Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

różnice między SB Live

25 Mar 2003 15:04 3222 23
  • Poziom 26  
    Witam,

:arrow: Czy ktoś wie czym sie różnią między sobą oemowe karty SB Live! 5.1?
    Na rynku są obecnie dostępne 2 modele SB0100 i chyba 220 (nie jestem pewien).

Na kartach trochę inaczej ułożone są kondensatory, ale wydaje mi się że budowa jest podobna. W tym nowszym modelu dodano jakieś białe wejście na karcie ok. 20 pin, zlikwidowano Audio_EXT.

Czy ktoś może się orientuje ktura karta jest lepsza, np: może któraś mniej szumi lub różni się jakimiś innymi parametrami.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 28  
    Chyba nowsza lepsza. A co do OEM a BOX to tyle że w boxie dostajesz karte z oprogramowaniem, pudełkiem, kabelkami itp. a oem to tylko karta bez pudełka i drivery.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 14  
    Rożnica w budowie może polegać na rozmieszczeniu kondensatorów ITP.
    Wynika to z tego że creativ od jakiegoś czasu podukuje ten model kart i po jakimś czasie wpowadza ulebszenie lub obnizą koszty produkcji. Czesto kupują tansze podzespoły do produkcjy kart.
    :arrow: Dokładnie zobaczysz różnice patrząc na na starego SB 5.1 i nowego. Troche inne wykonanie i użycie innych materiałów.
  • Poziom 18  
    jesli chodzi o jakosc dźwięku to z obu wyciągniesz góra 80 db bo później tylko szum. Jesli ktos ma wątpliwości własnoręcznie pomierzyłem.
  • Poziom 26  
    Czyli niczym się nie różnią oprócz wyglądu ? Chodzi mi o jakieś udowodnione informacje :-)
  • Poziom 15  
    Niedawno jak natrafiłem w necie na zestawienie jakiegoś modelu sb0xxx i ctxxxx to troche lepiej pod względem szumów i zniekształceń wypadała karta starsza czyli ct.
  • Poziom 12  
    Cześć.
    Ten temat ostatnio dosyć ostro ćwiczyłem, a to dlatego, że kupiłem w zeszłym tygodniu taką kartę w wersji SB0220, i przez przypadek nie dostałem sterowników. Szukając tychże, dowiedziałem się, że ta wersja jest wykonywana przez Creativa na konretne zamówienie. To, że jest to wersja OEM to już wiemy. Ciekawostką jest to, że przedstawiciele Creativa nie są w stanie (albo nie chcą) podać różnic pomiędzy tymi modelam, model ten nie jest suport'owany przez nich (odpowiadają, że jak kupiłeś wersję OEM to pytaj się tego od kogo kupiłeś), oraz co najciekawsze, na stronie Creativa nie są dostępne driver'y do tego modelu (i nigdzie ich w internecie nie znalazłem, na szczęście bez żadnych problemów dostałem od sprzedawcy brakujący CD-ROM z oprogramowaniem). Generalnie wygląda to dziwnie. Więcej informacji udało mi się napotkać na forum dyskusyjnym Creativa, a konkretnie pod tym tematem: http://pl.europe.creative.com/support/forums/thread.asp?thre=27666 (na drugiej stronie jest tam też wypowiedz po polsku).
    Jeszcze ciekawsze informacje zawarte są w temacie: http://pl.europe.creative.com/support/forums/thread.asp?thre=33190, gdzie przedstawiciel Creativa stwierdza, że niektóre OEM karty mogą być pozbawione AC3 dekodera!!! Czy jest tak w tym przypadku, tego jeszcze nie stwierdziłem. Podsumowując, moja wiara w to, że karta OEM pozbawiona jest pudełka i dodatkowych programików (najczęściej nieprzydatnych) legła totalnie w gruzach :cry: I jeszcze jedno na koniec, nawet sam sprzedawca nie wiedział, że występują różne modele SB Live! 5.1 Digital, tym bardziej nie wiedział czym się mogą różnić, ani też nie potrafił potwierdzić czy dekoder AC3 jest na pokładzie (w trakcie składania komputera sprawdzają czy cokolwiek gra i już :D ).
  • Specjalista od radiokomunikacji
    remiorn napisał:
    jesli chodzi o jakosc dźwięku to z obu wyciągniesz góra 80 db bo później tylko szum. Jesli ktos ma wątpliwości własnoręcznie pomierzyłem.

