Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741

wez_to_obczaj 09 Sty 2016 20:46 6423 7
  • Witam, chciałbym zaprezentować konstrukcję, a mianowicie lewitator magnetyczny zbudowany jakiś czas temu jako projekt w szkole.
    Sama rama jest wykonana z aluminiowego płaskownika wygiętego w kształt umożliwiający zamocowanie na nim elektromagnesu
    lesera
    oraz 2 fotorezystorów.
    Wszystkie elementy, według schematu:
    Zostały umieszczone na płytce uniwersalnej i zlutowane.
    Generalnie ten lewitator jest bardzo podatny na zmiany oświetlenia i najlepiej pracuje w jasnych pomieszczeniach w których jest sporo światła. Mimo tego, że drugi fotorezystor bada natężenie światła tła to czasami i tak są problemy.
    Czasami kiedy przedmiot jest większy lub mniejszy od poprzedniego trzeba zmienić odległość elektromagnesu od wiązki lasera i dlatego jest on zamocowany na śrubie i 2 nakrętkach, którymi można swobodnie zmieniać tą odległość.
    Ktoś może się zastanawiać po co z tyłu obudowy znajduje się wentylator. W sumie to sam nie wiem po co on tam jest, bo myślałem, że bedzie potrzebny żeby tranzystor sterujący elektromagnesem się nie spalił, a później okazało się ze mały radiator w pełni wystarczy. jednak w obudowie był juz wywiercony otwór na wentylator więc on tam po prostu został :P

Drugą rzeczą, która może rodzić pytania to ten kondensator 10000uF/25V, zastosowałem go dlatego, że transformator daje troche mniejsze napięcie niż wymagał układ. Dodam, że laser jest zasilany z 2 baterii AA, bo transformator nie dawał rady zasilać wszystkiego na raz.
    Na przednim panelu obudowy widać 3 przełączniki i potencjometr, jest tak dlatego, że 1 przełącznik jest główny od zasilania transformatora, drugi od wentylatora i potencjometr od zmiany napięcia na wentylatorze w celu kontroli obrotów i ostatni do włączania lasera.
    Poniżej jeszcze kilka zdjęć płytki i generalnie całości
    Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741 Lewitator Magnetyczny wzorowany na bazie AVT2741

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 09 Sty 2016 23:38
    2712865
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Sty 2016 12:19
    Armin6
    Poziom 11  

Bardzo ładnie wykonana konstrukcja. Sam kiedyś zbudowałem druga wersje tego układu (AVT 2741/2),niestety nie działała tak dobrze.
    Elektromagnes mimo regulacji,różnych poziomów oświetlenia ,zmian położenia bariery podczerwieni przyciągał lub puszczał przedmiot. Było to spowodowane głownie tym ,że w moim układzie zamiast lasera (gdzie wiązka światła jest skupiona) znajdowały się diody IRED.

• #6 10 Sty 2016 20:47
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Fajnie byłoby zbudować generator pola grawitacyjnego :)
    Tylko jakby wygenerować taką masę aby latał, lub odwrócił pole grawitacyjne???

• #7 11 Sty 2016 11:50
    darekRD
    Poziom 13  

Próbowałeś powiesić jakąś gładką kulkę z namalowanym znacznikiem i sprawdzić jak długo się będzie kręciła? W zasadzie tylko tarcie powietrza powinno ją hamować.

• #8 11 Sty 2016 18:22
    wez_to_obczaj
    Poziom 8  

darekRD napisał:
    Próbowałeś powiesić jakąś gładką kulkę z namalowanym znacznikiem i sprawdzić jak długo się będzie kręciła? W zasadzie tylko tarcie powietrza powinno ją hamować.

Nie próbowałem, ale myśle, że kręciłaby się całkiem długo :P

Szukaj w 5mln produktów