Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wentylator vko 200 - jaki regulator obrotów?

obry1234 09 Sty 2016 11:12 1266 5
  • #1 09 Sty 2016 11:12
    obry1234
    Poziom 4  

Witam!

Zamontowałem wentylator VKO 200 i dokupiłem do niego regulator obrotów VR 300-N. Okazuje się, ze pomimo iż reguluje zakres minimalnych obrotów na płytce regulatora to o płynnej regulacji już nie ma mowy. Wygląda to tak, że gdy ustalam minimalne obroty na płytce regulatora to na minimalnym zakresie wentylator kręci się baaaardzo wolno głośno buczac, a kolejny "skok" to już duża prędkość. Niezależnie jak ustalę minimalną prędkość na płytce, to samo pokrętło regulatora służy tylko do włączenie i wyłączenia wentylatora.

zależy mi na płynnej regulacji lub chociaż kilkustopniowej. Bo "minimalne obroty" jakie oferuje regulator są już zbyt mocne i nie zadowalają mnie zupełnie.

Proszę o radę co można z tym faktem zrobić i jeżeli to nie problem, wskazać mi właściwy regulator.

Pozdrawiam

0 5
  • #2 09 Sty 2016 11:23
    ankowalik
    Poziom 24  

Na jakie napięcie jest VKO 200?

0
  • Pomocny post
    #3 12 Sty 2016 21:20
    Chris_W
    Poziom 37  

obry1234 napisał:

Proszę o radę co można z tym faktem zrobić i jeżeli to nie problem, wskazać mi właściwy regulator.

Tego typu regulatory już tak mają. Tyrystorowym sterowaniem nie da się zejść do zera z obrotami - z powodu regulowania ogólno-pojętą "mocą" zasilającą" - na niskich nastawach obrotów, napięcie jest niskie, i moment obrotowy silnika też bardzo niski - a to oznacza że nie ma on "sił" żeby kręcić, pokonać opory tarcia łożysk - i startuje "skokowo" od pewnego zakresu zasilania, który wystarcza na wytworzenie momentu obrotowego pokonującego tarcie.

Do tego dochodzi hałas, regulacja fazowa powoduje impulsowe podawanie napięcia na silnik - wszystkie blachy i zwoje w silniku po podaniu takiego impulsu (to kawałek sinusa) wykonują drgnięcie, to drgnięcie 100 razy na sekundę, w połączeniu z rezonansem obudowy daje charakterystyczny hałas - to również jest typowe dla tego typu regulatorów - silniki na wolnych obrotach brzęczą i rzężą, na wyższych obrotach "kształt sinusa" jest bardziej zbliżony do teoretycznego, stąd i hałas mniejszy. Można to minimalizować stosując dławiki, wtedy "sinus" po wyjściu z regulatora się "wygładza" na niebrzęczącej cewce - i dopiero potem trafia do silnika. Takie dławiki są raczej duże i drogie. Do tego częściej się je stosuje od strony zasilania w celu minimalizacji zakłóceń wprowadzanych do sieci (impulsowe podawanie napięcia jest źródłem różnych zakłóceń), niż w celu minimalizacji hałasu. Ale przy małym silniku można coś dobrać w ramach kompromisu.

Musisz użyć falownika - on wytwarza cały czas wysokie napięcie zasilania (np 230V), a zmienia sie mu tylko częstotliwość od której zależą obroty silników - pozwoli to uzyskać wysoki moment obrotowy od najmniejszych prędkości - ten moment będzie niższy niż dla dużych obrotów, ale będzie dość wysoki, aby wentylator płynnie startował od najniższych prędkości i przede wszystkim mniej hałasował. Jedyną wadą jest cena - średnio jest to rozwiązanie 10x droższe niż regulator tyrystorowy.

1
  • #4 14 Sty 2016 00:31
    obry1234
    Poziom 4  

bardzo dziękuję za odpowiedź. poszukam więc falownika!

0
  • #5 14 Sty 2016 19:56
    zaq25
    Poziom 15  

Panowie wydaje mi się że falownik do takiego wentylatorka to przerost formy nad treścią. Ja próbowałbym jeszcze z regulatorem transformatorowym. Niestety nie wiemy czy ten wentylator ma możliwość regulacji obrotów poprzez zmianę napięcia zasilania.

0
  • #6 14 Sty 2016 20:46
    zenek123
    Poziom 19  

Kolego obry1234 np. regulator REB ma możliwość nastawy od ok. 100V do 230V. Skoro masz takie duże skoki, przy lekkiej regulacji na płytce to może uszkodzony jest regulator. Przy 160-170V wentylator już nie będzie "burczał"

Pozdrawiam

0