Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce GTX 650 - Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność

12 Sty 2016 10:09 1137 7
  • Poziom 2  
    Witam. Problem wielokrotnie wałkowany na tym forum, ale każdy wydaje się być inny. Błąd wyskakuje tylko i wyłącznie podczas grania w Fifę 16. Obraz staje, dźwięk z gry leci dalej, po chwili gra się crashuje. Z komputera korzystać można dalej, ale po tym zdarzeniu chodzi jak startujący odrzutowiec, jakby wszystko się w nim gotowało. Bardzo jest to irytujące. Jestem świeżo po formacie i nic to nie dało. Problem nasilał się z czasem. Początkowo (wrzesień-październik) przytrafiał się bardzo sporadycznie (raz na 20 spotkań), teraz umożliwia całkowicie rozrywkę. W innych sytuacjach się tak nie dzieje. Nie pomogła zmiana ustawień w panelu NVIDIA (synchronizacja pionowa i maksymalne użycie). Temperatura karty graficznej podczas gry dochodzi do maksymalnie 75 stopni (osoby, z którymi rozmawiałem miały wyższą). Dodam, że w lutym ubiegłego zakupiłem wszystkie nowe elementy komputera z wyjątkiem zasilacza. Podejrzewam, że w nim tkwi kłopot, ale chciałbym się upewnić, bo możliwe jest również uszkodzenie karty graficznej lub problem z chłodzeniem. W kwestiach sprzętowych jestem laikiem.

Specyfikacja komputera:

Code:
    Pole   Wartość

Komputer   
    Typ komputera   Komputer z procesorem x64 obsługujący interfejs ACPI
    System operacyjny   Windows 8.1 Pro Professional
    Dodatek service pack systemu operacyjnego   [ TRIAL VERSION ]
    Internet Explorer   9.11.9600.18125
    DirectX   DirectX 11.0
    Domena logowania   [ TRIAL VERSION ]
    Data / Czas   2016-01-12 / 09:58

Płyta główna   
    Typ procesora   4x , 3300 MHz
    Nazwa płyty głównej   Nieznane
    Mikroukład płyty głównej   Nieznane
    Pamięć fizyczna   [ TRIAL VERSION ]
    Typ BIOS'u   AMI (11/05/12)
    Port komunikacyjny   Port komunikacyjny (COM1)
    Port komunikacyjny   Port drukarki ECP (LPT1)

Ekran   
    Karta wideo   NVIDIA GeForce GTX 650  (1024 MB)
    Monitor   LG W2286  [22" LCD]  (1908593694)

Multimedia   
    Karta dźwiękowa   Kontroler zgodny ze standardem High Definition Audio [10DE-0E1B] [NoDB]
    Karta dźwiękowa   Kontroler zgodny ze standardem High Definition Audio [8086-8C20] [NoDB]

Magazyn   
    Kontroler IDE   Standardowy kontroler SATA AHCI
    Storage Controller   Kontroler miejsc do magazynowania firmy Microsoft
    Dysk fizyczny   IOI-CFC USB Device
    Dysk fizyczny   IOI-MMC USB Device
    Dysk fizyczny   IOI-MSC USB Device
    Dysk fizyczny   IOI-SMC USB Device
    Dysk fizyczny   ST500DM002-1BC142  (465 GB)
    Napęd dysków optycznych   TSSTcorp CDDVDW SH-S203P  (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:20x/8x, DVD-RW:20x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
    Status dysków SMART   OK

Partycje   
    C: (NTFS)   [ TRIAL VERSION ]
    Rozmiar całkowity   [ TRIAL VERSION ]

Urządzenia wejściowe   
    Klawiatura   Standardowa klawiatura PS/2
    Mysz   Mysz zgodna z HID
    Kontrolery gry   Microsoft PC-joystick driver

Sieć   
    Podstawowy adres IP   [ TRIAL VERSION ]
    Podstawowy adres karty (MAC)   D0-50-99-3C-09-9B
    Karta sieciowa   Kontroler Qualcomm Atheros AR8171/8175 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.30)  (192. [ TRIAL VERSION ])

