Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System stereo do domowego odsłuchu (amplituner stereo+STX'y)

majoxxx 12 Sty 2016 00:44 2388 24
  • #1 12 Sty 2016 00:44
    majoxxx
    Poziom 13  

Witam

Doszedłem ostatnio do wniosku że jednak muszę wymienić swój sprzęt domowy po tym jak zacząłem pracować w studiu nagraniowym. Nie będę pisał jaki jest w tej chwili bo w sumie wstyd.

Jedyną rzeczą z aktualnego sprzętu pozostaje gramofon (bez przedwzmacniacza) z systemem Shure 44-7.

Potrzebuję solidnego amplitunera. Ma on być stereofoniczny (tak jestem pewien że nie kino domowe). Sprzęt będzie służył w większości do słuchania muzyki z płyt winylowych.
    Jakiej muzyki słucham? - Dosyć ciekawie, zaczynamy od Straussa, poprzez Nine Simone, trochę blues'a, wszelki rock lat 80 (zaczynając od zeppelinów kończąc na motorheadzie, chociaż poluje jeszcze na płyty Machine Head'a), bardzo dużo Queen, AC/DC, dochodzi do tego polski Hip-Hop, sporo elektroniki, w tym nawet D'n'B. Czyli po krótce - wszystko co da się słuchać.
    Budżet, zapewne to jest dosyć istotne. Na amplituner razem z odtwarzaczem DVD (osobny klocek) chce przeznaczyć koło 1000 zł (nie jest to kwota sztywna i może być zmieniona jeżeli będzie coś znacznie lepszego).
    Sprzęt który chce kupić zapewne będzie używany (lepiej lepszy używany niż gorszy nowy). Najchętniej kupiłbym coś starego, sprawdzonego, może być nawet z ubiegłej epoki (lata 90'te). W sumie największym wymaganiem jest wejście gramofonowe. Wolałbym żeby nie był to sprzęt chiński (mówię tutaj o miejscu wytworzenia, nie o markach). Mile widziana klasyczna budowa (nie na STK'ach)

Kolumny:
    Amplituner będzie współpracował na 95% z kolumnami STX'a:
    STX Electrino 250 lub STX FS-250. Cenię polskiego producenta.

Pomieszczenie odsłuchowe ma około 20m^2.

Jestem otwarty na każdą markę amplituner'a, jednakże jest tyle tych wszystkich modeli że nie jestem w stanie wszystkiego sprawdzić :S

Pozdrawiam
    Maiek

0 24
  • #2 12 Sty 2016 01:02
    Damnian
    Poziom 34  

Wiem, że nikt nawet nie weźmie tego pod uwagę. Ale ze swojej strony mogę polecić Saba Mi350 albo przynajmniej ukierunkować drogę wyboru. Wprawdzie nie jest to amplituner, ale kto miał styczność z tym wzmacniaczem wie jak to zacnie gra. U mnie jest od niespełna roku z monitorami Saba B 150. Słucham głównie blues'u i podobne i w tym się sprawdza bardzo dobrze: wzmacniacz gra bardzo miękko i naturalnie. Jeśli zdecydujesz się na wzmacniacz starej klasy Hi-fi to zwracaj uwagę jak wygląda w środku czy ktoś wcześniej nie reperował go na zamiennikach.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Sty 2016 09:56
    k52
    Poziom 32  

majoxxx napisał:

Potrzebuję solidnego amplitunera. Ma on być stereofoniczny (tak jestem pewien że nie kino domowe).
    Budżet, zapewne to jest dosyć istotne. Na amplituner razem z odtwarzaczem DVD (osobny klocek) chce przeznaczyć koło 1000 zł

Jak planujesz gramofon i słuchanie muzyki z płyt cd i czarnych, a nie tylko radia, nie ładuj się w amplituner.
    Amplituner to można kupić jak się ma 300zł więc sprawa jakości nie jest już tak ważna, a ważne jest radyjko.
    Nowe amplitunery stereo za 700-900zł nie są wiele warte, choć i tak lepsze niż amplitunery kinowe w tej samej cenie, ale oczywiście musisz sam posłuchać.
    Lepiej wybrać klasyczny wzmacniacz stereo i niedrogie dvd, lub używane CD. Tuner cyfrowy kupisz nieraz poniżej 100zł.
    STX electrino, ma według mnie cieplejszy dźwięk i jakby dynamiczniejszy, niż bardziej równo grające fs. Jak koniecznie amplituner z wejściem phono to popatrz za używkami Yamaha rs500, Onkyo tx8020 pod te Electrino.

0
  • #4 12 Sty 2016 13:08
    intenso
    Poziom 38  

Jedno mnie tylko dziwi i muszę zapytać

Zacząłeś pisać że zacząłeś pracę w studiu i z Twojej wypowiedzi wywnioskowalem że sprzęt który posiadasz to
    Tragedia
    Chcesz sobie polepszyć jakość słuchania muzyki a do odtwarzania płyt chcesz kupić dvd? To ja tu czegoś nie rozumie, chyba że dvd to jedynie transport i masz zamiar kupić zewnętrznego DAC-a.

0
  • #5 12 Sty 2016 14:04
    majoxxx
    Poziom 13  

DVD ma być zwykłym uzupełnieniem, które ma umożliwić mi słuchanie płyt CD, a zarazem odtworzeniem jakiegoś filmu. Głównym źródłem dźwięku ma być gramofon + komputer (kartę dźwiękową mam zewnętrzną: Final Scratch 2.0).

Jeżeli rzeczywiście jest tak że amplitunery są znacznie słabsze jakościowo od wzmacniaczy w takim razie potrzebuje dobrego wzmacniacza a tuner sobie dokupię jak będę go naprawdę potrzebował. Chciałem żeby sprzęt miał swoją funkcjonalność i uniwersalność, ale jestem jak najbardziej gotowy na zrezygnowanie z tej idei na rzecz jakości sprzętu.

W studiu mam KRK Rokit 8 podpięte pod Presonusa SL16 AI. Chciałbym żeby mój sprzęt grał na mniej więcej podobnym poziomie (o ile jest to możliwe w danym budżecie).

Czytałem opinie na temat kolumn STX'a i wiem, że na pewno będą to Electrino.

0
  • #6 14 Sty 2016 17:37
    majoxxx
    Poziom 13  

A coś ze stajni Denona?

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sty 2016 16:52
    k52
    Poziom 32  

Stx electrino250 z Denonem 720/710 dadzą dynamiczny, lekko ocieplony dźwięk, bez nadmiernej ostrości, przyjemny bas i średnicę.
    Tańszy Denon serii 5^^ gra mniej równo i trochę dodaje do skrajów pasma, względem wyższego modelu 720.
    Amplitunerów Denona dra 500, 700 jest mało (były drogie ) grały ostrzej w górze pasma od wzmacniaczy, ale nie mają wejścia na gramofon.

Jak pisałem, do raczej neutralnie grających Stx trzeba ostrożnie dobierać wzmacniacz, albo wiedzieć czego się chce. Z Denonem dla jednych będzie za mało detaliczne, a znów połączenie z jakąś tanim amplitunerem Yamaha rs201 zagra płasko w basie i technicznie. Jakimś środkiem może być Pioneer A30, od biedy A20, lub amplituner Yamaha RS500.

majoxxx napisał:
    Wolałbym żeby nie był to sprzęt chiński (mówię tutaj o miejscu wytworzenia, nie o markach).

Nie bardzo to rozumiem, bo nawet bardzo znane i drogie Europejskie marki przeniosły produkcję do Chin. Z drugiej strony są dobre Chińskie marki, są solidnie wykonane, grają dobrze, tyle że drogie.

0
  • #8 16 Sty 2016 18:21
    majoxxx
    Poziom 13  

No właśnie natknąłem się na DENON DRA-735R, który ma wejście phono i wpadł mi w oko. Jednak zaczął mnie zastanawiać, jakim cudem on ma 2x 130 W przy 4R, kiedy max pobór mocy ma 250W :>

Widzę również, że Marantz'e są dosyć tanie, jednakże nie słyszałem żadnych opinii na ich temat. Ich niska cena jest spowodowana tym że są to "badziewia" czy po prostu jest to marka niezbyt ceniona w Polsce? Na oku mam zestaw "Amplituner 75SR - 1010/2B + Deck 75SD - 1010/2B + CD 75 DC - 1010/2B.

