Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie Naświetlacza 43V z 6V akumulatora żelowego

Templarious 09 Sty 2016 15:34 678 18
  • #1 09 Sty 2016 15:34
    Templarious
    Poziom 22  

Witam,

Jak w temacie. Kupiłem w sklepie elektronicznym Naświetlacz Diodowy 10W 230VAC aczkolwiek wyprułem z niego układ (wyjście 43V na diode) i chciałbym zbudować układ, żeby uruchomić owy naświetlacz z akumulatora żelowego 6V. Czy zna ktoś może układ, który podbiłby napięcie na wymagane napiecie z 6V akumulatora? Dioda pobiera 20mA przy 30V bo taki mam zakres.(podłaczyłem naświetlacz do zasilacza stabilizowanego i układ pobiera 20mA.)

Pozdrawiam

0 18
  • #3 10 Sty 2016 10:18
    Templarious
    Poziom 22  

Tak własnie się domyślam, że za mało.
    Ok to inaczej podejdziemy do tematu:

Dane:
    Dioda na 43V - 10W
    Zatem wiemy, że Wat to Amper * Volt zatem W=A*V ===> A= W/V ===> A=0.232
    Zatem Dioda przy 43V będzie pobierać 0.23A.

Mając te wartości przejdźmy dalej do układu, co byłoby tutaj na miejscu?

0
  • #4 10 Sty 2016 11:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dziwna ta dioda - 0.23A.

LED-y należy zasilać prądowo, a nie napięciowo. Dlatego niezbędna jest znajomość katalogowego prądu diody, a tego nadal nie znamy.
    Diody 10W robi się np. poprzez połączenie 3 diod 3W w jednej strukturze, można też zrobić 10 diod 1W w jednej strukturze. Biorąc pod uwagę napięcie 43V (choć nie wiem jak je zmierzyłeś) bardziej prawdopodobna byłaby 2 opcja, czyli 10 diod 1W połączonych szeregowo i wówczas prąd mógłby wynosić 350mA (typowo dla 1W LED), zaś napięcie ok. 36V.

Trzeba byłoby zbudować przetwornicę step-up dającą na wyjściu napięcie ok. 50V i za nią zastosować źródło prądowe choćby na LM317T.
    Problem w tym, że różnica pomiędzy napięciem wejściowym, a wyjściowym jest bardzo duża, prąd też nie mały. W takich przypadkach należałoby zbudować przetwornicę typu flyback.
    Jak chcesz to próbuj np. z LM2577, ale nie wiem czy Ci się uda to zbudować bez użycia transformatora.

0
  • #5 10 Sty 2016 11:24
    Templarious
    Poziom 22  

Sam jestem za cienki zeby budować takie rzeczy, czy nie jest nic w necie coś co by podeszło? Kupiłem taki naświetlacz tylko czy to nie bedzie reklama... yh. Najwyzej prosze o usunięcie linka: Link

Szczerze to podłaczyłem to do przetwornicy nixie i ustawiłem sobie napięcie rzędu 40V (około) i już w miare nawet świeciło ale czułem ze to nie jest jej max.

0
  • #6 10 Sty 2016 11:31
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przetwornica do Nixie ma zapewne zbyt małą wydajność prądową. Gdybyś chciał podnieść napięcie 2x to by nie było problemu - Ty chcesz podnieść prawie 10x na dodatek przenosząc sporą moc - to właśnie jest problem.

Gotowców raczej nie ma, właśnie dlatego że zadanie jest problematyczne. Znacznie łatwiej zbudować taką przetwornicę step-down, czyli dokładnie taką jaka była w tym oświetlaczu.

0
  • #8 10 Sty 2016 11:39
    Artur k.
    Admin grupy audio

Niekoniecznie flyback i niekoniecznie poszukać, bo gotowej raczej nie znajdziesz. Taką przetwornicę trzeba po prostu zaprojektować.
    Bez transformatora będzie ciężko coś takiego zbudować, natomiast nie jest powiedziane że musi to być koniecznie flyback.
    Obawiam się jednak, że nie poradzisz sobie z budową takiej przetwornicy od podstaw.

0
  • #9 11 Sty 2016 08:37
    Templarious
    Poziom 22  

Poszukałem troche w internecie i faktycznie, ciężko może być.
    Czy nie znalazłby się jakiś układ scalony podobny do LT8330 który podbije napięcie z 12V do 48V ale wiecej niż 135mA? - Prawie udało mi się znaleźć coś co by mi odpowiadało. Zależy mi na wydajności rzędu minimum 24W czyli 48V 500mA aczkolwiek jeżeli będzie to 350mA najmniej) też będzie super. :)

PS LT1680 widze ze byłby super ale 250W mi nie potrzebne pozatym ciężko znaleźć nawet ten element..

0
  • #11 11 Sty 2016 20:42
    Freddy
    Poziom 43  

Dlaczego się kolego upierasz przy tak wysokich napięciach?
    Wyprułes z lampy zasilacz, dlaczego?
    Najpierw trzeba było zrobić pomiar napięcia jakie daje pod obciążeniem.
    Mogę sie założyć, że było tam około 36V.
    W takich lampach jest dioda 10W 350mA.

0
  • #17 11 Sty 2016 22:08
    Templarious
    Poziom 22  

Artur k. napisał:
    Źródło prądowe zrobisz choćby z LM317, to nie jest problem. Problemem jest zbudowanie przetwornicy. Podałem Ci symbol i link do dokumentacji dość łatwo dostępnego układu scalonego - zapoznałeś się?

Jasne że tak, na podstawie dokumentacji można spokojnie sobie zrobić coś takiego ale nie wiem za bardzo jak ma wyglądac wzajemne polozenie LM317 i tej przetwornicy. Jutro w robocie ogarne temat i wrzuce schemat :)

-Zatem podbijemy napięcie z 6V do 36V.

0
  • #18 11 Sty 2016 22:18
    Artur k.
    Admin grupy audio

Najpierw zbuduj poprawnie działającą przetwornicę. Zupełnie nie wiem czego nie rozumiesz w zastsowaniu LM317, przecież już dwa razy napisałem, że należy źródło prądowe oparte o ten układ umieścić za przetwornicą.

Napięcie masz podbić do przynajmniej 40V lub lepiej do 45, a nie do 36V. O tym też już ze dwa razy pisałem.
    Najpierw to zrób i zobacz czy działa prawidłowo z obciążeniem np. 400mA (rezystancję oraz moc potrzebnego do tego celu rezystora obliczysz ze znanych wzorów).

0