Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai DeluxeScan 5870 jest obraz, po chwili piszczy.

16 Cze 2005 10:12 950 5
  • Poziom 25  
    Witam.
    To mój poczciwy 8 letni monitor. Działa bez problemu do dziś. Poza jednym szczegółem. W czasie pracy na 100Hz (800x600), po kilkunastu minutach, zaczyna piszczeć. Czytałem na forum, że to jakiś iskrownik ponoć tak robi. Ale post był o innym monitorze. Z jakiego powodu wydobywa się takie piszczenie, i co zrobić, by je usunąć? Monitor na mniejszym odświeżaniu, i to bez znaczenia czy 1024x768/85Hz, czy 800x600x85Hz, może grać 4 godziny, i nic się nie dzieje. Nic nie słychać. Pozdrawiam.
  • SterControlSterControl
  • Spec od monitorów
    100Hz dla tego monitora to zabójstwo. Dziwne że nie padł na amen.
    W presecie ma 75Hz i trzymałbym się tego odświeżania.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Nie zgadzam się z przedmówcą, 100Hz przy tej rozdzielczosci to nic starsznego. W przeliczeniu daje to 63kHz w poziomie. A ten monitor obsługuje do 70kHz(chyba). A piszczą prawdopodonie rdzenie elementów indukcyjnych. Poszukaj też napuchniętych kondensatorów, a najlepiej w ciemno wymień ten filtrujący B+ (kilkaset uF, może 100uF na 160V)
  • Spec od monitorów
    Za szybko przeczytałem i wziąłem pod uwagą 1024x768 100Hz co daje 81kHz.
    800x600 100Hz to istotnie 64kHz i model HL5870C powinien pracować, jednak to odświeżanie nie jest zalecane. Skracasz w ten sposób żywotność monitora. Przejdź na 85Hz i zamknij temat.
  • Poziom 25  
    No to mam problem bo lekko już jak 5 lat pracuję na 100Hz dla 800x600 i mam wyraźny biały ostry obraz. Ani razu nie miał najmniejszego humoru ze strony monitora. Kondensatory dobra rzecz wymienic i po pierwotnej i po wtórej, a rdzeń to piszczy w trafo, czy inny? Od np. liniowości? Pozdro. Acha Powiedzcie z jakiego wzoru przeliczacie że np. 800x600/100Hz ma mieć w poziomie 64KHz? Narazie
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    To proste. Pion (Hz) * liczba linii * 1,05 (cirka 0,05 na powroty) = poziom. Czyli np. 100Hz * 600 linii * 1,05 = 63kHz i nie chce być innaczej.

Doszedłem do tego sam jak pare lat temu pisałem sterownik .inf dla mojego Siemensa, który nie chciał chodzić na niskich częstotliwościach jak sie później okazało z powodu podsuszonego elektrolita za dławikiem stabilizatora szeregowego linii. Wymiana kondensatora pomogła tylko na 3 miesiące, później znów się zaczeło. Podejrzewając zwarcie w tym dławiku (na wyższych kilohercach chodził dobrze) wymieniłem go. Ostatecznie jednak monitor wylądował w kącie garażu, gdyż włączyłem go bez diody tłumiącej przepięcia na tymże dławiku (skleroza czy głupota?) i poszedł 2SK947 (stabilizator) oraz główhy HOT. I własnie ten 2SK był nie do dostania, zamienniki nie chciały chodzić, dlatego monitor wylądowal tam gdzie do tej pory stoi.