Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

meec 18v - ładowanie baterii do bosch

11 Sty 2016 13:34 2253 8
  • Poziom 15  
    witam
    Posiadam wkrętarki meec 18v li-ion i bosch 18v ni-cd.
    Jeśli dokupię akumulator li-ion do bosch, to czy ładowarka z meec będzie sie nadawała do ładowanie na krokodylkach aku bosch?
    Ładowarki są dość drogie a i dwie mi nie potrzebne na raz.
    Ps. Czy baterie wkrętarek mają wbudowane balansery?
  • Poziom 38  
    Jakieś szczegóły?
    Chcesz przerobić Boscha (z NiCd) na Li-ion i ładować ładowarką od innej wkrętarki?

Musisz się na początek zorientować czy bateria Meec miała jakaś elektronikę.
  • Poziom 15  
    Myślałem żeby kupić używaną li-ion pasującą do mojego bosch-a i ewentualnie wymienić ogniwa.
    Aku oryginał li-ion.
    Lub myślałem o przeróbce akumulatora, ale nie wiem czy to ma sens bo oczytałem sie że kupę elektroniki potrzeba balansery,zabezpieczenia,ładowarka za 150PLN....... jeśli mam wszystko kupić to w sklepie firmowym nową wkrętarke kupie za te pieniądze.
    Czy znacie jakiś w miarę tani sposób na usprawnienie tego sprzętu (nie z kabla)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    przemek-maly napisał:
    Myślałem żeby kupić używaną li-ion pasującą do mojego bosch-a i ewentualnie wymienić ogniwa.
    Aku oryginał li-ion.

Jeśli wkrętarka była na NiCd, to jak chcesz dopasować fizycznie kompletną baterię Li-ion?

przemek-maly napisał:
    Lub myślałem o przeróbce akumulatora, ale nie wiem czy to ma sens bo oczytałem sie że kupę elektroniki potrzeba balansery,zabezpieczenia,ładowarka za 150PLN....... jeśli mam wszystko kupić to w sklepie firmowym nową wkrętarke kupie za te pieniądze.
    Czy znacie jakiś w miarę tani sposób na usprawnienie tego sprzętu (nie z kabla)

Jest pewna firma co przerabia aku (ogniwa 1500mAh i elektronika), jednak nie korzystałem z ich usług (można to zrobić samemu, łącznie z ładowarką i zabezpieczeniem, taniej raczej nie będzie, ale można wedle życzenia zastosować ogniwa o wyższej pojemności, oczywiście nadadzą się tylko takie na wysoki prąd obciążenia).
  • Poziom 15  
    Wyczytałem że w alu do 18v elektronarzędzi oryginalnie nie ma balansera, jest układ zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Taki gotowy układ można kupić za kilkanaście PLN. Tylko pytanie czym ładować taką baterie? jakie parametry ładowania przy załóżmy 18v 1500mAh.
    Ogniwa plus zabezpieczenie to 70-80 PLN i to do 10 letniej wkrętarki to jeszcze ok, ale 150 to już przesada.

Dodano po 6 [minuty]:

elektryku5 napisał:

Jeśli wkrętarka była na NiCd, to jak chcesz dopasować fizycznie kompletną baterię
    ).
    bateria li-ion jest sporo mniejsza więc nie ma problemu z upchnięciem jej w obidowe z NiCd
  • Poziom 38  
    przemek-maly napisał:
    Wyczytałem że w alu do 18v elektronarzędzi oryginalnie nie ma balansera, jest układ zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Taki gotowy układ można kupić za kilkanaście PLN. Tylko pytanie czym ładować taką baterie? jakie parametry ładowania przy załóżmy 18v 1500mAh.

Przy płytce z zabezpieczeniem jeszcze przydałby się zasilacz CC-CV, takie coś można za grosze zrealizować na stabilizatorze lub przetwornicy step down (ja mam MC34063, ale warto kupić coś lepszego).
    Parametry ładowania są w kartach ogniw.

przemek-maly napisał:
    Ogniwa plus zabezpieczenie to 70-80 PLN i to do 10 letniej wkrętarki to jeszcze ok, ale 150 to już przesada.

Gdzie znalazłeś tak tanio? Ogniwa i zabezpieczenie muszę być przystosowane do sporych prądów obciążenia (kilkadziesiąt A).

przemek-maly napisał:
    bateria li-ion jest sporo mniejsza więc nie ma problemu z upchnięciem jej w obidowe z NiCd

Nie ma problemu z upchaniem ogniw, ale jaki jest sens w takim razie kupowania uszkodzonej baterii li-ion?
  • Poziom 15  
    ok masz racje spojrzałem na zabezpieczenie nisko prądowe na 14v.
    Zabawa z aku li-ipm z innej wkrętarki to oszczędność czasu i kasy na wykonaniu.
    Oryginalne aku ma już elektronikę!
    Ta wkrętarka nie będzie ciężko pracowała na swoje utrzymanie, przyda się raz na ruski rok.
    Ogniwa z baterii laptopa to juz super tuning i osiągi.
    Szkoda ją wyrzucić bo o nią dbałem, a mino to 3 baterie poszły sie.........
  • Poziom 38  
    Nie zgodzę się co do ogniw z laptopa, próbowałem na niebieskim Boschu 12V pakiet 3s2p i niestety ogniwa nie wyrabiają (zielony na tym samym pakiecie działał odrobinę lepiej, chyba słabszy silnik).