Ja znalazłem inne rozwiązanie na poprawę jakości sygnału i stosunku S/N -wyprowadziłem cyfrowo sygnał na nieużywany już magnetofon DCC i na takim przetworniku spokojnie wyciągam więcej niż 85 dB odstępu. Dla porównania z wyjścia audio karty dałem radę wyciągnąć ok 74 -76dB ... ,co mniej więcej daje efekt jak przy dobrym Dolby C ...
  • Poziom 26  
    a czy moze slyszeliscie o tym ze mozna wgrac oprogramowanie do zwyklej karty tak zeby obslugiwala eax, ja zanalazelm grupe co o tym mowia i podaja strony w sieci zeby sciagnac oprograowanie ale nie wiem czy to jest bezpieczne
  • Poziom 26  
    Jak to wgrać EAX do zwykłej karty? Może jest jakaś możliwość programowego emulowania niektórych efektów, tylko czy jest sens i jaka będzie jakość tych efektów, nie mówiąc już o znacznym obciązeniu proca kompa. :!: :!:
  • Poziom 26  
    wszystko na temat karty dzwiekowej i dograni softu zeby obslugiwala eax znalazlem na http://forum.tweak.pl/ i szukaj wpisalem 1024 bo tak karte posiadam
  • Poziom 26  
    Przecież Live 1024 ma już EAX 3.0 ew. możesz zmdyfikować zawartość Epromu i zrobić z niego 5.1, zzainstalujesz wtedy LiveWare 3.0 for 5.1
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Ja znalazłem inne rozwiązanie na poprawę jakości sygnału i stosunku S/N -wyprowadziłem cyfrowo sygnał na nieużywany już magnetofon DCC i na takim przetworniku spokojnie wyciągam więcej niż 85 dB odstępu. Dla porównania z wyjścia audio karty dałem radę wyciągnąć ok 74 -76dB ... ,co mniej więcej daje efekt jak przy dobrym Dolby C ...

po cyfrze to można teoretycznie i 96 dB oczywiście pisałem o analugu[/quote]
  • Poziom 26  
    Czyli generalnie karta o niższym modelu (SB100) jest lepsza od tej nowszej ? NIestety koledze kupiłem SB220 ale więcej się to nie powtórzy :-)

Ja sobię nabędę Audigy, uważam że nie ma już sensu inwestować w Livea, skoro audigy kosztuje ok 230 zł a ma 4 krotnie większą moc obliczeniową i obsługuje EAX Advenced HD, śa też lepsze przetworniki.

PS: Życzcie mi powodzenia na maturze z infy bo mam za 26 min :)
  • Poziom 11  
    karta sb220 ma sprzetowy kodek Mp3 a poza tym niczym sie nie rozni
  • Poziom 15  
    Powiem to co zawsze mówie ... Creative nie robi dobrych kart a karty z serii Live są tragiczne . . . wiekszosc ludzi na nie nie nazeka ... sam mialem i nie przeszkadzala mi , ale po przesiadce chocby na Hercules MuseXL na teoretycznie slabszym procesorze było słuchac niesamowita róznice w jakosci ... podobnie ma sie sytuacja z kartami Terratec, Philips czy innymi Herculesa (z serii Fortissimo) .
  • Poziom 26  
    Co do tego kodeka mp3 :) to raczej nie ma czegoś takiego, nie widać na PCB żadnego nowego scalaka. Widać za to oszczędności - porzydzili złącza audio_ext :-(

:arrow: NimnuL nie zgodzę się z tobą, owszem może TerraTec to jeszcze tak - lepsze przetworniki i w niektórych modelach 24 bit, ale to raczej dla profesjonalistów, a SB Live dalej najlepiej za taką cenę sprawuje się w grach, w podobnej klasie nie znajdziesz lepszych efektów środowiskowych. A proc forte media i tak samo DSP crystala z kart Philipsa nie mogą się równać z emu.
  • Poziom 15  
    teoria teorią niemniej jednak to co slycha jjest inne ... proponuje porównac jakosc dźwieku (szumy, basy) Herculesa MuseXL i SB Live . . . "lajf" wypada blado.
  • Poziom 26  
    MuseXL = CMI-8738 = badziew :( niestety tak jak reszta kilkudziesięciu kart różniących się tylko nazwą (np: Zoltrix Nineteengale i wiele innych) Htrf, emulacja programowa wszystkiego co tylko można emulować i to dość marna, naprawdę nie masz chyba z czym porównywać ... rozumiem że podałbyś jakąś kartę o podobnym potencjale np: na chipsecie Aureal Vortex 2 + dodatkowy DSP motoroli a tu taki chłam ... CMI poza dobrym SPIDIF nic innego nie ma.

A co do "teorii" to radzę posłuchać na czymś lepszym niż Stereo Speakers System 500W :-)
  • Poziom 15  
    Jaco18 ... jak juz mówiłem - to tylko teoria ... słyszales moze MuseXL i SB Live koło siebie ? ja tak ... i to nie tylko moje odczucia - MuseXl gra lepiej ... jakie głosniki ? Logitech Z640 . . . chłam ? chyba nie .
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Logitech Z640

jezeli ktos testuje karty na takim sprzecie to gratuluje ...

to ze MuseXl zagra "lepiej" moge tylko wytlumaczyc tym ze gra nieczysto i wszystko razem zegralo sie z charakterystyka glosnikow - live nie bedzie dodawal jak glupi basy etc - MuseXl to zrobil i wydaje Ci sie ze jest lepszy ....

jezeli chcesz juz cos porownywac to naprawde porownaj to na PROFESJONALNYM sprzecie - nie mowa tu o gownianych zestawikach logitecha i creativa ...

i prosze nie zaczynaj debaty jakie to te plastikowe gow** sa dobre - jak lubisz podbicie 6db przy 60 hz to fajnie - ja wole plaska charakterystyke przy 25 hz ...
  • Poziom 15  
    qbus - błędne masz podejscie do sprawy . . . a mianowicie .