Urządzenia zewnętrzne   
    Drukarka   Fax
    Drukarka   Microsoft XPS Document Writer
    Kontroler USB1   Etron USB 3.0 eXtensible Host Controller - 0100 (Microsoft) [1B6F-7023] [NoDB]
    Kontroler USB1   Intel(R) USB 3.0 eXtensible Host Controller - 0100 (Microsoft) [8086-8C31] [NoDB]
    Urządzenie USB   Generic USB Hub
    Urządzenie USB   Generic USB Hub
    Urządzenie USB   Kontroler konsoli Xbox 360 dla systemu Windows
    Urządzenie USB   Urządzenie pamięci masowej USB
    Urządzenie USB   Urządzenie wejściowe USB
    Urządzenie USB   Urządzenie wejściowe USB

DMI   
    DMI: producent BIOS'u   American Megatrends Inc.
    DMI: numer wersji BIOS'u   P1.80
    DMI (system): producent   To Be Filled By O.E.M.
    DMI (system): nazwa   To Be Filled By O.E.M.
    DMI (system): numer wersji   To Be Filled By O.E.M.
    DMI (system): numer seryjny   [ TRIAL VERSION ]
    DMI (system): identyfikator UUID   [ TRIAL VERSION ]
    DMI (płyta główna): producent   ASRock
    DMI (płyta główna): nazwa   H81M
    DMI (płyta główna): numer wersji   
    DMI (płyta główna): numer seryjny   [ TRIAL VERSION ]
    DMI (obudowa): producent   To Be Filled By O.E.M.
    DMI (obudowa): numer wersji   To Be Filled By O.E.M.
    DMI (obudowa): numer seryjny   [ TRIAL VERSION ]
    DMI (obudowa): metka środka trwałego   [ TRIAL VERSION ]
    DMI (obudowa): typ   Desktop Case

Code:
    Pole   Wartość

Właściwości procesora   
    Typ procesora   4x
    CPUID: nazwa procesora   Intel(R) Core(TM) i5-4590 CPU @ 3.30GHz
    CPUID: nr wydania   000306C3h

Szybkość procesora   
    Częstotliwość taktowania procesora   3299.0 MHz  (oryginalny: [ TRIAL VERSION ] MHz)

Pamięć podręczna procesora   
    Pamięć podręczna L1 kodu   32 KB
    Pamięć podręczna L1 danych   [ TRIAL VERSION ]
    Pamięć podręczna L2   256 KB  (Asynchronous)
    Pamięć podręczna L3   6 MB

Właściwości płyty głównej   
    ID płyty głównej   63-0100-000001-00101111-110512-Chipset$AS854180_BIOS DATE: 08/29/14 22:48:31 VER: 04.06.05

Właściwości BIOS'u   
    Data BIOS'u systemowego   11/05/12
    Data BIOS'u wideo   11/25/13

Code:
    Pole   Wartość

Producent   ASRock
    Nazwa   H81M
    Numer seryjny   [ TRIAL VERSION ]

Code:
    Zasilacz: HEDY EU 500W ATX

Code:
    Pole   Wartość

Właściwości procesora   
    Typ procesora   4x
    CPUID: nazwa procesora   Intel(R) Core(TM) i5-4590 CPU @ 3.30GHz
    CPUID: nr wydania   000306C3h

Szybkość procesora   
    Częstotliwość taktowania procesora   3299.0 MHz  (oryginalny: [ TRIAL VERSION ] MHz)

Pamięć podręczna procesora   
    Pamięć podręczna L1 kodu   32 KB
    Pamięć podręczna L1 danych   [ TRIAL VERSION ]
    Pamięć podręczna L2   256 KB  (Asynchronous)
    Pamięć podręczna L3   6 MB

ID płyty głównej   63-0100-000001-00101111-110512-Chipset$AS854180_BIOS DATE: 08/29/14 22:48:31 VER: 04.06.05

Właściwości BIOS'u   
    Data BIOS'u systemowego   11/05/12
    Data BIOS'u wideo   11/25/13
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Zasilacz to jakiś noname zmień go na coś z renomowanych typu bequiet,ocz,corsair coolermaster można je kupić niedrogo z certyfikatem 80+
    Problem najpewniej stanowi jedynie zasilacz,przez którego słabą pracę i fakt że sobie nie radzi dusi się sprzęt. Może on też nie dawać prostego lub stabilnej wartości napięcia i grafika głupieje.
  • Poziom 2  
    Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Rozwiązań może być cała masa, a ja wolałbym się upewnić na sto procent, że problem leży w zasilaczu. Można jakoś sprawdzić działanie karty graficznej? Jakieś programy rejestrujące raporty błędów itp? Kwestia chłodzenia itp. Mógłbym prosić o pomoc w dobraniu dobrego zasilacza, który na pewno uciągnie cały mój sprzęt? Tak jak pisałem, wymieniałem wszystkie elementy oprócz właśnie zasilacza- jednak dalej nie wiem czy na pewno w tym tkwi kłopot. Przeglądając fora zauważyłem, że część osób prosi o przetestowanie karty graficznej "benchmarkiem". Kompletnie nie wiem co to jest, a podobno to pomaga w stwierdzeniu co jest nie tak.
  • Poziom 15  
    Możesz wziąć multimetr w rękę i pomierzyc napięcia na zasilaczu w idle i z obciążeniem, masa poradników jest na elektrodzie. Dodatkowo możesz wstawić logi z dziennika systemu Windows. 75 stopni na kartę graficzną to całkiem sporo, czym robiłeś odczyt temperatury GPU?
  • Poziom 2  
    Niestety nie mam możliwości sprawdzenia napięcia w tym momencie. Rozumiem, że logi z dziennika mają zawierać moment "wyskoczenia błędu" tak? Dodam, że wczoraj dodatkowo zainstalowałem sterownik Nvidii NVIDIA GeForce Experience 2.8.1.21 i komunikat o błędzie (Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność) już nie wyskakuje, ale... gra się ścina, komputer zawiesza i muszę go zresetować. Przed zrobieniem tej czynności wyskakiwał po prostu ten błąd, a gra po upływie 3-4 sekund zamykała się sama i można było dalej korzystać z komputera. Teraz muszę go po prostu zresetować. Temperaturę sprawdzilem dzięki HWMonitor. Tutaj log: http://www.speedyshare.com/cjnxT/HWMonitor.txt

Sprawdziłem w BIOSIE napięcia, nie wiem na ile to miarodajne, ale podaje co wyszło...

CPU Input Voltage +1.728V
    VCore + 0,970V
    +12.00V +12.038V
    + 5.00V +5.160V
    + 3.30V +3.328V

CPU Temperature 38C
    MCIB Temperature 32C
    CPU Fan1 Speed 1605 RPM

Z ciekawości poczytałem o moim zasilaczu i marka ta jest na tzw. "czarnej liście". Możliwe, że jest słaby, ale chciałbym wykluczyć inne możliwości- tzn np uszkodzenie karty graficznej, błędne wpisy w rejestrach, ustawienia itp. Służył mi przez dobre 3-4 lata i kłopotów nie było najmniejszych.

Dodam jeszcze, że gra ścina się podczas grania online, podczas grania offline (vs komputerowi) nie zdarzyło się jeszcze scrashowanie całej gry. Coś musi nie wyrabiać, ale nie mam pojęcia co.
  • Poziom 33  
    valdas89 napisał:
    Sprawdziłem w BIOSIE napięcia, nie wiem na ile to miarodajne

Wcale.

Podstaw inny zasilacz aby wykluczyć tę zmienną. Jeśli problem będzie się powtarzał reklamuj kartę bo może być uszkodzona.

Próbowałeś instalować inną wersję sterownika?
  • Poziom 2  
    Sterowniki sprawdzałem wszystkie możliwe- to nie ich problem. Na każdej wersji dzieje się to samo. Postaram się skombinować nowy zasilacz i zobaczymy jak to będzie wyglądać. Rozumiem, że napięcie zasilacza sprawdzamy podczas pracy komputera, najlepiej przy maksymalnym użyciu procesora (np. podczas włączonej gry, tak?) Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi polecić zasilacz, który pociągnie mój sprzęt i do którego nie będzie żadnych wątpliwości, że jest dobrej klasy.
  • Poziom 33  
    valdas89 napisał:
    Rozumiem, że napięcie zasilacza sprawdzamy podczas pracy komputera, najlepiej przy maksymalnym użyciu procesora (np. podczas włączonej gry, tak?)

Napięcia mierzy się zarówno podczas stanu bezczynności jak i pod obciążeniem.

valdas89 napisał:
    Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi polecić zasilacz, który pociągnie mój sprzęt i do którego nie będzie żadnych wątpliwości, że jest dobrej klasy.

Zadaj odpowiednie pytanie w dziale "Co kupić?"