Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kabla lub przewodu do zasilania oświetlenia w piwnicy

12 Sty 2016 00:19 2703 14
  • Poziom 36  
    Rozważam opcję dodania drugiego punktu świetlnego, aby rozświetlić swoją piwnicę, bo z jednym punktem, z żarówką halogenową niecałe 60W, świecącą niby jak 70W to w drugiej części, ze względu na budowę piwnicy panuje półmrok. Niewiele pomogła zmiana na lampę LED odpowiednik 100W, także 2 punkty świetlne to podstawa, aby nastała jasność i obyło się bez konieczności wspomagania latarką.

Chciałbym zastosować do tego celu właściwe okablowanie, spełniające niezbędne wymagania, aby było dobrze i bez fuszery.
    Bo jak parę lat temu była modernizacja oświetlenia (wymiana na nowe owalnych opraw oświetleniowych) w częściach wspólnych piwnicy to "zawodowiec" użył kilkunastocentymetrowych kawałków białego YDYp do połączenia tych owalnych opraw oświetleniowych z najbliższą puszką rozdzielczą, a dla mnie laika YDYp jest kablem typowo podtynkowym, a nie natynkowym ale to tak na marginesie.

Zakładam, że "stary" rodzaj istniejącego okablowania jest prawidłowy, choć jest to jeszcze aluminium. Kable są czarne, okrągłe, montowane natynkowo, utrzymywane co parędziesiąt centymetrów punktowo, specjalnymi uchwytami z regulowaną siłą docisku za pomocą śrubokręta.

Zrobiłem już wstępną analizę i najlepiej pasuje mi do piwnicy YKY, choć nie mam 100% pewności, czy dobrze wybrałem.

Czy poniższy przykładowy rodzaj kabla YKY jest prawidłowy do zastosowania w piwnicy natynkowo, z punktowymi uchwytami?
    http://www.speckable.pl/produkt/4139/Kabel-YKY-NYY-J-4x2,5mm-0,6-1kV.html?ref=g106
    Czy może jednak w piwnicy należy stosować inny rodzaj kabli, jeśli tak to o jakim symbolu?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 27  
    Możesz zastosować ydyp albo okrągły ydy. Za Yky nie warto przepłacać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 32  
    BUCKS napisał:
    dla mnie laika YDYp jest kablem typowo podtynkowym, a nie natynkowym

To jest przewód.
    Może być stosowany nad tynkiem na uchwytach.
    Mnie bardziej interesuje czy laik potrafi wykonać nowy obwód zgodnie z obowiązującymi przepisami ...
    BUCKS napisał:
    aby było dobrze i bez fuszery.
  • Poziom 36  
    Dzięki djlukas za Twoją odpowiedź.

Na długości 3-4m trudno mówić o przepłacaniu, bo kabel zostanie tam na lata. Zresztą w Spec Kablach różnice między YDY, a YKY są groszowe, także cena nie gra roli.

Zależy mi na zachowaniu zgodności wizualnej z istniejącym okablowaniem (okrągłe i czarne) oraz aby był to kabel spełniający w 100% wszelkie wymogi formalne do stosowania w piwnicy.

YDY widziałem tylko białe i nie było ich w wersji czarnej, dlatego na wstępie go odrzuciłem.
    Poza tym jak wcześniej pisałem YDY, YDYp dla mnie są to kable typowo podtynkowe, ewentualnie natynkowe ale w rurkach, także YDY tak na czuja nie pasuje mi jako kabel w piwnicy "wiszący luzem" z punktowymi mocowaniami, jak jest w tym przypadku.
    Ponadto ten YKY z linka ma w opisie "nie rozprzestrzeniający płomienia" co może ma znaczenie.

Raczej oczekiwałem odpowiedzi zawodowego elektryka zwracającego uwagę na detale, który potwierdzi lub odrzuci moje wątpliwości i mój wybór.

jann111 napisał:
    BUCKS napisał:
    dla mnie laika YDYp jest kablem typowo podtynkowym, a nie natynkowym

To jest przewód.
    Może być stosowany nad tynkiem na uchwytach.

Jako laik słowa przewód/kabel używam zamiennie i nie rozróżniam tych pojęć tak jak robią to zawodowcy, czy znawcy tematu.
    Czyli YDY to jedyny słuszny wybór, a YKY to był zły wybór? Rozumiem, że YDY jest do kupienia w kolorze czarnym?

jann111 napisał:
    Mnie bardziej interesuje czy laik potrafi wykonać nowy obwód zgodnie z obowiązującymi przepisami ...
    BUCKS napisał:
    aby było dobrze i bez fuszery.

Ten laik zrobił w mieszkaniu wymianę RCD 3 fazowego na 3x RCD jednofazowe. Modernizacja przeszła już 2 tzw. kontrole 5 letnie, jedną nawet z pochwała za bardzo dokładny opis bezpieczników, z podziałem na fazy, czego kontrolujący jeszcze nie widział w mieszkaniach, które kontrolował.
    Uważam, że jak na "laika" jak siebie nazywam mam wystarczającą wiedzę na zrobienie prawidłowego obwodu świetlnego.
    Problemem jaki mam jest dobór okablowania, a nie kwestia wykonania.
  • Poziom 32  
    Kolego, jeśli Ty chcesz zastosować YKY z tego powodu, że pasuje pod kolor do starego, aluminiowego przewodu który za niedługo zostanie wymieniony to Twoja sprawa.
    Tak, można również zastosować YKY.
    Chciałem tylko sprostować, że YDYp nie jest przewodem tylko podtynkowem jak Ci się wydaje.
  • Poziom 18  
    A gdzie ten kabel podłączysz? Jakie będzie zabezpieczenie poprzedzające go? Gdzie podłączysz przewód ochronny? Daj zdjęcie tego miejsca.

Do oświetlenia (dwa punkty)
    bezpiecznik S B6A lub B10A to YDY lub YKY 3x1.5 lub o większym przekroju
    bezpiecznik S B16A to YDY lub YKY 3x2.5 lub o wiekszym przekroju
  • Poziom 15  
    No kolego chyba żartujesz ze ma brać 3x2.5 do 100W obciążenia na odcinku jeszcze 3-4m
  • Poziom 18  
    naciamen napisał:
    No kolego chyba żartujesz ze ma brać 3x2.5 do 100W obciążenia na odcinku jeszcze 3-4m

Kolego, przede wszystkim to przekrój przewodu powinien być dobrany do poprzedzającego zabezpieczenia jeżeli jego zmiany nie planuje Autor. Podałem opcje.

Jak bym tam był to jeszcze bym zmierzy IPZ żeby być pewnym że SWZ zadziała.
  • Poziom 36  
    jann111 napisał:
    Kolego, jeśli Ty chcesz zastosować YKY z tego powodu, że pasuje pod kolor do starego, aluminiowego przewodu który za niedługo zostanie wymieniony to Twoja sprawa.
    Tak, można również zastosować YKY.
    Chciałem tylko sprostować, że YDYp nie jest przewodem tylko podtynkowem jak Ci się wydaje.

To jest kamienica, gdzie w całej piwnicy, łącznie z częściami wspólnymi są czarne kable dlatego chodzi mi o zachowanie jednolitej estetyki.
    W najbliższym czasie żaden "remont" piwnicy nie jest planowany, także wymiany przewodów nie będzie.
    Nie sprawdzałem jeszcze z jakiego materiału są pozostałe kable ale skoro w mojej piwnicy do oprawy dochodzi aluminium to zakładam, że reszta piwnicy ma to samo.

Wyjątkiem są w częściach wspólnych odcinki białego YDYp po 15cm tam gdzie parę lat temu były wymieniane oprawy na nowe, bo wcześniej większość z tych opraw nie świeciła.
    Dzięki za wyjaśnienie będę pamiętał, że YDY/YDYp można też wieszać bez rurek, luzem na uchwyty punktowe.

elvis13 napisał:
    A gdzie ten kabel podłączysz? Jakie będzie zabezpieczenie poprzedzające go? Gdzie podłączysz przewód ochronny? Daj zdjęcie tego miejsca.

Do oświetlenia (dwa punkty)
    bezpiecznik S B6A lub B10A to YDY lub YKY 3x1.5 lub o większym przekroju
    bezpiecznik S B16A to YDY lub YKY 3x2.5 lub o wiekszym przekroju

To kamienica, a nie domek, więc zabezpieczenia na klatce schodowej nie są w moim zasięgu, poza tym w grę nie wchodzą żadne zmiany w tym zakresie.

W mojej "prywatnej" piwnicy jest puszka rozdzielcza do której chce się podłączyć z drugim punktem świetlnym, czyli robię zmianę na tzw. ostatnim metrze instalacji, a nie w całej linii, więc nie trzeba robić analizy jakbym budował instalację od podstaw.

Do starej oprawy użyto tylko fazy i zera, trzecia żyła jest zwyczajnie ucięta jakby z założenia nigdy nie miało tam być żadnej ochrony
    Nową oprawę będę miał plastykową, więc PE i tak nie będzie do niej podłączany ale z neonówką i multimetrem sprawdzę, czy w ogóle żyła PE jest fizycznie podłączona i dochodzi do mojej piwnicy, bo póki nie sprawdzę miernikiem to nie wierzę w same kolory i ilość żył.
    Dodatkowo jako punkt odniesienia wykorzystam lampy w częściach wspólnych, które były wymieniane przez zawodowca i podłączane 15cm trój żyłowym YDYp, więc namierzenie PE będzie dla mnie proste.

elvis13 napisał:
    naciamen napisał:

Kolego, przede wszystkim to przekrój przewodu powinien być dobrany do poprzedzającego zabezpieczenia jeżeli jego zmiany nie planuje Autor. Podałem opcje.

Jak bym tam był to jeszcze bym zmierzy IPZ żeby być pewnym że SWZ zadziała.

W kwestii przekroju zgadzam się z elvisem13.
    :arrow: Naciamen
    To kamienica, gdzie w piwnicy będzie w sumie kilkadziesiąt metrów przewodu, oraz ok. 30 punktów świetlnych. Kiedyś jeden lokator podłączał sobie nawet piłę elektryczną do cięcia drewna na opał, więc w sumie trudno powiedzieć jakie jest obecnie zabezpieczenie ale z pewnością nie jest to 6A, więc pozostaje 10 lub 16A.
    Z przekrojem chcę dostosować się do tego co zastanę w części wspólnej, aby był on w miarę jednolity, bo lepiej jakby miał być ciut większy niż za mały.

:arrow: elvis13 IPZ i SWZ to dla mnie niezrozumiałe pojęcia ale w tym wypadku nie zamierzam poprawiać elektryka ani robić testów np. na to czy piwnicę chroni RCD, bo potem nie będę miał jak włączyć tej różnicówki.

W sumie sedno sprawy zostało rozwiązane tzn. że mój wybór YKY do piwnicy był prawidłowy pod kątem czarnego koloru i pozostałych parametrów.
    Dzięki za wszystkie uwagi.
  • Poziom 27  
    BUCKS napisał:
    W sumie sedno sprawy zostało rozwiązane tzn. że mój wybór YKY do piwnicy był prawidłowy pod kątem czarnego koloru i pozostałych parametrów

Jeżeli zależy ci na czarnym kolorze to bez problemu możesz go zastosować. A tak jak kolega jann111 napisał przewód ydy jest także przewodem nadtynkowym. Pisałem o kosztach dlatego, że większość ludzi szuka rozwiązań najtańszych a spełniających wymagania techniczne, dlatego proponowałem ydy.
  • Poziom 26  
    Jeśli oryginalne przewody są aluminiowe to jak rozwiązano połączenia z nowym przewodem?
    W/g mnie to punkt połączenia jest krytyczny, jeśli zastosowano zwykłą skrętkę lub kostki zaciskowe to już więcej nie da się popsuć...
  • Poziom 36  
    djlukas napisał:
    Pisałem o kosztach dlatego, że większość ludzi szuka rozwiązań najtańszych a spełniających wymagania techniczne, dlatego proponowałem ydy.

Różnice na 1 metrze są od 16 do 71 groszy, także przy 4m przepłacam 0,64-2,84zł, także stać mnie na to i nie szukam najtańszej opcji :)

Tak z innej beczki to ja uważam, że jako naród jesteśmy zbyt biedni i nie stać nas na taniochę, która często okazuje się być słabej jakości. Dlatego oszczędności czasem są pozorne, tym bardziej, że niektóre wydatki to inwestycja na wiele lat, więc dopłata np. 100-200zł nie powinna szokować.

Jacek Rutkowski napisał:
    Jeśli oryginalne przewody są aluminiowe to jak rozwiązano połączenia z nowym przewodem?
    W/g mnie to punkt połączenia jest krytyczny, jeśli zastosowano zwykłą skrętkę lub kostki zaciskowe to już więcej nie da się popsuć...

Na razie bez rozwiązania, bo wizję lokalną i ewentualne modernizacje będę robił najwcześniej na wiosnę.

Aluminium dochodzi do mojej oprawy oświetleniowej ale co jest dalej to nie wiem na 100%, a bez sprawdzenia mogę tylko przypuszczać i zgadywać.
    Zobaczę jakie rozwiązania zastosował elektryk co wymieniał w części wspólnej oprawy na nowe, więc mam bazę do porównań.

Na klatce schodowej wszędzie jest miedź, a dopiero każdy z lokatorów przy indywidualnym remoncie mieszkania wymieniał aluminium na miedź.
    Być może podobnie jest w piwnicy, że część wspólna jest na miedzi, a tylko w indywidualnych piwnicach zostało aluminium.

W zależności od zastanego stanu instalacji to zastosuję takie same połączenie jak elektryk co podłączał nowe oprawy w części wspólnej albo wymienię doprowadzenie do mojej piwnicy na miedziane.
  • Poziom 26  
    Jeśli jest miedź to najlepszym rozwiązanie jest pozbycie się aluminium. Przy paru metrach nie ma co się zastanawiać i od razu położyć nowy miedziany kabel...
  • Poziom 36  
    Na linii głównej jest miedź i ona wchodzi do mojej piwnicy.
    Dopiero ostatni metr to aluminium tj. od puszki rozdzielczej do włącznika i do żarówki. Przewód YKY pasuje idealnie, kolorystycznie i wizualnie.
    Jeszcze raz dzięki za wszelkie uwagi.

Temat zamykam, bo przychodzą maile z przypomnieniem o otwartym temacie ;)