MuseXL moim zdaniem - w moim odczuciu oczywiście, i nikomu mojego zdania nie narzuce, daje czystrz,e bardziej wyraziste i miękkie basy nie tylko na głośnikach Logitech ale tez na słuchawkach SONY - wiem, nic audiofilskiego. ale już tłumacze w czym rzecz.

Sens testowania dźwiękówek komputerowych na profesjonalnym sprzęcie i aparaturze mija się kompletnie z celem. Dlaczego ? poniewaz takich dźwiekowek nie podłącza sie do takiego sprzetu. ja w domu mam dźwiekówke podłączona aktualnie do FPS 1600 , inni maja do nieco lepszych ale to wciaz są tylko marne głośniczki komputerowe i jak już wspomniałes - "jak lubisz podbicie 6db przy 60 hz to fajnie " . ale co poradzisz ? 99% uzytkownikow kompa taki sprzet ma i w takich warunkach nalezy dźwiekowke sprawdzac i w takich warunkach MuseXL wydaje mi sie, ze gra lepiej . . .

a jak wsponiales : "ja wole plaska charakterystyke przy 25 hz ..." to cudownie ... ja tez wole, ale nie mam okazji takich parametrów odsłuchiwac bo nie mam kasy, warunków w pokoju itd . . . slucham na tym co mam i to mi wystarcza. a skoro TY masz tak duze wymagania to masz zapewne sprzet klasy Denon lub cos lampowego opartego na klasycznych glosnikach Hi-End za kupe forsy - skoro tak to na pewno nie podpinasz do takiego sprzetu anie MuseXl, ani Live, ani Audigy, ani zadnej innej chocby nie wiem jak super karty dźwiękowej . . . wiec nie róbmy cyrków . . . bo to przerost formy nad trescia . . . skoro mamy głosniki np. plastikowe MediaTech za 10zł/kg to nie potrzebny nam do tego sprzet za 10000zł bo po co ? niech bedzie wpieta dźwiekowka najlepiej grajaca na tych glosnikach . . . tyle .
  • Poziom 26  
    :arrow: NimnuL zebyś wiedział :-) wszystko jedno czy Muse czy cos o innej nazwie skoro to wszystko na tym cmi, takie scalaki siedzą na zintegrowanych płytach. Poza tym 90 % kart HTRF ma identyczną budowę z referencyjną płytką różni się kompletem wyjść i dołaczonym pudełkiem, czasem zmienią też trochę sterownik i oczywiście cenę - niemarkowy klon praktycznie bez różnic (inny kolor PCB, innej firmy kondziory) można kupić już za 50 zł. Nikt i nic nie zmieni mojej opinii o tych badziewnych kartach, o ile grają nawet w miarę to strasznie obciążają proc bo nie mają nawet własnego DSP.

A tak wogule to może przestaniemy poruszać już ten temat - skoro według ciebie tak jest to słuchaj sobie dalej na swojej karcie. Post nie miał być sprzeczką, chcę się dowiedzieć o różnichach bo wydaje mi się że starsze modele lepiej chopdziły od nowszych (może to kwestia LiveWare)?
  • Poziom 15  
    jeszcze nie konczmy OK ? :)

Dobrze ... procesor jest CMI - zgadza sie ... ale filtry na wyjsciu są niezłe . . . ogólnie zreszta juz jakis czas temu robiłem test programem do testowania kart dźwiękowych - nie pamiętam teraz nazwy - podłączało sie przewod z wyjscia do wejscia na karcie i odpalalo program . . . moge dowiedziec sie co to za program bo gdzies sie wala po dysku ;>
    W kazdymbądź razie parametry wyszły lepsze od Live 5.1

Co do obciążenia systemu ... no i tu się mylisz ... wielokrotnie czytałem na grupach dyskusyjnych czy tez spotykałem sie z opiniami uzytkowników ze Live potrafi zwalniac gre i to mocno po włączeniu w grze EAX . dzieje sie tak na pewno w U2 i UT2003 przy czym np. Muse nie obciąza tak znacznie systemu .

Wiadomo, że kłutnia nie ma tutaj zadnego sensu - stwierdzam jedynie ze w moim odczuciu MuseXl gra lepiej od Live . . . zreszta nie tylko w moim . . . naturalnym zresztą jest, ze czy to Live czy Muse czy inne dźwiękówki wystarczaja do Mp3 (i tak okrojonego w pasmie) czy DivX czy gier . . . a muzyki słucha sie na wiezy co tez czynie . . .

pozdrawiam