Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Uno - Czujniki ruchu - komunikacja poprzez arduino

09 Sty 2016 18:23 1497 6
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich,
    Koledzy mam pytanie ponieważ po moich poszukiwaniach nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
    Mianowicie chciałbym zabudować w zewnętrznej czujce ruchu nadajnik RF 433 lub 868 MHz, następnie zamontować te czujki w kilku miejscach placu na zewnątrz, nastepnie chciałbym żeby te czujki komunikowały się z odbiornikiem współpracującym z Arduino które to w zależności która czujka zostałaby naruszona załączyło by odpowiednie wyjscie połaczone z wejściami alarmowymi na rejestratorze który uruchamiałby nagrywanie na odpowiedniej kamerze.

I tutaj mam kilka pytań ponieważ nie jestem na bieżąco ostatnio z mikrokontrolerami:
    - czy można zrobić układ działający na zasadzie para nadajnik odbiornik
    - czy może prościej i lepiej zrobić kilka nadajników jeden odbiornik + arduino

Lub będę wdzięczny za jakiekolwiek propozycje rozwiązania tego problemu

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Wydaje mi sie , że jeden odbiornik + arduino a kilka nadajników odpada. Odbiornik nie jest w stanie równocześnie zareagować na np 2 nadajniki. Można zrobić odpytywanie adresów nadajników w pętli ale to może być za ługi czas. lepiej zrobić pary - nadajnik z odbiornikiem + arduino. Poza tym nie wiem czy da się ustawić kilka adresów na jednym odbiorniku. mam tutaj cały czas na myśli układy NRF24L01 bo RF 433 mają mały zasięg. Zresztą na RF 433 chyba nie da się ustawić kanałów - odbierają wsio jak leci :D . Można się pokusić o wybieranie programowe - ale to trochę zabawy. Ale to jest moje zdanie a ja dopiero od niedawna intensywnie "studiuje" hobbystycznie takie układy.
  • Poziom 14  
    marcinmarcin007 napisał:
    - czy można zrobić układ działający na zasadzie para nadajnik odbiornik

Oczywiście, że można.

marcinmarcin007 napisał:
    - czy może prościej i lepiej zrobić kilka nadajników jeden odbiornik + arduino

Tak też można kwestia tylko napisania sobie programu, który to zrealizuje i odpowiednich modułów do Arduino.

marcinmarcin007 napisał:
    Mianowicie chciałbym zabudować w zewnętrznej czujce ruchu nadajnik RF 433 lub 868 MHz, następnie zamontować te czujki w kilku miejscach placu na zewnątrz, nastepnie chciałbym żeby te czujki komunikowały się z odbiornikiem współpracującym z Arduino które to w zależności która czujka zostałaby naruszona załączyło by odpowiednie wyjscie połaczone z wejściami alarmowymi na rejestratorze który uruchamiałby nagrywanie na odpowiedniej kamerze.

Tak się zastanawiam czy do tego potrzebne jest aż Arduino ?! Skoro chodzi tylko o doprowadzenie sygnału z czujnika do rejestratora czy nie taniej i łatwiej okablować teren standardowymi kabelkami używanymi w systemach monitoringu?
  • Poziom 14  
    Proponuje użyć modułów NRF24L01 (u Chińczyków za 3,-) - dajesz jeden odbiornik przy Arduino i kilka nadajników. Aby obsłużyć te nadajniki potrzebujesz mikro-kontrolera, dlatego przy każdym czujniku musiałbyś mieć mikro-kontroler.

Układ byłby więc taki:

- Jednostka centralna: Arduino (lub zwykła Attmega - taniej) + NRF24L01
    - Czujka (każda - może być ich wiele): czujnik ruchu + attiny/atmega + NRF24L01
    Każda czujka wysyłałaby do uC swój unikalny kod (oprogramowałbyś to) - dzięki temu rozpoznasz gdzie wykryto ruch.

Jeśli ktoś ma lepszy/bardziej wydajny pomysł - chętnie go poznam, ponieważ również przymierzam się do podobnego projektu.

BTW: jeśli wszystkie czujki byłyby w zasięgu sieci wifi - można użyć modułów ESP-12E (lub podobnych) i na nich wszystko oprogramować, trzeba by do tego dodać jakiś serwer (w Internecie, Raspberry lub Arduino) do zbierania powiadomień.

