Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trenażer strzelecki na bazie lasera

maws 10 Sty 2016 23:35 1032 18
  • #1 10 Sty 2016 23:35
    maws
    Poziom 10  

Witam Kolegów!
    Myślę o wykonaniu trenażera do strzelania z broni kulowej do ruchomych celów. Etap pierwszy to laser zamontowany na lufie broni, "strzał" lasera wyzwalany naciśnięciem spustu - iglica uderzając w "specjalną" łuskę załącza obwód który uruchamia na krótką chwilę (rzędu ms) laser. Podstawowe założenia:
    1) max zasięg - 100 metrów
    2) średnica plamki na 100m max 20-30mm
    3) układ elektroniczny wyzwalający laser ma możliwość regulacji opóźnienia "strzału" tak do kilkunastu milisekund.
    Koledzy ! tyle założeń, jako, że jestem cieniutki z elektroniki proszę o każdą uwagę, po pierwsze czy jest możliwe zrealizowanie takich założeń, proszę o propozycje rozwiązań lub gdzie je szukać, gdyż nie znalazłem podobnego tematu. Wydaje się, że dioda laserowa musi mieć dobrą optykę, żeby dać takie skupienie na 100metrach, najlepiej żeby to było światło widzialne - pomocne przy kalibracji lasera z lunetą broni. Pytanie jaka moc, itp.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    maws

• #2 10 Sty 2016 23:40
    kkknc
    Poziom 40  

Przyjrzyj się gotowym rozwiązaniom. Czasem z demobilu coś się kupi taniej niż zrobić. Poza tym jak jesteś cieńki to raczej cieńko to widzę.

• #3 10 Sty 2016 23:53
    maws
    Poziom 10  

Demobil to super profesjonalne i jeśli idzie o ten temat na pewno bardzo przestarzałe rozwiązania jeśli w ogóle takie są. Mam nadzieję, że sobie poradzę ewentualnie skorzystam z pomocy kolegów.
    Pozdrawiam Maws

• #4 11 Sty 2016 00:03
    tzok
    Moderator Samochody

Są takie lasery wkładane w wylot lufy do kalibracji przyrządów celowniczych. Dla potrzeb identyfikacji wiązka lasera raczej powinna być modulowana. Pytanie czy strzelec ma trafić w określony punkt celu czy system ma określić miejsce trafienia na celu.

• #5 11 Sty 2016 00:09
    maws
    Poziom 10  

Tak, rzeczywiście są ale nie wiem jak z zasięgiem 100metrów?. Idea jest taka, że zawsze jeden strzelec strzela do ruchomego celu. Tarcza (2 etap) zbudowana będzie z siatki fototranzystorów, fotodiod ??? powinna określić miejsce trafienia sygnalizując np. zapaloną umieszczoną tuż obok czujnika diodę LED, itp ???.
    Dziękuję i pozdrawiam
    Maws

• #6 11 Sty 2016 15:42
    maws
    Poziom 10  

Koledzy !
    Co do źródła światła znalazłem coś takiego na allegro (zdjęcie w załączniku) myślę, że będzie ok, podstawowe parametry są następujące:
    Laser ze światłem widzialnym zielonym, długość fali 532nm, moc podają tak <1000mW zasilany baterią CR123A 3V. Z regulacją plamki i z wyłącznikiem. Mam nadzieję, że plamka na 100metrach nie będzie duża ??? max tak około 10-20mm średnicy.
    Pozostaje problem tylko przekaźnika czasowego opóźniającego załączenie lasera po otrzymaniu sygnału (podania napięcia) po uderzeniu iglicy w łuskę o kilka- kilkanaście ms w zależności od odległości poruszającego się celu np. 50 i 100metrów.
    I tutaj bardzo proszę o pomoc, schemat - nie jest to chyba skomplikowane zagadnienie??.
    Drugie zagadnienie to tarcza, która wskazuje miejsce strzału. Myślę tutaj o wykonaniu matrycy - siatki otworów w której parami w możliwie bliskiej odległości obok fototranzystora, fotodiody ???znajdowała by się dioda LED załączana przez ten element czynny. Świecąca dioda pokazuje miejsce trafienia. Po "przebiegnięciu" tarczy gdzie można oddać nawet kilka strzałów w zależności od prędkości poruszania się celu i umiejętności strzelca i powrocie do punktu startu będzie można zresetować całą tarczę.
    Bardzo proszę o pomoc i porady także w tym drugim zagadnieniu.
    Pozdrawiam
    Maws

• #7 11 Sty 2016 15:53
    maws
    Poziom 10  

I jeszcze jedno Koledzy ! - co do przekaźnika czasowego winien mieć regulację czasu opóźnienia rzędu ms a także czas "strzału " załączenia także w ms. Przekaźniki, które znalazłem w internecie np. avt mają jeden i drugi czas wyrażony w sekundach lub minutach niestety.
    Pozdrawiam
    Maws

• #8 12 Sty 2016 08:26
    maws
    Poziom 10  

Szanowni Koledzy !
    Nikt się nie spotkał z takim schematem np. na NE555 ???
    Maws

• Pomocny post
    #9 12 Sty 2016 12:01
    tzok
    Moderator Samochody

Oczywiście, że się spotkał, to najbardziej podstawowe użycie tego układu - przerzutnik monostabilny. Potrzebujesz dwóch - jeden do opóźnienia wyzwalania, drugi do regulacji czasu trwania właściwego impulsu. Drugi generuje impuls na zboczu opadającym pierwszego.

• #10 26 Sty 2016 17:30
    maws
    Poziom 10  

Koledzy !
    Zainteresowanie tematem jest "średnie" najoględniej mówiąc, jego realizacja idzie powoli dalej ale utknąłem beznadziejnie na rzeczy następującej - otóż potrzebuje schemat "przełącznika" "generatora" który jest inicjowany zamknięciem styków - styki pozostają zamknięte przez czas nieokreślony a generator daje tylko jednorazowy sygnał, impuls - a nie serią sygnałów jak w schematach, które znalazłem. Cykl od nowa może się powtórzyć po otwarciu wyłącznika. Niby proste a nijak mnie mogę sobie z tym dać rady :-(
    Pozdrawiam

• #11 26 Sty 2016 17:58
    tzok
    Moderator Samochody

Wykazujesz strasznie mało własnej inwencji:
    Generator pojedynczego impulsu
    http://electronicsclub.info/555timer.htm

Tylko nie pisz, że szukałeś...

• #12 28 Sty 2016 11:22
    maws
    Poziom 10  

Witam Kolegów!
    Dzięki za podpowiedź tzok, ta mała moja inwencja wynika z lekko mówiąc
    małej wiedzy w temacie i stąd też trudność nawet w szukaniu tematu . Układ udało się uruchomić, regulacja czasu trwania impulsu działa
    natomiast jest problem, że nie działa regulacja opóźnienia. I nie wiem w czym jest problem ? Do punktu A biegnie jeszcze oprócz wyłącznika S1 jakieś połączenie ??
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam maws

• #13 28 Sty 2016 19:27
    maws
    Poziom 10  

Koledzy !
    Pochylcie się nad moim pytaniem please !

• #14 29 Sty 2016 12:00
    maws
    Poziom 10  

Koledzy !
    Układ działa, coś było nie tak z układem scalonym.
    Pozdrawiam
    Maws

• #15 29 Sty 2016 18:02
    _jta_
    Specjalista elektronik

Według moich obliczeń idealna wiązka światła o długości fali 0.8um (czerwone) o średnicy 14mm daje na 100m rozbieżność o 14mm - w sumie 2cm, albo i więcej. Można to nieco zmniejszyć, jeśli wiązka będzie zbieżna (wtedy nawet można użyć wiązki o większej średnicy, która lepiej da się zogniskować).

Myślę, że układ elektroniczny powinien określać 3 czasy: (1) opóźnienie strzału, (2) czas świecenia podczas strzału, i (3) minimalny czas, po którym można powtórzyć strzał - wcześniej powtórne naciśnięcie cyngla nie spowoduje powtórnego błysku lasera.

• #18 25 Lut 2017 16:45
    maws
    Poziom 10  

Freddy !
    korzystając z twierdzenia Pitagorasa czy też jest jakiś wzorek do
    obliczenia ? :-)
    Pozdrawiam
    maws

• #19 25 Lut 2017 17:32
    _jta_
    Specjalista elektronik

2mrad to 2mm/m, czyli 200mm/100m.