Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jarzenie się żarówek/kontrolek w łazience w kamienicy

10 Sty 2016 10:22 942 8
  • Poziom 2  
    Witam,

ostatnio zauważyłem, że w środku nocy żarówka energooszczędna zamontowana w łazience jarzy się delikatnym światłem. Posiadam też termę elektryczną - jeśli jest podłączona, to jej kontrolka również się jarzy. problem występuje jedynie w nocy, w dzień nawet w całkowitych ciemnościach problem nie występuje.

Elektryk w zeszłym tygodniu był w ramach 5-letnich badań elektrycznych, żadnych problemów z instalacją nie wykrył.

Czym zatem spowodowane jest to jarzenie?
    Jaki wpływ ma ono na pobór prądu?

Pozdrawiam,

Jacek Furman
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 36  
    Możliwe że w łazience w instalacji jest przebicie, [dużo wilgoci] W dzień jest jasno i nie widać żarzenia. Proponuję zaprosić elektryka, jak jest przebicie np: na ścianę, grozi porażeniem.

Możliwe że w przełączniku jest zainstalowana lampka sygnalizująca gdzie znajduje się włącznik i zamyka obwód do żarzenia od cała przyczyna.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 20  
    Witaj

Prawdopodobnie w nocy z powodu mniejszego obciążenia sieci elektrycznej w miejscowości której mieszkasz wzrasta napięcie w sieci. Sprawdź miernikiem napięcie np koło południa a później w nocy kiedy występuje żarzenie. Co prawda nie powinno to powodować żarzenia ale poszukajmy przyczyny aby znaleźć rozwiązanie.
    U mnie np w dzień mam w instalacji napięcie 215-225 a wieczorem dochodzi do 240-250 a raz miałem prawie 280. Co do poboru energii z sieci to jest on zapewne nieznaczny, zakładając, że kontrolka świecąc się pełnym światłem pobiera zapewne nie więcej niż 20-30mA prądu. Daje to około 5-8W przy 250V co oznacza pobór mocy przy ciągłym świeceniu w najgorszym przypadku niecałe 6kWh miesięcznie dla jednej żarówki. Trudno powiedzieć ile prądu pobiera żarówka energooszczędna ale oszacować można, że będą to podobne koszty. Daje to więc około 11-12kWh miesięcznie.

Jeszcze jedno pytanie, czy ta żarówka pracuje z włącznikami schodowymi?

co do krzysiozak:
    Cytat:
    Możliwe że w łazience w instalacji jest przebicie, [dużo wilgoci] W dzień jest jasno i nie widać żarzenia. Proponuję zaprosić elektryka

A w poście napisane:
    Cytat:
    Elektryk w zeszłym tygodniu był w ramach 5-letnich badań elektrycznych, żadnych problemów z instalacją nie wykrył.

Cytat:
    ...w dzień nawet w całkowitych ciemnościach problem nie występuje

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Nie, nie mam w mieszkaniu w ogóle wyłączników schodowych.

W dzień na mierniku było napięcie 220. Sprawdzę w nocy.
  • Admin Elektroenergetyka
    Drako1988 napisał:
    Witaj

Prawdopodobnie w nocy z powodu mniejszego obciążenia sieci elektrycznej w miejscowości której mieszkasz wzrasta napięcie w sieci. Sprawdź miernikiem napięcie np koło południa a później w nocy kiedy występuje żarzenie. Co prawda nie powinno to powodować żarzenia ale poszukajmy przyczyny aby znaleźć rozwiązanie.

Bzdury klepiesz. Co ma wzrost napięcia oraz obciążenie sieci w porze nocnej do problemu autora?

Hectorim napisał:
    Czym zatem spowodowane jest to jarzenie?

Czy wyłącznik jest zainstalowany w torze fazowym i czy posiada podświetlenie?
  • Poziom 11  
    Jeśli w instalacji są włączniki z podświetleniem to żarówki energooszczędne będą sie lekko świecić lub błyskać. Należy równolegle zastosować kondensator wysokonapięciowy o pojemności 100nf lub więcej. Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Kolego Łukasz-O wybacz, ale napisałem:
    Cytat:
    Co prawda nie powinno to powodować żarzenia ale poszukajmy przyczyny aby znaleźć rozwiązanie.

Rozpoznanie miejsca występowania usterki jest dość istotne.
    Co do tzw "neonówki" we włączniku, ta zazwyczaj powoduje błyskanie, ale najistotniejsze jest to, że żarówka jarzy się również w ogrzewaczu, który zakładam nie jest sterowany przez wyłącznik.
    Co do rozwiązania z kondensatorem o jest to wyjście, ale nie do końca energooszczędne, bo wtedy po prostu ten prąd będzie płynął przez kondensator. Tyle, że nie powinna żarzyć się żarówka.
  • Poziom 2  
    Wyłącznik jest z podświetleniem;

jestem laikiem i nie mam pojęcia co to "tor fazowy", więc nie umiem odpowiedzieć.
  • Admin Elektroenergetyka
    Hectorim napisał:
    Wyłącznik jest z podświetleniem;

jestem laikiem i nie mam pojęcia co to "tor fazowy", więc nie umiem odpowiedzieć.

W takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie zaproszenie elektryka.
    Dalsze nasze rady mogą okazać się niebezpieczne dla Ciebie.