Kaliber dość duży, ale koszt niewielki (zakładając wykorzystanie najtańszych, chińskich elementów).
  • Poziom 17  
    Jeden odbiornik i kilka nadajników ?. Niestety nie jest to takie proste a może wręcz niewykonywalne. Każdy odbiornik ma swój adres odbiorczy i nadawczy ustawiany w funkcji "void setup() ". I w funkcji "void loop()" tego nie zmienisz - a przynajmniej ja o takim czymś nie wiem. Jest kilka bibliotek dla NRF24L01 wiec może któraś to umożliwia. A gdyby nawet to należy pamiętać ze arduino jest jednowątkowe - a co jak dwa nadajniki zaczną się naraz dobijać do jednego odbiornika - zakładając ze wszystkie mają taki sam adres nadawczy? . Hmm możliwe ze czasowo by się i wyrobiły. Ale czy to jest realne to tego nie wiem - sam dopiero kombinuję rożne warianty pracy tych modułów. Jak coś konkretnego wymyślę to opisze na moim blogu http://blogi.linuxpl.info/blog/ a kategorii "Arduino".

Czy taniej kupić poszczególne elementy zamiast płytkę arduino ?. Chyba nie - Arduino Pro Mini można kupić u chińczyków za 6 zł a moją ulubioną Arduino Mini za 9 zł. Mini ma wszystko co potrzebne - port usb do programowania i zasilacz 3.3 V a Pro mini niestety nie.
  • Poziom 14  
    stachn napisał:
    Jeden odbiornik i kilka nadajników ?. Niestety nie jest to takie proste a może wręcz niewykonywalne. Każdy odbiornik ma swój adres odbiorczy i nadawczy ustawiany w funkcji "void setup() ". I w funkcji "void loop()" tego nie zmienisz - a przynajmniej ja o takim czymś nie wiem. Jest kilka bibliotek dla NRF24L01 wiec może któraś to umożliwia.

Z tego co wiem NRF24L01 obsługuje "syandardowo" może na każdym kanale miec do 6 adresów (Link).

Zerknij na ten przykład.

stachn napisał:
    A gdyby nawet to należy pamiętać ze arduino jest jednowątkowe - a co jak dwa nadajniki zaczną się naraz dobijać do jednego odbiornika - zakładając ze wszystkie mają taki sam adres nadawczy? . Hmm możliwe ze czasowo by się i wyrobiły. Ale czy to jest realne to tego nie wiem - sam dopiero kombinuję rożne warianty pracy tych modułów. Jak coś konkretnego wymyślę to opisze na moim blogu http://blogi.linuxpl.info/blog/ a kategorii "Arduino".

Fakt, ilość wątków to pewien problem, jeśli po drugiej stronie będzie uC - można zastanowic się nad powtarzaniem wiadomości lub zmianą kierunku komunikacji i jej potwierdzaniem...

stachn napisał:
    Czy taniej kupić poszczególne elementy zamiast płytkę arduino ?. Chyba nie - Arduino Pro Mini można kupić u chińczyków za 6 zł a moją ulubioną Arduino Mini za 9 zł. Mini ma wszystko co potrzebne - port usb do programowania i zasilacz 3.3 V a Pro mini niestety nie.

Który model masz na myśli pisząc "Arduino Mini": to? Co sądzisz o tej płytce?
  • Poziom 17  
    Ja kupuję takie nano http://www.ebay.com/itm/Mini-USB-Nano-V3-0-AT...478151?hash=item3f411ed087:g:7AsAAOSwaNBUbGvI .
    Co do kanałów - znam ta stronę jak i wiele innych :D . Ale tam pisze że "..Pasmo na którym pracuje modem podzielone jest na 125 kanałów (osobnych częstotliwości). Pozwala to stworzyć właśnie tyle niezależnych sieci tych urządzeń w jednym miejscu.

Na jednym kanale każdy modem ma swój adres. A właściwie może mieć do 6 adresów. Adresy to numery dzięki którym możesz wybrać konkretne urządzenie w sieci, które ma odebrać dane. ...". Czyli każdy modem ( moduł NRF24L01) może mieć jeden z tych adresów i kanałów - tak przynajmniej ja to rozumię. Jeszcze do tego w praktyce "nie dorosłem" :D :D :D . Dopiero jestem na etapie przedszkola w tym temacie.