0
  • #9 16 Sty 2016 18:25
    intenso
    Poziom 38  

Marantz to jest ceniona i dobra firma, to jest to samo co Denon, ta sama stajnie tylko inna nazwa :)

0
  • #10 17 Sty 2016 16:26
    k52
    Poziom 32  

Marantz badziewny, oj kolego na innych firach dostałbyś bana. Mało popularne, a moźe nie każdego stać na Marantz pm15s, Pearl, czy nawet pm 6005, bo biedny Kowalski woli kupić więcej tanich ,,wattów,, u Yamahy, czy Nada.
    To że stare amplitunery są tanie, może dlatego, że bardzo stare, z wystawk i że to jednak amplitunery;)
    Dobre wzmacniacze Marantza nieraz mimo kolejnej dychy na karku potrafią kosztować nadal kilka tys.
    Tym razem z Intenso niecałkiem się zgodzę, bo właściciel Denona i Marantza ten sam, ale projekty urządzeń i styl brzmienia mocno inny. Audi i Skoda to też jedna stajnia, ale Audi różni się od Skody;) Brzmienie podobnych cenowo modeli np Denon pma1520 i Marantz pm 8005 bardzo się rõżni, innych modeli też, każdy spodoba się komu innemu.

0
  • #11 17 Sty 2016 16:32
    intenso
    Poziom 38  

Mi właśnie chodziło o właściciela.A że konstrukcje i brzmienia inne to oczywiste.

0
  • #12 24 Sty 2016 21:53
    tylordurden
    Poziom 10  

Śledzę wątek bo mam podobny dylemat co autor tematu, przepraszam że się wtryniam, mam nadzieję że nikt się nie pogniewa. Wasze wypowiedzi skłaniają mnie bardziej do kupna wzmacniacza, dalej jednak pozostaje kupa pytań, chociażby z czego wynika przewaga jeśli chodzi o dźwięk wzmacniacza nad amplitunerem? Czy jeśli wzmacniacz jest wzmacniaczem stereo oznacza to że posiada wyjścia jedynie na 2 kanały bez obsługi suba? Zawsze ceniłem sobie dobre stereo, 5.1 czy 7.1 wcale mi się specjalnie nie widzi także myślę że dobry wzmak plus 2 kolumny (no i ewentualnie sub) w zupełności mi wystarczą. Niestety doświadczenia w odsłuchu różnych marek nie mam praktycznie żadnego i tu pojawiają się moje obawy, ktoś powie że Marantz, ktoś powie że Yamaha, inny powie zupełnie co innego, wrażenia słuchowe to przecież sprawa absolutnie subiektywna. Pomyślałem więc że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupić coś co gra jak najbardziej naturalnie, coś co jest sprawdzone przez wielu słuchaczy, no tylko właśnie co? Jak kompletny laik ma się zabrać za szukanie odpowiedniego dla siebie sprzętu? Jeśli ktoś chciałby mi pomóc będę bardzo wdzięczny. Lubię miękkie brzmienia, bez piskliwych sporanów, lubię płynny, łagodny ale mocny środek i głęboki bas sprawiający wrażenie ciepłego dopełnienia, który nie wybija się na pierwszy plan. Także jeśli przychodzi coś komuś na myśl proszę o sugestie, nie chciałem robić oddzielnego tematu bo myślę że autor tego wątku też może na tym skorzystać.
    PS. kolumn nie mam, póki co KEF Q5, Q7 wpadły mi "w oko"

0
  • #13 24 Sty 2016 23:44
    Damnian
    Poziom 34  

tylordurden Amplituner jak sama nazwa wskazuje to połączenie tunera ze wzmacniaczem. Nie ma nic do tego czy będzie więcej wyjść to już zależy od konkretnego modelu jak producent ''ubajeruje'' amplituner. Jeśli chodzi o kwestie jakości brzmienia i wyboru sprzętu to sprawa jest dosyć prosta nawet z ekonomicznego punktu widzenia. Mając wzmacniacz i amplituner w tej samej cenie, to producent gdzieś musiał zaoszczędzić żeby wyjść jeszcze na plus. Nie kwestionując tutaj oczywiście dobrej jakości brzmienia amplitunera bo to osobny temat a takie owszem jak najbardziej są. Konkretne modele np Cambridge A1, NAD 3020, Rotel RA 500. Coś większego Denon PMA 520 (nie mylić z tym nowszym), Technics SU-V6x, Onkio A-8015 to są na prawde dobre sprzęty które też odpowiednio kosztuja na dzień dzisiejszy.

