Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie kilkoma wentylatorami z jednego wyjścia FAN na płycie głównej

12 Sty 2016 01:28 1827 8
  • Poziom 7  
    Witam.

Chciałbym sterować 3-4 wentylatorami komputerowymi z jednego wyjścia FAN 3pin płyty głównej. W sieci znalazłem projekt AVT-478, którego schemat zamieszczam poniżej:

Wentylatory mają reagować na zmiany napięcia na złączu FAN, które jest konfigurowalne z BIOSu automatycznie w zależności od temperatury lub na sztywno. Przerobiłem układ następująco:

Czy to wystarczy aby układ spełniał zadanie?
    Należy chyba jeszcze wymienić tranzystory na takie z większym Ic max?
    Mam nadzieję że obroty wentylatora na złączu płyty głównej nie są regulowane przez PWM i można zastosować mój pomysł?

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    No niestety chyba będzie tam PWM. Sam podłączyłem wentylator posiadający własny regulator obrotów w zależności od temperatury pod złącze płyty i zapomniałem w BIOS zmienić ustawienia na FULL - w efekcie wentylator pracuje ale pin kontroli prędkości wariuje i płyta pokazuje bzdury (w stylu 12000 obrotów lub więcej).
    Twoja płyta ma w BIOS jakieś ustawienia dotyczące pracy wentylatora?
  • Poziom 14  
    TechLOG napisał:
    No niestety chyba będzie tam PWM. Sam podłączyłem wentylator posiadający własny regulator obrotów w zależności od temperatury pod złącze płyty i zapomniałem w BIOS zmienić ustawienia na FULL - w efekcie wentylator pracuje ale pin kontroli prędkości wariuje i płyta pokazuje bzdury (w stylu 12000 obrotów lub więcej).

Pewnie chodziło mu o ustawienia gdzie można ustawić wentylator dal procesora nie pamiętam jak się to nazywa i chyba każda nowsza płyta to ma.Co do sterowania a nie lepiej po prostu kupić termistor NTC 470 do tego LM317 i rezystor/potencjometr układ prosty jak budowa cepa i automatycznie będzie kontrolował prędkość nawet kiedy ma się załączyć można ustalić.
  • Poziom 7  
    TechLOG napisał:

Moja płyta to MSI IM-GM45, jest dość leciwa lecz zbudowałem na jej bazie serwer NAS. Nowsze konstrukcje mają zazwyczaj więcej złącz pod wentylatory ale tutaj mam tylko dwa:

Mam takie możliwości w dobieraniu pracy wentylatora:

Dodano po 6 [minuty]:

A gdyby usunąć z układu kondensatory C1 i C4 oraz założyć, że płyta przy sterowaniu temperaturowym lub wyborze % prędkości podaje zasilanie PWM to czy układ nie działałby jako "sterowalny sygnałem PWM hub wentylatorów z regulacją obrotów potencjometrem PR1 i PR2"? O to mi w sumie chodzi:D
  • Poziom 7  
    Racja, schemat zaczerpnąłem z AVT, nic nie stoi na przeszkodzie aby wentylator włączyć w obwód kolektora i wymienić tranzystor na np. BD136-16, bo zazwyczaj wentylatory pobierają więcej jak 100mA..

Ale myślę dobrze? Układ będzie pracował jako wzmacniacz i rozdzielacz sygnału PWM ze złącza wentylatora?
  • Moderator Projektowanie
    aduro92 napisał:
    Racja, schemat zaczerpnąłem z AVT, nic nie stoi na przeszkodzie aby wentylator włączyć w obwód kolektora i wymienić tranzystor na np. BD136-16, bo zazwyczaj wentylatory pobierają więcej jak 100mA..

Owszem, ale trzeba zwiększyć R3 - tak aby tranzystor wchodził w nasycenie (dla prądu wentylatora 100mA R3 rzędu 1-2k).
    aduro92 napisał:
    Układ będzie pracował jako wzmacniacz i rozdzielacz sygnału PWM ze złącza wentylatora?

Do PWM? - nie, to się słabo nadaje gdyż WO nie lubią takiego sterowania. To układy analogowe a nie przełącznikowe.
    Do takiej pracy wystarczą zwykłe klucze tranzystorowe, najlepiej na MOSFET-ach.
  • Poziom 7  
    Dzięki za naprowadzenie.
    Moja płyta główna ma takie ustawienia jak na zdjęciu przedstawiającym BIOS, czyli umożliwia ustawienie prędkości na 10%, 20%, 30% itd. W takim razie na płycie powinien być prosty układ do zasilania wentylatora PWM lub lepiej jakaś przestrajalna przetwornica. Drugi przypadek jest lepszy bo mam napięcie stałe a nie przebieg prostokątny. Wtedy mogę zastosować WO.

Jak się upewnić co do sposobu zasilania wentylatora przez płytę? Mogę podłączyć w miejsce wentylatora szeregowo kondensator np. 100nF, rezystor 220ohm, amperomierz i sprawdzić prąd przy ustawieniu w biosie np na 30%? Przebieg prostokątny powinien spowodować przewodzenie kondensatora jak przy prądzie przemiennym? Przydał by się w sumie jeszcze rezystor rozładowujący kondensator..