Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR

xangel 09 Sty 2016 23:55 12681 3
  • Witam wszystkich.
    Sześć lat temu wykonałem zegar na lampach NIXIE LC-516
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR
    Zegar chodzi do dziś, ale lampki się już troszkę wypaliły, więc postanowiłem zrobić jeszcze jeden - taka odświeżona wersja. Zupełnie przy okazji okazało się, że kilku kolegów też ma ochotę na taki zegarek, więc nadmiar płytek PCB w tym przypadku jest wskazany :)

    Zegar jest według schematu kolegi KRZKOMAR - dość znany schemat krążący po sieci:
    https://sites.google.com/site/krzkomar/zegarnixienads12887
    Tylko przetwornicę zmieniłem na taką ze schematu:
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR

    Tak więc przerysowałem schemat, zaprojektowałem płytki i zaczęła się jazda :)
    Zegar ruszył, ale cały czas miałem problemy z duchami na lampkach. Nie wiem czemu, bo przecież prototyp śmiga do dziś bez żadnego czarowania.
    Po kilku tygodniach zmian i testów doszedłem do pewnych "poprawek", ale o tym później.
    Schemat zegarka:
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR
    Gotowe zegarki:
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR

    Załączam też fotki samych płytek PCB, niestety słaba jakość, bo robione telefonem:
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR

    A teraz o problemach....
    Pierwsze płytki, które zaprojektowałem miały pasować pod IN-1 i LC-516. Okazało się, że pierwsza biblioteka, która wpadła mi w ręce i miała pasować, ma zły footprint - nogi w lampach trzeba wyginać. Na szczęście jest to płytka pod 4 wyświetlacze LC-516 lub IN-1 czyli moim zdaniem te brzydkie :) Druga płytka pod 6 wyświetlaczy IN-12A jest OK i nie zawiera błędów.
    Drugim bardzo dającym się we znaki problemem okazały się "duchy" na wyświetlaczach. Z nimi jest dziwna sprawa, bo w pierwszym zegarze, który kiedyś wykonałem, nigdy nie było z nimi problemów.
    Tak więc w ramach walki z "duchami" doszedłem do tego, aby rezystory 100k podciągające bazy do emiterów zastąpić rezystorami 10k. Prawdopodobnie tranzystory za wolno się zamykały i stąd te duchy. Należy też usunąć kondensator 100n przy 5 nodze układu MC34063 - z nim przetwornica za wolno reaguje na zmiany napięcia.
    Rezystor szeregowy 47k ze schematu KRZKOMAR zastąpić rezystorem 4.7k, po tej zmianie można obniżyć napięcie pracy przetwornicy (u mnie obniżyłem z 215V na 185V).
    Eksperymentowałem też trochę z diodami zenera - dawałem na 150V, 160V, dwie po 75V, bo podejrzewałem, że może przez ich pojemność mam te problemy z duchami. Zmieniałem też tranzystory z MPSA92 na BF423. Jednak strzałem w dziesiątkę okazały się te rezystory (100k na 10k).

    Tu na fotce testujące się zegary:
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR
    Zegary testują się około 2 tygodnie, bo te duchy potrafiły pojawiać się nawet po trzech dniach :)
    Płytek PCB trochę zostało, jeśli komuś nie chce się wytrawiać, mogę parę sztuk odsprzedać.
    Co do kosztów wykonania:
    - Dallasy dostępne są na ebayu po około 8zł za sztukę,
    - układy 74141 dostępne na allegro po 4zł + przesyłka,
    - wyświetlacze NIXIE IN-12A po około 9zł za sztukę na allegro,
    - reszta to drobnica, pewnie około 10zł.

    Tranzystory do przetwornicy dałem jakieś wyciągnięte z uszkodzonych zasilaczy laptopowych - mają całkiem fajne parametry typu 600V 30A Rdson 0.54ohm.
    Na płytce było trochę miejsca, więc na szybko wsadziłem trzy mikroswitche - tyle wystarczy, aby ustawić godziny i minuty. Pełna klawiatura jest w razie czego na płytce z lampami. W sumie to nawet nie wiem, czy pełna jest potrzebna, bo na schemacie są dwa przyciski od alarmu, a wiem, że alarm jest nieoprogramowany. Ustawianie sekund też nie przyda się tym, którzy mają wersję z czterema wyświetlaczami. Tak samo nie przyda się wtedy ustawianie daty.

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    xangel
    Poziom 18  
    Offline 
    xangel napisał 490 postów o ocenie 127, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2003 roku.
  • #2
    xangel
    Poziom 18  
    No to jeszcze pochwalę się, że w ramach walki z duchami, przetwornicami itp zrobiłem jeszcze inny zegar ze schematu od Mirleya:
    http://mirley.firlej.org/zegar_nixie
    Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR Zegar NIXIE według schematu KRZKOMAR
    Działa OK, scalaki mniej egzotyczne, trochę tranzystorów MPSA42 i MPSA92.
    Widać czasem na wyświetlaczach jakieś takie mignięcia - jest o tym u Mirleya w komentarzach. Zegar w wersji na Atmega8 czyli na 4 lampki NIXIE, podłączony na szybko do płytki z sześcioma wyświetlaczami.
  • #3
    szymon.sacala
    Poziom 10  
    Kolego w jakiej cenie mógłbyś odsprzedać płytki ? :D
REKLAMA