Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot uniwersalny - Figlarz

jpkm 11 Sty 2016 05:06 6333 8
  • Pilot uniwersalny - Figlarz

Witam,
    Zaprezentowany figlarz jest jednoklawiszowym pilotem uniwersalnym, potrafiącym wczytać kod z dowolnego pilota, a następnie go odtworzyć. Pilot testowany był na różnych urządzeniach, jak dotąd przeszedł pozytywnie wszystkie testy :) Układ wyposażony został w moduły odbiornika i nadajnika podczerwieni. Poza klawiszem służącym do wysyłania kodu, na płytce znajduje się również klawisz resetujący układ. Włączenie/wyłączenie układu dokonuje się poprzez zworkę. W obecnej wersji oprogramowania pilota, wczytany kod zostaje zapisany w pamięci EEPROM.

Lista założeń:
    - Zasilanie bateryjne;
    - Sterowanie za pomocą jednego klawisza;
    - Możliwość przejścia do trybu ustawień za pomocą klawisza reset;
    - Dioda LED informująca o wysyłaniu danych, wraz z możliwością programowego jej wyłączenia.

Opis konstrukcji:

Układ zasilany jest za pomocą baterii litowo–jonowej o pojemności 1000mA·h (bateria z telefonu Samsung B2100). Do podłączenia baterii z układem zostało wykorzystane wyprowadzenie wymontowane z telefonu Nokia3510i. Sterowanie zasilaniem odbywa się za pomocą zworki.

Schemat elektryczny układu:

Layout układu - warstwa top + rozmieszczenie elementów:
    Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz

Layout układu - warstwa bottom:

Układ nadawczy - schemat elektryczny oraz rozmieszczenie elementów:

Układ odbiorczy - schemat elektryczny oraz rozmieszczenie elementów:

Programowanie układu.
    Sygnały MISO, MOSI, RST oraz SCK zostały wyprowadzone na płytce w postaci padów. Sygnał masy GND można podłączyć do gniazda diody nadawczej. Podczas programowania układ można zasilić poprzez złącze kołkowe po wyjęciu zworki.

Wymiary

Rzeczywista szerokość płytki jest trochę większa, zamiast 30mm wynosi 36mm. Jest to spowodowane rozmiarem baterii. Po osadzeniu baterii w obudowie, płytka z układem pełni rolę górnej pokrywy obudowy.

Obudowa została wykonana ze sklejki o grubości 4mm.

Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz

Działanie algorytmu zostało przedstawione na schemacie blokowym:

Zjęcia przedstawiające wykonany układ:

Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz Pilot uniwersalny - Figlarz

Filmik z demonstracją działania pilota:

Link

W załącznkach dostępniam kod źródłowy wraz z plikami Eagla

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #2 11 Sty 2016 08:06
    piterek-23
    Poziom 32  

Projekt fajny i ciekawy. Bardzo mi się podoba opis Twojego dzieła ;)

Z czystej ciekawości, dlaczego tylko jeden klawisz?

• #3 11 Sty 2016 08:10
    pier
    Poziom 23  

A ileż ja się kiedyś czegoś takiego naszukałem.
    Genialny pomysł.
    Właśnie szkoda że tylko jeden klawisz kopiuje ale to zapewne nie problem zmienić program.

• CControls
  • #5 13 Sty 2016 05:07
    jpkm
    Poziom 9  

Pomysł na figlarza powstał już jakiś czas temu. Dlaczego jeden klawisz? Pilot miał być maksymalnie uproszczony, miał służyć do robienia żartów przy piwku u kumpli. No i się sprawdził :D Oczywiście można by pokombinować nad większą liczbą klawiszy.

Zuliczek napisał:
    Jak rozumiem "pilot" zapisuje czasy między kolejnymi zboczami?
    Jeśli tak, to jaki jest maksymalny czas między nimi?

Kod może nie jest zbyt czytelny za co przepraszam. Nie chcę palnąć głupoty, zwłaszcza że sam jestem autorem kodu, ale zaglądając na szybko do niego wydaje mi się że maksymalny czas między zboczami wynosi ok 3 sek. Jeśli się nie mylę to Timer2 ustawiony jest na 20kHz, z każdym wywołaniem go, zwiększana jest wartość zmiennej "licznik". Jest to wartość 16 bitowa, czyli ok 65 tys. Dzieląc te 2 wartości otrzyma się czas właśnie lekko powyżej 3 sekund

• #8 14 Sty 2016 14:35
    tatanka
    Poziom 20  

Lechito napisał:
    zastanawiam sie, jak by zamienić ir na moduły 433MHz czy była by np możliwość kopiowania np pilotów do bram

Tak pod warunkiem, że są stało kodowe.

• #9 16 Sty 2016 23:35
    jpkm
    Poziom 9  

Zuliczek napisał:
    Czyli rozumiem że twój pilot nie skopiuje poprawnie pilotów nadających protokołami takimi jak:
    XBOX RCA, X-Sat, NEC czy JVC??
    Jak długi bufor ramki półokresów zastosowałeś?

Czyli jednak mój pilot nie jest taki uniwersalny jak myślałem. No dziękuję za wskazanie braków w kodzie. Niemniej pilot sprawdził się w domowych warunkach. Co do bufora to jest on ustawiony na ok 150 półokresów, ale jest to liczba zwyczajnie umowna, zawsze można wstawić w tablicę dowolną wartość :)