Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Procesor płyta główna do internetu i gier

stokfisz1 10 Jan 2016 23:09 1083 19
    stokfisz1
    Level 14  
    Witam chciał bym odstawić mojego zasłużonego Q6600 i płytę z podstawką 755 na bok i wymienić na coś nowego (dla mnie) i nie wiem co tu wybrać za procesor i jaką płytę do niego.
    Ma to być przeznaczone przede wszystkim do płynnego działania komputera i surfowania po internecie, w drugiej kolejności do gier, nie muszą chodzić na full detalach byle płynnie można było pograć.

Rzeczy które zostają:
    zasilacz OCZ ModXstream-PROpower supply 600 W (modularny)
    dysk 1T dokładnie teraz nie powiem ale pamiętam że to nie jest eco (green, blu)
    chłodzenie SilentiumPC Fortis 3 HE1425
    karta graficzna MSI GTX750 1GB OC EDITION

Co do kości ram to kupie sobie już po wyborze procka i płyty.

Liczę na waszą pomoc bo nie mogłem zdecydować sie sam: Intel czy AMD, odblokowany mnożnik czy nie...
    A no i cena płyta + procek jakieś 600 zł. Zamierzam kupować na allegro, olx.
    Rozumie że w tej cenie to musi być to używane, dlatego proszę wziąć pod uwagę żywotność procesora.

Nie będę pisał kolejnego postu proszę czytać do końca
    dt1
    Admin of Computers group
    Do płynnego działania komputera jeśli chodzi o www i mniej wystarczające gry Twój zestaw starczy, na Twoim miejscu kupiłbym dysk SSD, skoro masz wolny dysk. To by bardzo zauważalnie przyspieszyło wszystkie operacje, które przez wolny systemowy dysk twardy wolno działają.

Alternatywnie - nie piszesz, jaki jest budżet, core i3 bądź i5 Haswell Refresh lub Skylake byłyby dobrym wyborem na następne kilka lat.

/edit - nie zauważyłem kwoty, przepraszam. Zestaw na H81/B85+Core I3-4xxx powinien starczyć do takich zastosowań (chociaż z czterech rdzeni zrobią Ci się dwa, za to wydajne). W 600zł raczej nie ma większych szans na płytę plus procesor I5, chyba że coś na B75+I5-3xxx może.
    stokfisz1
    Level 14  
    na allegro widzę teraz 4 płyty z prockiem I5 za 699 może coś utarguję

a AMD w ogóle sobie głowy nie zawracać ?
    dt1
    Admin of Computers group
    Flagowe procesory AMD to twory z 2012 roku, do tego już wtedy nie powalały na kolana. Do wymienionych zastosowań wolałbym I3 niż FX63xx/FX83xx.

Pytanie jeszcze z jakim I5. Pierwszą generację bym sobie zupełnie odpuścił (czyli trzycyfrowe). Druga generacja I5-2xxx już zaczyna nabierać jakiegoś sensu, ale płyty na chipsecie serii 6 nie miały natywnego USB 3.0 i SATA 3, a robiąc upgrade warto o to zadbać - SATA 3 się przyda pod dysk SSD na pewno w najbliższym czasie.
    stokfisz1
    Level 14  
    PŁYTA+PROCESOR CORE I5-2300 4x(3,1) s1155 ACER 399 zł
    DEMONTAŻ Z KOMPUTERÓW ACER VERITON M4610G PŁYTA MODEL - Q65H2-AM
    PŁYTA+PROCESOR CORE I5-2320 4x(3,3) s1155 ACER 429 zł
    DEMONTAŻ Z KOMPUTERÓW ACER VERITON M4610G PŁYTA MODEL - Q65H2-AM
    ASUS H81M-K Intel G3260 2x3,3GHz DDR3 USB3 DVI 475zł

ASUS H81M-K Intel G3260 2x3,3GHz 4GB/1600DDR3 USB3 559zł
    tutaj już są ramy w zestawie

Będę szukał jeszcze dalej sobie, ale czy coś z tego ma sens ?

Bo i3 jakoś mnie nie przekonuję :/
    dt1
    Admin of Computers group
    Te I5 byłyby nawet OK, tylko raczej bym nie kupował brandowanych płyt głównych wyciąganych z gotowych zestawów, czasem bywają okrojone.

Można też tak:
    http://allegro.pl/procesor-intel-core-i5-2400-3-1-ghz-3-4-ghz-i5910770808.html
    http://allegro.pl/msi-b75a-g41-1155-ddr3-usb3-sata3-fv-sklep-i5878947061.html
    http://allegro.pl/chlodzenie-silentiumpc-spartan-pro-he924-pasta-i5903544780.html
    wariato
    Level 43  
    stokfisz1 wrote:
    ale czy coś z tego ma sens ?

Bo i3 jakoś mnie nie przekonuję

Podajesz Pentiuma a piszesz że i3 cie nie przekonuje a przecież one są wydajniejsze od Pentaka i mają 4 wątki.
    Co do i5 na płytach OEM od acera nie kupowałbym tego, zechcesz rozbudować a okaże się że masz duże ograniczenie o czym wspomniał moderator wyżej.
    Najlepiej pochodź sobie po forach, na pclab mnóstwo części się oferuje zawsze coś wyrwiesz taniej niż na allegro http://forum.pclab.pl/forum/8-Sprzedam/page__...y__Z-A__sort_key__last_post__topicfilter__all
    stokfisz1
    Level 14  
    Chciał bym odświeżyć temat,
    uzbierałem trochę kasy (1000zł) i muszę płytę główną teraz zmienić czy che czy nie,
    bo już "zimne luty" były i musiałem pod lutować parę miejsc i zauważyłem, iż płyta zaczyna sie już palić przy gnieździe zasilania.

Zostaje wiec dysk twardy, karta graficzna i zasilacz (obudowy, myszki itd nie liczę).

Wymienić wiec muszę niestety płytę główną, procek i ramy ;/
    Za 1000zł wiem że nie zaszaleje wiec proszę o przedstawienie jakiejś przyszłościowej propozycji, mianowicie:
    płyta musi być konkretna bym mógł później modernizować kompa,
    będę chciał zmienić później procesor na wydajniejszy i być może dołożę jeszcze raz taką samą kartę graficzną
    wtedy płyta musiała by mieć 2xPCI-e x16, no chyba że stwierdzacie, iż lepiej będzie wymienić kartę w przyszłości.

Dysk zmienię również, ale później wiec proszę na razie skupić sie na płycie i osprzęcie do niej.
    dt1
    Admin of Computers group
    Przy 1000 nie możesz mieć za dużych wymagań.
    Propozycja:
    549: i3-6100 http://www.emag.pl/procesor-intel-core-i3-6100-3-70-ghz-box-bx80662i36100/pd/DJJKHYBBM
    215: MSI H110M PRO-D http://www.emag.pl/plyta-glowna-msi-h110m-pro-d/pd/DCQ003BBM
    231: 8GB Kingston HyperX DDR4-2133-CL14 http://www.emag.pl/pamiec-kingston-ddr4-8gb-2...x-fury-1-2v-czarna-hx421c14fb-8/pd/DPK2FMBBM/

Razem prawie 1000zł, wysyłka free.

Alternatywnie z moreli, mają drożej procesor i płytę, taniej RAM (chociaż innej firmy, ale też OK) - https://www.morele.net/inventory/info/F9Hfog/ - cenowo też minimalnie poniżej 1000 wyjdzie (plus wysyłka).

Płyta obsługuje jedną grafikę (ale stosowanie dwóch w SLI/XFIRE rzadko kiedy miało sens i nadal zwykle nie ma, a musiałbyś dołożyć do płyty głównej, gdyby miała obsługiwać XFIRE, lub dołożyć jeszcze więcej, gdyby miała obsługiwać SLI). Płyta umożliwia zamontowanie procesorów 6 generacji, więc I5/I7-6xxx będzie można zamontować zamiast i3-6100.
    stokfisz1
    Level 14  
    Wiem, że 1000zł na te 3 rzeczy to skromnie i liczę się z tym, że szału nie będzie.
    Dlatego chce by płyta była coś warta bo procek wymienię i ramy.

Rozglądałem sie również sam, za tym wszystkim, ale nie wiedziałem czy ma sens iść w socket 1150 o 1155 nie wspominając.
    Wnioskując z wypowiedzi rozumie, iż tylko socket 1151 wchodzi w grę.

Znalazłem coś takiego
    g4400-asus-b150-pro-gaming-box-8gb

czy nie było by to lepsze rozwiązanie....

chyba, że nie będzie dużej różnicy w wydajności między procesorami z socketu 1151 a 1150 to może wybrać 1150 ze względu na niższą cene i większe pole manewru ?
    dt1
    Admin of Computers group
    Rozwiązanie słabe.
    Za większe pieniądze kupujesz zestaw, który:
    - ma słabszy procesor
    - ma jakąś pamięć DDR4-2133, nie koniecznie ze zdjęcia
    - ma płytę, w której przepłacasz za kolorki, z użytecznych rzeczy ma slot m.2 jeśli planujesz drogi SSD pracujący w trybie PCI-E, ale szczerze mówiąc w kwestii wydajności czy wspieranych procesorów nic nie zyskujesz. Masz możliwość zrobienia Crossfire na dwóch kartach ATI, z czego i tak na 90% nie skorzystasz, bo zwykle to nie ma sensu
    - na wszystko dostajesz 2 lata gwarancji, przy czym te komponenty kupione z normalnego sklepu mają co najmniej 3 lata gwarancji (płyta, procesor), a pamięć ma zdaje się gwarancję Lifetime.

Więc generalnie zamieniasz w miarę wydajny procesor na wystarczającej płycie na słabszy procesor i kolorową płytę i skracasz sobie gwarancję na wszystko, do tego przepłacasz. Dla mnie ma to mały sens :)
    stokfisz1
    Level 14  
    Dobra poczytałem na spokojnie i procesor podany przez Pana jest rzeczywiście godny polecenia (wydajność/cena).

Ramy jak ramy każdej firmy będą dobre byle by w jednej kości 8GB, później można drugą dorzucić.

Tylko ta płyta mnie przeraża, no wiadomo gwarancja jest i nie mam budżetu na więcej, ale chyba będę skłonny pomyśleć
    o dopłacie na rzecz płyty która będzie miała jakieś normalne radiatory na sekcji zasilania, mostku północnym i południowym.

Porozmawiam sobie w domu i dam znać czy mogę coś więcej przeznaczyć pieniążków na ten cel.
    dt1
    Admin of Computers group
    A po co Ci do procesora, który ledwo 65W pod obciążeniem pobierze (np i7-6700 czy i5-6500/6600)? Do tego tej astronomicznej wartości nie bardzo przekroczysz, bo ani te płyty, ani te procesory nie są przeznaczone do OC, więc wszystko będzie na ustawieniach stock chodzić i wydzielać raczej mało ciepła :) I3-6100 to już będzie w ogóle koszmarnym obciążeniem, raptem 51W przy pełnym ogniu pójdzie...

Chcesz tanią płytę z radiatorami to dorzuć niewiele do Asrock H110M-HDV, chociaż generalnie nie zrobi to większej różnicy :)

Przy okazji: uznaję (prywatnie, chociaż myślę, że wiele osób się ze mną zgodzi), że na forach wszelkiej maści Pań i Panów raczej nie powinno być, a zupełnie poprawną, akceptowalną i wcale nie świadczącą o braku szacunku formą będzie Koleżanko, Kolego ;)
    stokfisz1
    Level 14  
    Chodzi mi o zamianę płyty głównej na jakąś z socketem Z170,
    tak też sobie myślę, jak bym dostał ramy jako prezencik na gwiazdkę ^^
    to wtedy mamy około 200 zł więcej na płytę i wtedy można by płytę zamienić na przykład na:
    Gigabyte GA-Z170M-D3H
    tylko wtedy tracę ramy ddr4

albo

ASRock Pro 4S, Intel Z170
    i wtedy mamy ramy ddr4

czy ma to jakiś sens czy lepiej zostać przy pierwszym wyborze, który padł w temacie ?

Tak między nami z tym Panem/Panią rację przyznać muszę, ale tak już jakoś mam.
    Także proszę sie nie urażać Kolego :)
    n.vision
    Level 28  
    Chciałbym zauważyć, że w ciągu 3 miesięcy powinny pojawić się pierwsze procesory ZEN, które ponoć mają wydajność współczesnych Inteli(no, zobaczymy...) . W sklepie internetowym Ares już pojawiły się nowe procesory i7, a najtańszy jest za 940zł. Procesorów jeszcze nie ma w sprzedaży, ale wygląda to jak znaczna obniżka cen.

Przypominam, że do tej pory Intel miał monopol, więc mógł jechać z cenami jak chciał

Pytanie do autora: świadomie rozważasz zakup Z170, zdając sobie sprawę z cech, które powodują że płyty Z170 są droższe od H110? W cenie bonusowych, zwykle bezużytecznych przy surfowaniu po internecie rozszerzeń na płycie głównej, mógłbyś wziąć np. dysk SSD
    dt1
    Admin of Computers group
    Płyta Z170 miałaby sens przy większym budżecie, ale tylko w dwóch przypadkach:
    - jeśli chcesz kupić droższy procesor I5-6600K lub I7-6700K
    - jeśli chcesz kupić któryś z w/w w ciągu najbliższych paru lat (nie oszukujmy się - za 5-6 lat będziesz myślał o zmianie całej platformy, a nie zmiany i5 bez możliwości oc na i5/i7 z możliwością OC, bo nie będzie to miało sensu).

Wariant ten ma również sens, jeśli chcesz podkręcać sprzęt, masz o tym pojęcie, wiesz co z tego tytułu możesz realnie osiągnąć i chcesz to robić.

Spełniając powyższe warto kupić płytę na Z170. Jeśli chcesz kupić płytę Z170 do procesora, którego nie da się podkręcić, ogólnie też masz blade pojęcie o OC, a jedyny powód tego zakupu jest taki, bo "może być lepsza" - to nie ma to żadnego sensu.

Ogólnie wydajność systemów osiągana na wszystkich chipsetach jest zbliżona (nie zakładam opcji podkręcania tylko ustawienia fabryczne). Mocno uogólniając, ale będzie to miało jakiś sens:

Płytę na H110 kup, jeśli chcesz wydać mało pieniędzy. Będzie to podstawowa płyta, która do procesorów niepodkręcalnych będzie zupełnie w sam raz. Jej wadą na tle reszty będzie dość skromne wyposażenie, chociaż z drugiej strony - przy standardowej eksploatacji rzadko kiedy potrzeba więcej. Jak wspomniałem - płyty te nie umożliwiają overclockingu, obsługują dwie kości RAM (co umożliwia zwykle zainstalowanie do 32GB RAM, czyli generalnie w najbliższym czasie nie powinno to być większym ograniczeniem). Płyty te mają 4 porty SATA (starczy na przykład na SSD, dwa dyski HDD i jeden napęd optyczny, co zwykle powinno starczyć), zwykle mają też 4 porty USB trzeciej generacji (z czego dwa są zwykle przeznaczone na przedni panel, dwa są wyprowadzone z tyłu), dodatkowo zwykle jest 6 portów generacji drugiej, 4 z tyłu, 2 na przedni panel (ale są płyty z innym podziałem). Zwykle ilość USB też starczy. Jako że są to modele z niższej półki cenowej dostaje się zwykle standardowy kodek Realtek HD Audio (ALC887), chociaż na niektórych płytach może być lepszy, np ALC892 - to nie jest zależne od chipsetu, jest to wybór producentów w celu cięcia kosztów. Kodek taki ma zupełnie wystarczającą jakość do zasilenia standardowych słuchawek czy głośników komputerowych lub wieży audio. Jeśli nie jesteś audiofilem jakość będzie wystarczająco dobra. Zwykle też dostaniesz zintegrowany gigabitowy układ sieciowy Realteka na płycie, ogólnie grupy fanatyków uznają to za g*.*, bo dedykowane układy sieciowe Intel (np i219v) czy Qualcomm z serii Killer Ethernet będą miały opóźnienia rzędu kilku milisekund niższe bądź też przy dużym ruchu będą obciążać o procent czy dwa mniej CPU przy transmisji. Dla zwyczajnych śmiertelników ten tani Realtek będzie zupełnie OK.

Dalej mamy droższe płyty na układzie B150. Wszystko jak w H110, tyle że chipset B150 jest w stanie obsłużyć 4 kości RAM (więc na niektórych płytach będą 4 gniazda, ale na niektórych będą tak jak w H110 również tylko dwa gniazda). Płyty z czterema gniazdami obsłużą do 64GB RAM, płyty z dwoma gniazdami do 32GB. W porównaniu z H110 mamy 2 porty SATA więcej (czyli łącznie 6), dwa USB 3 generacji więcej (zwykle więc są 4 z tyłu i 2 porty zarezerwowane na panel przedni), dalej do 6 portów USB 2 generacji mamy do podziału na tył i ewentualnie złącza przedniego panelu. Reszta dokładnie taka sama. Niektóre droższe modele posiadają złącze m.2, które da się wykorzystać do podłączenia dość drogiego dysku SSD m.2 (co ma sens, jeśli się kupi dysk pracujący w trybie pci-e). Tyle z różnic między H110.

Dalej mamy H170. Są jeszcze trochę droższe niż płyty na B150. Dla mnie główną różnicą między B150 jest fakt obsługiwania RAID, reszta uwag jak w przypadku B150.

Żaden z powyższych chipsetów nie umożliwia oficjalnie overclockingu ani procesora, ani RAMu.

Pozostaje jeszcze Z170. Generalnie dla mnie w sporym przybliżeniu jest to H170, w którym odblokowano możliwości podkręcania CPU i RAM. Płyty ze względu na cenę mogą, ale wcale nie muszą być lepiej wyposażone.

Wszystkie te układy zapewniają zbliżoną wydajność komputera zbudowanego na nich (z wyłączeniem z170, gdzie przy podkręceniu CPU/RAM można coś tam dodatkowo ugrać, ale nie za darmo - do płyty trzeba dopłacić, do procesora trzeba dopłacić, do chłodzenia trzeba dopłacić, generalnie dopłacamy sporo do tego, żeby móc samemu wycisnąć nieco więcej ze sprzętu).

I to chyba tyle z podstaw, oczywiście to tylko parę różnic, warto się dokładnie przyjrzeć płycie, którą się chce kupić i sprawdzić, czy posiada wszystko, czego potrzebujemy.

Przy okazji budowa nowego sprzętu na Skylake i Z170 z RAMem DDR3 to według mnie pewnego rodzaju profanacja...
    n.vision
    Level 28  
    dt1, Ty sobie to gdzieś do notatnika przekopiuj i wklejaj wszystkim, którzy chcą brać coś powyżej H110 "do gier i internetu". 3 stówki dorzucę do procesora, 3 stówki do karty graficznej, to i 2 stówki do mobo : )

A z tym i3 na Z170 i DDR3 to faktycznie, koń by się uśmiał
    stokfisz1
    Level 14  
    Dziękuje Wam bardzo za wyczerpanie tematu.
    Decyzja zostaje w moich rękach, ale już teraz wiem to co powinienem,
    przy wybieraniu płyty głównej.