0
  • #14 25 Sty 2016 12:58
    tylordurden
    Poziom 10  

Co udało mi się znaleźć:
    Cambridge A1 - znalazłem za 125eur,
    NAD 3020 - 150eur, 3 brakujące przyciski,
    Denon PMA-550 + TU-520 - 150eur,
    Technics SU-V620 - 200eur,

Dobre te ceny?

0
  • #15 25 Sty 2016 23:50
    Damnian
    Poziom 34  

Zależy gdzie pracujesz.. 200 Eu zarabiając tam, a zarabiając w Polsce to jest różnica.

0
  • #16 26 Sty 2016 08:38
    tylordurden
    Poziom 10  

Ostatnio byłem u znajomego i słuchałem Sony TA-F40, jak wypada według Ciebie ten Sony względem wzmaków które podałeś?

0
  • #17 26 Sty 2016 11:13
    k52
    Poziom 32  

tylordurden napisał:
    pozostaje kupa pytań, chociażby z czego wynika przewaga jeśli chodzi o dźwięk wzmacniacza nad amplitunerem? Czy jeśli wzmacniacz jest wzmacniaczem stereo oznacza to że posiada wyjścia jedynie na 2 kanały bez obsługi suba? Zawsze ceniłem sobie dobre stereo

To że końcowo we wzmacniaczu są dwa kanały to tylko jakby wynik całej reszty różnic. Cały tor audio wewnątrz jest inaczej przemyślany i z 3 razy lepszy, także wydajniejszy niż w amplitunerze. Bo jak odejmiesz od ceny jakiejś kd, liczne wejścia, dacki, radia internetowe, usb, okaże się że masz przed sobą najniższej klasy wzmacniacz o mocno przekombinowanym torze audio, zaopatrzonym w kiepściutki zasilacz co stanowi punkt problemu i lipne kondensatory i końcówki mocy- które muszą starczyć na 5 lub 7 kanałów, a nie dwa.
    Jeśli będziesz słuchał muzyki to myśl o wzmacniaczu. Amplitunery kina domowego nigdy nie wysterują pary kolumn tak dobrze, jak zrobi to nawet tańszy wzmacniacz stereo. Na papierze wszystko może wyglądać ok, ale jest inaczej, amplituner 7.1 o mocy 7×110 W, oraz wzmacniacz stereo o mocy 2×70 W. Po podłączeniu tych samych kolumn okazuje się, że niby mocniejszy amplituner, podobną głośność osiąga rozkręcony na 80% mocy, a wzmacniaczowi stereo wystarcza ok. 30-40%. Dodatkowo te kolumny podpięte pod amplituner grają jakby bez masywnego dołu, basy niby są, ale czegoś im brakuje, dynamiki, energii, lekko dominuje wysokie pasmo. Okazuje się że wzmacniacz ma na swoje dwa kanały zasilacz około 200W, czasem 300-500W, a amplituner kinowy na kanałów 5, lub 7 ma zasilacz porównywalny(zależy od półki cenowej).
    Generalnie amplitunery kinowe mają problem z większymi kolumnami i wysterowaniem w nich basu, impedancji 4-6ohm a takich kolumn jest w sumie najwięcej.
    Może wyjść na to że amplituner kinowy za np. 2500zł gra na poziomie amplitunera stereo za 650zł, a do wzmacniacza za 1-1,5zł to bardzo mu daleko.
    Przy wzmacniaczu stereo kolumny dopiero zaczynają grać tak jak mogą i powinny. Jest bas, odpowiednio kontrolowany i muzyka zaczyna grać równiej i z werwą. To nie są to jakieś audiofilskie odczucia i nie trzeba się napinać, bo to słychać od pierwszego dźwięku muzyki.
    Oczywiście może się zdążyć że trafisz na jakiś specyficznie grający słaby i budżetowy wzmacniacz i w starciu z jakimś udanym amplitunerem kinowym, wypadnie on słabo, ale to wyjątki potwierdzające regułę.
    Co do wzmacniaczy które podałeś z Cambridge audio i Technics bym uważał, grają specyficznie zwłaszcza stare modele, a jak np . Cambridge to tak od modelu A500, 550 w górę, CA gra skrajami, analitycznie, a Technics generalnie sucho.
    Bezpiecznym brzmieniem, jak kupujesz w ciemno to raczej już NAD 325, 326, lub wyższa seria 5xx, podobnie Denony, lub Yamahy ax500, ax700, Sony.

1
  • #18 26 Sty 2016 12:37
    Damnian
    Poziom 34  

tylordurden napisał:
    Ostatnio byłem u znajomego i słuchałem Sony TA-F40, jak wypada według Ciebie ten Sony względem wzmaków które podałeś?

Nie mam pojęcia jak akurat ten konkretny model wypada, gdyż nie miałem z nim styczności. Ale patrząc na wnętrze zastanowiła mnie sekcja zasilania która jakoś specjalnie nie powala. Ja miałem raz do czynienia z Sonym, i tutaj kto co lubi, ale dźwięk po porostu mi się nie podoba. Wole osobiście czystą lecz nienatarczywą górę i bardzo miękki dół wraz z wyrównaną średnicą i tutaj moja saba mi350 sprawdziła się w tym idealnie.

1
  • #19 26 Sty 2016 18:00
    tylordurden
    Poziom 10  

k52 napisał:
    tylordurden napisał:
    pozostaje kupa pytań, chociażby z czego wynika przewaga jeśli chodzi o dźwięk wzmacniacza nad amplitunerem? Czy jeśli wzmacniacz jest wzmacniaczem stereo oznacza to że posiada wyjścia jedynie na 2 kanały bez obsługi suba? Zawsze ceniłem sobie dobre stereo

To że końcowo we wzmacniaczu są dwa kanały to tylko jakby wynik całej reszty różnic. Cały tor audio wewnątrz jest inaczej przemyślany i z 3 razy lepszy, także wydajniejszy niż w amplitunerze. Bo jak odejmiesz od ceny jakiejś kd, liczne wejścia, dacki, radia internetowe, usb, okaże się że masz przed sobą najniższej klasy wzmacniacz o mocno przekombinowanym torze audio, zaopatrzonym w kiepściutki zasilacz co stanowi punkt problemu i lipne kondensatory i końcówki mocy- które muszą starczyć na 5 lub 7 kanałów, a nie dwa.
    Jeśli będziesz słuchał muzyki to myśl o wzmacniaczu. Amplitunery kina domowego nigdy nie wysterują pary kolumn tak dobrze, jak zrobi to nawet tańszy wzmacniacz stereo. Na papierze wszystko może wyglądać ok, ale jest inaczej, amplituner 7.1 o mocy 7×110 W, oraz wzmacniacz stereo o mocy 2×70 W. Po podłączeniu tych samych kolumn okazuje się, że niby mocniejszy amplituner, podobną głośność osiąga rozkręcony na 80% mocy, a wzmacniaczowi stereo wystarcza ok. 30-40%. Dodatkowo te kolumny podpięte pod amplituner grają jakby bez masywnego dołu, basy niby są, ale czegoś im brakuje, dynamiki, energii, lekko dominuje wysokie pasmo. Okazuje się że wzmacniacz ma na swoje dwa kanały zasilacz około 200W, czasem 300-500W, a amplituner kinowy na kanałów 5, lub 7 ma zasilacz porównywalny(zależy od półki cenowej).
    Generalnie amplitunery kinowe mają problem z większymi kolumnami i wysterowaniem w nich basu, impedancji 4-6ohm a takich kolumn jest w sumie najwięcej.
    Może wyjść na to że amplituner kinowy za np. 2500zł gra na poziomie amplitunera stereo za 650zł, a do wzmacniacza za 1-1,5zł to bardzo mu daleko.
    Przy wzmacniaczu stereo kolumny dopiero zaczynają grać tak jak mogą i powinny. Jest bas, odpowiednio kontrolowany i muzyka zaczyna grać równiej i z werwą. To nie są to jakieś audiofilskie odczucia i nie trzeba się napinać, bo to słychać od pierwszego dźwięku muzyki.
    Oczywiście może się zdążyć że trafisz na jakiś specyficznie grający słaby i budżetowy wzmacniacz i w starciu z jakimś udanym amplitunerem kinowym, wypadnie on słabo, ale to wyjątki potwierdzające regułę.
    Co do wzmacniaczy które podałeś z Cambridge audio i Technics bym uważał, grają specyficznie zwłaszcza stare modele, a jak np . Cambridge to tak od modelu A500, 550 w górę, CA gra skrajami, analitycznie, a Technics generalnie sucho.
    Bezpiecznym brzmieniem, jak kupujesz w ciemno to raczej już NAD 325, 326, lub wyższa seria 5xx, podobnie Denony, lub Yamahy ax500, ax700, Sony.

