Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa) do baterii litowo polimerowych

mati1649 22 Lut 2016 19:58 8079 65
    mati1649
    Poziom 9  
    Krzysztofie, regulator 7805 ma mi utrzymywać napięcie 5V. Więc nie rozumie co nie tak??
    Najwiekszym problemem są grzejace się przewody zasilania "układu nadajnika" i cewki nadawczej. Czy uważasz że układ 7805 ma na to wpływ??

Układ ma w końcowej fazie mieć wyprowadzenie usb zaraz za 7805, do ktorego ma być wpinany kabel ze smartfona.

Gdy wszystko będzie działało prawidłowo, to jest pomysł żeby zbudować odbiornik minimalnych rozmiarow ktory zmieści się w telefonie lub będzie ukryty w futerale.
  • Relpol przekaźniki
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    7805 to układ który "pożera" kilka mA na swoje potrzeby oraz wymaga róznicy napięć pomiędzy wejsciem a wyjściem co najmniej 2V, do ukłdu w którym dostępna moc jest ograniczona nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale do prób o.k.
    mati1649 napisał:
    Najwiekszym problemem są grzejace się przewody zasilania "układu nadajnika" i cewki nadawczej. Czy uważasz że układ 7805 ma na to wpływ??
    Nic na to nie poradzimy, jakbym budował taki układ podłączył bym oscyloskop i było by wiadomo co robić, bez oscyloskopu nie brał bym się za ten (trudniejszy) układ z jednym tranzystorem, a wybrał bym półmostek nadal nie będziesz wiedział co sie dzieje w układzie jeśli nie masz oscyloskopu, ale można dostroić do rezonansu na maksymalne napięcie na cewce, co daje prawie całkowitą pewność że układ działa poprawnie, w układzie z jednym tranzystorem tak się nie da.

Teraz pracujesz daleko od rezonansu więc twoje szanse na sukces (załączenie tranzystora gdy napięcie na drenie jest najniższe) są jeszcze mniejsze.

mati1649 napisał:
    A więc gdzie musi być zwarcie ktorego nigdzie niedostrzegam. Podłączałem to wszystko już wile razy i zakażdym razem się bardzo nagrzewa.
    Ten układ przy źle dobranych parametrach czasowych będzie stanowił zwarcie, albo będzie sie grzał jeśli użyjesz gorszych elementów, tak czy siak "na pałę" go nie uruchomisz, Wzmacniacz klasy E to z całą pewnością rozwiązanie "nie dla idiotów".

Kolejna propozycja dla ciebie (nawet lepsza) to przejście na układ samowzbudny np układ Mazziliego, wtedy w nadajniku nie będziesz musiał niczego stroić, a jedynie zestroić obwód rezonansowy w odbiorniku na max napięcia.
    mati1649
    Poziom 9  
    Witam

Szybko grzejacy się układ naprawił radiator na tranzystorze mosfet :)

Telefon reaguje na podpięcie do układu, sygnalizuje łądowanie baterii, lecz niepokojące jest to że napięcie układu z 5V spada do 4,5V po podłaczeniu telefonu.
    Telefon po 1 godz ładowania nie naładował się nawet o 1%.. Jak rozwiazać ten problem??? co zrobiłem źle??

Udało się pomierzyć ukąłd oscyloskopem:
    Zdjęcie numer 1: przebieg i częstotliwość za układem ne555
    Zdjęcie numer 2: przebieg i częstotliwość za cewką nadajnika
    Zdjęcie numer 3: przebieg i częstotliwość za cewką odbiornika
    Zdjęcie numer 4: przbieg na wyjściu układu
  • Relpol przekaźniki
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    mati1649
    Poziom 9  
    Za mostkiem prostowniczym jest napięcie 10,2V ktoro wchodzi na 7805.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    No tak....a pod obciążeniem ładowaniem telefonu ? Pomierz to wszystko podczas ładowania, a szczególnie napięcie PRZED stabilizatorem 7805, a nie przy braku obciążenia. Takie ładowanie (nie mierzyłem) ale wydaje mi się że zawiera się w przedziale 100-300mA.
    mati1649
    Poziom 9  
    wcześniej mierzyłem napięcie bez wpiętego 7805..
    Teraz dobrze: Napięcie przed 7805 bez wpiętego telefonu wynosi 10.5V a gdy podłącze telefo to spada do 5.9V...
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    No i sprawa zdechła :D Tak, jak Ci pisałem. By 7805 pracował poprawnie, musi być zasilany co najmniej napięciem 7V i to POD OBCIAŻENIEM !. Koledzy dobrze Ci radzą - zbuduj na nowo ,,nadajnik" jako samowzbudny ZVZ lub coś w tym stylu, dostroisz ,,odbiornik" do rezonansu i wówczas sprawność na pewno się poprawi. A'propos, wiele telefonów poniżej ,,twardego" 5V nie chce się ładować. Ćwiczyłem ten problem ładowania, zresztą też z zastosowaniem 7805 i ogniw Peltiera i słonecznych.
    mati1649
    Poziom 9  
    A nie ma żadnej możliwości aby zostać przy tym samym odbiorniku i nadajniku a zeby tylko wymienić regulator na jakić "mniej wymagający"???

Tak się zastanawiam nad przetwornicą step up, step down. Ale to mozę być nietrafiony pomysł.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Wydaje mi się, że poległeś na całościowej sprawności układu. Może zrób tak - na wyjściu mostka diodowego w odbiorniku podłącz żarówkę - samochodową np 12V/5W i zobacz, jak zaświeci. Będziesz miał wizualną kontrolę - położenia cewek względem siebie, zestrojenie do rezonansu, etc.
    mati1649
    Poziom 9  
    moje cewki to cewki powietrzne tzw naleśnikowe, wiec najlepszą synchronizacje mają wtedy gdy są położone rownolegle do siebie i możliwie jak najbliżej (poprostu leży jedna na drugiej).

Sprawność układu napewno poprawi podstawa do tych cewek z ferromagnetyku... Sprobuje jutro jakiś kupić.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Cytat:
    Udało się pomierzyć ukąłd oscyloskopem:
    Zdjęcie numer 1: przebieg i częstotliwość za układem ne555
    Zdjęcie numer 2: przebieg i częstotliwość za cewką nadajnika
    Zdjęcie numer 3: przebieg i częstotliwość za cewką odbiornika
    Zdjęcie numer 4: przbieg na wyjściu układu

Dobrze, najistotniejsze przebiegi w układzie nadajnika to napięcie na bramce, drenie tranzystora i zasilanie (żeby sprawdzić czy jest stabilne) - czy masz jakieś kondensatory odsprzęgające zasilanie 555 i stopnia wyjściowego z tranzystorem?

Przebieg nr 2 to w którym punkcie zmierzyłeś? Na drenie powinien być przebieg podobny do jednopołówkowo wyprostowanego sinusa, z amplitudą ponad dwukrotnie wyższą niz napiecie zasilania, jesli dobrze zmierzyłaś to masz tam jakieś setki mV.

Korzystając z oscyloskopu mógł bys pomierzyć/dostroić częstotliwość obwodu rezonansowego odbiornika - podłaczając go do takiego prostego generatora Link
    mati1649
    Poziom 9  
    jarek_lnx
    U mnie w układzie wszystko podłaćzone jest dokładnie tak jak na załączonym schemacie.
    Przebieg nr2 zmierzyłem używając sondy oscyloskopowej z podłaczonym dławikeim 1uH. Gdy zblizałem sonde z dławikiem do cewki nadajnika to pojawił się taki właśnie przebieg. Głownie chodziło mi tutaj o zbadanie jaką częstotliwość generuje mi cewka.

W załącznikach dadaje jeszcze zdjecia pomiarow napiecia, zmierzone przed regulatorem l7805 gdy ukłąd był bez obciazenia jak i z obciązeniam wyjściowym. Są rwnież dwa zdjecia ukazujące napięcie wyjściowe ukadu bez podłaczonego telefonu jak i z podłaczonym.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    mati1649 napisał:
    Przebieg nr2 zmierzyłem używając sondy oscyloskopowej z podłaczonym dławikeim 1uH. Gdy zblizałem sonde z dławikiem do cewki nadajnika to pojawił się taki właśnie przebieg. Głownie chodziło mi tutaj o zbadanie jaką częstotliwość generuje mi cewka.

Problem w tym że niewiele sensu jest w takim pomiarze, cewka zawsze "wygeneruje" taką częstotliwość jaką na nią podasz*
    Trudność w konstruowaniu tego typu układów polega na tym że tylko niewielka część strumienia magnetycznego wytworzonego z przez cewkę nadajnika przechodzi przez cewkę odbiornika. Gdyby cewkę nadajnika "ładować" za każdym cyklem od nowa sprawność wyjdzie straszliwie kiepska, tu właśnie przydaje sie rezonans - energia zgromadzona w cewce nadajnika zostaje ponownie użyta w kolejnym cyklu. Ale żeby uzyskać zadowalające rezultaty parametry muszą być właściwie dobrane, inaczej będziesz miał to co masz - "działa" bo coś przechodzi z wejścia na wyjście, ale sensownej mocy wyjściowej ani sprawności nie uzyskasz.

Poza tym dwa razy zadałem pytanie na które odpowiedź jest potrzebna aby usunąć jeden z problemów, a ty unikasz odpowiedzi na nie, utrudniasz to i ja bedę utrudniał :) patrząc na twoja płytkę widzę że miałem rację, widzę że słusznie podjejrzewałem, a nich sie młody męczy zobaczymy kiedy i czy wogóle to odkryje :P
    Widzę jescze jeden błąd ale też nie powiem jaki.

*chyba że użyjesz generatora który pokazałem powyżej, albo zbudujesz TDO/GDO do strojenia obwodów rezonansowych.
    mati1649
    Poziom 9  
    jarek_lnx
    Nie mam zupełnie żadnych powodow aby nie odpowiadać na twoje pytania, więc nie wiem o co chodzi. Zadałeś mi pytanie "czy masz jakieś kondensatory odsprzęgające zasilanie 555 i stopnia wyjściowego z tranzystorem? " w odpowiedzi uzyskałeś "U mnie w układzie wszystko podłaćzone jest dokładnie tak jak na załączonym schemacie. "

Nie mam żadnych kondensatorow odsprzęgających zasilanie ne555. Jeżeli widzisz jakies błędy i wiesz jak je rozwiącać to podpowiedz - wkońcu po to jest to forum...

Radzisz mi budowe innych generatorow i z tego co rozumie to tylko dlatego abym dostroił moj obwod rezonansowy. Uważam że obwod mam dobrze dostrojony i potwierdzają to oblicznie jak i pomiary.... Chyba ze chodzi jeszcze o coś innego.

Jutro sprobuje kupic elementy, i zbudowac ktoryś z generatorow jaki podesłałeś.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    mati1649 napisał:
    Nie mam zupełnie żadnych powodow aby nie odpowiadać na twoje pytania, więc nie wiem o co chodzi. Zadałeś mi pytanie "czy masz jakieś kondensatory odsprzęgające zasilanie 555 i stopnia wyjściowego z tranzystorem? " w odpowiedzi uzyskałeś "U mnie w układzie wszystko podłaćzone jest dokładnie tak jak na załączonym schemacie. "
    Masz tam plątaninę przewodów, nie tylko cewka ma indukcyjność i rezystancję, prosty przewód także je ma ok 1uH/m i kilkaset mOm/m więc potrzeba dawać kondensatory odsprzęgające blisko układów pobierających impulsowo prąd żeby zasilanie było stabilne, 100nF blisko NE555 i 100uF||1uF przy zasilaniu stopnia końcowego, kondensator rezonansowy daj równolegle do cewki żeby poprawić dobroć obwodu rezonansowego.

mati1649 napisał:
    Radzisz mi budowe innych generatorow i z tego co rozumie to tylko dlatego abym dostroił moj obwod rezonansowy. Uważam że obwod mam dobrze dostrojony i potwierdzają to oblicznie jak i pomiary.... Chyba ze chodzi jeszcze o coś innego.

Zmierz napiecia i prądy policz sprawność pod obciążeniem, jaką wydajność prądową ma twój układ zanim napiecie spadnie poniżej 5V?

Mostek zbuduj z diod szybkich, impulsowych ten co masz nie nadaje sie.
    mati1649
    Poziom 9  
    Fakt, te kable od kondensatorow do cewki są za długie...
    Wiec zrobiłem tak, kondensatory przylutowałem do odczepow cewki. Napięcie za mostkiem prostowniczym podskoczyło do 24V. bez obciążenia na wyjściu. Natomiast z obciążeniem 7.3V, wiec l7805 juz reguluje napięcia wyjściowe na 5V :)

Skorzystałem rownież z rady kolegi i zbudowałem na szybko mostek z diod, ale ze sa to diody z odzysku (zasilacz PC) to nie do końca jestem pewny czy sie nadają. Te diody to lhfr154.
    Zastosowanie mostka z tych diod poskutkowało tym że napięcia zaraz za nim skoczyło do 30V bez obciazenia i 9V z obciążeniem.
    Prąd mierzony na wejściu do układu wynosi 750mA. I tu prosze o wytłumaczenie dlaczego mam taki prąd na wejsciu skoro zasilacz ma 500mA.
    Prąd mierzony na wyjściu za regulatorem l7805 wynosi 190mA
    Sprawność: 190mA/750mA=25.3*100=25.3%

Co zrobić aby prąd był wiekszy na wyjściu? może zmiana na jakiś inny regulator napięcia??
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Cytat:
    Skorzystałem rownież z rady kolegi i zbudowałem na szybko mostek z diod, ale ze sa to diody z odzysku (zasilacz PC) to nie do końca jestem pewny czy sie nadają. Te diody to lhfr154.
    FR154 to są diody szybkie, nadają sie.
    Cytat:

Prąd mierzony na wejściu do układu wynosi 750mA. I tu prosze o wytłumaczenie dlaczego mam taki prąd na wejsciu skoro zasilacz ma 500mA.
    Niektóre (proste, transformatorowe) zasilacze dają sie przeciążyć, co nie znaczy że wytrzymają taką pracę przez dłuższy czas, napiecie też mogło znacząco spaść (zmierz), jesli to zasilacz z transformatorem sieciowym to i tętnienia mogły bardzo wzrosnąć.

Cytat:
    Prąd mierzony na wyjściu za regulatorem l7805 wynosi 190mA
    Co było obciążeniem?
    Czy masz jakieś regulowane obciażenie?

Cytat:
    Sprawność: 190mA/750mA=25.3*100=25.3%

Nie sprawność to stosunek mocy wyjściowej do wejściowej
    η=(Iwy*Uwy)/(Iwe*Uwe)
    Cytat:

Co zrobić aby prąd był wiekszy na wyjściu? może zmiana na jakiś inny regulator napięcia??
    Możesz zmienić na LDO, gdy zwiększasz prąd obciążenia 7805 przestanie działać poniżej 7V a LDO podziała przy trochę trochę niższym napieciu, a przez to nieco większym pradzie.
    mati1649
    Poziom 9  
    Gdy mierzyłem prąd wyjściowy, to obciążeniem był podłączony do wyjścia telefon komorkowy - bateria w telefonie była naładowana na 100%.

Własnie wczoraj zamowiłem regulator fl50C w obudowie smd.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    mati1649 napisał:
    Gdy mierzyłem prąd wyjściowy, to obciążeniem był podłączony do wyjścia telefon komorkowy - bateria w telefonie była naładowana na 100%.

Prąd pobierany przez telefon może się zmieniać, testuj na rezystorach lub sztucznym obciążeniu na tranzystorze, a jak będziesz znał możliwości swojego układu to dopiero podłączaj telefon.
    A jaki prąd pobiera telefon podczas ładowania?
    mati1649
    Poziom 9  
    Jaki prąd pobiera telefon to nie wiem.
    układ obciążyłem rezystorem 10 om 5 wat (5w10rj)

Prąd na wejściu wynosi 680mA, natomiast prąd na wyjściu układu to 230mA.

podstawiając te wartości do wzoru η=(Iwy*Uwy)/(Iwe*Uwe) = 0,187.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Prąd na wejściu ,,nadajnika", albo jeszcze lepiej, moc pobierana z sieci, o to pytałem. Zatytułował bym tak ,,Wygodne, ale kosztowne ładowanie telefonu komórkowego z sieci elektroenergetycznej" Mimo wszystko gratuluje sukcesu, że w ogóle działa - przy sprawności 18,5% (tak podałeś).
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Prąd na wejściu ,,nadajnika", albo jeszcze lepiej, moc pobierana z sieci, o to pytałem. Zatytułował bym tak ,,Wygodne, ale kosztowne ładowanie telefonu komórkowego z sieci elektroenergetycznej" Mimo wszystko gratuluje sukcesu, że w ogóle działa - przy sprawności 18,5% (tak podałeś).

