Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa) do baterii litowo polimerowych

11 Jan 2016 22:46 9840 65
  • Level 9  
    Witajcie :)

Mam prośbe do osob ktore znają się na bezprzewodowym przesyłaniu prądu.

Chciałbym wykonac prostą ładowarke indukcyjną do baterii takich jak w telefonach komorkowych. Nie wiem jak się do tego zabrać, dlatego jeżeli ktoś mogłby mi pomoc lub podesłać jakiś prosty schemat takiej ładowarki to bede bardzo wdzięczny.

Prosze o wyrozumiałość i pomoc.

Pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OxomiOxomi
  • OxomiOxomi
  • Level 9  
    Tak jak poradził mi "noel200" zacząłem szukać... jeszcze bardziej, ponieważ przed założeniem tematu też probowałem ;)

Udało mi się znaleźć kilka shematow, lecz żaden nie był prosty w wykonaniu. Postanowiłem zrobić cos "swojego". Moja ładowarka indukcyjna ma pracować na zasilaniu 12V, i układzie ne555p. Z racji tego że prąd ktory trafiać biędzie na cewke nie może być stały, to układ ne555p ma mi go zamienić na przemienny. Za układem ne555p dostane przebieg prostokątny o częstotliwości 35kHz, ktory trafiając na tranzystor IRF530N zostanie zamieniony na sinusoide i leci do cewki ktora ma 10mH.
    Następnie cewka odbiornika zamieni pole magnetyczne na prąd, ktory trafiając na mostek diodowy 2W10 zostanie spowrotem zamieniony na prąd stały. Poźniej zostaje już tylko stabilizator napięcia WS78L05, ktory da nam stałe 5V.

Układu niestety nie moge dokończyć ponieważ nie wiem jakie rezystory i kondensatory i wogole jak je podłaćzyć pod układ ne555p żeby dawał mi na wyjściu przebieg o częstotliwości mniej więcej 35kHz. Może ktoś był by w stanie narysowac mi jak mam sobie poradzić z tym ukłądem ne555.

Jeżeli widzicie jakieś błędy w doborze elementow to piszcie :)

Bardzo prosze o pomoc.

• Level 25  
    mati1649 wrote:
    Układu niestety nie moge dokończyć ponieważ nie wiem jakie rezystory i kondensatory i wogole jak je podłaćzyć pod układ ne555p żeby dawał mi na wyjściu przebieg o częstotliwości mniej więcej 35kHz

Pierwszy z brzegu:
    http://www.ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator
    Ale możesz też inne podpatrzyć:
    https://www.google.pl/search?q=ne555+calculat...&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=YN6gVpe9HqP7ywOOqIOIDA
    Odnośnie schematu to ja dałbym diodę prostowniczą równolegle z cewką jak do przekaźnika, bo możesz ubić tranzystor. Nie wiem też czy z taką częstotliwością ne555 bez drivera da razy przeładowywać bramkę mosfeta.
    W odbiorniku dałbym przed mostkiem odpowiednio mocne diody zenera żeby przy braku obciążenia napięcie nie poszybowało w kosmos. Przy tej częstotliwości też diody prostownicze nie dadzą rady. trzeba założyć schottky.
  • Level 9  
    Wybrałem tak wysoką częstotliwosć ponieważ nie chciałem aby moj układ zakłucał prace np. głośnikow.

W sumie można by dać mniejszą częstotliwosć około 20kHz.

Czy przy takiej częstotliwosci ukłąd 555 działał by sprawniej???
  • Level 43  
    Wybacz Kolego, Twój schemat jest totalną bzdurą. Już nawet nie chodzi o błędne narysowanie mostka, tylko choćby o straty na stabilizatorze liniowym po stronie ,,odbiorczej", tam gdzie ich nie może być. Częstotliwość też dobrana na chybił - trafił.....To nie tak się robi......
  • Level 9  
    Krzysztofie dzięki za szczery komentarz.

Ale czy mogłbyś mi pomoc doprowadzić ten projekt do końca. Wiem że częstotliwość powiniennem obliczyć dopiero wtedy kiedy będe wiedział jaką mam cewke. A z tym mam mały problem ponieważ jedni radzą cewki powietrzne a inni na rdzeniu. Osobiście wolał bym aby była to cewka tzw. naleśnikowa, lecz musiałbym ją sam nawinąć, bo nie moge nigdzie takich znaleźć.