Super, dzięki za wyczerpującą odpowiedź, dokładnie o to mi chodziło.

0
  • #20 28 Sty 2016 19:26
    tylordurden
    Poziom 10  

Przepraszam za zamęt ale prawdopodobnie jutro dostanę w swoje ręce KEF Q5, więc skoro teraz wiemy na czym bazować może jakaś konkretna propozycja wzmacniacza? Coś co by się ciepło z nimi zgrało.
    Gościu który sprzedaje mi KEFy pyta czy chciałbym HK 3480 bo też ma na zbyciu, co Wy na to? Mam również okazję nabyć Onkyo A-9511 dość tanio lub AX-640.
    Zaznaczam od razu że nie musi to być najlepszy możliwy wzmacniacz, chciałbym po prostu zacząć przygodę ze stereo, kiedyś na pewno zbiorę coś lepszego. Dzięki

0
  • #21 28 Sty 2016 21:46
    Damnian
    Poziom 34  

Wybór wzmacniacza to bardzo subiektywna sprawa jednemu taki pasuje a drugiemu nie. Wybór tez nie znaczy wiązanie się z nim na dłuższą mete jak nie odpowiada to sprzedajesz i nabywasz inny. Tego Harmana miałem brać z ciekawości czytałem o nim opinie i są nawet niezłe, ale niestety przyszły ważniejsze sprawy także spróbuj posłuchaj a nóż będzie Ci pasował :)

1
  • #22 29 Sty 2016 17:26
    k52
    Poziom 32  

Do nieco jasno grających KEF q5 wziąłbym tego HK3480, jest całkiem udany, będzie raczej lepszym wyborem od Onkyo.
    Jak HK jest zadbany to jeszcze pograsz z nim dłużej na innych kolumnach.

1
  • #23 29 Sty 2016 21:54
    tylordurden
    Poziom 10  

KEFy stoją już w domu, jutro będzie 3480, napiszę jak wrażenia, dzięki za odpowiedzi.

OK, już po wstępnym odsłuchu. Pierwsze wrażenia na gorąco:
    -bardzo jasny dźwięk, dużo krystalicznie czystej góry, musiałem odjąć trochę sopranu
    -mocy starczy jak na moje domowe słuchanie
    -brakuje dość znacząco dołu i basu ale słychać że jakość samego basu jest dobra, trzeba się po prostu pobawić w odpowiednie ustawienie kolumn i trochę w equalizerze
    -stereo ładne, przy dobrym źródle przestrzeń zadowalająca
    -im głośniej tym ładniej

Najlepsze że udało mi się dostać Q5 jak i 3480 praktycznie w nietkniętym stanie, umyłem kolumienki i wyglądają jak nówki, ani jednej ryski lub wgniotka, mam nadzieję że posłużą dobrych kilka lat. Dzięki raz jeszcze za rady.

0
  • #24 30 Sty 2016 20:19
    k52
    Poziom 32  

Jak się kupuje markowe zadbane rzeczy od melomana to jest ok. i często kolumny 20 letnie są jak nowe.
    Niestety bywa że sprzedawane niby nowe marketowe zestawy kina domowego wyglądają jakby skopała je cała szkoła:(

0
  • #25 31 Sty 2016 19:34
    marekv3
    Poziom 9  

Grundig serii Fine Arts np.
    wzmacniacz V3
    amplituner R3

mam obydwa

mam też zestaw Marantz

wszystko to gra bardzo dobrze i o braku mocy, czy złej jakości mowy nie ma

teraz właśnie namierzam się na STX podłogowe, ale mam dylemat, słyszałem electrino 250 i albo mi się wydaje ( bo mam akurat katar ;)) albo troszke brakuje tam środka, dół gra pięknie, góra też niczego sobie, tylko ten środek?

Jakie są Wasze odczucia a może faktycznie STX FS 250 mają lepsze średnie tony, no i jeszcze STX F-200n (bardzo dobra cena, tylko 750zł)

proszę o opinie

Pozdrawiam

0