Zrzędzisz tylko, jeszcze nie widziałem żebyś udzielił odpowiedzi która by przybliżała autora do zbudowania dobrze działającego układu.
    Nawet jeśli układ nie ma dobrej sprawności to nie jest to wcale takie kosztowne, zdarzało mi się marnować więcej mocy, niż się traci w tym układzie, poza tym chcę namówić autora na optymalizację sprawności. Ładowanie indukcyjne nawet w firmowym wykonaniu przegrywa z przewodowym, zarówno sprawnością jak i mocą.
    mati1649
    Poziom 9  
    jarek_lnx Ciesze się kolego że na Ciebie trafiłem :)

Ciągle zastanawiam się w jaki sposob poprawić sprawność. Czy jezeli zestroiłbym układ rezonansowy na wyższą częstotliwość to było by lepiej??? A moze cewki nawinąć tak aby miały wiecej uH ???
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Zasugeruję Ci coś. Poszukaj w Sieci schematu najprostrzej kuchenki indukcyjnej. Tam właśnie się dowiesz, jak przekazać jak najwięcej energii na drodze indukcji elektromagnetycznej do obwodu wtórnego, nie zestrojonego do rezonansu ( dno garnka + prądy wirowe). Już Ci Koledzy sugerowali mądre rozwiązania - przetwornica ZVZ albo generator samowzbudny. Nie, Ty się uparłeś na układ, nie dość, że o małej sprawności, to jeszcze najtrudniejszy w poprawnym zestrojeniu. Jeżeli coś konstruujesz, staraj się myśleć jak inżynier (którym nota bene chcesz zostać w przyszłości), a nie jak chłopaczyna ze ,,Spryciarzy". Taka mała dygresja.
    mati1649
    Poziom 9  
    Dopiero teraz zrozumiałem idee prostoty działania tego układu zvs i generatora samowzbudnego... Przy tych generatorach częstotliwość ustawiam tylko na obwodzie LC, tak?

Czy ten generator samowzbudny ktory ma zasilanie 1.5V moze być zasilany rownież napieciem 9V??

w załącznikach jest też schemat zvs, wydaje się być bardziej zaawansowany, czy to oznacza ze bedzie miał lepszą wydajność??

Zbuduje jeden z nich tylko poradźcie ktory lepiej spisze się w moim układzie.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Na pierwszym schemacie (drugi to tylko teoria) masz wlasnie przetwornice ZVS i to sporej mocy. Jeżeli przekonstruujesz transformator, na konstrukcje typu rdzeń garnkowy otwarty, bez uzwojenia wtórnego oczywiście, to gwarantuje Ci to sprawność układu o rząd wielkości większą niż ten układ z NE555. Odbiornik zostaw bez zmian, masz tam już stabilizator i resztę. Cewkę wtórną dostroisz sobie kondensatorem.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Na pierwszym schemacie (drugi to tylko teoria) masz wlasnie przetwornice ZVS i to sporej mocy.
    ZVS to układ dużej mocy, generator na dwóch bipolarnych to nie teoria* to układ małej mocy, dobry do sprawdzania częstotliwości rezonansowej, bardzo prosty i pracuje poprawnie w bardzo szerokim zakresie częstotliwości, ale podnosząc napiecie więcej mocy z niego nie uzystkasz - nie do tego słuzy, mozna na nim też zrobić TDO do bezprzewodowego sprawdzania częstotliwości rezonansowej

Wpadłem na pomysł jak przerobić obecny układ na 555 żeby sie sam dostrajał (tak aby obwód LC decydował o częstotliwości), ale o tym później jak będę miał chwilę żeby to opisać, kiedy bedziesz miał dostęp do oscyloskopu?

* Krzysztof Kamienski czy ty musisz dyskredytować każde rozwiązanie którego nie rozumiesz?
    klamocik
    Poziom 26  
    A ja poleciłbym taki przerywnik, weż elektronikę z żarówki energooszczędnej i podłącz pod tą cewkę pierwotną oczywiście bez kondensatora trzeba by nawinąć taką na około 100 zwoi zobaczysz efekty, uwaga układ z żarówki pracuje na 230V.