Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor nie reaguje-delikatny wstrząs zawieszał komputer

09 Sty 2016 17:48 780 5
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam problem z uruchomieniem komputera, wszystkie wentylatory działają, słychać prace dysku twardego, ale niestety monitor pozostaje w trybie uśpienia.

M4A77T Asus
    PhenomII x4 955 be
    Ddr3 HyperX 4 GB 1600 MHz cl10
    Radeon hd7850
    Chieftec gps-500 Ab a
    Windows 7

Historia wygląda następująco. Modernizowałem komputer wymieniając płytę główną, procesor, ram oraz kartę grafiki. WSzyszko śmigało elegancko. Mem test ok. 3d mark 2011 testy procesora itd.
    Raz na jakiś czas komputer zawieszał się. Ekran "zamroził" się i nie reagował na klawiature/mysz. Bądź monitor przechodził w stan uśpienia. Reset nie pomagał, monitor dalej nie reagował. Po wyciągnięciu baterii bios wszysto wracało do normy. Niestety sytuacja ta zaczęła się powtarzać coraz częściej. Az pewnego razu dzięki mojemu półtora rocznemu dziecku, które przez przypadek uderzyło główką o obudowę odkryłem, że to wstrząsy wywołują wyłączanie się monitora. Wyciaganie baterii biosa pomagało tymczasowo tylko dlatego że musiałem się do niej dostać wykonując ruchy obudową. Zacząłem wymianę podzespołów w celu odkrycia przyczyny:

1.wymiana kabla monitora-bez efektu
    2. Wymiana przejściówki dvi/vga- null
    3. Wymiana zasilacza i grafiki efekt ten sam, czyli brak efektu.

Bywało tak ze komputer w pozycji leżącej działał a po postawieniu go w pionie i włączeniu znów nie było reakcji.

Oczywiście poszukiwania zawęziłem do:
    Płyty głównej, procesora, ram-u.
    Ram nowy, płyta i procek używane.

Niestety nie mam możliwości zweryfikowania pozostałych podejrzanych podzespołów bez inwestowania w nie pieniędzy.

Stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników. Co może być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem? Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją. Co robić dalej?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Uruchom samą płytę z procesorem i głośniczkiem poza obudową, na stole, bez pamięci i kart. Powinneś mieć powtarzające się sygnały biosa o błędzie pamięci. Sprawdź cz reaguje na wstrząsy, przerywa sygnały biosa. Zawęzisz poszukiwania do płyty i procesora. Przy okazji sprawdź złącze ATX na płycie od strony lutów czy są w porządku.
  • Poziom 8  
    Oczywiście próbowałem uruchamiać komputer z odłączonym dyskiem i napędem. Odłączyłem również obudowe (nie wyciągnąłem jej tylko fizycznie z obudowy, zrobię to za parę chwil).

Dodano po 4 [godziny] 20 [minuty]:

Witam,
    Uruchomiłem samą płytę z procesorem bez pamięci i kart. Otrzymywałem jeden długi i dwa krótkie sygnały .
    Zaciekawił mnie fakt iż w pozycji leżącej monitor reagował, bios uruchamiał się, natomiast po spionizowaniu monitor nie reagował. Czy istnieje taka możliwość ze chlodzenie ( nie pamiętam dokładnie modelu, chyba silentium spartan pro), w pozycji pionowej , w efekcie ulegania wplywowi grawitacji ,odciąga procesor od płyty dając takie efekty? Chlodzenie zakładałem na innym procesorze ale nie było takiego problemu.
    Dodatkowo przed chwila odcinało zasilanie po ok. 1.5 sek, kiedy komputer był spionizowany , co wcześniej nie miało miejsca, czy to tez wskazuje na kwestie procesora?

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Witam,
    Nie daje za wygraną. Poszedłem tropem chłodzenia, zmieniłem silentium na boxowe chlodzenie i ku mojemu zdziwieniu komputer nie ruszył nawet w pozycji "leżącej". Wentylator pracował bardzo nierówno. Postanowiłem zatem docisnąć wentylator i procesor co zaskutkowało uruchomieniem się komputera. Za każdym razem. Niestety, kiedy odkręciłem chlodzenie, procesor wyciągnąłem razem z radiatorem (przyklejony świeżo nałożoną pastą). Nóżki nie wyglądały na skrzywione, tak więc zamontowalem wszystko raz jeszcze, dokładnie docisnąłem procesor, niestety efekt taki sam.
    Czy to oznacza że gniazdo procesora jest uszkodzone? Czy można temu jakoś zaradzić nie zmieniając płyty?
  • Poziom 8  
    Witam,

Dzisiaj kupiłem płytę Asus M5A97 LE R2.0.
    Komputer pracuje już dobrą chwile w pionie i nie ma żadnych oznak wcześniejszych problemów (są za to inne , ale na razie walczę sam .
    Dzięki za pomoc, być może w chwili wolnego czasu pobawie się tym socket em, ale w tej chwili ląduje w szufladzie.