Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SF-550 - duże trudności z ustawieniem hotbirda

11111olo 09 Sty 2016 20:03 1197 5
  • #1 09 Sty 2016 20:03
    11111olo
    Poziom 43  

Witam
    Zanim opisze problem wspomnę że do tego ustawienia mam za sobą blisko 100 ustawionych anten. Część ustawiałem migiem, część trochę dłużej ale nigdy nie 3h z miernikiem!
    Dzisiaj miałem tylko ustawić antenę. Nie wiem jakiej była firmy ale wielkością to była 90 albo 100cm. Wybrałem z menu ustawianie z HB na transponder 10719V i po 10 minutach kręcenia stwierdziłem że coś jest nie tak. Podobno konwerter z 8 wyjściami był nowy ale jakoś w to nie wierzyłem bo był porysowany. Chciałem zmienić na stary konwerter który był przy zdemontowanej antenie z "enki". Musiałem zdjąć antenę bo odkręcenie śruby trzymającej konwerter w warunkach jakie był na drabinie uniemożliwiały tą czynność. Będąc już na ziemi zacząłem przyglądać się nowej antenie. Miała delikatnie stuknięty jeden bok, jednak nie była skrzywiona. Bardzo niepokoiła mnie czasza która jak na moje oko przy tym rozmiarze była za bardzo wklęsła.
    Po wymianie konwertera i kilkudziesięciu minutach udało się złapać 72% siły i 15% jakości. Czemu tak mało nie pytajcie. Dalej to już była parodia westernu.

Stwierdziłem że coś z anteną jest nie tak i wróciłem do starej 60-tki. Założyłem ją i po 10s miałem wstępnie ustawioną. Po dokręceniu i uważaniu aby nie przesunęła się miałem 72% siły i 49% sygnału. Jakoś to mało ale tak pokazywał miernik przy antenie jaki dekoderze.
    Jako że to dekoder był od NC+ mimo ustawienia anteny ciągle pokazywał brak sygnału. Wyjąłem stary dekoder który z menu ustawiłem na HB i ręcznie wpisałem częstotliwość 10719V. Po kilku sekundach jakość sygnału przekroczyła 50% i wyskoczył napis że to satelita 7E :/ Jako że posiłkowałem się ustawieniem anten oddalonych o 200-300m kierunek był właściwy.
    Lekko przekręciłem antenę w lewo oraz ją minimalnie podniosłem i miałem (niby) HB. Siła i sygnał był 78%/49%. Niestety tylko na mierniku bo dekoder jak zaklęty pokazywał brak sygnału.
    Po godzinie przestawiania w końcu złapałem HB.

Mam kilka pytań bo kolejny raz 3h nie chcę marznąć ;)

Czy ten miernik mimo wpisania danej częstotliwości transpondera faktycznie się na niej lockuje czy może na innej (bliskiej)? HB ma 10719 a Etuelsat 7E 10721V. Czy różnica 2MHz powinna uniemożliwić lockowanie?

Zanim zdecydowałem się na ten miernik (najtańszy nie jest) przeglądałem filmy w internecie i trafiłem na ten.

Link

Tu widać że ustawienie kolejnego satelity nie trwa zbyt długo. Mi się tak szybko nie udało :/

Wg mnie jakość sygnału na 60-tce powinna być dużo wyższa. NA 80-tce przekracza 90%.

Czy ktoś z Was miał podobne problemy z ustawianiem anteny satelitarnej?

• #2 09 Sty 2016 21:12
    LeDy
    Poziom 43  

A bez tego " miernika" nie potrafisz ustawić?

• #3 09 Sty 2016 21:17
    maksar
    Poziom 21  

LeDy napisał:
    nie potrafisz ustawić?

Chyba na podłodze.

11111olo napisał:
    wyskoczył napis że to satelita 7E :/ Jako że posiłkowałem się ustawieniem anten oddalonych o 200-300m kierunek był właściwy.

• #4 09 Sty 2016 21:43
    11111olo
    Poziom 43  

LeDy napisał:
    A bez tego " miernika" nie potrafisz ustawić?

Patrząc na telewizor?

Są takie mierniki

SF-550 - duże trudności z ustawieniem hotbirda

i też da się ustawić, tylko wymaga to sporo czasu i cierpliwości.
    Ich cena jest bardzo niska.

SF-550 to nie ósmy cud świata ale jest o niebo lepszy od zwykłego satfindera.

• #5 09 Sty 2016 21:47
    _kli_
    Poziom 29  

Po pierwsze - mając doświadczenie - powinieneś wiedzieć ze przy pomocy miernika bez identyfikacji, sygnału powinno się szukać na częstotliwościach charakterystycznych dla danego satelity. Na Eutelsacie 7E jest tp. o parametrach (dvb-s, 10721V, 27500) bardzo zbliżonych do tego z HB (dvb-s, 10719V, 27500) i to właśnie jego jest łatwiej namierzyć.
    Po drugie - nie ustawiaj HB na maksymalne parametry 101719V, bo jest to tp. mało wymagający i takie ustawienie nie gwarantuje dobrego odbioru całego satelity - szczególne na wymagających tp. dvb-s2.
    A co się tyczy wskaźnika, to Ci nie powiem, bo go nie znam. Może faktycznie jest uszkodzony, a może po prostu musisz go poznać. Z miernikiem to ma on niewiele wspólnego, choć potrafi więcej niż zwykła "wskazówka".
    Anteny ustawiałem już się różne. Te z którymi były największe kłopoty to te, które wcześniej ktoś chciał ustawić sam i nie dał rady. A nie mógł, bo były pokrzywione lub źle zmontowane. Ostatnio w Wigilię walczyłem z anteną totalnie pogiętą, bo komuś wcześniej przy ustawianiu przeszkadzała krawędź dachu. No to ją ugiął i przy okazji pokrzywił całe lustro czaszy. Po godzinie udało się ją wyprostować i uzyskać na niej nawet całkiem niezły MER.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo