Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie paki Fiat Ducato 2005r.

11 Sty 2016 11:11 4608 13
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie,
    Chciałbym oświetlić przestrzeń ładunkową Fiata Ducato taśmą led. Jest na pace fabryczna lampka, ale daję ona tyle światła co kot napłakał. Lampka wpinana jest w kostkę z 3 przewodami - lampka zapala się automatycznie gdy drzwi na pakę się otwierają.

Chciałbym podpiąć pod tę lampkę / zamiast tej lampki taśmę led - pytanie jak to zrobić - nie chciałbym żeby wywaliło bezpieczniki ani spaliło kostek / przewodów...

Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki - manualnie sobie poradzę, ale potrzebuję "przewodnika" :)
  • Poziom 23  
    Skoro masz 3 przewody to jeden masa , 2 plus po otwarciu drzwi, 3 plus po włączniku.
    Weź miernik , sprawdź , który to plus a który masa i podłącz led-y.
    Pamiętaj o biegunowości bo w taśmach ledowych w przeciwieństwie do żarówek ma to znaczenie.
  • Poziom 5  
    Ok, a nie wywali bezpieczników jak dam za mocną taśmę LED?
  • Poziom 23  
    Za mocną tzn jaką ?
    Chcesz do okoła owinąć samochód ze 2 x ?

Zwykłe taśmy mają 30, 60 oraz 120 diód na metrze. Różnią się one rzecz jasna mocą oraz strumieniem świetlnym. Metr taśmy 30 pobiera 2,4W, metr 60 pobiera 4,8 W, natomiast metr 120 9,6W.

Taśmy z dużymi diodami 5050 występują z 30 oraz 60 diodami na metrze. Metr taśmy z 30 diodami pobiera 7,2W, natomiast metr 60 to 14,4W.
  • Poziom 5  
    No mam właśnie taśmę LED która pobiera 14,4W / metr, a chciałbym dać 3 metry taśmy...Więc nie wywali bezpieczników?

Dopiero teraz zauważyłem, że mam taśmę LED 230V.... czyli rozumiem nici z montażu - muszę kupić 12V?

• Poziom 9  
    Zawsze możesz poprowadzić niezależne zasilanie bezpośrednio z akumulatora. 3 metry taśmy to około 45W. Bezpieczniki jak bezpieczniki, ale trzeba zadbać o to żeby wytrzymała instalacja. Ja u siebie w dostawczaku poprowadziłem dwa osobne przewody z akumulatora i zrobiłem małą rozdzielnię, do której są podpięte oświetlenie kabiny, przestrzeni ładunkowej + inne odbiorniki w aucie. Oczywiście trzeba też pomysleć o zabezpieczeniu bezpiecznikami.
  • Poziom 5  
    a mógłbyś mi rozpisać schemat? W moim przypadku byłoby tylko oświetlenie paki jako niezależne do podłączenia?
  • Pomocny post

Poziom 9  
    Sprawa jest prosta: dwa przewody + oraz - prowadzisz do przestrzeni ładunkowej. Przy akumulatorze na przewodzie umieszczasz bezpiecznik 7,5A - powinno wystarczyć. W przestrzeni ładunkowej podpinasz taśmy led do przewodu "-", a przewód "+" prowadzisz przez włącznik i podpinasz pod listwę.
  • Poziom 5  
    a bezpiecznik umieszczam na którym przewodzie - na "+"?

• Poziom 9  
    Na przewodzie "+". No i oczywiście listwa LED 12V mus być.
  • Poziom 23  
    Max Jamka napisał:
    Sprawa jest prosta: dwa przewody + oraz - prowadzisz do przestrzeni ładunkowej. Przy akumulatorze na przewodzie umieszczasz bezpiecznik 7,5A - powinno wystarczyć.

No nie wiem czy taka prosta.
    Jakie przewody , przekrój, typ ?
    7,5A powinno czy wystarczy , a może za dużo ?

Jeśli się doradza to konkretnie.
    Max Jamka napisał:
    Przy akumulatorze na przewodzie umieszczasz bezpiecznik

Nie lepiej w skrzynce bezpiecznikowej, jest miejsce rezerwowe, napięcie także można pociągnąć ze skrzynki a nie bezpośrednio z akumulatora. Przy akumulatorze szybciej ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu jak i będzie narażony na inne czynniki zewnętrzne.
    Dodatkowa plątanina przewodów pod maską to nie najlepszy pomysł.

Instalacja oświetlenia wewnętrznego spokojnie wytrzyma obciążenie led-ami, nawet 3 mb taśmy.

Nie potrzeba ciągnąć nowej instalacji, kolejnych bezpieczników i przełączników.
  • Poziom 5  
    A czy montaż dodatkowego akumulatora pod siedzeniem - wyłącznie na potrzeby oświetlenia LED paki nie będzie jakimś rozwiązaniem? Czy wówczas także potrzebny jest bezpiecznik?