Jeżeli wiesz jak poprawić moj nieudolny schemat to wyślij mi go na e-mail: wermat12(malpa)gmail.com

Za każdą podpowiedź będe bardzo wdzięczny.
  • Level 43  
    Garść idei..Gdybym to ja projektował :D ..Nadajnik -rdzeń ferrytowy kubkowy otwarty, Φ 80mm, coś na podobieństwo kuchni (płyty indukcyjnej), jako obwód rezonansowy z kondensatorem pracujący na częstotliwości ok 40 - 50 kHz z mocą kilkunastu watów. Odbiornik -cewka powietrzna, kilkuzwojowa, także z kondensatorem jako obwód rezonansowy nastrojony na częstotliwość pracy nadajnika, prostownik na szybkich diodach, kondensator filtrujący i ORYGINALNY balanser -regulator ładowania, dostosowany do użytej baterii.
  • Level 9  
    Widze że masz zupełnie inne spojrzenie :) Natomiast ja bardzo chciałbym zbudować coś co opierało by się na timerze ne555.

Ale chyba do tego aby użyć timera musze sam jakoś dojść..
    Będe relacjonował jak coś pojdzie do przodu :)
  • Level 9  
    A więc mam wygenerować sygnał rezystorami i kondensatorami z wypełnieniem 50% a częstotliwość musze obliczyć wiedzac jaką mam cewke. Czy ten wzor będzie odpowiedni? f=1/2pi√LC
  • Level 9  
    Mam do Was koledzy jeszcze pytanie odnośnie dobierania elementow do ne555 aby uzyskać określoną częstotliwość. Tak... wiem że są kalkulatory do tego, ale czy ktoś wie jak to się oblicza na kartce papieru?? prosze o jakiś wzor lub przykładowe dobranie elementow i obliczenia :)

Życze miłego dnia :)
  • Level 9  
    Twoj pomysł Klamocik, jest dobry ale nie spełnia moich założeń co do tego ze chce ten projekt zrobić sam :)

Jeżeli ktoś byłby w stanie podac mi jakiś wzor do obliczenia indukcyjności cewki naleśnikowej bez rdzenia, albo chociaż troche podpowiedzieć jak to obliczyć to będe wdzięczny.

Jak sądzicie, czy cewka nadawcza i odbiorcza mogą być takie same? czy raczej powiniennem cewke nadawczą nawinąć tak aby miała więcej uH od odbiorczej?
  • Level 43  
    Wiele firm produkuje specjalizowane układy scalone przeznaczone do tego celu.
  • Level 9  
    Dobrze wiedzieć Freddy ;)

Czy ktoś moze mi podpowiedzieć jak mam rozwiazać moj problem nawijania cewki?
    Przypomne ze ma to być cewka naleśnikowa.
    Chce uzyskać cewke o indukcyjności około 50uH. Jakiego drutu użyć do tego? ile cm? ile zwojow?

Nie licze na gotowe odpowiedzi ale chociażby jakieś wskazowki jak to po kolei zrobić.

poglądowe zdjecie cewki jaką chce nawinąć w załaczniku.

• Level 43  
    Podglądnij na aliexpress są gotowe takie ładowarki do kupienia. Niektóre zdjęcia są bardzo wyraźne. To powinno Cie naprowadzić na trop.
    mati1649 wrote:
    Dobrze wiedzieć Freddy ;)
    Ta uwaga była po to , abys zerknął na karty aplikacyjne i zobaczył metody wykonania układów.
    mati1649 wrote:
    Chce uzyskać cewke o indukcyjności około 50uH.
    Dlaczego akurat tyle?
    Skorzystaj z gotowych kalkulatorów do obliczenia.
  • Level 37  
    mati1649 wrote:
    A więc mam wygenerować sygnał rezystorami i kondensatorami z wypełnieniem 50%
    Przepraszam za ot ale mam wrażenie, że na forum jest jakiś bałwochwalczy podziw/szacunek dla NE555, zobacz choćby ogólnie dostępny układ 4047 (CMOS) który daje na wyjściu od razu sygnał z wypełnieniem 50/50 a nawet dwa o przeciwnej polaryzacji, dość często przydatne.
  • Level 43  
    klamocik wrote:
    : elektryczna szczoteczka do zębów na allegro ok. 4 zł ładuje do 3V więc tylko przewinąć cewkę żeby ładowała do 6V.
    Jasne, i jeszcze dodaj, jak w otwór ~ Φ30-40mm wcisnąć telefon..Zaiste genialne :cry:
  • Level 43  
    Nadajnik ze schematu z postu #3 ma prawo działać, ale w strojeniu będzie bardziej kłopotliwy niż układ z rezonansem szeregowym i półmostkiem (który spotkasz na większości "firmowych" schematów).

Przyczyna jest taka że w układzie z półmostkiem ważna jest tylko częstotliwość, w układzie z postu #3 dobroć obwodu rezonansowego nie może być zbyt mała, bo straty w tranzystorze wzrosną.
    Quote:

Chce uzyskać cewke o indukcyjności około 50uH. Jakiego drutu użyć do tego? ile cm? ile zwojow?
    Najpierw pomyśl jak zadbać o dobre sprzężenie i zminimalizować przerwy powietrzne w obwodzie magnetycznym, cewki Wurth'a pokazane w poście #17 mają ferrytową płytkę z tyłu, co poprawia sprzężenie.
    Poszukaj na jakim ferrycie byś to robił (jaki dostaniesz) kol Krzysztof Kamienski proponował rdzeń kubkowy dużej średnicy, ja bym zaproponował płaskie rdzenie EI albo płytki ferrytowe jak u Wurth'a, będzie to lżejsze i tańsze od rdzenia kubkowego Φ80

Indukcyjność i częstotliwość to rzeczy drugorzędne, po prostu trzeba zrobić cewkę która pasuje do wybranego rdzenia.
  • Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Nadajnik ze schematu z postu #3 ma prawo działać,
    Ciekawe jakim sposobem.
  • Level 29  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    klamocik wrote:
    : elektryczna szczoteczka do zębów
    Jasne, i jeszcze dodaj, jak w otwór ~ Φ30-40mm wcisnąć telefon..Zaiste genialne :cry:
    Genialne jest to wciśnięcie ale jeszcze nie mówimy o kształcie obudowy.
  • Level 43  
    Freddy wrote:
    jarek_lnx wrote:
    Nadajnik ze schematu z postu #3 ma prawo działać,
    Ciekawe jakim sposobem.

Czepiasz się szczegółów :) miałem na myśli stopień wyjściowy - cewkę kondensator i tranzystor, to że generator na 555 jest niedokończony, wydało mi sie nie istotne, na tym etapie. Jak na kilkadziesiąt kHz to rezystor 220Ω jest za duzy, częstotliwość rezonansowa za mała i za duzy stosunek L/C, to mozna szybko poprawić, jednak zalecał bym zmianę topologii na półmostek, żeby było mniej problemów przy uruchamianiu.
  • Level 43  
    klamocik wrote:
    Bajki pleciesz, chlopie, bo w szczoteczce masz cewki cylindryczne, a tutaj z konieczności płaskie, więc będzie to to pracowało z 10% sprawnością w porównaniu do szczotki.
  • Level 29  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    klamocik wrote:
    Bajki pleciesz, chlopie, bo w szczoteczce masz cewki cylindryczne, a tutaj z konieczności płaskie, więc będzie to to pracowało z 10% sprawnością w porównaniu do szczotki.
    Bajki to ty pleciesz, udzieliłem się w poście 14 gdzie mowy nie było o kształcie cewek więc nie bij piany.
  • Level 9  
    Dzięki za tak liczny udział w temacie :) Każdą sugestie staram się rozważyć.

Na dzień dzisiejszy mam złożony układ taki jak podaje w załączniku. Układ działa jednak nie tak jak powinien. Tranzystor IRFZ44N grzeje się jak głupi, w dodatku przewod + zasialacza grzeje się jak by zwarcie gdzieć było. A na dodatek regulator napiecia L7805 nic nie daje, zamiast napięcia 5V, mam 10V (po maksymalnym zblizeniu do siebie cewek).

Cewki obliczyłem za pomocą aplikacji z tej stronki: http://coil32.net/online-calculators/flat-spiral-pancake-tesla-coil.html.
    Cewka nadawcza ma 15uH i kondensatorem 6.8nF ustawiłem rezonans na częstotliwość około 500kHz. Natomiast cewka odbiornika ma 55uH i kondensatorem 2.2nF ustawiłem rezonans na częstotliwość około 460kHz.
    Wiem że rezonans cewki odbiornika i nadajnika powinien być prawie identyczny, ale akurat nie miałem pod ręką odpowiednich kondensatorow. Czy to moze powodować moje problemy???

Układ ne555 jest oczywiście astabilny i generuje sygnał z wypełnieniem 50% o częstotliwości dokładnie 106kHz. I tu też pytanie mam, czy ta częstotliwość może być inna niż czestotliwosć rezonansu cewek??

I teraz to co najbardziej mnie ciekawi, w jaki sposob mam obliczyć rezystor R1??? Bo napewno nie jest on odpowiedni.

W załacznikach schemat układu, cewki nadajnika i odbiornika (wersja prototypowa :) ) i zasilacz jakim cały układ jest zasilany.

Prosze o wasze cenne wskazowki :) ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa) do baterii litowo polimerowych ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa) do baterii litowo polimerowych ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa) do baterii litowo polimerowych
  • Level 43  
    Nie ważne czy cewki cylindryczne czy płaskie, zapewnienie dobrego współczynnika sprzężenia, gdy strumień częściowo zamyka sie przez powietrze, nie jest łatwe.

A żeby mieć dobrą sprawność, należy zadbać o dużą dobroć cewki, nawet jeśli prad cewki bedzie duzy, a sprzężenie małe, moc pobierana z zasilania nie musi być duza - po to jest obwód rezonansowy.

