Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora DML-301 - Co to za typ głowicy.

witold04 11 Jan 2016 21:07 3549 10
    witold04
    Level 18  
    Witam, Dziś pewna starsza Pani ponad 80 lat podarowała mi takie radio, przy tym mówiąc że po śmierci męża ona go nie używała, a mąż lata temu naprawiał telewizory i często dłubał w owym radiu.

Już w domu ucieszony z nowego nabytku postanowiłem sprawdzić co dostałem, więc zdjąłem tylną osłonę i jakie było moje zdumienie jak zobaczyłem głowicę UKF
    Diora DML-301 - Co to za typ głowicy. Diora DML-301 - Co to za typ głowicy. Diora DML-301 - Co to za typ głowicy.

Czy ktoś z was spotkał się z taką głowicą ???

Radio bardzo dobrze odbiera cały zakres 88-108 Mhz
    Z tego co ustaliłem to głowica jest tranzystorowa i zasilana z napięcia anodowego przez stabilizator z diodą zenera 12V.

Czy wie ktoś co to za głowica?
    witold04
    Level 18  
    JaroPC dzięki za link, sam nie dotarłem do tego tematu.
    Z tego wynika że to dosyć powszechny patent :) a głowica GF33 czy to polska myśl techniczna ? wcześniej nie spotkałem się z taką głowicą.
    Choć w tym radiu jest to tak dobrze zrobione że gdyby nie tylna płytka ze stabilizatorem to był bym gotów powiedzieć że jest to fabryczna głowica.
  • Helpful post
    JaroPC
    Level 16  
    Głowice produkowała Diora. Montowali je na przykład w tunerze Faust. Widocznie ktoś chciał sobie uprościć pracę i zamontował nową głowicę :D
    DIORADIO
    Level 30  
    Zdejm osłonę głowicy i zrób zdjęcie, bo to mi wygląda na głowicę od Fagota. Jak mnie pamięć nie zawodzi tam był trójsekcyjny kondensator strojeniowy. Jutro poszukam schemat tego radia.
    DIORADIO
    Level 30  
    I tu się JaroPC mylisz.Takich głowic nie montowali w tunerze Faust. Jak się dobrze przyjrzysz z głowicy wychodzi ośka na której jest koło napędowe, a w tunerze Faust głowica jest przestrajana na diodach pojemnościowych.Jak wcześniej napisałem ta ośka jest od trójsekcyjnego kondensatora strojeniowego w głowicy i w Fagocie ma symbol GF- 21 i jest na trzech tranzystorach AF 106. Być może że w tej głowicy nie "siedzą" już tranzystory germanowe (AF) tylko fachowiec wstawił krzemowe.
    JaroPC
    Level 16  
    Jak dla mnie to zdjęcie wyjaśnia sprawę
    Diora DML-301 - Co to za typ głowicy.
    DIORADIO
    Level 30  
    +Zwracam honor, zdjęcie nie kłamie.A po znalezieniu schematu i przeanalizowaniu, w tunerze Faust, FM przestrajany jest trzysekcyjnym kondensatorem zmiennym.
    User removed account
    User removed account  
    JaroPC
    Level 16  
    Szymon095 wrote:
    Niekoniecznie musi to być głowica z Fausta.

W żadnym wypadku nie twierdzę że akurat z tego tunera pochodzi. Podałem przykład że min. w Faustach je montowali.
    witold04
    Level 18  
    DIORADIO wrote:
    Fagocie ma symbol GF- 21 i jest na trzech tranzystorach AF 106

W tej głowicy siedzą BF195.
    JaroPC wrote:
    Podałem przykład że min. w Faustach je montowali

Amatorsko również w radiach lampowych :shocked!: