Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na BD139 i BD140 wyjaśnienie schematu.

Pajunk 10 Sty 2016 19:00 969 1
  • #1 10 Sty 2016 19:00
    Pajunk
    Poziom 4  

Cześć,
    na forum znalazłem ciekawy i polecany schemat wzmacniacza na tranzystorach BD 139 i BD140 w końcówce mocy. Zbudowałem na szybko pierwszy prototyp i efektem było grzanie się tranzystora BC560C i fatalny ledwo słyszalny dźwięk.
    Z racji że tego pająka na płytce stykowej nie miałem opcji poprawiać to zbuduję to od nowa z pomyślunkiem.
    Zanim to zrobię mam pytania:
    -Czy diodę 1N914 mogę zastąpić 1N4004? Jeżeli nie to może jakiś tranzystor w ich miejsce?
    -Skoro już mowa o diodach, do czego one w ogóle są? Po ich usunięciu zmniejszyły się zniekształcenia, jednak dalej wzmacniacz ściszał zamiast wzmacniać. Zgaduję że są one do regulacji prądu spoczynkowego, jednak w jaki sposób one to realizują?
    -Jaki prąd przy mocy 5W powinien pobierać wzmacniacz? Podczas działania mojego prototypu według mojego zasilacza pobierał on 0.003A.
    -Czy ten wzmacniacz ma prawo dobrze brzmieć zbudowany na płytce stykowej gdzie jako połączenie używam zwykłych cieniutkich kabelków? Staram się ograniczać ich ilość.
    Ogólnie nie jestem jeszcze zbyt doświadczonym elektronikiem więc prosiłbym o wyrozumiałość oraz dokładne wytłumaczenie.
    Schemat:
    Wzmacniacz na BD139 i BD140 wyjaśnienie schematu.

1 1
  • Pomocny post
    #2 10 Sty 2016 19:12
    ankowalik
    Poziom 24  

D1 i R7 decydują o prądzie spoczynkowym końcowki. D1 dowolna Si dobierając R7 regulujesz prąd spoczynkowy. D1 ma być termicznie połączona z radiatorem. Diody w bazach to zabezpieczenie, ale równie dobrze można ich nie montować.
    Powinien pobierać 10-30mA. Przewody, jak dobrze połączone, mogą, przy tej mocy, być cienkie, ale masę ciągnij nieco grubszym.

0