EDIT, widzę że autor nie na tym poziomie, żeby skożystał z tego co napisałem powyżej.

Quote:

Na dzień dzisiejszy mam złożony układ taki jak podaje w załączniku. Układ działa jednak nie tak jak powinien. Tranzystor IRFZ44N grzeje się jak głupi, w dodatku przewod + zasialacza grzeje się jak by zwarcie gdzieć było.
    To normalne w niezestrojonym układzie, straty będą bardzo duze, to należy stroić tak jak wzmacniacz klasy E - tranzystor ma sie ponownie załączyć kiedy napięcie na drenie osiągnie najnizszą wartość, trzeba podłaczyć oscyloskop i zobaczyć co sie dzieje.
    Quote:

A na dodatek regulator napiecia L7805 nic nie daje, zamiast napięcia 5V, mam 10V (po maksymalnym zblizeniu do siebie cewek).
    Pewnie coś źle podłączyłeś albo uszkodziłeś go wcześniej, takie banalne problemy mnie nudzą ;) napraw sam ;)

Quote:
    Cewka nadawcza ma 15uH
    W układzie rezonansowym wypadało by wiedzieć dokładnie, albo zastosować układ samowzbudny, który będzie w rezonansie niezależnie od dokładnych parametrów cewki (np układ Mazzilliego)

Quote:
    i kondensatorem 6.8nF ustawiłem rezonans na częstotliwość około 500kHz.
    rezystancja charakterystyczna obwodu rezonansowego 47Ω, prąd płynący w obwodzie rezonansowym bedzie za mały. 500kHz to sporo przydał by sie lepszy generator i driver MOSFETa żeby to działało sensownie przy takiej częstotliwości.

Quote:
    Natomiast cewka odbiornika ma 55uH i kondensatorem 2.2nF ustawiłem rezonans na częstotliwość około 460kHz.
    Wiem że rezonans cewki odbiornika i nadajnika powinien być prawie identyczny, ale akurat nie miałem pod ręką odpowiednich kondensatorow. Czy to moze powodować moje problemy???
    Jak masz mało kondensatorów to możesz regulować indukcyjnością.
    Quote:

Układ ne555 jest oczywiście astabilny i generuje sygnał z wypełnieniem 50% o częstotliwości dokładnie 106kHz.I tu też pytanie mam, czy ta częstotliwość może być inna niż czestotliwosć rezonansu cewek??
    Ma być odpowiednio dobrana, będzie sie troche różnić, ale nie 5 razy.

Quote:

I teraz to co najbardziej mnie ciekawi, w jaki sposob mam obliczyć rezystor R1??? Bo napewno nie jest on odpowiedni.
    Jak sie stosuje układy nie zalecane przez producenta to później nie wiadomo jak policzyć ;)

Brakuje kondensatorów odsprzęgajacych zasilanie 555 i stopnia mocy, jak podłączysz oscyloskop zobaczysz że kształt przebiegów wygląda tragicznie.

A co z tym ferrytem, widzę że cewka leży na czymś szarym, źle jeśli to nie jest ferromagnetyk, a jescze gorzej jeśli to jakikolwiek metal.
  • Level 9  
    Witam.

W układzie zmieniło się tylko to że zmniejszyłem częstotliwość rezonansową elementow. Ukłąd ne555 generuje sygnał o częstotliwosci 20Khz. I mam nadzieje ze teraz jest dobrze podłączony :)
    Cewka nadajnika 39Khz, cewka nadajnika 38,5Khz - myśle że taka rożnica w niczym nie przeszkadza.
    Tranzystor IRFZ44N już się nie grzeje - ciagle jest zimny.

Regulator napiecia też już działa prawidłowo.

Cewki niestety narazie nia mają żadnego farromagnetyku. (na zdjeciu cewka leży na drewnianej podstawce). Myśle nad kupnem foli ferromagnetycznej.

Natomiast problem jaki został to bardzo nagrzewający się przewod "+" zasilania układu nadajnika. Przewody od cewki nadajnika rownież robią się delikatnie ciepłe.
    Najgorsze jest to ze to nagrzewanie przewodow następoje pare sekund od podłączenia ukłądu do zasilania. A więc gdzie musi być zwarcie ktorego nigdzie niedostrzegam. Podłączałem to wszystko już wile razy i zakażdym razem się bardzo nagrzewa.

O co moze chodzić???
  • Level 43  
    No prosze, a Ten dalej swoje z tym 7805 w ,,odbiorniku'' ! Kolego Miły, jak już nie masz gdzie mocy tracić, tylko w najbardziej newralgicznym punkcie, to żarówkę tam podłącz, przynajmiej będzie z niej taki pożytek, że będzie świeciła i wskazywała najkorzystniejsze położenie cewek względem siebie :idea: