Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura RC 433 MHz 7CH

Lechito 09 Sty 2016 17:52 7674 8
  • Aparatura RC 433 MHz 7CH

Witam serdecznie.
    Dzisiaj chciałem zaprezentować aparaturę modelarską, którą wykonałem jakiś czas temu. Nie jest to nic odkrywczego ani innowacyjnego, ale może moje rozwiązania jak i spostrzeżenia przydadzą się komuś do tworzenia podobnych konstrukcji.

Aparatura jest wykonana na podstawie opisu i materiałów ze strony

http://www.kubaw.it.pl/aparatura_433mhz.html

materiał jest to pewnie znany wielu osobą.
    Całość jest na tyle dobrze opisana przez autora, że nawet początkujący elektronik sobie poradzi z budową.

Z takich istotniejszych rzeczy:
    - użyłem modułów komunikacji nadawczy - RT11, odbiorczy RRQ3
    (można nabyć w sklep.avt.pl)
    - joysticki z allegro stosowane do konstrukcji arduino itd, (rozwiązanie całkiem dobre)
    - jako anteny użyłem anten od routera wi-fi
    - zasięg około 200m w terenie otwartym więcej nie próbowałem
    - obudowa pilota wykonana została z MDF-u (materiał drewno pochodny), całość została wyfrezowana i następnie pomalowana czarnym lakierem nitro
    - w odbiorniku występowała konieczność dodania stopnia dopasowującego miedzy odbiornik 433 a układ AT (wtórnik emiterowy, zamieszczony na schemacie w plikach), był to chyba jedyny problem związany z uruchomieniem aparatury
    - użyłem AT89S2051 zamiast AT89C2051 różnica jest taka, ze AT89S można programować przy użyciu programatora szeregowego ISP, a do AT89C wymagany jest programator równoległy

Aparatura RC 433 MHz 7CH Aparatura RC 433 MHz 7CH Aparatura RC 433 MHz 7CH Aparatura RC 433 MHz 7CH Aparatura RC 433 MHz 7CH

Aparatura jest używana w modelu latającym, dokładnie quadrocopterze, sprawuje się ona powiedział bym, ze dobrze, chociaż jak na takie skomplikowane urządzenie jak dron to trochę bieda.
    Na pewno taka aparatura by się sprawdziła bardzo dobrze w prostszym modelu rc, np. poduszkowiec albo samochód.

Ukradkiem pochwalę się, ze jestem w połowie budowy modelu poduszkowca Griffon 2000 tx w skali 1:20.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Lechito
    Poziom 12  
    Lechito napisał 89 postów o ocenie 110, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Na pewno jest satysfakcja ze zrobienie od podstaw aparatury. Jednak od czasów tego projektu z którego skorzystałeś upłynęło mnóstwo czasu. Są lepsze moduły radiowe niż te które wykorzystałeś. Podobnie ta stara '51, do tego w obudowie DIP.

Na Twoim miejscu kupiłbym uszkodzoną aparaturę dla samej obudowy i zrobił moduł LRS do Twojego coptera. Z możliwością ustawienia częstotliwości pracy i mocy wyjściowej. Pewnie na tym jednym modelu nie poprzestaniesz i te 200m to będzie mało.
  • PCBway
    Lechito
    Poziom 12  
    Te 200m już jest mało, ale potrzebowałem czegoś taniego i prostego na start, co w tydzień będę w stanie wykonać.
    Aparaturę wykonałem około 3 miesiące temu i już widzę, że wiele rzeczy bym wykonał inaczej.
    Długo się zastanawiałem nad sposobem komunikacji myślałem o xbee ale cena mnie odstraszyła, kolejna konstrukcja jeśli powstanie to na pewno to będzie 2.4 lub 5.8 GHz

Sam pilot nie jest zły, jest ciężki dosyć, przez co leży pewnie w dłoni (to tak jak z lustrzanką cięższa niż aparat kompaktowy ale pewnie się trzyma), mimo, ze nie posiada jakiś specjalnych kształtów, a jest tylko zaokrąglony po brzegach i umieszczenie joysticków zostało dopasowane do moich dłoni to jestem z niego zadowolony.

Największe problemy jakie zauwazyłem po zbudowaniu to brak możliwość konfiguracji pod modele, można ustawić trymy ale dla innego modelu będzie trzeba zmieniać i tak w koło, no i konieczność zabawy z dobraniem optymalnych anten itd.

Obecnie odkładam fundusze na kupno Turnigy 9x.

Odnośnie aparatury, na początek i do jednego prostego modelu jak najbardziej polecam, projekt przygotowany dobrze mimo, że stary ale nadal bardzo dobrze się spisujący.
    asafian
    Poziom 2  
    Cześć, mam 2 pytania co do joysticków, bo sam chciałem zrobić coś podobnego:
    1) Czy posiadają one deadzone (taki jakby luz roboczy)?
    2) Nie denerwuje Cię, że lewa gałka odbija na środek? W normalnych kontrolerach zwykle któraś z gałek zostaje w ustalonym położeniu :)

Pytam, bo aktualnie sam używam zwykłego joysticka i te dwie rzeczy dość mocno przeszkadzają w sterowaniu.
    Lechito
    Poziom 12  
    1. Nie posiadają one dead zone, ale w przypadku coptera dead bandy ustawiłem sobie w komputerze pokładowym.
    Aparatura ta dodatkowo posiada możliwość trymowania, czyli dokładnego własnego ustawienia pozycji środkowej dla trzech kanałów (szkoda, ze nie dla wszystkich).

2. Nie denerwuje, ponieważ wysokość w dronie reguluję potencjometrem, jest on dodatkowo tak usytuowany, ze bokiem dłoni mogę kręcić potencjometrem a palcami operowań na joystickach .
    rcnitros
    Poziom 15  
    Witam
    Temat mnie bardzo zainteresował ponieważ chciałbym zrobić swoją pierwszą aparaturę.
    D wybory mam arduino + moduł 2,4ghz nfr24l01. Lub ten moduł co ty wykorzystałeś i jeszcze odbiornik. Nie mam pojęcia co wybrać. Możesz napisać tu kosztorys wykonania nadajnika i odbiornika?
    asafian
    Poziom 2  
    a nie myślałeś nad komunikacją na 2.4GHz przy użyciu ESP8266-07? Masz zewnętrzna antenę i duży zasięg, do tego zdecydowanie na plus łatwość oprogramowania i szybkość działania, do tego te moduły są bardzo tanie, z anteną wychodzi chyba $3.
    Z nrf24l01 jest strasznie dużo kombinowania.
    rcnitros
    Poziom 15  
    Czyli esp8266-07 jest dużo łatwiej?Jest Goto wiec? Moja aparatura ma mieć minimum 8 kanałów.