Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się.

ducker1 09 Jan 2016 18:47 2235 11
 • #1
  ducker1
  Level 25  
  Witam,

  Posiadam kocioł Vaillant VC DK 105E z zamkniętą komorą spalania i mocą 6 - 10 Kw.

  Czasami piec zatnie się w momencie przedmuchu przed zapłonem (S.21) po około 3 minutach pracy pompy obiegowej i prawdopodobnie wentylatora (bo ciężko usłyszeć) piec się wyłącza i wyświetla S.37.

  Trwa to od kilku dni i jak dotąd 2 razy wyświetlił się błąd F.32
  Czasami pomaga odpięcie pieca od sieci, a czasami muszę zdjąć panel i w czasie wspomnianych 3 minut odłączyć wtyczkę wentylatora (pierwsza od lewej na zdjęciu nr 1) od płyty głównej i podłączyć ponownie. Wtedy po kilku sekundach palnik się uruchamia.  Jest z tym różnie, czasami muszę go resetować kilka razy w ciągu dnia a czasami działa 2 dni bez problemu.

  Jakieś sugestie co robić aby usunąć ten problem?


  Kilka zdjęć kotła.  Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się. Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się. Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się. Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się.
 • #2
  Jacek79
  Level 37  
  A serwis kiedy byl robiony?
 • #5
  kasprzyk
  Electrician specialist
  W chwili kiedy się to dzieje, presostat ciśnienia ma zwarte styki ?
 • Helpful post
  #7
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Na drugim zdjęciu od lewej, masz wężyki - one prowadzą prawdopodobnie (nie widzę na zdjęciu) na zewnątrz obudowy - do presostatu. Presostat ma wejście + oraz - (nadciśnienie i podciśnienie, możliwe że do presostatu wchodzi jeden wężyk)
  Kiedy kocioł pracuje, ściągnięcie wężyków spowoduje wyłączenie kotła (wyłączenie palnika, po kilku próbach wejście w stan awarii)
  Na presostacie masz złącze elektryczne do połączenia z płytą główną - jeżeli w czasie startu kiedy dzieje się opisywany problem, zewrzesz opisane przewody (po stronie płyty oczywiście), kocioł zacznie pracować poprawnie - będziesz wiedział, że problem leży po stronie układu odprowadzającego spaliny. A to może być komin, zwężka Venturiego lub rurka Prandtla (nie wiem co tam dokładnie siedzi - to element na który wchodzą wężyki widoczny na zdjęciu) słaby wydatek wentylatora.
 • #8
  ducker1
  Level 25  
  Rzeczywiście te dwa wężyki prowadzą na zewnątrz komory i są podłączone do niewielkiego okrągłego białego urządzenia, to musi być ten presostat. Na razie piec działa ale jak znowu się zatnie to spróbuje zewrzeć styki presostatu.


  Zwarcie styków presostatu dosłownie na sekundę wystarcza aby uruchomić palnik.
  Jak teraz sprawdzić czy to problem z przepływem powietrza/spalin czy może niewydolność dmuchawy lub uszkodzenie presostatu?
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Musiałbyś pomierzyć manometrem jakie masz ciśnienie w miejscu włączonego presostatu - nie wiem jaką tam powinieneś mieć wartość - przydatne będzie dokumentacja kotła.
  Najpierw upewnij się czy zwężka Venturiego jest czysta, czy masz drożny komin, rozkręć wentylator, zobacz czy jest czysty. Często w miejscu łączenia wentylatora z kominem zdarza się być zagięta uszczelka, która może powodować opory.
  Jeżeli dzieje się to także przy otwartej komorze spalania, nie będzie to wina komina po stronie powietrznej.
 • #10
  ducker1
  Level 25  
  :arrow: kasprzyk Dzięki za cenne wskazówki.
  mam jeszcze kilka pytań:
  Czy mogę bezpiecznie uruchamiać piec z otwartą komorą?
  Czy jest szkodliwe i/lub niebezpieczne ze uruchamiam piec manualnie tj. przez zwieranie styków presostatu?

  Jak sprawdzić drożność komina bo nie jest to komin przez ścianę a rura systemowa poprowadzona w starym kominie dymnym aż ponad dach, około 7 metrów i 2 kolanka po drodze, jedno zaraz nad kotłem a drugie już w kanale kominowym po wejściu rury do kanału. Jest to system chyba 125/80.

  Co do wentylatora to spróbuje go zdemontować i wyczyścić.

  Dzięki za zaangażowanie.
 • #11
  kasprzyk
  Electrician specialist
  A czy przy otwartej komorze problem nie występuje? Jeśli tak, może opadł daszek na rurze. Oczywiście po to jest system spalinowy podwójny żeby oprócz wyrzutu spalin pobierać powietrze z zewnątrz - możesz pozostawić otwartą komorę do czasu usunięcia przyczyny, na własną odpowiedzialność - zapewnij dopływ powietrza do pomieszczenia w którym masz kocioł.
  Nie wolno Tobie zwierać wejścia preso na stałe.
  Komin - niestety bez oględzin się nie obejdzie, kamerą inspekcyjną także najlepiej od góry.
 • #12
  ducker1
  Level 25  
  Przy otwartej komorze problem występował, więc można powiedzieć ze to nie zasys powietrza.

  Zabierałem się do demontażu i czyszczenia wentylatora ale z braku czasu odwlekałem to. I nagle problem ustał, od 6 dni piec startuje za każdym razem.

  Zastanawiam się czy wietrzna pogoda mogła mieć wpływ na działanie pieca. Bo okres w którym się zawieszał był dość wietrzny, w porywach do 20m/s średnio 15m/s przez prawie tydzień.

  Ale były w tym roku dużo silniejsze wichury i nie było problemu.

  Temat zostawiam otwarty, jeśli problem powróci spróbuje wyczyścić wentylator i dam znać jak poszło.

  Pozdrawiam.
  ----------------------------------------------

  Wracam do tematu.

  Ciągle są problemy z uruchamianiem kotła.
  Tym większe im bardziej wieje.
  Dzisiaj próbowałem rozmontować przyłącze komina żeby zobaczyć co w środku słychać, ale nie jestem w stanie tego rozebrać do końca, wygląda jak na zdjęciach. W kanale świeżego powietrza jest czysto i sucho. Do kanału spalinowego się nie dostałem.

  Wydaje mi się że z częściowo rozebranym kominem piec uruchamia się łatwiej, ale nie mam pewności bo testuję to zbyt krótko. Jest dość mocny cug w kanale idącym w komin, a ten ma około 7 metrów w tym 2 kolana 90° więc może wentylator nie jest w stanie pokonać oporów komina i stąd te problemy.

  Pytanie 1: Czy mogę tak zostawić ten komin do czasu aż pogoda i stan dachu pozwolą na inspekcje od góry?
  Dach jest mokry i bardzo śliski. Pomieszczenie ma 2 kratki wentylacyjne przelotowe przez ścianę więc dopływ powietrza jest.

  Pytanie 2: Czy ten system kominowy będzie pasował do kotła Vaillant Ecotec Plus Vc Dk 156/5-5? Średnica zewnętrzna to około 125mm.

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Damian
  Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się.20160306_1..219.jpg Download (2.29 MB) Vailant VC DK 105E - Kocioł czasami nie uruchamia się.20160306_1..333.jpg Download (675.65 kB)