednej? Oraz czy adres serwera DNS (podczas instalacji DHCP) nie powinien być adresem IP naszego serwera tak samo jak brama w puli adresów DHCP?

Z 1 się z tobą zgodzę, że może być 1 tylko karta sieciowa (mój błąd - ale działa i za to pewnie cię będą oceniać). A co do adresa DNS podczas konfiguracji, to ustawiasz adres DNS routera, by był przydzielany do stacji roboczej (choć w tym arkuszu i tak się nie łączysz z routerem, bo nie masz translacji).

szumiwglowie napisał:
    Jest może filmik z arkusza 1, bo coś nie mogę zlokalizować :D Pytanie, chcąc np tworzyć użytkownika musi być zainstalowane AD? bo nie mogę znaleźć tej opcji (nie poprzez panel sterowania)

Która rola odpowiadała za serwer FTP?

Co do arkusza 1, to już robię (arkusz 4 już się wrzuca). Nie nie instalujesz AD, ani roli servera IIS (FTP), tylko mapujesz najnormalniej w świecie folder jako dysk sieciowy.

• #231 12 Cze 2016 14:50
    2771999
    Użytkownik usunął konto  
  • #233 12 Cze 2016 15:43
    marcin0815
    Poziom 6  

Czy ktoś z osób, które już zdały może dać informację z jakiej wersji językowej systemu Windows Server 2008 korzysta się na egzaminie? Słyszałem, że z angielskiej, natomiast w szkole przez całe 2 lata ćwiczyliśmy na polskiej wersji.

• #234 12 Cze 2016 15:49
    frezen
    Poziom 12  

marcin0815 napisał:
    Czy ktoś z osób, które już zdały może dać informację z jakiej wersji językowej systemu Windows Server 2008 korzysta się na egzaminie? Słyszałem, że z angielskiej, natomiast w szkole przez całe 2 lata ćwiczyliśmy na polskiej wersji.

To zależy od szkoły. U mnie będzie w polskiej wersj.

• #235 12 Cze 2016 15:50
    adamol1234
    Poziom 1  

Czy jest ktoś w stanie pokazać jak poprawnie skonfigurować ruter Mikrotik na Winboxie?
    Bo mam wątpliwości pewne (chociażby czy WAN to eth1 a LAN to zbridgowane pozostałe porty?)

• #237 12 Cze 2016 16:55
    Andaar
    Poziom 11  

Podłączenie drukarki sieciowej oraz jej udostępnienie (Sharing):

Link

Lista pozostałych filmików (przekierowanie do YouTube'a):
    - Active Directory + Podłączanie do domeny + Profil mobilny:
    https://www.youtube.com/watch?v=pPiVqcFJ8pA

- Podłączenie drukarki sieciowej oraz jej udostępnienie (Sharing):
    https://www.youtube.com/watch?v=cmsoAN8Aqrk

- Arkusz 2:
    https://www.youtube.com/watch?v=1wwxKGd8vts

- Arkusz 3
    https://www.youtube.com/watch?v=KhaNzSxYIvQ

- Arkusz 4:
    https://www.youtube.com/watch?v=irDV2-0B8vg

• #238 12 Cze 2016 16:55
    84828
    Poziom 6  

Chciałem zapytać odnośnie części technicznej dotyczącej kabli. Jakie zakończenie ma mieć kabel po obu stronach który mamy wykonać, bo oczywiście rozumiem że to ma być jeden kabel.

• #239 12 Cze 2016 16:59
    marcin0815
    Poziom 6  

84828 napisał:
    Chciałem zapytać odnośnie części technicznej dotyczącej kabli. Jakie zakończenie ma mieć kabel po obu stronach który mamy wykonać, bo oczywiście rozumiem że to ma być jeden kabel.

Tak jak w arkuszach - z jednej strony kabla wtyczka RJ45, a z drugiej zależy na co trafisz - patch panel, lub gniazdko abonenckie.
    Standard A i B również zależny jest od arkusza.