Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciąg wsteczny, wentylacja grawitacyjna.

oomenikk 08 Jan 2016 22:55 1974 5
    oomenikk
    Level 9  
    Witam. Od pewnego czasu mam problem z ciągiem wstecznym w wentylacji grawitacyjnej. Poczytałem trochę na różnych forach i zainwestowałem w nawiewniki okienne. Kosztowało mnie to około 1000 zł, ale niestety nie przyniosło efektu. Następnie wymieniłem komin od kalenicy z cegły na klinkier i dałem na wyjścia wentylacyjne obrotowe nasady "zapewniające poprawę cugu". Jakiś czas niby było lepiej, a ostatnio znowu zauważyłem, że kratkami zaczęło lecieć zimne powietrze z zewnątrz. Macie jakieś pomysły czym to może być spowodowane?
    Z góry dzięki za pomoc.
    Sannjas
    Level 9  
    Ile masz tych kanałów i z ilu leci zimne?
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Illle stopni masz w mieszkaniu?
    oomenikk wrote:
    i dałem na wyjścia wentylacyjne obrotowe nasady "zapewniające poprawę cugu".

I co poprawiły ciąg? Nie blokują się? Bo jak sie zablokują to tylko nawiewa Ci wiatr w kanał. Czy komin jest odpowiednio wysoko względem kalenicy?
    Prawidłowo wykonany komin wentylacyjny powinien kończyć sie czapką i wylotem na dwie strony, wtedy nic sie nie cofa.
    Sannjas
    Level 9  
    andrzej lukaszewicz wrote:

Prawidłowo wykonany komin wentylacyjny powinien kończyć sie czapką i wylotem na dwie strony, wtedy nic sie nie cofa.

No nie wiem, nie wiem. Obecnie jest sporo różnych rozwiązań i to nie jest najlepsze.
    Borutka
    Level 29  
    Od pewnego czasu... czyli co się zmieniło ?? Czy kominy w ogóle wybudowane są poprawnie ?
    Nawiewniki podokienne nie zawsze działają zgodnie z oczekiwaniami i ich montaż powinien być zaprojektowany przez fachowca. Należy tu brać pod uwagę ilość kominów wentylacyjnych, usytuowanie okien względem ciągów kominowych - bo okazuje się że łatwiej kominowi pociągnąć powietrze z innego komina niż z nawiewnika podokiennego, a nawet usytuowanie budynku w terenie ma znaczenie.
    Zasada wentylacji jest taka - że ocieplone powietrze chętniej wypływa na zewnątrz, dlatego lepiej spisują się otwory wejściowe typu "Z" niż nawiewniki.
    Oprócz podwyższenia kominów masz jeszcze dwie możliwości. Pierwsza to maksymalne ocieplenie komina wentylacyjnego - najgorsza sytuacja jest jeżeli komin nie stoi wewnątrz budynku, a np. w ścianie szczytowej. Druga możliwość to montaż zaworu zwrotnego w szybie kominowym. Tę operację trzeba przeprowadzić z głową jeżeli w domu jest kominek. Być może po instalacji zaworu powietrze wybierze sobie inny komin do "wpadania", bo zawsze żeby coś wypadło to musi najpierw wpaść. Ogólnie to są złożone problemy i w domu gdzie jest dużo szybów wentylacyjnych takie sytuacje się zdarzają.
    zimny8
    Level 33  
    A może dzieje się tak po włączeniu np. wentylatora okapu kuchennego? (albo jakiego innego),
    Inna możliwa opcja to że w pomieszczeniach gdzie to występuje jest zimno, wtedy czasem ta grawitacja nie działa poprawnie.
    Czy to jest dom, czy mieszkanie, masz sąsiadów/lokatorów?.