Procesor i ramy zostają takie jak Kolega dt1 zaproponował.
    Na którą płytę padnie jeszcze nie wiem.
    Jak zakupie wszystko to dam znać i podsumuje temat :)

Widzę jeszcze, że ludzie myślą, iż chciałem kręcić to i3 ehhh..
    Nie mam teraz kasy na procek który bym kręcił bo zakupiłem Laptopa MSI GP72
    idą święta i zawsze dodatkowe wydatki tak więc muszę kupić coś na start.
    Dlatego pytałem o płytę z socketem Z170, bym mógł kręcić procka którego kupie za jakiś czas
    pewnie i7 z literką K, ale zobaczymy bo kompletnie zapomniałem o AMD, że coś tam skacze jak zawsze.
    Miejmy nadzieję, iż tym razem to nie będą tylko przechwałki.
    dt1
    Admin of Computers group
    AMD życzę jak najlepiej, bo bardzo konkurencja jest w każdej dziedzinie bardzo pożądanym zjawiskiem. Brak konkurencji nie wpływa dobrze na ceny, widać to po cenach czterordzeniowych procesorów Intela, za które krzyczą sobie ponad 800zł. Ale biorąc pod uwagę brak konkurencji jeśli chodzi o wydajne procesory robią co chcą, bo i tak będzie to schodzić. Bo co tu ma konkurować z obecnymi I5/I7? Serie FX-9000 okazały się być klapą ze względu na kosmiczne TDP przekraczające grubo 200W (przy czym wydajność niestety nie szła w parze z konsumpcją prądu), a najmłodsze FX-83xx z roku pańskiego 2012 już wtedy w grach ustępowały i5, czasem nawet dwurdzeniowym i3, w zasadzie jakąś tam walkę były w stanie nawiązać w przypadkach wielowątkowych aplikacji obliczeniowych, ale w segmencie komputerów domowych już wtedy i5 było lepszym wyborem niż FX-83xx. Przez cztery lata AMD nie wprowadziło zupełnie nic sensownego na rynek, a Intel zrobił kilka rewizji swojej technologii i jeszcze kawałek odsunął się od FXów.

Liczę po cichu (mam nadzieję), że AM4 (ZEN) będzie jakimś spektakularnym hitem i że zagrozi w jakikolwiek sposób wyższym modelom "domowym" Intela (czyli i5/i7 na S1151). O ile w końcu dojdzie do premiery, gdyż jak w przypadku wcześniejszych premier, Zen też jest opóźniony. Miał być dostępny już jesienią. Mam nadzieję, że ta platforma coś zamiesza na rynku (chociaż cofając się te parę lat, FX też miał pogrążyć Intela, dużo osób spekulowało, jaki to cudowny procesor będzie, a wyszło jak wyszło).

Jeśli AMD wypuści procesor mogący nawiązać walkę z i5-6400/6500 kosztujący poniżej 800zł i nie pobierający monstrualnych ilości prądu, to może się to nawet jakoś ciekawie potoczyć.
    stokfisz1
    Level 14  
    Witam ponownie po 2 miesiącach, w końcu zakup został poczyniony.
    Zdecydowałem sie na:
    -Procesor Intel Core i3-6100 3.7GHz 3M Skylake BOX kupiłem go za 455zł wraz z dostawą, 3 lata gwarancji
    -Płyta główna Asus Z170-P BOX używana za 340zł wraz z dostawą, gwarancji jeszcze ponad rok
    -Pamięć HyperX Savage Black XMP 4GB 3000MHz DDR4 dwie sztuki za 352 zł wraz z dostawą, gwarancja 5 lat