Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik elektryczny czy jest sens naprawiać czy kupić nowy?

10 Jan 2016 21:43 1923 6
  • Level 5  
    Witam z góry przepraszam jeśli nie ten dział otóż mam problem z silnikiem elektrycznym który jest umieszczony w malej cyrkularce do cięcia drobnych rzeczy typu desek, grubszych gałązek, łat dachowych podczas transportu cyrkularki wywróciła się ona na bok od strony koła pasowego myślałem że nic się nie stało ale dopóki nie próbowałem jej uruchomić a ona strasznie ciężko kręciła więc odłączyłem i obejrzałem silnik okazało się że tylnia pokrywa silnika pękła tam gdzie jest ten wiatrak, komuś kiedyś tez musiała pęknąć bo zauważyłem że 2 mocowania były spawane, silnik ściągnąłem z całej ramy cyrkularki i te pokrywę jakoś przymocowałem żeby się upewnić czy silnik wgl ruszy ale silnik tylko robi buuu i strasznie się grzeje nie chce teraz obracać i teraz pytanie opłaca się ten silnik robić czy kupić jakiś ? silnik tam był chyba jednofazowy na 230V 1,5 lub 1,8 kw ale nie jestem pewien, i mam takie pytanie jeśli zdecydował bym się na zakup silnika do takiej cyrkularki to jaki mi silnik polecacie ? musi być on na 230V nie było by tego pytania ale nie mam tabliczki znamionowej na silniku i nie wiem jaki dobrać gdyby coś ;/
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 31  
    Rozebrać i ocenić. Może tylko wiatrak się skrzywił?
    Uszkodzenie jest mechaniczne i warto to naprawić, bo koszt nie powinien być duży, a możliwe że zerowy.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 23  
    Nowy silnik to cena około 300-400 zł.
    jeżyk15 wrote:
    nie mam tabliczki znamionowej na silniku i nie wiem jaki dobrać gdyby coś

To już problem bo przy zakupie nowego przydało by się wiedzieć ile powinien mieć obrotów.
    Poszukaj w pobliżu jakiegoś warsztatu, który naprawia silniki. Niech wycenią koszt naprawy, jeśli będzie nie opłacalny to z pewnością dostaniesz informację jakie ma parametry.
  • Level 5  
    Wiatrak jest na tzw klin czyli mogę go zdjąć to jest stary silnik, ale co z tym buczeniem wcześniej jeszcze działał a teraz tylko buczy i się nagrzewa szybko a jak obracam kołem pasowym to nic nie zauważyłem żeby coś było nie tak oprócz tej pokrywy bo gdyby silnik działał to pokrywę daję do spawania i silnik dalej śmiga, czyżby to miało coś wspólnego z cewka rozruchową ? czy może jakaś inna wada ?

Proszę poprawić pisownię , interpunkcję.
    Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Moderator of Electricity
    jeżyk15 wrote:
    obejrzałem silnik okazało się że tylnia pokrywa silnika pękła tam gdzie jest ten wiatrak, komuś kiedyś tez musiała pęknąć bo zauważyłem że 2 mocowania były spawane

O której pokrywie piszesz? O osłonie przewietrznika czy o tarczy łożyskowej?
    Zrób jakieś zdjęcia.
  • Moderator of the Technical section
    m fox wrote:

Poszukaj w pobliżu jakiegoś warsztatu, który naprawia silniki. Niech wycenią koszt naprawy, jeśli będzie nie opłacalny to z pewnością dostaniesz informację jakie ma parametry.

To jest właściwa odpowiedź. Na odległość to tylko do wróżki Agaty.